اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول عملیاتی در مورد ساخت قالب پلاستیکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اصول عملیاتی در مورد ساخت قالب پلاستیکی

با درود . . .
    من خودم هیچ تجربه ای در مورد این کار ندارم و از دوستانی که اینکارو کردن میخوام تا لطف کنن و تجربیاتشون رو در اختیار بقیه بزارن.
    این مورد ممکنه برای هر کسی پیش اومده باشه که بخواد کار تولیدی انجام بده و دنبال کارهای قاب محصولش باشه.
    این نوع از قاب ها در بازار در مدلهای متفاوت پیدا میشه. اما در صورتی که بخواهید محصول شما متفاوت از بقیه باشه کار کمی مشکل میشه و باید به صورت جدی دنبالش رو بگیرید.
    در ابتدای کار شما باید یک طرح پیش فرض برای باکستون داشته باشید
    (طرح پایین) که پس از ارائه به طراح قالبساز اونرو براتون تبدیل به نقشه عملیاتی برای ارائه به تراشکاری دربیاره.

پس از صرف هزینه های مفت!!! قالب برای کار آماده میشه و شما باید برای ارائه به موسسات تزریق پلاستیک به دنبال مکانی درست و حسابی بگردید!!!
    بعد اونم که خدا کریمه دیگه !!!
    شوخی کردم.
    این اصولیه که من دست و پا شکسته از بعضی ها شنیدم و کسی هم زحمت نمیده به خودش که دربارش توضیح بده.
    از دوستان تقاضا دارم این بحث رو کامل کنن.
    با تشکر از دوستان (مخصوصا دایی فردی :mrgreen. . .
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

پاسخ : اصول عملیاتی در مورد ساخت قالب پلاستیکی

خب
    زنگ اول رو دایی فردی زدند و این ها رو نوشتن که من از یه تاپیک دیگه نقل میکنم:

اگه خواستی توی وطن قالب برای جعبه خودت درست کنی ، واقعا اینو صمیمانه میگم ، باید خیلی فداکار باشی و شونصد هزار تا تصمیم برای دوراهی هایی که در پیش رو داری ، بگیری.
    الکی هم خودتو با اون نرم افزار مشغول نکن ، چون عملا ، زیاد به دردت نخواهد خورد. در صورتی به دردت میخوره که مدیریت ساخت قالب رو خودت به عهده بگیری. که البته در نهایت و هنگام ، تست زنی ، هرگونه ایراد و اشتباه محاسباتی با خودت خواهد بود.
    اول از همه باید تصمیم بگیری که طراحی و مدیرت ساخت رو خودت بعهده میگیری یا به بیرون سفارش میدی؟
    اگه سفارش میدی ، به شرکتی که بصورت آکادمیک کار میکنند و چندین متخصص و پرسنل برای هر بخش دارن میدی یا به کارگاههایی که به صورت ، سنتی کار میکنند.
    قالبت رو میخوای چند بطنی بسازی؟ مثلا در هر ضرب ، قالب ، چند تا قطعه برات بزنه؟
    این مورد در تعیین قیمت تمام شده قالب خیلی موثره. مثلا اگه بطنهارو کم انتخاب کنی ، هزینه قالب پایین در میاد ولی هنگام تزریق ، تعداد قطعات مورد نیاز با ضرب بیشتر انجام میشه ، پس بجاش هزینه ضربت بالا میره. این مورد رو با توجه به تیراژ قطعه مورد نیاز ، تصمیم میگیرند.
    - جنس فولادی که میخوای برای بدنه قالب انتخاب کنی. آیا آبکاری کروم هم میخوای. نوع پرداختکاری؟ با چه درجه ای؟
    - جنس مواد تزریقی. این موارد توی تولرانس قطعات قالب تاثیر داره.
    - . . .
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

دیدگاه

دایی اینجا چن تا مسئله مطرح میشه و اونم اینکه:
      مدیریت ساخت یعنی چی؟؟؟
      باید یه طرح اولیه ارائه داد یانه؟؟؟ مثلا بری بگی چی میخوام؟؟؟ چه شکلی باشه؟؟؟یه چیزی تو مایه های همون عکس بالا با فایلش میتونه منظور رو برسونه؟؟؟
      به طور معمول قالبها رو چطور میسازند و آیا زیر 4 بطن هم بدرد میخوره؟؟
      در مورد هزینه ها اگه تونستید حتما توضیح بدید . چون میدونم خیلی ها مثل من دنبال بدست آوردن قیمت هستن.
      معمولا برای قالبهای دارای سطح سیقلی آبکاری صورت میگیره که اونم میشه ازش صرفنظر کرد.
      جنس هم بیشتر چی استفاده میشه. به عبارتی چه جنسی بدرد بخوره؟؟؟ پلی پرو پیلن یا ABS ؟؟؟ از لحاظ قیمتی چطورن؟؟؟؟
      برای شروع فکر کنم سوالا کافیه وگرنه اگه همه رو بپرسم همه از تاپیک در میرن!!! :mrgreen:

بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
        مدیریت ساخت یعنی چی؟؟؟
        ساخت قالب ، در یک مرحله و فقط مربوط به یک رشته نیست که!
        با توجه به نوشته های شما ، استنباطم اینه که شما فکر میکنید قاب تزریق پلاستیک فقط در کارگاه تراشکاری ساخته میشه!!! اگه اینجوری فکر میکنید ، اشتباهه!
        تراشکار فقط قطعه شما رو طبق نقشه براتون از فولاد خام در میاره. کاری هم نداره که این قطعه در کجا استفاده خواهد شد. پس در برابر قالب گرانقیمت شما ، مسئولیت مستقیمی نخواهد داشت.
        اشکال هندسی دیگه مثل مربع و مستطیل و . . . با تراشکاری نمیشه کار کرد. پس باید قلعات ، از کارگاه تراشکاری به یه کارگاه دیگه منتقل بشه و این اشکال با یه دستگاه دیگه به اسم فرز انجام بشه. البته اگه شانس بیاری بعضی کارگاهها هستند که خدمات تراشکاری و فرزکاری رو یکجا دارند.
        بعد از تراشکاری و فرزکاری نوبت مرحله اسپارک هست. که این یکی کاملا چیز مستقل از ایندو هست و کارگاههای مجزای خودش رو داره. که برای انجام اسپارک نمونه ای از قطعه از جنس مس و یا کربن ساخته میشه و اسپارک کاری با کمک اون سمپل انجام میشه.
        گاهی لازم میشه ، وسط کار ، قطعه باید به کارگاه قبلی برگرده تا یه مرحله جدید روش انجام بدند و دوباره برش گردونند.
        خوب اون کیه که این وسط ، اینکارها رو انجام میده و از لحاظ زمانی و فنی این کارگاه ها رو باهم هماهنگ میکنه؟
        منظورم از مدیریت ساخت این بود.

جنس فولاد هم به نسبت تیراژی که برای تولیدت پیش بینی میکنی انتخاب میشه. مثلا این قالب بعد از چند ضرب از کار بیفته. بعبارتی تعداد ضربی رو که حتما دوام خواهد آورد. مثلا من برای قالب خودم صد هزار رو تعیین کردم و فولاد SPK رو انتخاب کردم.

پس نتیجه میگیریم ، اینکار سبکی نیست که خودت بتونی انجامش بدی. باید یکی از اون گزینه هایی رو که گفتم انتخاب کنی.
        1 - به یه شرکت با کلاس که همه پرسنل اون آدمای با سواد تحصیل کرده هستند مراجعه کنی.
        2- به یه کارگاه سنتی قالبسازی مراجعه کنی و سفارش بدی. که البته هر کدوم نرخ قیمت مخصوص خودش رو خواهد داشت.

جنس پلاستیک هم بستگی به خودت داره. باید ملاحظه بعضی چیزها رو بکنی.
        مثلا بعضی پلاستیکها هستند که در بنزین و تینر حل میشوند و بعضی نه. بعضی دمای ذوب بالا تری دارند و بعضیها پایین تر. مثلا جنس بدنه ترمینال و قطعاتی که امکان جرقه و گرما وجود داره ، باید از نوع دمای ذوب بالا انتخاب شوند. مانند هایمپک و حتی باکالیت و . . .

و خیلی نکات دیکه!
        حالا فهمیدی چرا گفتم با اون نرم افزارت ، الکی ، خوش بحالت نباشه!

دیدگاه

زدن نداره دایی فردی :cry:
          بابا من هیچی از این کارا نمیدونم و فقط و فقط دست و پا شکسته یه چیزایی شنیدم. همین.
          حالا توقع داری در حد المپیک اطلاعات داشته باشم و همین طور از پاچه شلوارم اطلاعاتم بریزه بیرون!!! :

حالا فهمیدی چرا گفتم با اون نرم افزارت ، الکی ، خوش بحالت نباشه!
          این یکی هم من که نگفتم خودم طراحی میکنم و میدم برای ساخت!!!
          منظور من اینه که مثلا ما میخوایم بریم به اون طراح محترم بگیم که یه قالبی میخوایم که ال سی دی توش جاشه.
          اون بدبخت هم که هنگ میکنه. باید یه عکسی مدلی چیزی بهش نشون بدیم و بگیم مثل اون میخوایم دیگه.
          مثلا من با نرم افزار اون چیزی که تو ذهنمه میکشم و براش میبرم. دیگه اون هر چی دوست داره از روی اون طراحی کنه. ها؟؟؟
          فکر کن همون عکسی رو که بالا گذاشتم میخوایم در آخر بدست بیاریم.
          آمار هزینه هاشو میتونی برام توضیح بدی که چطوریه و چقدر در میاد؟؟؟
          مثلا 1000 تا.

با تشکر

بدرود . . .

دیدگاه

با سلام

قالبسازی برای تزریق پلاستیک مراحل تقریبی ذیل را دارد:

1- تهیه نمونه اولیه طرح ذهنی قطعه : در نرم افزار / یا چوب / یا خمیر مجسمه سازی / ....
            2- طرح ظاهر بصری قطعه ( سمتی که مشتری می بیند-شامل - نوع سطح - شیبها و قوسهاوگوشه ها- شکل و محل شستی ها- شکل ناحیه نمایش-برجستگی آرم و نوشته...)
            3- طرح پشتی قطعه و اتصالات و فیشها + گوشواره های بستن پیچ - شیارهای تهویه - شیار نصب دیوار...
            4- طرح داخل قطعه ( ابعاد داخلی - محل بستن پیچها یا ذوب پینها - شکل و کانال و محل فرود شستی ها - محل و شکل تلق - محل و کانال فیش و سوکت ... )

- تا این مرحله با CATIA یا SOLID WORKS انجام می شود.

5- انتخاب نوع پلیمر
            6- طراحی ابعادی بر اساس ضریب جمع شوندگی پلیمر در AUTO CAD

تا اینجا خود تصویر و نقشه خود قطعه را دارید.
            که مرحله یک را خودتان و طراح مورد نظرتان انجام می دهید و پس از تصویب ،
            مراحل 2 و 3 و 4 و 5 و 6 را ایشان انجام می دهند ( نمونه برد کار شما نیاز است و احتمالا چند بار تغییرات در آن صورت می گیرد.)
            بین 1 روز تا 1 ماه کار نیاز دارد و از 200 هزار تومان تا 2 میلیون تومان هزینه ...

7- انتخاب تعداد ضرب قطعه : منجر به انتخاب نوع فولادها و تعداد CAVITY ( کویته - حفره - بطن...) می شود.
            8- بر اساس تنوع تعداد قطعات پلاستیکی ، (قطعه جلویی - قطعه پشتی - شستی - تلق - سوکت....) و اطلاعات ردیف 1 ، تعداد قالب تعیین می شود.
            9- طراحی قالب بر اساس اطلاعات فوق توسط طراح و سازنده قالب صورت می گیرد.که دارای جزییات زیادی در حد ساخت یک گیربکس خودرو است.
            10- قالبسازی ها در تهران در مناطق شرق(اتحاد و سازمان آب) - و غرب (جاده قدیم تهران کرج - پارس امیر) مستقرند.
            11- و تزریق کارها علاوه بر مناطق فوق ، در اکثر مجموعه های صنعتی پراکنده در تهران و حومه ، حضور دارند.

توجه:
            قیمتها برای اواخر سال 1389 می باشد.
            برای سال 1392 بین 2 تا 4 برابر افزایش قیمت در نظر بگیرید!

مثال :
            برای تولید در تعداد 1000 تا 10000 محصول در اندازه 10*10 سانتی متر و تنوع 3 قطعه پلاستیکی یکماده : یک قالب که هر سه قطعه را درون آن در یک ضرب تزریق تولید می کنند.
            برای تولید در تعداد 50000 تا 200000 محصول در اندازه 10*10 سانتی متر و تنوع 3 قطعه پلاستیکی یکماده : سه قالب تک کویتی تولید می کنند.
            برای تولید در تعداد 500000 تا 2000000 محصول در اندازه 10*10 سانتی متر و تنوع 3 قطعه پلاستیکی یکماده : سه قالب دو کویتی یا 4 کویتی تولید می کنند.

برای قطعات تکی پلاستیکی، در ابعاد5 *10*10 تا 7*15*20 وزن پلیمر در حدود 50 گرم تا 200 گرم خواهد بود.
            ابعاد قالب تک کویتی : 20*20 تا 25*30 در سطح قالب و 17 تا 25 سانتیمتر در عمق قالب
            وزن قالب از 25 کیلو تا 75 کیلو
            قیمت طراحی و ساخت قالب ها فوق: از 2 میلیون تومان بی کیفیت تا 20 میلیون تومان عالی و قابل رقابت در سطح جهان!
            مدت ساخت قالب از 30 روز تا 90 روز

قیمت پلیمر تابع قیمت نفت و دلار است.( از 2000 تا 4000 تومان برای هر کیلو )
            (قیمت فوق با نفت 100 دلاری و دلار 1000 تومانی محاسبه شده و بدون تحریم جدید!!!)
            ( سال 2013 نفت 100 دلاری و دلار 2500 تا 3500 تومانی ، قیمتهای فوق از 5000 تا 20000 تومان متغیر است )

چند عنوان رایجتر برای تزریق پلاستیک:

ABS رایجترین برای مصارف عمومی و راحتترین تزریق را دارد.
            PP : پلی پروپیلن : مقاومتر از بالایی است ولی کج و کولگی بیشتری ایجاد می کند ، ضمنا در مصارف بهداشتی و غذایی نیز قابل استفاده است.
            PA : پلی آمید : مقاومتر از بالایی است (دما و استحکام و نور خورشید و ساییدگی ...) تزریق سختری دارد.
            PMMA : پلی متیل متاکریلات : تلقهای رنگی...
            PC : پلی کربنات : مقاومترین پلیمر است و گرانترین و سخت تزریقترین - جای شیشه و تلق هم استفاده می شود.

سایر پلیمرها ، با خصوصیات و قیمت های گوناگون برای کاربردهای خاص تری استفاده می شوند.

برای تقویت خصوصیاتی نظیر استحکام فشاری - کششی - سایشی - تردی ... از افزودنی هایی از پیش مخلوط شده استفاده می شود
            که در موقع خرید ، روی کیسه درج شده است.
            رنگ نیز قابل انتخاب است که معمولا پلیمر را بی رنگ خریده و با رنگ دهنده متناسب در تزریق مخلوط می کنند . نوع از پیش رنگی شده هم موجود است.
            کیسه های حاوی دانه(گرانول) در اندازه های 25 کیلویی / 50 کیلویی و BIGBAG موجود هستند.(حسن آباد)

قیمت ضرب قطعات بر اساس / سایز قطعه / زمان تزریق / سختی تزریق / تعداد / محاسبه می شود.
            کیفیت بالاتر قطعه منجر به انتخاب دستگاه تزریق پیشرفته تر و گرانتر و هزینه بیشتر ....می شود.

مثال :
            حداقل یک روز قالب به دستگاه بسته شود . یا هزینه یک روز را دریافت می کنند.
            زمان تزریق مثلا 20 تا 40 ثانیه
            وزن قطعه از 50 تا 200 گرم
            قیمت تزریق کاری از 100 تا 500 تومان برای هر قطعه
            تعداد برای 10 ساعت کار : 900 تا 1800 قطعه

هزینه مواد اولیه هم که مجزا حساب می شود.

با سپاس

پ.ن:
            علاقمندان می توانند کتابهای اصول قالبسازی فلزی / پلاستیکی و اصول مهندسی پلیمر و نیز اصول شکل دهی فلزات را مطالعه نمایند.
            گشتی در لاله زار
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

اشکالی نداره ، دوستان سلامت باشند!
              داشتم ، از کی برای دوستم تایپ میکردم ، وقتی دگمه ارسال رو زدم ، هشدار داده شد که در این فاصله آقای Solsal ارسال داشتند و نیازی به پست شما نیست!
              با خوندن مطالب کامل جناب Solsal دیگه خجالت کشیدم دوباره دگمه ارسال رو بزنم! :redface:
              مثل همیشه برای آقای Solsal :applause:

دیدگاه

آقا اگه می خوای خوشگل ترم بشه می تونی بدی برات آبکار هم کنن.... روش کروم بدی هم براق میشه هم خوشگل. راستی الان دسگاه های جدید هم واسه تزریق اومده که چند تا اکسترودر داردن یعنی میتونی محصول رو چند رنگ و تو یه ضرب درست کنی.

دیدگاه

جناب solsal واقعا ممنونم :wow:
                  کاملترین جوابی بود که تو این 4 سال داخل سایت گرفتم. :agree:
                  خیلی چاکریم داش فردی. دست شما هم درد نکنه. :applause:

با این تفاسیر دیگه کی میره قالب بسازه
                  یکی از دوستان چند روز پیش اومده بود خونه ما میگفت برای ساخت یه قالب بهش قیمت 80 ملیونی دادن!!!!
                  دود از کلم بلند شد. یه مکعب مستطیل 11 در 12 سانتی که یه 10 بیست تایی شیار روش داره و نیاز هم نبوده تا سطحش براق باشه.حروف و نوشته هم نداشت که اسپارک بخواد جنسش هم ABS بود.
                  در کل چیز ساده ایه. ولی من موندم چطور بهش گفتن 80 تومن. اولش فکر کردم خواستن بچاپنش ولی گفت هر جا رفته همین حدودا قیمت دادن!!!!

باکسی که ما نیاز داریم حدودای 25 در 30 در 10 هستش و یخورده هندسی هم هست و یه طرفش کلا بازه.
                  یه چیزی تو این مایه ها:

به نظرتون چه حدودی برامون آب میخوره؟؟؟

بدرود . . .

دیدگاه

جناب solsal واقعا ممنونم :wow:
                    کاملترین جوابی بود که تو این 4 سال داخل سایت گرفتم. :agree:
                    خیلی چاکریم داش فردی. دست شما هم درد نکنه. :applause:

با این تفاسیر دیگه کی میره قالب بسازه
                    یکی از دوستان چند روز پیش اومده بود خونه ما میگفت برای ساخت یه قالب بهش قیمت 80 ملیونی دادن!!!!
                    دود از کلم بلند شد. یه مکعب مستطیل 11 در 12 سانتی که یه 10 بیست تایی شیار روش داره و نیاز هم نبوده تا سطحش براق باشه.حروف و نوشته هم نداشت که اسپارک بخواد جنسش هم ABS بود.
                    در کل چیز ساده ایه. ولی من موندم چطور بهش گفتن 80 تومن. اولش فکر کردم خواستن بچاپنش ولی گفت هر جا رفته همین حدودا قیمت دادن!!!!

باکسی که ما نیاز داریم حدودای 25 در 30 در 10 هستش و یخورده هندسی هم هست و یه طرفش کلا بازه.
                    به نظرتون چه حدودی برامون آب میخوره؟؟؟
                    با سلام
                    بین 5 تا 30 میلیون تومان قالب سازی آن تخمین زده می شود.
                    انشا الله ، اگر به مراحل تولید انبوه ، نزدیک شدید، می توانید از خدمات ساخت قالب در چین که مقداری ارزانتر و سریعتر هم هست ، استفاده کنید.
                    نمونه جعبه های آماده که در دو شرکت چینی تولید می شود و فروشگاه بهار آنها را توزیع می کند ، هم بررسی فرمایید.
                    احتمالا نمونه نزدیک به کار شما را داشته باشند.
                    http://www.china-enclosures.com/
                    http://www.made-in-china.com/product...mit&code=0
                    با سپاس
                    گشتی در لاله زار
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

ممنون جناب solsal
                      فروشگاه بهار رفتم. واقعا چیزای توپی داره. ولی نسبتا قیمتاشو بالا میده. اگه قرار باشه رو تعداد ازش بخریم واقعا به ضرره. اون چیزی هم که ما میخواستیم نداشت.
                      ولی خودمونیم این سایت اولیه که معرفی کردید عجب اعجوبه ایه. همه چی داره.

بدرود . . .

دیدگاه

فروشگاه بهار رفتم. واقعا چیزای توپی داره. ولی نسبتا قیمتاشو بالا میده.
                        چون تیراژ اولیه شما کمه ، و از آینده پروژه و سفارشات هم ، از الان ، مطمئن نیستی ، به نظر من شما این کارو بکن!
                        اون تعداد 1000 تا رو سعی کن با یکی از جعبه های بهار تطبیق بدی و با اونها تولید کن. 1000 تا رو هم یکجا ازش بخر و سعی کن بیشترین تخفیف رو ازشون بگیری.
                        بعد با این 1000 تا تولیدت ، بازار فروش رو تست کن و آینده فروشش رو ارزیابی کن. اگه دیدی کارت گرفت و خواستی بری رو تعداد بالا ، اونوقت با کمک سرمایه ای که از همین 1000 تا گیرت اومده ، با اطمینان شروع به ساخت قالب اختصاصی خودت بکن!

دیدگاه

ببخشید این فروشگاه بهار کجا هست؟
                          برای انسان های بزرگ،بن بستی وجود ندارد،چون بر این باورند که:
                          یا راهی خواهم یافت ، یا راهی خواهم ساخت...

دیدگاه

با درود . . .
                            امجد طبقه اول. از پله ها بری بالا دقیقا سمت راستته. گوشه ساختمون هم هست

بدرود . . .

دیدگاه

3لام
                              من خیلی وقت بود دنبال این جور چیزا می گشتم
                              البته هنوز به مرحله عمل در نیومده
                              فقط فکرشو کرده بودم
                              فکر کنم این اطلاعات خیلی کمکم کنه
                              کسی که هیچ گاه خطایی مرتکب نشده هرگز کار جدیدی را هم شروع نکرده است.

اینشتاین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X