اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در پروگرام کردن atmega 16

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در پروگرام کردن atmega 16

من از multi avr programmer استفاده می کنم و یک ماه است که 2 عدد atmega 16 رو پروگرام می کنم و هیچ مشکلی نداشته.ولی امروز یکیشو که می خوام پروگرام کنم پیغام Enable Programming Error میده.
    ولی اون یکیو می تونم پروگرام کنم و مشکلی نداره.

در ضمن میکروکنترولرم فکر کنم سالمه چون توی مدار و با برنامه قبلی که توش ریختم به درستی کار می کنه.

پاسخ : مشکل در پروگرام کردن atmega 16

سلام.به فیوزبیت ها دست زدی یا اینکه اون ها رو روی کریستال خارجی تنظیم نکردی؟
    موفق باشید
    همیشه در حال یادگیری.سعی می کنم موانع سر راهم را بردارم.

دیدگاه

دست که زدم ولی روی 8Mhz داخلی تنظیمه.اون یکی میکرو که سالمه هم همینطور تنظیم شده.

دیدگاه

الان که فکر کردم یادم اومد آخرین بار که یک برنامه رو به درستی روش پروگرام کردم اشتباهی هنگامی که میخواستم فایل Hex رو انتخاب کنم دابل کلیک کردم و فایل انتخاب شد و پنجرش که بسته شد روی دکمه ی زیرش یعنی prog fues اشتباهی کلیک شد.
        حالا چیکار کنم؟

دیدگاه

سلام.من احتمال میدم که شما 8 مگ خارجی انتخاب کردید.در اینصورت باید به فکر کریستال خارجی باشید.ولی فکر می کنم همین پروگرامر کریستال برای بازیابی اینجور میکرو ها دارد.
          موفق باشید
          همیشه در حال یادگیری.سعی می کنم موانع سر راهم را بردارم.

دیدگاه

ممکنه اشتباها فیوز پروگرم از طریق SPI رو غیر فعال کرده باشی یا اینکه فیوز کلاک رو سر Ext RC گذاشته باشی...
            الهم عجل لولیک الفرج

فقط 313 نفر...

دیدگاه

سلام.من احتمال میدم که شما 8 مگ خارجی انتخاب کردید.در اینصورت باید به فکر کریستال خارجی باشید.ولی فکر می کنم همین پروگرامر کریستال برای بازیابی اینجور میکرو ها دارد.
              موفق باشید
              نه مطمئنم روی داخلی بود.
              ممکنه اشتباها فیوز پروگرم از طریق SPI رو غیر فعال کرده باشی
              در اینصورت باید چیکار کرد؟

در ضمن هرکاری بخوام انجام بدم پیغام Enable Programming Error میده.مثلا روی Check signature یا روی Read Fuses کلیک می کنم همین پیغامو میده.

دیدگاه

سلام
                آقا من هم یه میکرو را اینطوری پرگرام کردم سوخت :cry2: :cry2:
                هرچی این در و آن در زدم برنگشت
                از یکی پرسیدم گفت باید پرگرمر stk بخری یا بدی یه جا که دارن می تونن دوباره پرگرامش کنن.
                ولی جایی را پیدا نکردم. :sad:
                بعدش هم برای میکرو منظور خواندم من یقرو فاتحه معه صلوات :icon_razz:
                یه میکرو دیگه خریدم
                شما اگه زنده اش کردی به من ما هم بگو چون هنوز روش خاک نریختم.

دیدگاه

همونطور که گفتم میکروی من نسوخته و توی مدار کار میکنه فقط نمیشه پروگرامش کرد.وقتی توی پروگرامر میکروکنترولری قرار نداده باشیم همین پیغامو میده.

دیدگاه

من یه میکروی atmega32L دارم دیروز وقتی می خواستم پروگرم کنم یادم رفت mmc رو از توی سوکتش در بیارم وسطش یه ارور هایی داد من کنسل کردم بعد mmc از توی سوکتش در آوردم دوباره که می خواستم پروگ کنم نشد تا امروز هم نشده پروگرمر هم stk 200/300 با یه atmega 16 سالم هم امتحان کردم نشد چی کار کنم ؟

دیدگاه

خوشبختانه مشکل برطرف شد.پایه های 6و7و8و9و10و11 میکرو رو به جای این که توی zif سوکت بذارم با سیم وصلشون کردم چون درست تماس پیدا نمی کردن.
                      از همگی ممنون.

دیدگاه

در مورد پاسخ سایر دوستان باید بگم در ارتباط از طریق SPI که معمول ترین روش پروگرام کردن هست نباید رابط دیگری به پورتهای
                        مربوط متصل باشد زیرا در این صورت ممکن است جوابی از طریق دستگاه دیگر بر روی این پایه ها قرار گیرد و دیتاهای اشتباهی به
                        میکرو وارد شود که باز هم احتمال دارد موجب تغییر فیوز بیت ها شده و میکرو کنترلر را غیر قابل استفاده کند...
                        البته شاید با Jtag بشه برشون گردوند.
                        راستی یه پروگرامر هایی وجود دارد که از طریق high Voltage پروگرام میکنه. با اون ها 100 درصد میشه.
                        یا علی.
                        الهم عجل لولیک الفرج

فقط 313 نفر...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X