اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص پارامترهای ترانس منبع تغذیه سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص پارامترهای ترانس منبع تغذیه سوئیچینگ

سلام به همگی

من شارژر یه هدفون بلوتوث رو باز کردم و دیدم مدارش خیلی سادست و در عین سادگی خروجی 5 ولت 500 میلی آمپر میده. بنابراین یه شماتیک و PCB براش تهیه کردم. همه چیز درسته و مدار کار می کنه.

فقط تنها موضوعی که هست اینه که من نمی دونم این ترانسی که توی شارژر بود چه مشخصاتی داره تا بتونم بازم از این نوع منبع تغذیه بسازم. چون منبع واقعا خوبیه! سه سال کار کرده و آخ هم نگفته! از همه عجیبتر اینکه چینیه!

من عکس شماتیک مدارو میذارم. از دوستان اگه کسی هست که می دونه چطور میشه مشخصات این ترانس رو در آورد تا بتونیم چنتا دیگه ازش تهیه کنیم (حالا بسازیم یا بخریم ، فرقی نداره) لطف کنه و راهنمائی کنه.

اَللّهُمَ صَلّ عَلي مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

{خلاف قوانین}
    [img width=124 height=100]http://mortezark.persiangig.com/image/Web/6_3.PNG[/img]

پاسخ : تشخیص پارامترهای ترانس منبع تغذیه سوئیچینگ

از دوستان کسی راجع به این نوع ترانس ها اطلاعاتی نداره؟

البته من تاپیک طراحی منابع تغذیه رو دیدم. ولی اینجا هدف ما طراحی نیست. در واقع یه نوع مهندسی معکوس می خوایم.

{خلاف قوانین}
    [img width=124 height=100]http://mortezark.persiangig.com/image/Web/6_3.PNG[/img]

دیدگاه

با سلام--در کشیدن مدار احتمالا از روی پی سی بی احتمالا اشتباهی شده که با دقت بیشتر میتوانید انرا اصلاح کنید زیرا امیتر ترانزیستور نمیتواند با امپدانس بالابه مثبت وصل و به منفی وصل نباشد.همچنین بیس ترانزیستور نیز باید دارای دیود و خازن ویا زنر باشد.این نوع مدارها را اگر تحت عنوانself oscillating" switching power supply" در گوگل سرچ کنید منابعی پیدا خواهید کرد.
      در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

ممنون از پاسختون. ولی این مدار درسته و من تستش کردم.

اول PCB مدارو توی نرم افزار پروتل کشیدم. بعد از روی PCB شماتیک رو کشیدم و در انتها توسط خود نرم افزار پروتل این دوتا رو مقایسه کردم ، نتیجه ی مقایسه هیچگونه تفاوتی رو بین شماتیک و PCB نشون نداد. ضمن اینکه PCB رو ساختم و قطعات رو روش لحیم کردم. خیلی خوب کار می کنه. فقط موندم که این ترانسه چجوری باید تهیه بشه ، همین.

{خلاف قوانین}

دیدگاه

سلام دایی جان
          باید ترانس رو باز کنی و دونه دونه سیم پیچ هاشو بشمری. بعد از فروشگاه سلف الکترونیک یه هسته می گیری و دقیقا مثل همون می پیچی.
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام

کسی از دوستان در مورد سیم Litz و اینکه از کجا میشه تهیه کرد اطلاعی داره ؟

Litz Wire
            شاد و تندرست باشيد
            دوستدارتان
            مهدی حریری

دیدگاه

سلام دائی ، تاپیک طراحی منبع تغذیتونو دیدم. ممنون که جواب دادید. یعنی بجز این روش هیچ روش دیگه ای وجود نداره؟

اگه همین یه روش هست می تونم بدم یه جایی که تعداد دورهای اولیه و ثانویه رو بشمرن و خودشون برام بپیچن؟ فکر می کنم باید دستگاهی برای پیچیدن این نوع ترانس ها وجود داشته باشه. یا مثلا اگه خودم تعداد دورهاشو بدست آوردم جایی هست که ترانسی با این مشخصات بفروشن؟

راستی دایی جان فرق این نوع منابع با اون منابعی که آی.سی دارن چیه؟ بنظر شما میشه این منبعی که من گذاشتمو 5 سال بی وقفه روشن نگه داشت؟

{خلاف قوانین}

دیدگاه

بصورت آماده ندارن دایی اما اگه بدی برات می پیچن. توی جمهوری زیاد پیدا میشن. واسه یکی از دوستام 100 تا رو دونه ای 1500 پیچیده بودن.
                دستگاه ترانس پیچ رو توی یکی از تاپیک ها مفصل بحث کردیم.
                منابع تک ترانزیستوری خیلی شانسی درست جواب می دن و خیلی به تغییر پارامترها حساسند. مثلا ممکنه چند دور خطا در تعداد دور سیم پیچها و یا تغییر کوچیکی توی جنس هسته باعث بشه خوب جواب ندن. اما منابع آی سی دار بسیار پایدارند و بندرت پیش میاد مشکلی داشته باشند.
                در نهایت اگه تیراژ تولیدت خیلی بالاست(بالای 1000 تا) بهتره از همین تک ترانزیستوری ها استفاده کنی و اگه پایینه آی سی بهتره.

دیدگاه

ممنون دائی جان ، انشالله اگه خدا بخوادتعداد نیازم بالاست ، بیشتر از 1000 تا ، پس همون ترانزیستوری برام بهتره.

دائی نگفتی میشه ترانس رو ببرم پیش خودشون تا اونا تعداد دورها ، جنس هسته و ... بدست بیارن و بعد یه تعداد برام بپیچن یا نه؟

دنبال تاپیک دستگاه ترانس پیچ می گردم. خیلی ممنون

{خلاف قوانین}

دیدگاه

دائی جان اون تاپیک رو پیدا کردم. خیلی خیلی با حاله ، لینکشو اینجا میذارم که بقیه هم ببینن.

ضمنا از شما ، Feredi و MS2000 هم تشکر ویژه می کنم.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=49438.15

{خلاف قوانین}

دیدگاه

دمت دایی
                      دقیقا دایی. کافیه نمونه ترانس رو بهشون بدی. اگه چت نباشن درست از روش کپی می کنن.
                      گفتم "چت" چون یه بار ثانویه برعکس پیچیده بودن و مجبور شدم باهاشون حرف بزنم و راضیشون کنم اونا اشتباه کردن.

دیدگاه

خیلی ممنون دائی جان ، دستت درد نکنه. :nice:

{خلاف قوانین}

دیدگاه

سلام من چند روزی نبودم و امشب این تایپک رو خوندم شرمنده که دیر جواب میدم در مورد منابع تغذیه که دوستمون آقا مرتضی نقشه اش رو گذاشتن من مدارهای مختلفی رو شبیه به این مدار بستم و بلاخره یک مداری رو که در کنار ترانزیستور 13001 از یک ترانزیستور دیگه هم استفاده شده بود رو که به نظرم بهتر بود انتخاب کردم توان مورد نیاز من 3 وات بود یعنی اندکی بیشتر از توان مدار فوق که به راحتی بهش رسیدم و ازش حدود صد تا تولید کردم در اندازه ای کمی بزرگتر از پشت ناخن.البته بعد از تولید حدود صد تا از این مدار برگشتم به همون آی سی.
                          البته در این بین دوستان با آی دی های فردی و نیوصد و سایر دوستان خیلی بهم کمک کردن که همینجا از همشون تشکر میکنم.
                          چیزهایی که به نظرم میاد لازمه بگم اینه که:
                          - سعی کن خودت روی نمونه اولی که درست میکنی تعداد دورها رو بدست بیاری مثلا ممکنه که شما نتونی دقیقا اون هسته رو بدست بیاری و با هسته ای نزدیک به اون امتحان کنی باید طوری دورها رو بدست بیاری که ترانزیستور زیاد داغ نکنه و راندمان مدار پایین نباشه و به توان مورد نیازت برسی
                          یادم میاد یک دوره ای همه چیز به نظر خوب میومد جز اینکه راندمان منبع کمی پایین بود و ترانزیستور زیاد داغ میکرد که با کمی تغییر خیلی بهتر شد
                          - راستش من خیلی تعداد دورها رو تغییر دادم ولی متاسفانه من نتونستم از این منابع راندمانی به اندازه راندمانی که از منابع تعذیه آی سی دار میگرم بگیرم برای همین هم بعد از تولید صد دانه ازش گذاشتمش کنار و رفتم سراغ همون مدارهای آی سی دار البته من خیلی وارد نیستم و شاید بشه با مداری شبیه به این مدار هم راندمان بالا گرفت
                          البته میدونم که قیمت این مدار خیلی پایین تر درمیاد ولی راندمان منبع هم خیلی مهمه
                          - همونطور که استاد احمد گفتن این مدارها به تغییر پارامترها حساسن ولی شانسی هم نیست
                          - یک جا پرسیده بودی فرق این نوع منابع با اون منابعی که آی.سی دارن چیه؟ بنظر شما میشه این منبعی که من گذاشتمو 5 سال بی وقفه روشن نگه داشت؟
                          تا جایی که من بررسی کردم یکی از مشکلات عمده اش همین راندمان پایین تر نسبت به منابع تغذیه آی سی داره البته شاید من اونقدر تخصص نداشتم که بتونم راندمانش رو بالا ببرم و در مورد عمرش نمیدونم چقدره ولی در مورد دائم روشن گذاشتنش و بارکشیدن مستمر ازش منم همین سوال رو داشتم که یک آزمایش انجام دادم و منبع رو در یک محفظه کوچک به اندازه سرانگشت گذاشتم و البته دو تا سوراخ در طرف محفظه بود الان یکماهه که داره دائم کار میکنه و در این یک ماه دائما منبع روشن و در حال باردادن بوده
                          - مشکل دیگه ای که این منابع دادن اینه که پیچیدن ترانس اونها کمی سخت تر از منابع آی سی داره و سیم بیشتر هم لازم داره
                          - من این نوع مدارها رو در بعضی از شارژرها دیدم و هنوز ندیدم که منبع تغذیه دائم کاری از این نوع مدار استفاده کرده باشه
                          - در ضمن کاری که میخواد تولید بشه و به بازار بدی خیلی دقت کن که کار درست و حسابی و خوبی باشه مثلا راندمان بالا داشته باشه و کیفیت و عمر خوبی داشته باشه پس قبل از تولید حتما روی نمونه خیلی کار کن
                          ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

سلام عزیز جان

خیلی ممنون از پاسخ کاملت. منم نبودم ، تازه این پست رو خوندم. هنوز تصمیم قطعی نگرفتم ولی مجبورم از همین مدارای بدون آی.سی استفاده کنم. هنوز وقت نکردم ترانس رو ببرم تهران و بدم که از روش برام بچین. انشالله که تنیجش مثبته.

{خلاف قوانین}

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn نمایش پست ها
                              سلام دایی جان
                              باید ترانس رو باز کنی و دونه دونه سیم پیچ هاشو بشمری. بعد از فروشگاه سلف الکترونیک یه هسته می گیری و دقیقا مثل همون می پیچی.
                              سلام
                              به جز این کار راهی نیست؟ مثلا با گرفتن شکل موج و ....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X