اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا مولتی متر سوخت ؟؟؟؟؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا مولتی متر سوخت ؟؟؟؟؟؟؟؟

من یه ترانس 220 به 12 ولت 1 آمپر سفارشی دارم که پل دیودی رو ازش جدا کردم .. یه روز 4 تا باطری قلمی رو سری بستم به هم و به ورودی 12 ولت وصل کردم(قطع و وصل میکردم) تا اونجایی که من میدونم تو سیم پیچ اولیه یه ولتاژی حدود 120 باید بوجود میومد که حالا نمیدونم چند ولت بود ولی قشنگ آدمو میگرفت :mrgreen: ولی جالب اینجاست که وقتی 2 سر اولیه رو به فاصله ی چند میلیمتر از هم نگه میداشتم که جرقه بزنه ، سیم پیچ ثانویه (خروجی 12 ولت) هم نه به اون شدت ولی باز یه شوک وارد میکرد تعجبم به خاطر اینه که 12 ولت هم نمیتونه به دست شوک وارد کنه چه برسه به 6 ولت
    وقتی باطری ها رو بدون ترانس اتصال کوتاه میدادم یه جرقه ی کوچیک میزد ولی وقتی به ترانس وصل بود شدت جرقه زدنش چند برابر میشد
    خواستم ولتاژ سیم پیچ اولیه رو اندازه بگیرم برا همین مولتی متر ( AKB DT9208A قیمتش هم 12 تومنه) رو گذاشتم رو جریان متناوب و حداکثر (750 ولت) که یادم نیست چی شد بعد گذاشتم رو جریان مستقیم و حدکثر (1000 ولت) و خیلی سریع جریان رو قطع و وصل کردم که یه چیزی حدود 1400 ولت نشون داد و این آخرین چیزی بود که از مولتی مترم دیدم چون بعد اون خاموش شد و دیگه روشن نشد بازش کردم دیدم فیوزش سوخته . عوضش کردم ولی کار نکرد.
    مولتی متر چرا سوخت ? حداکثر 120 ولت میتونست تولید بشه که تحمل مولتی متر خیلی بیشتر از ایناس ..
    امکانش هست که جریان القایی تو اولیه یه جریان دیگه تو ثانویه تولید کنه و این جریان بعلاوه ی باطری بیشتر از 6 ولت بشه و این عمل چند بار تکرار بشه ؟
    زندگی پر ز وجود است ولی ..
    ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

پاسخ : چرا مولتی متر سوخت ؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
    ببخشید من توضیح کاری که دادین رو خوب متوجه نشدم.
    منظورتون اینه که شما یک ترانس کاهنده+پل دیود برای تبدیل ولتاژ برق شهر به 12 ولت dc داشتین و بعد اومدین پل دیود رو جدا کردین و به سیم پیچ ثانویه ترانس یک موج شبه مربعی 6 ولت (با قطع و وصل کردن ) اعمال کردین و مولتی متر رو به دو سر سیم پیچ اولیه ترانس زدین؟
    حاصل عمرم سه سخن بیش نیست
    خام بودم - پخته شدم - سوختم

دیدگاه

ایشون موج مربعی ایجاد نکردند !
      در حقیقت ولتاژ ضربه ای ، یه کاری مثل چوک ترانس های مهتابی که با قطع و وصل شدن ( همون حالت تق تق که انگاری ضربه میزنه) باعث میشه تو خروجی در یک لحظه ولتاژ چند هزار ولت بالا بره .
      متأسفانه به دلیل نم کشیدن اطلاعات در گذر زمان فقط تا همین حد یادم هست و بگی اثبات کن از نظر علمی نمی تونم

دیدگاه

اها منظورشون از قطع و وصل، قطع و وصل آنی بوده
        درسته همون بحث عدم تغییر ناگهانی(گسسته) جریان سلف مگر در حالتی که ولتاژ ضربه بهش اعمال بشه
        نوشته اصلی توسط فرشاد اکرمی
        ایشون موج مربعی ایجاد نکردند !
        در حقیقت ولتاژ ضربه ای ، یه کاری مثل چوک ترانس های مهتابی که با قطع و وصل شدن ( همون حالت تق تق که انگاری ضربه میزنه) باعث میشه تو خروجی در یک لحظه ولتاژ چند هزار ولت بالا بره .
        متأسفانه به دلیل نم کشیدن اطلاعات در گذر زمان فقط تا همین حد یادم هست و بگی اثبات کن از نظر علمی نمی تونم
        حاصل عمرم سه سخن بیش نیست
        خام بودم - پخته شدم - سوختم

دیدگاه

شما از روشی استفاده کردید که شبیه به روش سویچینچ فلای بک هست

وقت شما باطری رو به ترانس متصل میکنید با یک منحنی هسته سلف (ترانس ) شروع به شارژ میشه در ابتدا سلف با تغییرات جریان که در میخواد زیاد بشه مخالفت میکنه ولی ارام آرام جریان برقرار میشه ..

وقتی شما سر باطری را از ترانس جدا میکنی .. سلف باز هم با تغییرات جریان مخالفت میکنه و چون دارای شارژ مغناطیسی هسته هست یک ولتاژی درون خود ایجاد میکند که با توجه به انرژی مغناطیسی درون هسته و سرعت جدا شدن باطری حساب میشه ..

این ولتاژ که چندین برابر ولتاژ باطری هست با نسبت تبدیل خود ترانس به سمت دیگه منتقل میشه و یک ولتاژ چند کیلو ولتی تولید میشه
          در واقع شما یک شوکر درست کردی !! دیگه از این کارها نکن

این نسبت تبدیل ترانس برای موجهای سینوسی هست و پیوسته

دیدگاه

اتفاقا میخواستم یه شوکر 40-50 ولتی بسازم :mrgreen: ولی شوکش شدید بود چند ثانیه انگشتامو بیحس میکرد فکر کردم دور و بر 500 600 ولته که منصرف شدم.
            البته مواظب بودم ولی بالاخره امکان داشت یه روزی قلب یه نفرو مثل انگشتام چند ثانیه بی حس کنه .. اگه میدونستم امکان داره چند کیلو ولت تولید بشه که ... oo:
            مولتب متر هم شهید شد رفت پی کارش .. :cry2:
            زندگی پر ز وجود است ولی ..
            ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X