اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل به وسیله pwm تولید شده در avr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل به وسیله pwm تولید شده در avr

خوب میخواستم ببینم که چه فرکانسی برای pwm انتخاب کنیم بهتره تا از لرزش و اسر سلفی موتور کاسته شود ؟؟؟
    بهترین فرکانس میخوام ؟؟
    سوال دیگه ای که داشتم این بود که دو روش برای تولید pwm هست :
    1 . توسط کلاک سیستم ( تایمر ) که از wizard برنامه میشه استفاده کرد .
    2 . خودمون به صورت تناوبه پرت دلخواهی 0 و 1 کنیم به شکل زیر
    پورت d.1 برای 0.5 میلی ثانیه روشن و برای 0.5 میلی ثانیه خاموش را در یک حلقه بی نهایت قرار دهیم

میخواستم تفاوت های دو روش ذکر شده رو بدونم ؟؟؟؟
    oo: :angry: :eek: :eek: : :cry: :cry:

پاسخ : کنترل به وسیله pwm تولید شده در avr

من فکر نمی کنم خیلی فرکانس میکرو به اثر سلفی موتور موثر باشه ولی خب می تونی با مدارات هرزگرد این اثر رو کاهش بدی.
    در مورد pwm استفاده از مد تایمری دقت بالایی داره.
    چرا وقتی این مد هست از روشی غیرمتداول استفاده بشه؟!
    انا لله و انا اليه الراجعون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهین شرق
      من فکر نمی کنم خیلی فرکانس میکرو به اثر سلفی موتور موثر باشه ولی خب می تونی با مدارات هرزگرد این اثر رو کاهش بدی.
      در مورد pwm استفاده از مد تایمری دقت بالایی داره.
      چرا وقتی این مد هست از روشی غیرمتداول استفاده بشه؟!
      مد تایمری فقط دقتش بیشتره ؟؟؟
      از لحاظ برنامه نویسی که روش دوم بهتر به نظر میرسه ؟؟

دیدگاه

زبان برنامه نویسیت چیه؟ تو کدویژن چندین حالت وجود داره که بسته به نیازت باید استفاده کنی. مثلا اگه احتیاج به فرکانس بالا داری میتونی مد fast pwm استفاده کنی.هر قدر فرکانس بالاتر باشه لرزش موتورو کمتر احساس میکنی برای رفع noise هم میتونی پایههای موتورو به یه سلف دوبل 1uh وصل کنی. به این تاپیکم یه سر بزن:
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=51858.0
        mer30

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsenmax70
          زبان برنامه نویسیت چیه؟ تو کدویژن چندین حالت وجود داره که بسته به نیازت باید استفاده کنی. مثلا اگه احتیاج به فرکانس بالا داری میتونی مد fast pwm استفاده کنی.هر قدر فرکانس بالاتر باشه لرزش موتورو کمتر احساس میکنی برای رفع noise هم میتونی پایههای موتورو به یه سلف دوبل 1uh وصل کنی. به این تاپیکم یه سر بزن:
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=51858.0
          فرکانس بال یعنی چند ؟؟؟
          این سلفی که میذاریم باعث میشه خاصیت سلفی آرمیچر کاسته شود ؟؟؟
          :cry: :cry:

دیدگاه

فرکانسpwm رو هر قدر بالاتر ببری از اونور دقتت تو پلهها کمتر میشه ( یعنی تعداد رنج دور موتور کمتر میشه) مثلا تو کدویژن اگه کریستال 16mhz و prescale=1 و عددی که به رجیسترOCR1A میدهیم138 باشد (رنج پلهها) بنابراین فرکانس pwm برابر 115khz هست.
            سلف باعث میشه که نویز تولید شده توسط موتور به میکرو منتقل نشه و میکرو قاطی کنه برادر .
            mer30

دیدگاه

فرکانسpwm رو هر قدر بالاتر ببری از اونور دقتت تو پلهها کمتر میشه ( یعنی تعداد رنج دور موتور کمتر میشه) مثلا تو کدویژن اگه کریستال 16mhz و prescale=1 و عددی که به رجیسترOCR1A میدهیم138 باشد (رنج پلهها) بنابراین فرکانس pwm برابر 115khz هست.
              سلف باعث میشه که نویز تولید شده توسط موتور به میکرو منتقل نشه و میکرو قاطی کنه برادر .
              به نظر شما برای کنترل موتور dc بهتره از چه فرکانسی برای تولید pwm استفاده کنم ؟؟؟؟ :cry: :cry: oo: oo: :eek: :eek:

دیدگاه

البته این به موتورت بستگی داره اما اگه از موتورهای معمولی دی سی استفاده میکنی بهتره از فرکانس pwm بالای 3Khz استفاده کنی تا کاملا لرزش موتورو از بین ببریم که در این صورت رنج دقت پلههات هم زیاده.. :read:
                mer30

دیدگاه

البته این به موتورت بستگی داره اما اگه از موتورهای معمولی دی سی استفاده میکنی بهتره از فرکانس pwm بالای 3Khz استفاده کنی تا کاملا لرزش موتورو از بین ببریم که در این صورت رنج دقت پلههات هم زیاده.. :read:
                  خوب اگه حداکثر فرکانس انتخاب کنم چه مشکلی پیش میاد ؟؟؟؟ :eek: :cry: :cry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط PEDRAM-PMS
                    خوب اگه حداکثر فرکانس انتخاب کنم چه مشکلی پیش میاد ؟؟؟؟ :eek: :cry: :cry:
                    هیچ مشکلی .بسته به حساسیتی که موتور نسبت به قطع و وصل شدن ولتاژ از خودش نشون میده میتونی فرکانسو تنظیم کنی اما کن که هر قدر فرکانسو بالا ببری از اونور رنج دقت تو پلههات کم میشه یعنی انتخاب کمتری برای دورهای موتور داری . اگه سوال داشتی بپرس.
                    mer30

دیدگاه

deghate pelleha mage be timer bastegi nadare ?
                      che rabti be ferekans dare !

دیدگاه

فارسی رو پاس بدار ... :applause:
                        بذار اینطوری توضیح بدم :
                        یه فرمول برای تعیین فرکانس pwmداریم:
                        مقدار فرکانس کریستال (داخلی یا خارجی)/(1+عدد دقت مورد نیاز(پله ها))*PRESCALیا همون پیش تقسیم کننده
                        مثلا اگه من دقت مورد نیازم 700تا باشه و کریستال مورد استفادمم 16MHZ باشه و prescalرو در کدویزارد رو اولین گزینه قرار بدم(16mhz) طبق فرمول فرکانس pwm هم برابر میشه با:
                        16000000/(1+700)*1=22.8KHZ
                        دقت کن که در کدویزارد prescal بترتیب از بالا 1-8-64-256-1024-... هست و انتخاب clock value=16000000 یعنی فرکانس کریستال تقسیم بر 1 میشه.
                        پس میبینی که همه این قضایا به تایمر ربط داره و ما با توجه به نیاز خودمون و پارامترهای تو فرمول دقتمون یا فرکانس کاریمون رو انتخاب میکنیم .
                        اگه جاییشو متوجه نشدی بگو برات بیشتر توضیح بدم...
                        mer30

دیدگاه

فارسی رو پاس بدار ... :applause:
                          بذار اینطوری توضیح بدم :
                          یه فرمول برای تعیین فرکانس pwmداریم:
                          مقدار فرکانس کریستال (داخلی یا خارجی)/(1+عدد دقت مورد نیاز(پله ها))*PRESCALیا همون پیش تقسیم کننده
                          مثلا اگه من دقت مورد نیازم 700تا باشه و کریستال مورد استفادمم 16MHZ باشه و prescalرو در کدویزارد رو اولین گزینه قرار بدم(16mhz) طبق فرمول فرکانس pwm هم برابر میشه با:
                          16000000/(1+700)*1=22.8KHZ
                          دقت کن که در کدویزارد prescal بترتیب از بالا 1-8-64-256-1024-... هست و انتخاب clock value=16000000 یعنی فرکانس کریستال تقسیم بر 1 میشه.
                          پس میبینی که همه این قضایا به تایمر ربط داره و ما با توجه به نیاز خودمون و پارامترهای تو فرمول دقتمون یا فرکانس کاریمون رو انتخاب میکنیم .
                          اگه جاییشو متوجه نشدی بگو برات بیشتر توضیح بدم...
                          این دقتی که شما میگین من نمیفهمم منظورتون چیه ؟؟؟؟
                          prescal از بالا تا پایین 1024و512و...و1 مگه نیست ؟؟؟ ( عکس چیزی که گفتین )

دیدگاه

نه برادر.همونطور که گفتم وقتی شما clock valueرو معادل 16mhz قرار میدی (یعنی معادل کریستال متصل شده به میکرو) خوب 16mhzکریستال/16mhz clock value برابر یک میشه دیگه پس باید برای بدست آوردن فرکانس pwm در قسمت prescal عدد یک رو میدیم.متوجه گولی؟
                            mer30

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X