ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18
    2008/09/26
    1,405
    28

اصول عملياتي در مورد ساخت قالب پلاستيكي

با درود . . .
    من خودم هيچ تجربه اي در مورد اين كار ندارم و از دوستاني كه اينكارو كردن ميخوام تا لطف كنن و تجربياتشون رو در اختيار بقيه بزارن.
    اين مورد ممكنه براي هر كسي پيش اومده باشه كه بخواد كار توليدي انجام بده و دنبال كارهاي قاب محصولش باشه.
    اين نوع از قاب ها در بازار در مدلهاي متفاوت پيدا ميشه. اما در صورتي كه بخواهيد محصول شما متفاوت از بقيه باشه كار كمي مشكل ميشه و بايد به صورت جدي دنبالش رو بگيريد.
    در ابتداي كار شما بايد يك طرح پيش فرض براي باكستون داشته باشيد
    (طرح پايين) كه پس از ارائه به طراح قالبساز اونرو براتون تبديل به نقشه عملياتي براي ارائه به تراشكاري دربياره.

پس از صرف هزينه هاي مفت!!! قالب براي كار آماده ميشه و شما بايد براي ارائه به موسسات تزريق پلاستيك به دنبال مكاني درست و حسابي بگرديد!!!
    بعد اونم كه خدا كريمه ديگه !!!
    شوخي كردم.
    اين اصوليه كه من دست و پا شكسته از بعضي ها شنيدم و كسي هم زحمت نميده به خودش كه دربارش توضيح بده.
    از دوستان تقاضا دارم اين بحث رو كامل كنن.
    با تشكر از دوستان (مخصوصا دايي فردي :mrgreen. . .
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .
    2008/09/26
    1,405
    28

پاسخ : اصول عملياتي در مورد ساخت قالب پلاستيكي

خب
    زنگ اول رو دايي فردي زدند و اين ها رو نوشتن كه من از يه تاپيك ديگه نقل ميكنم:

اگه خواستي توي وطن قالب براي جعبه خودت درست كني ، واقعا اينو صميمانه ميگم ، بايد خيلي فداكار باشي و شونصد هزار تا تصميم براي دوراهي هايي كه در پيش رو داري ، بگيري.
    الكي هم خودتو با اون نرم افزار مشغول نكن ، چون عملا ، زياد به دردت نخواهد خورد. در صورتي به دردت ميخوره كه مديريت ساخت قالب رو خودت به عهده بگيري. كه البته در نهايت و هنگام ، تست زني ، هرگونه ايراد و اشتباه محاسباتي با خودت خواهد بود.
    اول از همه بايد تصميم بگيري كه طراحي و مديرت ساخت رو خودت بعهده ميگيري يا به بيرون سفارش ميدي؟
    اگه سفارش ميدي ، به شركتي كه بصورت آكادميك كار ميكنند و چندين متخصص و پرسنل براي هر بخش دارن ميدي يا به كارگاههايي كه به صورت ، سنتي كار ميكنند.
    قالبت رو ميخواي چند بطني بسازي؟ مثلا در هر ضرب ، قالب ، چند تا قطعه برات بزنه؟
    اين مورد در تعيين قيمت تمام شده قالب خيلي موثره. مثلا اگه بطنهارو كم انتخاب كني ، هزينه قالب پايين در مياد ولي هنگام تزريق ، تعداد قطعات مورد نياز با ضرب بيشتر انجام ميشه ، پس بجاش هزينه ضربت بالا ميره. اين مورد رو با توجه به تيراژ قطعه مورد نياز ، تصميم ميگيرند.
    - جنس فولادي كه ميخواي براي بدنه قالب انتخاب كني. آيا آبكاري كروم هم ميخواي. نوع پرداختكاري؟ با چه درجه اي؟
    - جنس مواد تزريقي. اين موارد توي تولرانس قطعات قالب تاثير داره.
    - . . .
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .
    2008/09/26
    1,405
    28

دايي اينجا چن تا مسئله مطرح ميشه و اونم اينكه:
    مديريت ساخت يعني چي؟؟؟
    بايد يه طرح اوليه ارائه داد يانه؟؟؟ مثلا بري بگي چي ميخوام؟؟؟ چه شكلي باشه؟؟؟يه چيزي تو مايه هاي همون عكس بالا با فايلش ميتونه منظور رو برسونه؟؟؟
    به طور معمول قالبها رو چطور ميسازند و آيا زير 4 بطن هم بدرد ميخوره؟؟
    در مورد هزينه ها اگه تونستيد حتما توضيح بديد . چون ميدونم خيلي ها مثل من دنبال بدست آوردن قيمت هستن.
    معمولا براي قالبهاي دارای سطح سیقلی آبكاري صورت ميگيره كه اونم ميشه ازش صرفنظر كرد.
    جنس هم بيشتر چي استفاده ميشه. به عبارتي چه جنسي بدرد بخوره؟؟؟ پلي پرو پيلن يا ABS ؟؟؟ از لحاظ قيمتي چطورن؟؟؟؟
    براي شروع فكر كنم سوالا كافيه وگرنه اگه همه رو بپرسم همه از تاپيك در ميرن!!! :mrgreen:

بدرود . . .
    2008/01/31
    459
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط وحيد نصيري
    مديريت ساخت يعني چي؟؟؟
    ساخت قالب ، در يك مرحله و فقط مربوط به يك رشته نيست كه!
    با توجه به نوشته هاي شما ، استنباطم اينه كه شما فكر ميكنيد قاب تزريق پلاستيك فقط در كارگاه تراشكاري ساخته ميشه!!! اگه اينجوري فكر ميكنيد ، اشتباهه!
    تراشكار فقط قطعه شما رو طبق نقشه براتون از فولاد خام در مياره. كاري هم نداره كه اين قطعه در كجا استفاده خواهد شد. پس در برابر قالب گرانقيمت شما ، مسئوليت مستقيمي نخواهد داشت.
    اشكال هندسي ديگه مثل مربع و مستطيل و . . . با تراشكاري نميشه كار كرد. پس بايد قلعات ، از كارگاه تراشكاري به يه كارگاه ديگه منتقل بشه و اين اشكال با يه دستگاه ديگه به اسم فرز انجام بشه. البته اگه شانس بياري بعضي كارگاهها هستند كه خدمات تراشكاري و فرزكاري رو يكجا دارند.
    بعد از تراشكاري و فرزكاري نوبت مرحله اسپارك هست. كه اين يكي كاملا چيز مستقل از ايندو هست و كارگاههاي مجزاي خودش رو داره. كه براي انجام اسپارك نمونه اي از قطعه از جنس مس و يا كربن ساخته ميشه و اسپارك كاري با كمك اون سمپل انجام ميشه.
    گاهي لازم ميشه ، وسط كار ، قطعه بايد به كارگاه قبلي برگرده تا يه مرحله جديد روش انجام بدند و دوباره برش گردونند.
    خوب اون كيه كه اين وسط ، اينكارها رو انجام ميده و از لحاظ زماني و فني اين كارگاه ها رو باهم هماهنگ ميكنه؟
    منظورم از مديريت ساخت اين بود.

جنس فولاد هم به نسبت تيراژي كه براي توليدت پيش بيني ميكني انتخاب ميشه. مثلا اين قالب بعد از چند ضرب از كار بيفته. بعبارتي تعداد ضربي رو كه حتما دوام خواهد آورد. مثلا من براي قالب خودم صد هزار رو تعيين كردم و فولاد SPK رو انتخاب كردم.

پس نتيجه ميگيريم ، اينكار سبكي نيست كه خودت بتوني انجامش بدي. بايد يكي از اون گزينه هايي رو كه گفتم انتخاب كني.
    1 - به يه شركت با كلاس كه همه پرسنل اون آدماي با سواد تحصيل كرده هستند مراجعه كني.
    2- به يه كارگاه سنتي قالبسازي مراجعه كني و سفارش بدي. كه البته هر كدوم نرخ قيمت مخصوص خودش رو خواهد داشت.

جنس پلاستيك هم بستگي به خودت داره. بايد ملاحظه بعضي چيزها رو بكني.
    مثلا بعضي پلاستيكها هستند كه در بنزين و تينر حل ميشوند و بعضي نه. بعضي دماي ذوب بالا تري دارند و بعضيها پايين تر. مثلا جنس بدنه ترمينال و قطعاتي كه امكان جرقه و گرما وجود داره ، بايد از نوع دماي ذوب بالا انتخاب شوند. مانند هايمپك و حتي باكاليت و . . .

و خيلي نكات ديكه!
    حالا فهميدي چرا گفتم با اون نرم افزارت ، الكي ، خوش بحالت نباشه!
    2008/09/26
    1,405
    28

زدن نداره دايي فردي :cry:
    بابا من هيچي از اين كارا نميدونم و فقط و فقط دست و پا شكسته يه چيزايي شنيدم. همين.
    حالا توقع داري در حد المپيك اطلاعات داشته باشم و همين طور از پاچه شلوارم اطلاعاتم بريزه بيرون!!! :

حالا فهميدي چرا گفتم با اون نرم افزارت ، الكي ، خوش بحالت نباشه!
    اين يكي هم من كه نگفتم خودم طراحي ميكنم و ميدم براي ساخت!!!
    منظور من اينه كه مثلا ما ميخوايم بريم به اون طراح محترم بگيم كه يه قالبي ميخوايم كه ال سي دي توش جاشه.
    اون بدبخت هم كه هنگ ميكنه. بايد يه عكسي مدلي چيزي بهش نشون بديم و بگيم مثل اون ميخوايم ديگه.
    مثلا من با نرم افزار اون چيزي كه تو ذهنمه ميكشم و براش ميبرم. ديگه اون هر چي دوست داره از روي اون طراحي كنه. ها؟؟؟
    فكر كن همون عكسي رو كه بالا گذاشتم ميخوايم در آخر بدست بياريم.
    آمار هزينه هاشو ميتوني برام توضيح بدي كه چطوريه و چقدر در مياد؟؟؟
    مثلا 1000 تا.

با تشكر

بدرود . . .
    2010/05/09
    930
    36

با سلام

قالبسازي براي تزريق پلاستيک مراحل تقريبي ذيل را دارد:

1- تهيه نمونه اوليه طرح ذهني قطعه : در نرم افزار / يا چوب / يا خمير مجسمه سازي / ....
    2- طرح ظاهر بصري قطعه ( سمتي که مشتري مي بيند-شامل - نوع سطح - شيبها و قوسهاوگوشه ها- شکل و محل شستي ها- شکل ناحيه نمايش-برجستگي آرم و نوشته...)
    3- طرح پشتي قطعه و اتصالات و فيشها + گوشواره هاي بستن پيچ - شيارهاي تهويه - شيار نصب ديوار...
    4- طرح داخل قطعه ( ابعاد داخلي - محل بستن پيچها يا ذوب پينها - شکل و کانال و محل فرود شستي ها - محل و شکل تلق - محل و کانال فيش و سوکت ... )

- تا اين مرحله با CATIA يا SOLID WORKS انجام مي شود.

5- انتخاب نوع پليمر
    6- طراحي ابعادي بر اساس ضريب جمع شوندگي پليمر در AUTO CAD

تا اينجا خود تصوير و نقشه خود قطعه را داريد.
    که مرحله يک را خودتان و طراح مورد نظرتان انجام مي دهيد و پس از تصويب ،
    مراحل 2 و 3 و 4 و 5 و 6 را ايشان انجام مي دهند ( نمونه برد کار شما نياز است و احتمالا چند بار تغييرات در آن صورت مي گيرد.)
    بين 1 روز تا 1 ماه کار نياز دارد و از 200 هزار تومان تا 2 ميليون تومان هزينه ...

7- انتخاب تعداد ضرب قطعه : منجر به انتخاب نوع فولادها و تعداد CAVITY ( کويته - حفره - بطن...) مي شود.
    8- بر اساس تنوع تعداد قطعات پلاستيکي ، (قطعه جلويي - قطعه پشتي - شستي - تلق - سوکت....) و اطلاعات رديف 1 ، تعداد قالب تعيين مي شود.
    9- طراحي قالب بر اساس اطلاعات فوق توسط طراح و سازنده قالب صورت مي گيرد.که داراي جزييات زيادي در حد ساخت يک گيربکس خودرو است.
    10- قالبسازي ها در تهران در مناطق شرق(اتحاد و سازمان آب) - و غرب (جاده قديم تهران کرج - پارس امير) مستقرند.
    11- و تزريق کارها علاوه بر مناطق فوق ، در اکثر مجموعه هاي صنعتي پراکنده در تهران و حومه ، حضور دارند.

توجه:
    قیمتها برای اواخر سال 1389 می باشد.
    برای سال 1392 بین 2 تا 4 برابر افزایش قیمت در نظر بگیرید!

مثال :
    براي توليد در تعداد 1000 تا 10000 محصول در اندازه 10*10 سانتي متر و تنوع 3 قطعه پلاستيکي يکماده : يک قالب که هر سه قطعه را درون آن در يک ضرب تزريق توليد مي کنند.
    براي توليد در تعداد 50000 تا 200000 محصول در اندازه 10*10 سانتي متر و تنوع 3 قطعه پلاستيکي يکماده : سه قالب تک کويتي توليد مي کنند.
    براي توليد در تعداد 500000 تا 2000000 محصول در اندازه 10*10 سانتي متر و تنوع 3 قطعه پلاستيکي يکماده : سه قالب دو کويتي يا 4 کويتي توليد مي کنند.

براي قطعات تکي پلاستيکي، در ابعاد5 *10*10 تا 7*15*20 وزن پليمر در حدود 50 گرم تا 200 گرم خواهد بود.
    ابعاد قالب تک کويتي : 20*20 تا 25*30 در سطح قالب و 17 تا 25 سانتيمتر در عمق قالب
    وزن قالب از 25 کيلو تا 75 کيلو
    قيمت طراحي و ساخت قالب ها فوق: از 2 ميليون تومان بي کيفيت تا 20 ميليون تومان عالي و قابل رقابت در سطح جهان!
    مدت ساخت قالب از 30 روز تا 90 روز

قيمت پليمر تابع قيمت نفت و دلار است.( از 2000 تا 4000 تومان براي هر کيلو )
    (قیمت فوق با نفت 100 دلاری و دلار 1000 تومانی محاسبه شده و بدون تحریم جدید!!!)
    ( سال 2013 نفت 100 دلاری و دلار 2500 تا 3500 تومانی ، قیمتهای فوق از 5000 تا 20000 تومان متغیر است )

چند عنوان رايجتر براي تزريق پلاستيک:

ABS رايجترين براي مصارف عمومي و راحتترين تزريق را دارد.
    PP : پلي پروپيلن : مقاومتر از بالايي است ولي کج و کولگي بيشتري ايجاد مي کند ، ضمنا در مصارف بهداشتي و غذايي نيز قابل استفاده است.
    PA : پلي آميد : مقاومتر از بالايي است (دما و استحکام و نور خورشيد و ساييدگي ...) تزريق سختري دارد.
    PMMA : پلي متيل متاکريلات : تلقهاي رنگي...
    PC : پلي کربنات : مقاومترين پليمر است و گرانترين و سخت تزريقترين - جاي شيشه و تلق هم استفاده مي شود.

ساير پليمرها ، با خصوصيات و قيمت هاي گوناگون براي کاربردهاي خاص تري استفاده مي شوند.

براي تقويت خصوصياتي نظير استحکام فشاري - کششي - سايشي - تردي ... از افزودني هايي از پيش مخلوط شده استفاده مي شود
    که در موقع خريد ، روي کيسه درج شده است.
    رنگ نيز قابل انتخاب است که معمولا پليمر را بي رنگ خريده و با رنگ دهنده متناسب در تزريق مخلوط مي کنند . نوع از پيش رنگي شده هم موجود است.
    کيسه هاي حاوي دانه(گرانول) در اندازه هاي 25 کيلويي / 50 کيلويي و BIGBAG موجود هستند.(حسن آباد)

قيمت ضرب قطعات بر اساس / سايز قطعه / زمان تزريق / سختي تزريق / تعداد / محاسبه مي شود.
    کيفيت بالاتر قطعه منجر به انتخاب دستگاه تزريق پيشرفته تر و گرانتر و هزينه بيشتر ....مي شود.

مثال :
    حداقل يک روز قالب به دستگاه بسته شود . يا هزينه يک روز را دريافت مي کنند.
    زمان تزريق مثلا 20 تا 40 ثانيه
    وزن قطعه از 50 تا 200 گرم
    قيمت تزريق کاري از 100 تا 500 تومان براي هر قطعه
    تعداد براي 10 ساعت کار : 900 تا 1800 قطعه

هزينه مواد اوليه هم که مجزا حساب مي شود.

با سپاس

پ.ن:
    علاقمندان مي توانند کتابهاي اصول قالبسازي فلزي / پلاستيکي و اصول مهندسي پليمر و نيز اصول شکل دهي فلزات را مطالعه نمايند.
    گشتی در لاله زار
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141
    2008/01/31
    459
    3

اشكالي نداره ، دوستان سلامت باشند!
    داشتم ، از كي براي دوستم تايپ ميكردم ، وقتي دگمه ارسال رو زدم ، هشدار داده شد كه در اين فاصله آقاي Solsal ارسال داشتند و نيازي به پست شما نيست!
    با خوندن مطالب كامل جناب Solsal ديگه خجالت كشيدم دوباره دگمه ارسال رو بزنم! :redface:
    مثل هميشه براي آقاي Solsal :applause:
    2008/03/15
    تبریز
    365
    11

آقا اگه می خوای خوشگل ترم بشه می تونی بدی برات آبکار هم کنن.... روش کروم بدی هم براق میشه هم خوشگل. راستی الان دسگاه های جدید هم واسه تزریق اومده که چند تا اکسترودر داردن یعنی میتونی محصول رو چند رنگ و تو یه ضرب درست کنی.
    2008/09/26
    1,405
    28

جناب solsal واقعا ممنونم :wow:
    کاملترین جوابی بود که تو این 4 سال داخل سایت گرفتم. :agree:
    خیلی چاکریم داش فردی. دست شما هم درد نکنه. :applause:

با این تفاسیر دیگه کی میره قالب بسازه
    یکی از دوستان چند روز پیش اومده بود خونه ما میگفت برای ساخت یه قالب بهش قیمت 80 ملیونی دادن!!!!
    دود از کلم بلند شد. یه مکعب مستطیل 11 در 12 سانتی که یه 10 بیست تایی شیار روش داره و نیاز هم نبوده تا سطحش براق باشه.حروف و نوشته هم نداشت که اسپارک بخواد جنسش هم ABS بود.
    در کل چیز ساده ایه. ولی من موندم چطور بهش گفتن 80 تومن. اولش فکر کردم خواستن بچاپنش ولی گفت هر جا رفته همین حدودا قیمت دادن!!!!

باکسی که ما نیاز داریم حدودای 25 در 30 در 10 هستش و یخورده هندسی هم هست و یه طرفش کلا بازه.
    یه چیزی تو این مایه ها:

به نظرتون چه حدودی برامون آب میخوره؟؟؟

بدرود . . .
    2010/05/09
    930
    36

نقل قول نوشته اصلی توسط وحيد نصيري
    جناب solsal واقعا ممنونم :wow:
    کاملترين جوابي بود که تو اين 4 سال داخل سايت گرفتم. :agree:
    خيلي چاکريم داش فردي. دست شما هم درد نکنه. :applause:

با اين تفاسير ديگه کي ميره قالب بسازه
    يکي از دوستان چند روز پيش اومده بود خونه ما ميگفت براي ساخت يه قالب بهش قيمت 80 مليوني دادن!!!!
    دود از کلم بلند شد. يه مکعب مستطيل 11 در 12 سانتي که يه 10 بيست تايي شيار روش داره و نياز هم نبوده تا سطحش براق باشه.حروف و نوشته هم نداشت که اسپارک بخواد جنسش هم ABS بود.
    در کل چيز ساده ايه. ولي من موندم چطور بهش گفتن 80 تومن. اولش فکر کردم خواستن بچاپنش ولي گفت هر جا رفته همين حدودا قيمت دادن!!!!

باکسي که ما نياز داريم حدوداي 25 در 30 در 10 هستش و يخورده هندسي هم هست و يه طرفش کلا بازه.
    به نظرتون چه حدودي برامون آب ميخوره؟؟؟
    با سلام
    بين 5 تا 30 ميليون تومان قالب سازي آن تخمين زده مي شود.
    انشا الله ، اگر به مراحل توليد انبوه ، نزديک شديد، مي توانيد از خدمات ساخت قالب در چين که مقداري ارزانتر و سريعتر هم هست ، استفاده کنيد.
    نمونه جعبه هاي آماده که در دو شرکت چيني توليد مي شود و فروشگاه بهار آنها را توزيع مي کند ، هم بررسي فرماييد.
    احتمالا نمونه نزديک به کار شما را داشته باشند.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

با سپاس
    گشتی در لاله زار
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18