اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در منبع سوئیچینگ 10 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در منبع سوئیچینگ 10 آمپر

با سلام

من یه منبع تغذیه 5 ولت 10 آمپر ساختم که یه مشکل داره

این منبع زورشو زده 8 آمپر چهار ولت داده، خواستم به ولتاژ واقعی نزدیکترش کنم تا 10 آمپر در 5 ولت رو داشته باشم که این کاز رو با کاهش مقاومت پایه سورس که جهت فیدبک در کنترل جریان خروجی استفاده می شه انجام بدم اما متاسفانه ماسفتم سوخت. من از irf840 استفاده کردم می خواستم از اساتید باتجربه بپرسم آیا با موازی کردن 2 ماسفت می تونم مشکلم رو حل کنم یا خیر؟
    نادانترين مردم کساني هستند که فکر مي کنند داناترين آنها هستند.

پاسخ : مشکل در منبع سوئیچینگ 10 آمپر

این مقاومتی که روی پایه سورس هستش باید مقاومت شنت جریان باشه نه فیدبک !!!
    البته تا شماتیک نباشه نمیشه نظر قطعی داد ولی اگه بخش فیدبک شما از دیود زنر قابل
    برنامه ریزی بشماره TL431 یا مشابه اون باشه میشود ولتاژ مدار رو تغییر داد .

حتما شماتیک رو بزارید تا بهتر بشه راهنمایی کرد .
    باز هم عید آمد و ما لختیم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dxing
      این مقاومتی که روی پایه سورس هستش باید مقاومت شنت جریان باشه نه فیدبک !!!
      البته تا شماتیک نباشه نمیشه نظر قطعی داد ولی اگه بخش فیدبک شما از دیود زنر قابل
      برنامه ریزی بشماره TL431 یا مشابه اون باشه میشود ولتاژ مدار رو تغییر داد .

حتما شماتیک رو بزارید تا بهتر بشه راهنمایی کرد .
      سلام
      منظورم همان مقاومت شنت جریانه
      آی سی uc38428 تقریبا نقشه تغذیه سویچینگش توی دیتاشیتش هست یه چیزی مشابه آن

دیدگاه

به عکس زیر نگاه کنید :
        اینجا
        تنها قطعاتی که در تنظیم ولتاژ خروجی نقش دارند قطعات اطراف TL431 هستند که در
        این نقشه مقادیر R13 - R14 رو به مقدار 3.9 کیلو اهم انتخاب کرده .
        در واقع همیشه باید ولتاژی معادل 2.54 روی پین ADJUSTABLE آی سی 431 افتاده باشه.

چون شماتیک خودتون رو نزاشتید نمیشه کمک چندانی کرد . ولی با اینحال مقادیر رو چک
        کنید .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dxing
          به عکس زیر نگاه کنید :
          اینجا
          تنها قطعاتی که در تنظیم ولتاژ خروجی نقش دارند قطعات اطراف TL431 هستند که در
          این نقشه مقادیر R13 - R14 رو به مقدار 3.9 کیلو اهم انتخاب کرده .
          در واقع همیشه باید ولتاژی معادل 2.54 روی پین ADJUSTABLE آی سی 431 افتاده باشه.

چون شماتیک خودتون رو نزاشتید نمیشه کمک چندانی کرد . ولی با اینحال مقادیر رو چک
          کنید .
          با سلام

منظورم مقاومت R9 در نقشه ای که ارسال کرده اید است ،من نمی خواهم ولتاژم رو تغییر بدم TL431 برای تنظیم ولتاژ خروجی می باشد. من می خواهم محدوده جریان خروجی را به 10 آمپر برسانم زمانی که این مقاومت 0.4 است حدود 6 آمپر و زمانی که 0.2 است حدود 8 آمپر وقاعدتا زمانی که 0.1 است باید 10 آمپر توی خروجی داشته باشیم ولی هنگام بار گیری با این مقاومت ماسفت در جریان 10 می سوزد. می خواستم از نظر تجربی موازی کردن 2 ماسفت جهت افزایش جریان خروجی عملی هست(برای اینکه ماسفت نسوزد)

دیدگاه

خب منظورتو درست نگفتی . از نوشته ها بنظر میرسه شما گفتید بیشتر از 4 ولت نمیده :biggrin:
            چندتا مطلب وجود داره که دقت نکردید :

اول اینکه ماسفت شما 500 ولتیه و این مقدار خیلی کمه . شما باید لااقل از ماسفت 900 ولتی
            رایج در بازار استفاده کنید . در مدارات فلای بک حداقل 2 برابر VCC روی سوئیچ می افته که میشه
            بالای 600 ولت و اگر از مدار اسنابر خوب استفاده نکرده باشید اسپایک ها و آورشوت ها تا 800 ولت
            هم میرسه و باعث سوختن ماسفت میشه .
            دوم اینکه افت ولتاژ اون مقاومت معمولا خطی بالا نمیره . درسته که پین شماره 3 آی سی با حدود
            یک ولت به حالت لیمیت میره ولی مقادیر مقاومت درین سورس و امپدانس سلف فلای بک هم در این
            مقدار تاثیر داره و معمولا تجربی بدست میاد .
            سوم اینکه در بار کامل علاوه بر افزایش پیک آورشوت ها تلفات روی ماسفت هم بالا میره . یعنی هم
            گرما و هم افزایش ولتاژ ممکنه صدمه وارد کنه .

ضمنا چون شماتیک و عکسی از مدار نزاشتید نمیشه بخوبی راهنمایی کرد .

دیدگاه

خدمتتان عارض شوم تغذیه خوب کار می کنه ونمی سوزه فقط زمانی که مقاومتR9 رو به 0.1 تغییر بدم در جریان 10 آمپر ماسفت به دلیل داغ شدن بیش از حد می سوزد

دیدگاه

بله شماتیک کماکان درسته ولی میشه بهترش هم کرد . من خودم تجربه داشتم که کاهش
                مقاومت روی سورس به افزایش اسپایک ها منجر میشه . ضمنا مطمئن باش این ماسفت برای
                این مدار مناسب نیست . بنظرم ماسفت رو تعویض کنید و ولتاژ بالاتر جایگزین کنید .
                مثلا 2SK1985

دیدگاه

با سلام
                  از اینکه پاسخ گو هستید ممنون
                  سوال های که تو ذهنم مونده اینه که آبا سوختن به دلیل افزایش جریان درین در بار کامله یا به دلیل اسپاک ها وآور شوت ها می باشد
                  دوم اینکه آیا مدار اسنابر و دیود زنر داخلی ماسفت این آور شوت ها و اسپاک ها رو حذف نمی کنه
                  سوم اینکه می خواستم بپرسم علت افتادن 2 برابر ولتاژ vcc روی ماسفت چیه؟
                  همچنین خیلی هنر کنم بتونم از IRFBE30 استفاده کنم( توجه داشته باش قیمت خیلی مهم هست)

دیدگاه

سوم : این قضیه به حالت کاری پیوسته یا ناپیوسته مدار بستگی داره . اگر انرژی تا نیم سیکل
                    بعدی در هسته بمونه و تخلیه نشه حالت پیوسته بوجود میاد و انرژی تلف نشده با سیکل بعدی
                    جمع میشه . ولی اگه بار شما به اندازه انرژی سلف و هسته باشه انرژی کاملا تخلیه میشه و
                    افزایش ولتاژ هم به شدت 2 برابر نمیرسه و خیلی کمتره .
                    مثلا من خودم همیشه توان مدارم رو بیشتر از بار مصرفی درست میکنم و همیشه افزایش ولتاژ
                    رو دارم . خیلی ها هم تجاری کار میکنند و سلف و هسته رو به اندازه (و شاید کمتر) از بار مصرفی
                    در نظر میگیرند .
                    دوم : اگه قرار بود حذف کنه که مدار خارجی براش نمی گذاشتند . شبکه اسنابر بر اساس توان
                    و فرکانس و تایمینگ و همچنین میزان اتلاف انرژی در خودش محاسبه میشه و مقدارش در هر
                    مداری فرق میکنه .
                    اول : افزایش جریان افزایش اسپایک رو به همراه داره و میتونه باعث سوختن هم بشه .

دیدگاه

ممنون از پاسخ جامع تان

اول: من کاملا متوجه شدم که افزایش جریان باعث افزایش اسپایک و در نهایت سوختن ماسفت می شه در این مورد بحثی نیست سوال اینجا است فرض کنیم ماسفتی با همان جریان نامی و لی ولتاژی در حدود 900 داریم آیا بازم می سوزد یا خیر یا باید ماسفتی با جریان بیشتر در نظر گرفت، صحبت من بیانگر این است که آیا افزایش جریان از ماکزیمم جریان درین باعث سوختن می شه یا افزایش ولتاز وعبور آن از مرز ماکزیمم ولتاژ درین سورس

دوم:اگر بتونید یه منبع مناسب برای شبکه استابر قرار بدید تا اطلاعات کاملتری در این زمینه کسب کنم ممنون می شم

سوم:با این وجود اگر من تغدیه رو در حالت بی باری قرار بدم باید درجا منفجر بشه ،من از این تغدیه با این ماسفت 100 تا تولید کردم که به مشکل نخورده البته جریان خروجی کشیده شده در حد 500 میلی آمپر بوده

دیدگاه

سوم : چرا باید منفجر بشه ؟ در حالت بی باری عرض پالس بسته میشه و جریان ناچیزی از سوئیچ
                        عبور میکنه و اسپایکی هم نداریم .
                        دوم : من بیشتر به کتاب های آقایان آبراهام پرسمن و مارتی براون مراجعه میکنم . منبع دیگه ای
                        نمی شناسم . کتاب های ترجمه شده در بازار هم کپی شده همین استاید هستند .
                        اول : بله کشیدن جریانی بیشتر از جریان نامی ماسفت باعث افزایش مقاومت داخلی ماسفت
                        میشه و تلفات بالا میره . و چون در ولتاژ بالایی هم کار میکنه احتمال خرابی هست .
                        ولی معمولا افزایش ولتاژ بیشتر باعث خرابی قطعه میشه تا تغییرات جریان . بطور مثال در مدار
                        شما 50 وات توان خروجی دارید و با احتساب راندمان 75 درصد شما در اولیه 66 وات از برق
                        شهر میکشید . حالا فکر میکنید جریان عبوری از ماسفت چقدر میشه ؟؟؟ حتی اگه پیک های
                        جریان در حالت شورت بودن ابتدایی مدار رو هم حساب کنیم هیچ وقت به یک چهارم جریان نامی
                        ماسفت هم نمیرسه . درحالت کار هم که در حد میلی آمپره . پس افزایش ولتاژ مخرب تره .

دیدگاه

بازهم تشکر بخاطر صبر وحوصله ای که در پاسخ به سوالات اینجانب دارید- ممنونم
                          سوم : منفجر شدن رو به این لحاظ گفتم که خودتان فرمودید که زمانی که انرژی هسته تخلیه نمی شه(بی باری) 2 برابر ولتاژ vcc روی ماسفت می افت و قاعدتا باید ماسفت 500 ولتی بسوزد

دوم : تشکر بخاطر معرفی منابع ،آیا منابعی که فرمودید ترجمه شده هست یا اگر نیست امکان دارد لینک دانلود آنها رو قرار دهید؟

اول: تشکر کاملا توجیح شدم

دیدگاه

Abraham Pressman

Marty Brown

دیدگاه

سلام

سوختن ماسفت میتونه از افزایش dv/dt یا di/dt باشه که با اسنابر برطرف میشه.

در اینگونه از مواقع معمولا موازی کردن ماسفتها مشکل رو برطرف نمیکنه ، ولی اگر نتونستید اسنابر خوب طراحی کنید ، میتونید یه بار 2 تا ماسفت رو موازی کنید(طبیعتا با مقاومت گیت جدا).

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X