اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی یک سیستم مکانیکی برای شوت کردن توپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی یک سیستم مکانیکی برای شوت کردن توپ

سلام من پارسال کلی سوال برای به دست آوردن یک راه حل برای شوت کردن توپ پرسیدم ولی کسی جوابی نداد! :sad:
    من یه همچین روشی به ذهنم رسید:
    (البته ببخشید نه سالید بلدم نه کتیا اتوکد هم نصب نبود مجبور شدم با پینت بکشم!!! از همه بچه های مکانیکی عذر خواهی می کنم)

تو این روش اول سلنویید جذب می کنه و توپ از محل ظربه شوت میشه و اهرم به همراه هسته سلنویید به کمک فنر به جای اول خودش بر می گرده و آماده برای ظربه بعدی میشه
    حالا سوال من:
    اصلا این روش درست کار میکنه؟
    تکیه گاه باید به محل ظربه نزدیک تر باشه یا به سلنویید؟

نظرتون راجع به این سیستم چی هست؟
    چیز بهتری به ذهنتون میرسه؟( حتما میرسه )

یه سوال دیگه، گلاب به روتون ظربه با <ظ> هست یا<ض>؟ :rolleyes:
    برای انسان های بزرگ،بن بستی وجود ندارد،چون بر این باورند که:
    یا راهی خواهم یافت ، یا راهی خواهم ساخت...

پاسخ : طراحی یک سیستم مکانیکی برای شوت کردن توپ

شما مگه چقدر توان دارید که بتونید یک سلونوئید قوی بسازید که بتونه یک فنر قوی را بکشه ؟
    استفاده از کپسول آلومینیومی 12 گرمی co2 که برای کلت های بادی درست شده فکر کنم راه مناسب تر از فنر و سلونوئید باشه هر کپسول میتونه تا 100 ساچمه شلیک کنه ( شلیک خیلی قوب و عالی در حدی که خرگوش رو میکشه البته بیشتر از 100 تا هم میشه ولی ضعیف ) و 1500 تومن قیمت داره

http://www.alsayad.org/shop/product.php?id_product=24
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

100 تا شلیک خیلی کمه من میخوام یه توپ پرتاپ کن بسازم و نمیشه وسط تمرین مصرف کننده بره و کپسول رو عوض کنه
      روش جالبیه ولی برای کار من فکر نکم خوب باشه
      فکر نکنم فنر خیلی قوی نیاز باشه چون فنر فقط قراره هسته سلنویید رو به سرجاش برگردونه
      من میخوام از این سلنویید های آماده استفاده کنم یعنی شما میگید این سلنویید توان این کار را ندارد؟
      سعی میکنم یه عکس از فنر و سلنوییدی که میخوام استفاده کنم بذارم

دوستان دیگر هم لطفا کمک کنند :bye

دیدگاه

اینم عکس سلنویید و فنری که من میخوام ازش استفاده کنم

دوستان لطفا کمک کنید

دیدگاه

سلام
          بهتری یه چیزی شبیه فوتبال دستی بسازی
          یعنی یه محوری باشه که یه آدمک روش نصب باشه یه طرف محور رو وصل می کنی به یه فنر بشقابی طرف دیگشو هم به یه موتور . موتور 180 درجه می چرخه و اون آدمک میره بالا و انرژی تو فنر ذخیره می شه بعد با یه مکانیزمی باید به موتور رو از محور جدا کنی تا فنر شوت کنه.
          تو مکتمیزم خودتم بهتره این کار رو بکنی: سولونوید اهرم رو بکشه و نگه داره هر وقت شوت کردن لازم شده. برق سولونوید رو قطع کن تا انرژی فنر شوت کنه. تو طرح خودت وقتی سولونوید اهرم رو میکشه یه مقدار از شتابش توسط فنر گرفته می شه.
          تو شوت کردن دو تا پارامتر مهم هست: 1- نیرو 2- سرعت اعمال نیرو
          شما باید این دو نا رو متناسب با هم بالا ببری اگه تکه گاهیت به سولونوید نزدیک باشه سرعت اعمال نیرو بالامیره ولی گشتارو اعمالی تو طرف دیگه کم میشه که این مقدار نیرو رو کاهش می ده ولی از اوجایی که فکر می کنم توپتون کوچیک باشه نیروی زیادی لازم نداره و همون بهتر که شما سرعت اعمال نیرو رو بالا ببرید(مومنتوم خطی)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_sl66
            سلام
            بهتری یه چیزی شبیه فوتبال دستی بسازی
            یعنی یه محوری باشه که یه آدمک روش نصب باشه یه طرف محور رو وصل می کنی به یه فنر بشقابی طرف دیگشو هم به یه موتور . موتور 180 درجه می چرخه و اون آدمک میره بالا و انرژی تو فنر ذخیره می شه بعد با یه مکانیزمی باید به موتور رو از محور جدا کنی تا فنر شوت کنه.
            تو مکتمیزم خودتم بهتره این کار رو بکنی: سولونوید اهرم رو بکشه و نگه داره هر وقت شوت کردن لازم شده. برق سولونوید رو قطع کن تا انرژی فنر شوت کنه. تو طرح خودت وقتی سولونوید اهرم رو میکشه یه مقدار از شتابش توسط فنر گرفته می شه.
            تو شوت کردن دو تا پارامتر مهم هست: 1- نیرو 2- سرعت اعمال نیرو
            شما باید این دو نا رو متناسب با هم بالا ببری اگه تکه گاهیت به سولونوید نزدیک باشه سرعت اعمال نیرو بالامیره ولی گشتارو اعمالی تو طرف دیگه کم میشه که این مقدار نیرو رو کاهش می ده ولی از اوجایی که فکر می کنم توپتون کوچیک باشه نیروی زیادی لازم نداره و همون بهتر که شما سرعت اعمال نیرو رو بالا ببرید(مومنتوم خطی)
            آقا هادی خیلی ممنون
            میشه یکم در مورد فنر بشقابی توضیح بدید؟
            حرف شما درسته اگر سلنویید یک فنر رو جمع نگه داره و در زمان مناسب رها کنه بهتره ولی از نظر من دو تا مشکل سر این راه هست:
            1-سلنویید باید دائم در مدار باشد (باتوجه به اینکه دستگاه در زمان روشن بودن باید دائم شوت کند زیاد مسئله مهمی نیست)
            2-دیگه نمیشه شدت ضربه رو کنترل کرد
            من خودم قبلا به این نتیجه رسیده بودم که به کمک یه موتور و یک بادمک اهرم رو حل بدم و در طرف مقابل فنری جمع بشه و زمانی که بادمک از اهرم رد میشه فنر رها بشه تو این سیستم سرعت ضربه رو میشه کنترل کرد ولی شدت ضربه رو نمیشه
            توپی که من میخواهم شوت کنم توپ پینگ پنگ هست و وزن آن 10 گرم هست و اگر من از راهنمایی شما درست متوجه شده باشم برای اینکه سرعت توپ بیشتر باشه باید تکیه گاه نزدیک به سلنویید باشه
            درسته؟

دیدگاه

سلام
              فنر بشقابی: یادته کوچیک که بودیم ساعت کوکی بود.... اگه تو بچگی یکی از اونارو خراب می کردی از توش یه نوار فلزی دایروی در میومد که بهش میگن فنر بشقابی. یعنی وقتی ساعت رو کوک می کنی انرژی تو اون فنر گرد ذخیره می شه. شبیه او صفحات ماریچ هیبنوتیزم هستش.
              در مورد
              1-نظر ندارم
              2- میشه کنترل کرد. فقط کافیه موقیت توپ رو عوض کنی یعنی این که هر چه توپ از بازوی ضربه زننده دور تر باشه با شتاب کم تری می گیره(مثل همون جریان تکیه گاه)
              فکرتون در مورد موقعیت تکیه کاه درسته ولی باید یه تعادلی بین سرعت اعمال نیرو و خود نیرو باشه ها...
              از اوجایی که وزن توپ خیلی کمه به جای این همه مکانیزم پر دردسر یه پیشنهاد ساده دارم یه چیزی شبیه بلاوه(+) می سازی و یک طرفشو وصل می کنی به یه موتورDC قوی طرف افقی دیگشو هم می زای تو یه سوراخ یا یه بلبرینگ بعد یه چیزی مثل لوله ی چرخگوشت درست می کنی که توپ از اوجا تغذیه بشه و دونه دونه بیفته جولوی قسمت عمودی بلاوه بعد موتور رو روشن می کنی و قسمت عمودی بلاوه یه شوت محکم برات میزنه.. برای کنترل شدت ضربه ولتاژ رو میتونی کنترل کنی ارتفاع قسمت عمودی هم هرچه بیشتر باشه سرعت اعمال نیرو و در نتیجه شدت ضربه بیشتر می شه در ضمن می تونی توپ رو در موقعیت های مختلفی نسبت به قسمت عمودی بعلاوه بزاری که در این صورت هم می تونی شدت ضربه رو کنترل کنی اگه از موتور کم آوردی( که نمیاری) می تونی از یه چرخ طیار هم برای ذخیره ی انرژی استفاده کنی که در این صورت شدت ضربه خیلی خیلی خیلی زیاد میشه...

دیدگاه

خیلی ممنون این روش + خیلی جالب هست
                فکر میکنم بین این پنج روش که در اینجا بهش رسیدیم این آخریه از همه بهتر باشه
                روش فکر میکنم نتیجه رو میگم
                ببخشید میشه یکم هم در مورد چرخ طیار توضیح بدید؟
                خیلی خیلی ممنونم

دیدگاه

چرخ طیار: زمانی که قدرت موتورت کم باشه و نیاز به یه نیروی لحظه ای یه زیاد داشته باشی می تونی یه دیسک(یه پولی یا هرجشم مدور با وزن مشخص) رو به سر محور موتورت وصل کنی موتور آن جسم دوار نسبتا سنگین رو میچرخونه و یه انرژ جنبشی دورانی توش ایجاد میشه بعد هروقت به یه نیروی لحظه ای لازم داشتی میتونی از انرژی این چرخ طیار(flywheel) استفاده کنی. از این سیستم بیشتر تو پرس های بزرگ ضربه ای استفاده میشه اگه دقت کنی با یه موتور کوچیک نیروی 100 تنی ایجاد می کنند.
                  راستی یه ایده ی دیگه هم به ذهنم رسید این خیلی باحاله
                  تا حالا پرینتر رنگی باز کردی؟؟ اگه دقت کنی تو این پرینتر ها کارتریج توسط یه موتور و یه تسمه این ور او ور میره
                  می تونی یه میله درست کنی که دوترفش پولی گذاشتی بعد یه تسمه به این پولی ها وصل کنی بعد یکی از پولی ها رو به موتور وصل کنی و یه جسم لغزنده به تسمه وصل کنی که روی میله حرکت کنی بعد هر وقت متور حرکت کند این لغزنده رو با سرعت زیاد جلو عقب می برده.
                  مثل این
                  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/24/Printer_dot_matrix_EPSON_VP-500.jpg

دیدگاه

خوب سولونوید عقلانی ترین راه ممکنه و بهترین ایده هارو در این زمینه باید تو ربات های فوتبالیست دنبالش بگردی حتی دانش آموزی هاش!! اول از همه یه مدار افزایش ولتاژ میخوای که اگه سلونویدت جریانی نباشه یعنی سیمش نازک باشه با 200-300 ولت اون قدرت لازم رو بت بده بعد یه راحش همونیه که گفتی که ما تو جونیور بش میگفتیم شوت اهرمی و بستگی داره بخوای چه بلایی سر توپ بیاری بخوای صاف بره بلند شه یا یا یا اگه بخوای فقط افقی شوت شه میتونه ته سولونوئیدتو سوراخ کنی به سر هسته یه چیزه تفلونی یا آلمینیومی بچسبونی و ته هسته رو هم با پیچ یا هر چی محار کنی همین!!
                    The truth is not true!!!! the Truth is your own if U think Its TRUTH and The TRUTH is written in blood because its Ur own & Ur dream is the Truth if U see A thing if U feel A thing U build it like a building(!!!) and there is no thing.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohammad Shirazi
                      خوب سولونوید عقلانی ترین راه ممکنه و بهترین ایده هارو در این زمینه باید تو ربات های فوتبالیست دنبالش بگردی حتی دانش آموزی هاش!! اول از همه یه مدار افزایش ولتاژ میخوای که اگه سلونویدت جریانی نباشه یعنی سیمش نازک باشه با 200-300 ولت اون قدرت لازم رو بت بده بعد یه راحش همونیه که گفتی که ما تو جونیور بش میگفتیم شوت اهرمی و بستگی داره بخوای چه بلایی سر توپ بیاری بخوای صاف بره بلند شه یا یا یا اگه بخوای فقط افقی شوت شه میتونه ته سولونوئیدتو سوراخ کنی به سر هسته یه چیزه تفلونی یا آلمینیومی بچسبونی و ته هسته رو هم با پیچ یا هر چی محار کنی همین!!
                      من این روش رو امتحان کردم ولی با این سلنویید های آماده نتونستم قدرت مناسب رو بدست بیارم
                      برای تولید ولتاژ حدود 300 ولت چه راهی رو پیشنهاد میکنید؟
                      من با pwmبا کمک ترانس و خازن ولتاژ 500 ولت رو تولید کردم ولی با جریانی حدود میکرو آمپر که قدرت شوت با زمانی که 24 ولت میدادم تفاوت چندانی نداشت :angry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی نژادجواد
                        من این روش رو امتحان کردم ولی با این سلنویید های آماده نتونستم قدرت مناسب رو بدست بیارم
                        برای تولید ولتاژ حدود 300 ولت چه راهی رو پیشنهاد میکنید؟
                        من با pwmبا کمک ترانس و خازن ولتاژ 500 ولت رو تولید کردم ولی با جریانی حدود میکرو آمپر که قدرت شوت با زمانی که 24 ولت میدادم تفاوت چندانی نداشت :angry:
                        ببین مشکل کار تو اینه که به یسری نکات خیلی ریز توجه نمیکنی

جریان بالا میخوای اون 500 ولت رو تو 1000 میکرو فاراد خازن ذخیره کن و بده به سلونوئیدت اگه توپ رو نشکونه شانس آوردی همین!!
                        The truth is not true!!!! the Truth is your own if U think Its TRUTH and The TRUTH is written in blood because its Ur own & Ur dream is the Truth if U see A thing if U feel A thing U build it like a building(!!!) and there is no thing.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohammad Shirazi
                          ببین مشکل کار تو اینه که به یسری نکات خیلی ریز توجه نمیکنی

جریان بالا میخوای اون 500 ولت رو تو 1000 میکرو فاراد خازن ذخیره کن و بده به سلونوئیدت اگه توپ رو نشکونه شانس آوردی همین!!
                          خازن تو این سایز فکر میکنم هم خیلی گرون باشه هم خیلی بزرگ
                          من 6 تا 400 ولت 100 میکرو رو با هم موازی بستم ولی جواب نداد
                          اشتباه انجام دادم یا باید برم رو ظرفیت های بالاتر
                          در ضمن یه مشکل دیگه هم پیش میاد اینکه چقدر طول میکشه تا خازن ها شارژ بشه
                          من باید حدود هر یک ثانیه یه شوت کنم. با خازن عملی هست؟

دیدگاه

من اولش فکر کردم شوت رو برای روبات فوتبالیست می خوای برا همین کپسول فشار co2 رو بهت پیشنهاد دادم بعد دیدم از چرخ طیار و محور چرخ گوشت و .. صحبت شد فکر کردم یک ماشین تمرین تنیس می خواهی بسازی بعد دوبار حس کردم می خوای روبات فوتبالی بسازی
                            پس اینها رو مشخص کن تا ببینیم چی کار میشه کرد ؟

اول بگو برا چی می خوای
                            متحرک هست یا ثابت
                            وزن کل سیستم چقدره
                            منبع تغذیه چیه
                            اندازه چیه
                            توپ چیه
                            قدرت شوت چیه
                            تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                            داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

100 میکرو یکم کم نیست تازه 6 تاش میشه 100/6 یعنی هیچی خازن 400 ولت 680 میکرو فاراد بزار حالش رو ببر میتونی راحت اگه سلونوئیدت خوب باشه با سرعت 20 متر بر ثانیه بشوتی؟؟ این مدار رو حالشو ببر بهترین مداریه که میشه واسه این کار زد با بازده بالای 85% و توانشم خوبه اتوماتیک ولتاژ رو هم قطع میکنه وقتی به مقدار مورد نظر رسید بین 100-500 ولت هم قابل تغییره با عوض کردن چند تا خازن هم میشه جریان و توانش رو کم یا زیاد کرد!! طراحی شم مال دوست گلم علیرضا عسکریانه!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X