اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تست اشغال خط تلفن ، بوق زنگ ، بوق اشغال و برداشتن گوشی طرف مقابل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تست اشغال خط تلفن ، بوق زنگ ، بوق اشغال و برداشتن گوشی طرف مقابل

با سلام chris
    پورژه ای که شماره تلفن را شمارهگیری می کند و پیغام مورد نظر را پخش میکند تا اینجا هیچ مشکلی ندارم
    با MT8880 کار کردم و AVR و ISD2560 .
    مشکلم در انجام این پوروژه تشخیص اشغال بودن خط تلفن هستش. یا اینکه چطوری می تونم بفهمم که طرف مقابل گوشی تلفن رو
    برداشته تا اون موقع من شروع کنم به پخش صدا و از کجا می تونم بفهمم که خط مورد نظر مشغول می باشد و من دوباره شماره گیری کنم.
    از بچه ها شنیدم که یه IC هستش که ای کارا رو می کنه؟ اگه میشه کمکم کنید اگه در مورد این IC اطلاعاتی دارین ممنون میشم.
    اگه IC در مورد این کار معرفی میکنین محل فروش اون و بگین.
    :nerd: :nerd: :nerd: :nerd:

پاسخ : تست اشغال خط تلفن ، بوق زنگ ، بوق اشغال و برداشتن گوشی طرف مقابل

کافیه یه ازمایش ساده بکنی وقتی گوشی برداشته میشه ولتاژ خط افت داره کافیه همین افت ولتاژ رو تشخیص بدی
    کار خیلی سختی نیست
    موفق باشی

دیدگاه

نه رضا جان منظورش برداشته شدن گوشی طرف مقابله.
      به نظرم MT8888 اینکار رو میکرد.
      در ضمن میشه با پردازش فرکانس بوق نوع اون رو تشخیص داد.
      و اگه بوقی نخورد یعنی گوشی برداشته شده.
      الهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

تا جائیکه من می دونم وقتی خط وصل می شه مقدار DC اون حذف میشه
        چون مقداراین DC زیاده میشه اون رو تشخیص داد امشب یه امتحانی می کنم مطمئن تر میشم خبر می دم
        موفق باشید :smile:

دیدگاه

دقیقا این کارو میشه با MT8888 انجام داد :smile:
          There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

همون طور که تمام دوستان میدونن اگر خط تلفن ورودی MT8888 باشه و خروجی رو بگیریم 4 حالت پیش میاد که در همه حالت ها خروجی به صورت یک پالس مربعی با فرکانس 425 هرتز و دامنه 5 ولت هست.
            1.بوق آزاد: در تمامی زمانها این فرکانس تولید می شود.
            2.بوق اشغال: برای 0.5 ثانیه سیگنال داریم و برای 0.5 ثانیه خروجی صفر است.
            3.بوق حالت call back (منتظر برداشتن گوشی هستید):که 1 ثانیه سیگنال داریم و 4 ثانیه خروجی صفر است.
            4.تلفن از طرف خودمون توشط یک گوشی دیگه اشغال شده(کسی داره با تلفن حرف میزنه):دراین حالت سیگنال با زمان بندی منظم نداریم.

باید توجه کنید که فقط حالت 1 و 4 با هم و حالت 2 و 3 با هم می تونن رخ بدن.
            پس دو مرحله داریم، یکی تشخیص آزاد بودن خط و یکی تشخیص اشغال یا حالت انتظار

برای تشخیص مرحله اول کافی هست در 1 ثاتیه تعداد لبه های بالا رونده یا پایین رونده رو اندازه گیری کنیم.اگه حدود 425 بود ( با تلورانس خیلی خیلی کم ) خط آزاد ،در غیر این صورت در حال صحبت هستیم.
            برای تشخیص مرحله دوم کافی هست در 3 ثاتیه تعداد لبه های بالا رونده یا پایین رونده رو اندازه گیری کنیم.اگه حدود 637 بود ( سه تا 212 تا برای هر ثانیه ) اشغال و در غیر این صورت در حالت انتظار هست.

ولی اگه طرف گوشی رو بر داشت باید از طرف گیرنده به فرستنده فرستاده بشه تا با تشخیص اون پیعام رو پخش کنی.
            دوستان نظری ندارن؟؟؟
            اگر انسان از همه خطر ها پرهيز کند ، هرگز راه به جائي نخواهد برد...

دیدگاه

سلام به همه . این پاسخ ها کافی نیست چون اگر به ایرانسل یه زنگ بزنید حسابی حالتون گرفته میشه چون در این نوع تماس از بوق انتظار به موسیقی تبدیل شده که این روش ها پاسخ گو نیست . یک راه اصولی پیشنهاد کنید . چطور تلفن های سکه ای این موضوع را درک می کنند؟ چطور تلفن های کارتی حتی با این نوع ایرانسل ها مشکلی ندارند ؟ :angry:
              دنيا فيزيک است و قوانين فيزيک به هيچ سبب تغيير نمي کند. به فيزيک احترام بگذاريد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashpanahi
                سلام به همه . این پاسخ ها کافی نیست چون اگر به ایرانسل یه زنگ بزنید حسابی حالتون گرفته میشه چون در این نوع تماس از بوق انتظار به موسیقی تبدیل شده که این روش ها پاسخ گو نیست . یک راه اصولی پیشنهاد کنید . چطور تلفن های سکه ای این موضوع را درک می کنند؟ چطور تلفن های کارتی حتی با این نوع ایرانسل ها مشکلی ندارند ؟ :angry:
                تلفنهای همگانی از روش تشخیص سیگنال metering برای آشکار سازی برداشتن گوشی توسط مخاطب استفاده میکنند
                مدار slic در مرکز تلفن برای تلفنهای همگانی علاوه بر کار های معمول وظیفه ارسال پالس metering رو هم به تلفن داره این سیگنال همون سیگنالی هست که بهش پالس کنتور هم میگن یه تن 16 کیلو هرتز اگه دقت کنین تو تافنهای همگانی وقتی که طرف مقابل گوشی رو برداره یه تن زیر شنیده میشه بعدها هم تو فواصل زمانی منظم این تن شنیده میشه و همزمان باشنیده شدن این تن از اعتبار کارتتون کم میشه

دیدگاه

سلام
                  هیچ راه استانداردی نیست که تشخیص بدی اون سیگنالی که میاد.آهنگ پیشوازه یا اینکه طرف گوشی رو برداشته
                  تو این مورد شک نکن.
                  راه عملی که الانم تو بازار استفاده میشه.البته خیلی جالب نیست اما کاریش نمیشه کرد.اینه که شماره گیری انجام میشه.بعد از چند ثانیه پیغام پخش میشه و تمام
                  حالا چندتا کار میتونی یه کارهایی انجام بدی
                  -تو پیغامی که پخش میکنی از شنونده بخواهی که در صورت شنیدن پیام مثلا عدد یک را فشار دهد و بعد تشخیص بدی این عدد رو و مطمئن بشی که پیغام ارسال شده.در غیر اینصورت چند بار سعی مجدد شود
                  هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط chris
                    با سلام chris
                    پورژه ای که شماره تلفن را شمارهگیری می کند و پیغام مورد نظر را پخش میکند تا اینجا هیچ مشکلی ندارم
                    با MT8880 کار کردم و AVR و ISD2560 .
                    مشکلم در انجام این پوروژه تشخیص اشغال بودن خط تلفن هستش. یا اینکه چطوری می تونم بفهمم که طرف مقابل گوشی تلفن رو
                    برداشته تا اون موقع من شروع کنم به پخش صدا و از کجا می تونم بفهمم که خط مورد نظر مشغول می باشد و من دوباره شماره گیری کنم.
                    از بچه ها شنیدم که یه IC هستش که ای کارا رو می کنه؟ اگه میشه کمکم کنید اگه در مورد این IC اطلاعاتی دارین ممنون میشم.
                    اگه IC در مورد این کار معرفی میکنین محل فروش اون و بگین.
                    :nerd: :nerd: :nerd: :nerd:
                    سلام دوست عزیز
                    شما با 8880 شماره گیری کردید؟
                    اگر میشه می تونی مدارش رو برام بذاری تو سایت(اگر لطف کنی با برنامه اش)
                    ممنون
                    من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

تشخیص بوق های خط تلفن

سلام به دوستان عزیز
                      من خیلی وقته با خط تلفن سروکله میزنمو کارای مختلفی باهاش کردم،مشکل دوستان در مورد بوق های خط تلفن رو میخوام حل کنم،یه آی سی در بازار ایران موجود هست که وظیفش فقط و فقط تشخیص بوق های روی خط تلفنه و به سادگی با صفر یک کردن چندتا پایش وضعیت بوق روی خط رو مشخص میکنه...شماره آی سی NE5900N هست من از سایت جوان الکترونیک خریدم و راه اندازش هم بسیار سادس،موفق باشید. :read:

دیدگاه

سلام
                        آی سی خوبیه فقط قیمتش یکم بالاست....
                        وقتی من این پست رو فرستادن ناقابل حدود 10 تومن هست :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X