اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصلاح غلطهای املایی در تاپیک ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اصلاح غلطهای املایی در تاپیک ها

راستش وقتی آدم میبینه یه مهندس "طرز کار" رو مینویسه "ترض کار" :biggrin: (و مسلما بعیده که این اشتباه در اثر تایپ کردن بوجود اومده باشه)؛ همش دوست داره مثل این بنده خدا :angry: هی سرشو بزنه به درو دیوار!
    از مدیران سایت خواهش میکنم در صورت امکان اینجور اشتباه ها رو خودشون اصلاح کنن تا خدای نکرده اگه یه نفر
    "مکانیکی" یا "عمرانی" سرو کله ش تو این سایت پیداش شد به "برقیا" نخنده :applause:

پاسخ : اصلاح غلطهای املایی در تاپیک ها

نوشته اصلی توسط mojalan
    راستش وقتی آدم میبینه یه مهندس "طرز کار" رو مینویسه "ترض کار" :biggrin: (و مسلما بعیده که این اشتباه در اثر تایپ کردن بوجود اومده باشه)؛ همش دوست داره مثل این بنده خدا :angry: هی سرشو بزنه به درو دیوار!
    از مدیران سایت خواهش میکنم در صورت امکان اینجور اشتباه ها رو خودشون اصلاح کنن تا خدای نکرده اگه یه نفر
    "مکانیکی" یا "عمرانی" سرو کله ش تو این سایت پیداش شد به "برقیا" نخنده :applause:
    سلام .... :smile:

به نظر من این خیلی مهم نیست ....همیشه باید کارهای مهم تر در اولویت باشن به نظرم اگه قرار اصلاحی صورت بگیره بهتر یه فکر به حال پست های اسپم بشه ...بعد هم این موارد ......البته فکر کنم یه کار خیلی هم زمان بر باشه .....در کل به نظر من غیر عملی ..... :agree:
    مصادیق اظهار محبت به همسر
    بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
    ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
    اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

سلام
      مثلن من که کیبردم حروف فارسی نداره :sad:و با نرم افزار بهنویس مینویسم خیلیآ‌ وقتا اشتباه موقع تبدیل پینگیلیش به فارسی پیش میاد :icon_razz: :redface: پس خودتو ناراحت نکن مطمئن باش املا بلدم :nerd: :applause:
      ای خدا از دست اینا چکار کنم؟؟؟؟

دیدگاه

از اونجاییکه فکر میکنم پستها توسط مدیران سایت بررسی میشه این پیشنهادو دادم!
        نوشته اصلی توسط ali_chini
        مثلن من که کیبردم حروف فارسی نداره :sad:و با نرم افزار بهنویس مینویسم خیلیآ‌ وقتا اشتباه موقع تبدیل پینگیلیش به فارسی پیش میاد :icon_razz: :redface: پس خودتو ناراحت نکن مطمئن باش املا بلدم :nerd: :applause:
        یادم نیست که اون غلط مربوط به پست شما میشد یا نه، اما مثل اون غلط رو تو سایت زیاد دیدم و یه پیشنهاد دادم! برای اینکه ECA و بچه های اونو واقعا دوست دارم و سعی میکنم برای بهتر شدنش کمک کنم
        "تا چه قبول افتد و که در نظر اید"

دیدگاه

ممنون از پیشنهادتون . پست ها بررسی میشه ولی اینکه غلط املایی رو اصلاح کنیم اولا کاربرا زیاد خوششون نمیاد ( توهین قلمداد می کنن) دوما وقت زیادی می خواد.

این خود اشخاص هستند که باید نسبت به نوشته هاشون وسواس داشته باشند!
          It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا شفقی
            ممنون از پیشنهادتون . پست ها بررسی میشه ولی اینکه غلط املایی رو اصلاح کنیم اولا کاربرا زیاد خوششون نمیاد ( توهین قلمداد می کنن) دوما وقت زیادی می خواد.

این خود اشخاص هستند که باید نسبت به نوشته هاشون وسواس داشته باشند!
            به جز خود کاربر ، کاربران دیگر هم فکر میکنن که مثلا کاربر حرف سیاسی ، چیزی زده ... و ما هم ویرایشش کردیم! اونوقت بیا درستش کن!کلی ناله و نفرین به ما میرسه

دیدگاه

من هم میخواستم یه همچین موضوعی ایجاد کنم ولی با یه سرچ و دیدن این پست خوشحال شدم که این موضوع مهم برای شخص دیگه ای هم مهم بوده.درسته که بعضی از غلطها بواسطه نرم افزار تبدیل ایجاد میشه ولی قبول کنید که اکثر کاربرا مستقیم فارسی تایپ میکنن.مهمتر اینکه اکثرا تحصیلات دانشگاهی دارند و این حساسیت موضوع رو بیشتر میکنه.اگر قبل از ارسال یک دور از روی متن خونده بشه کمتر شاهد غلطهای املایی، غلطهای دستوری و جابجایی فعل و فاعل و مفعول و جملات ناتمام خواهیم بود. ممنون

دیدگاه

اصلاح غلط املایی به نظر لازم نیست.

دیدگاه

یکی از مشکلات که مانع پیشرفت ایرانی ها می شه بعضی اعتقادات (خارج از بحث مذهب) غلط خرافی و هنجار های بی ثمره است که یکیش هم اعتقاد به املای صحیح. این از نظر منطقی هیچ فایده ای برای دنیا و آخرت نداره مگر این که آدم اونو به صورت یک هنجار یا قانون تعریف کنه.
                  از این باورها و هنجارهای خرافی در عقاید ایرانیا زیاده یکم فکر کنیم زیاد هستن.
                  مثلا این که سحر خیز باش تا کامروا شوی اصلا هیچ فایده ای نداره مگر این که سحر خیز بودن یک قانون باشه. آدم مجبور به خوابیدن از ساعتی خاص تا ساعتی خاص نیست و تنها فایده شب خوابیدن اینه که برق مصرف نمی شه.
                  این که آدم هرچی از کلمات قلمبه سلمبه و عربی و پیچیده تر حرف بزنه مثلا آدم حسابی تره که این از عقاید خرافی ایرانیاست.
                  بریز بپاش های بی مورد ایرانیا در مراسم خاص مثل عروسی و ... هم خیلی خرافیه.
                  چشم و هم چشمی هنجار های مربوط به پز و ...
                  کلا افکار مردم عادی ایران از این چیزا پره و جا برای عقاید مذهبی و علمی نذاشته.

دیدگاه

ببینید به نظر من اساسا این بحث رعایت املای صحیح ربطی به خرافات نداره.

خرافات در موارد اجتماعی من جمله عروسی های رسم و رسومات و .... قابل اعتناست.
                    ----------------------------------------
                    ولی درست نوشتن و درست خواندن و در کل درست صحبت کردن کمترین انتظار و یک اصل به حساب می یاد.

وگرنه چرا موها مون توی املا دادن سفید شد؟ چرا توی زبان فارسی مقاطع دبیرستان این قدر روی این موضوعات پا فشاری می کردن.

چون که با روش و اصول و قانون باید زندگی کرد.
                    اگر قرار باشد من هر کلمه ای رو به شکلی که راحتر و ... بود بنویسم، فکر نمی کنید با رواج این غلط و غلط دیگه ، کلمات درست در آینده فراموش بشن.
                    در شان یک دانش آموز یا دانشجو یا مهندس نیست که درست و صحیح سخن نگوید و ننویسد.
                    به نظر شما اشتباه رو باید درست کرد یا همه رو باید مجبور به اشتباه کرد. این اصلا قابل قبول نیست که بقیه نسبت به غلط املایی دیگران بی اعتنا باشند و اگر توجه به این غلط ها باشد خود به خود ترک عادت شده و فیدبک حاصله موجب اصلاح همگان می گردد.
                    پژوهشگران زبان فارسی در مورد این که زبان رسمی و غیر عامیانه تبدیل شده است به زبان گفتاری و خودمانی نگران هستند، حال چه برسد به غلط املایی.
                    به هر حال با کمی تامل می توان فهیمد که وقت کاربر را نیز جهت تفهیم کامل موضوع یا رفع ابهام از موضوع تلف می شود.(فرض کنید 10 تا مورد این جوری باشه 11همین رو دیگه اصلا نمی خونه)
                    ---------------------------------------
                    به هر حال بنده شخصا غلط املایی را ضعف علمی می دانم و رفع آن را واجب تر از مباحث فوق آن می دانم.
                    غلط املایی ==== بی سواد
                    شما فرض کنید کلی مقاله علمی خواندید، پروژه های فنی انجام دادیم ، اصلا سابقه کار دارید. حالا رفتید توی یک کارخانه برای مصاحبه توی مکاتبات و نامه های اداری غلط املایی داشته باشید یا اینکه خط نکره ای داشته باشید. حال حس و برداشت خواننده ی نوشته های شما از شخصیت شما چه خواهد بود؟ آیا تاثیر گذار نخواهد بود؟
                    همواره يادمان باشد:
                    1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
                    2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
                    3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

در بحث زبان شناسی گفته شده که تمام زبان ها به سوی راحتی و سادگی و شیوایی کلام و زیبایی و لطافت اون در حرکت هستند که باعث می شه زبان گفتار با نوشتار متفاوت بشه. اگر ورژن قدیمی تر زبان های موجود رو با ورژن های مدرن اون بررسی کنیم می بینیم هارمونی های صوتی زیبا تری دارند . مثلا انگلیسی به لحجه آمریکای رو با انگلیسی انگلستان مقایسه کنید. یا زبان فارسی افغانستان و لحجه های روستایی و تاجیکستان رو با تهران مقایسه کنید. لحجه های قدیمی به زبان گذشتگان ما نزدیک ترند بر خلاف تصور این که بعضی ها فکر می کنند علت تفاوت لحجه در کم سوادی و تغییر زبان توسط افراد محلی است.
                      یا زبان ترکی ترکمن های ترکمنستان رو با ترکی آذری و در نهایت ترکی استانبلی مقایسه کنید .
                      حقیقت اینه که زبان گفتار ما ایرانی ها آن قدر دستخوش تغییرات توسط زبان ها و فرهنگ های مختلف قرار گرفته که نمی توان گفت کدام زبان زبان اصیل فارسی است. اصلا معنی نداره که ما برای زبان اصل و فرع قائل بشیم. در زبان شناسی گفته شده که زبان شناسان به این نتیجه رسیدن که نباید جلوی تغییر زبان رو گرفت بلکه باید زبان رو همون طور که هست مورد برسی قرار داد و این مردم زمانه هستند که تعیین می کنند چطور بنویسند و بخوانند.
                      وقتی یک قانون یا هنجار تعریف می شود برای رسیدن به یک هدف ارزشمند باید باشد. نه این که قانونی برای اجرای خودش تعریف شود. نمونه همین است که قانون تعریف شود که زبان نباید تغییر کند. برای چه زبان تغییر نکند؟ برای این که تغییر نکند.
                      حقیقت اینه که زبان فارسی آن قدر تغییر کرده که حروف با هجا همخوانی ندارند. و این هیچ سودی برای ما ندارد. اما به این زودی قابل تغییر نیست. این مشکل در بسیاری زبان های دیگه دیده می شه مثل فرانسوی که خیلی وضع خرابی داره ولی زبان روسی تغریبا تمام حروف با هجا ها همخوانی دارند و همان چیزی که نوشته می شود خوانده می شود.
                      من نمی گم که هرکس باید هر جور که دلش می خواد بنویسه ولی ایراد گرفتن به املا خودش یک هنجار بی فایدست و ارزشی ندارد.
                      هر هنجار و قانونی باید نسبت به ارزشی که داره مورد تاکید قرار بگیره. ارزش قانون رو هدف قانون تعیین می کنه. قانونی که هدف ارزشمندی نداره نیازی به تاکید بیش از حد نداره.
                      نظم و قانون بی هدف نیستند و هر قانونی همراه هدفش تعریف می شود نه صرفا برای اجرا. من منکر قانونمند بودن و داشتن نظم نیستم بلکه منکر اینم که قانونی که هدف مشخص و ارزشمندی نداره نیازی به اجرا هم نداره مگر این که عدم اجرای چنین قوانینی ضرر داشته باشه که باید با این جور قوانین مبارزه کرد.
                      یا این که این قانین رو دور زد.
                      ایجاد ارتباط کلامی و نوشتاری برای انتقال مفاهیم و اطلاعات است ولی اکثر مردم اصول ایجاد ارتباط رو مهم تر از انتقال مفاهیم می دونن که این افراط و دوری از هدف اصلی است.
                      البته کسانی که به فن بیان تسلط دارن از این باور مردم می تونن به سادگی سوء استفاده کنن. کلا فن بیان که من در جلساتش شرکت کردم همینه که شما برای تحمیل عقاید و خواسته هاتون به مردم عادی نیازی به منطقی صحبت کردن ندارین بلکه باید یک سری اصول ارتباطی رو که برای مردم ارزشمند و تاثیر گذار است رو رعایت کنین و اطلاعات نا خواسته رو می تونین به مردم منتقل کنین. یعنی سوء استفاده از اصول ارتباطی موجود در زبان. هرچند ممکنه شما مطلب خوبی رو به مردم تحمیل کنین. مثل ویروسی که از باگ های موجود در کامپیوتر استفاده می کند.
                      البته وجود فن بیان هم بی هدف نیست و برای انسان های گاه ساخته شده نه برای همه مردم.

دیدگاه

درود به همه
                        راستش چون وقت نداشتم کل تاپیک رو نخوندم --فقط نظرم رو در مورد عنوان میگم
                        ###############################################
                        چرا گیر دادید به غلط املایی :sad: -من اینو چندبار اینجا دیدم و تاسف خوردم-هیچ جایی هم اندازه اینجا به این مسئله مانور نمیده چون همه میدونن یه بحث بی خود هست
                        اونچه که مهمه اینه طرف منظورشو برسونه دیگه معلومه وقتی دارن تندتند تایپ میکنن حواسشون به نحوه املا نیست :agree:
                        مگه میخاد بروشور یا تبلیغ تیراژی کنه که به املاش گیر میدید
                        یعنی واقعا مسئله ای مهمتر از این تو ذهن بچه ها نیست و فقط غلط های املایی هست که مملکت ما ازش جامونده
                        من اینو واسه این میگم که چندجا دیدم کاربر اومده بنده خدا تاپیک زده اول بسم الله یه یوزر دیگه پشت بندش نوشته شما بهتره اول غلط های املایی تون رو تصیح کنید oo: oo: :eek: واقعا آدم میمونه چی بگه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -Takesh-
                          درود به همه
                          راستش چون وقت نداشتم کل تاپیک رو نخوندم --فقط نظرم رو در مورد عنوان میگم
                          ###############################################
                          چرا گیر دادید به غلط املایی :sad: -من اینو چندبار اینجا دیدم و تاسف خوردم-هیچ جایی هم اندازه اینجا به این مسئله مانور نمیده چون همه میدونن یه بحث بی خود هست
                          اونچه که مهمه اینه طرف منظورشو برسونه دیگه معلومه وقتی دارن تندتند تایپ میکنن حواسشون به نحوه املا نیست :agree:
                          مگه میخاد بروشور یا تبلیغ تیراژی کنه که به املاش گیر میدید
                          یعنی واقعا مسئله ای مهمتر از این تو ذهن بچه ها نیست و فقط غلط های املایی هست که مملکت ما ازش جامونده
                          من اینو واسه این میگم که چندجا دیدم کاربر اومده بنده خدا تاپیک زده اول بسم الله یه یوزر دیگه پشت بندش نوشته شما بهتره اول غلط های املایی تون رو تصیح کنید oo: oo: :eek: واقعا آدم میمونه چی بگه
                          میبینید که این تاپیک تو بخش پیشنهادات و انتقادات هست پس مورد اجباری و جزو قوانین سایت نیست. اگر هم کسی در مورد املای بقیه اظهار نظر میکنه نظر خودش رو داره میگه! در مورد املا هم اینجا یک انجمن علمی هست نه چت روم که اشخاص تند تند تایپ کنند و جواب بخوان از بقیه. اگر کسی جواب میخواد باید به خواننده خودش احترام قائل باشه.
                          It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

درکل از وقتی که میزارید ممنون دوستان
                            ما کاربرا (یا بهتره از خودم مایه بزارم بگم فقط من) با بچه های لیبل سبز (اجرایی و نظارتی و...)هیچ وقت نتونستیم حرفای هم رو بفهمیم و فکر کنم این رویه تا ابد ادامه داره
                            -------------
                            امیدوارم یه روزی ببینم مدیریت یه تاپیک زده که آدم بتونه راحت حرفشو بزنه بدون ترس از بن شدن و اینکه کسی خوشش میاد یا نمیاد

دیدگاه

درود بر شما

نوشته اصلی توسط -Takesh-

من اینو واسه این میگم که چندجا دیدم کاربر اومده بنده خدا تاپیک زده اول بسم الله یه یوزر دیگه پشت بندش نوشته شما بهتره اول غلط های املایی تون رو تصیح کنید
                              بنظر شما این ادبیات و نگارش یه دانشجو هست که در مورد تولید ملی صحبت کنه ؟
                              حیف نیست با چنین ادبیات و نوشتاری در مورد مساله مهمی مثل تولید ملی صحبت بشه

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=71877.msg427042#msg427042

فکر کنم دوباره باید نوشته های ایجاد کننده تاپیک رمز گشایی بشه

شما با گفتن و شنیدن در ارتباطات گفتاری و با خوندن و نوشتن تو ارتباطات نوشتاری با دیگران ارتباط برقرار می کنین.
                              نوشتن با غلط املایی تو ارتباط نوشتاری مثل اینه که کسی تو ارتباط گفتاری مشکل صحبت کردن داشته باشه.
                              مطمئنا شما در ارتباط گفتاری با کسی که مشکل صحبت کردن داره دچار مشکل میشین
                              همین قضیه هم در ارتباط نوشتاری وجود داره مطمئنا درک نوشته ای که غلط املایی نداره راحتتر از نوشته ای هست که غلط املایی داره ،اینطور نیست ؟

البته از بعد دیگه هم میشه به این قضیه نگاه کرد شما اگه به کسی احترام بذارین باهاش درست و مرتب و شمرده صحبت می کنین و انتظار دارین که احترامتون رو داشته باشه ولی وقتی باکسی تند سرسری نامفهوم و چاله میدونی صحبت کنین میتونه نشونه این باشه که برای طرف مقابلتون احترامی قائل نیستین.
                              عین این قضیه میتونه تو ارتباط نوشتاری هم صادق باشه .

نوشته اصلی توسط -Takesh-

این یک حرف کلیشه ای که همه وقتی میخوان یه کاری رو انجام ندن میزنن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X