اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با فتوسل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با فتوسل

سلام.مشکلی با فتوسل پیدا کردم.مشکل اینجاست که وقتی فتوسل را به میکرو وصل می کنم عدد صفر بر روی ال سی دی نمایش داده می شود و وقتی که منفی مدار فتوسل رو قطع می کنم عدد 1023 روی ال سی دی نمایش داده می شود.از صحت ADC گاهم چون با پتانسیومتر و همین برنامه جواب می دهد.
    مدار رو هم به این شکل بستم که یک طرف از فتوسل رو به +5 ولت وصل کردم و طف دیگر رو به وسیله ی یک مقاومت 2.2 کیلو به زمین و ADC میکرو وصل کردم.سوال اینجاست که چرا جواب نمی دهد.برای تست فتوسل اهم متر رو به 2 سرش وصل کردم و هرچه محیط تاریک تر می شد مقاومت فتوسل بالا می رفت.مشکل از کجاست؟ وقتی اهم متر رو به دو سر مقاومت وصل می کنم عدد بینهایت رو نشان می دهد. oo: oo:.من خودم به این شک کردم که شاید مشکل از این باشید که پایه ی از مقاومت رو که به زمین وصل کردم به ADC هم وصل کردم.حدسم درسته؟

لینک مدار و برنامه و فایل پروتئوس:http://www.4shared.com/file/6YdzDzLm/photo.html
    متشکرم :bye
    همیشه در حال یادگیری.سعی می کنم موانع سر راهم را بردارم.

پاسخ : مشکل با فتوسل

سلام دادا.
    تو اینگونه مدار ها بهتره مقاومت متغیر رو به زمین بدی.
    در باره انتخاب مقاومت (همون 2.2) هم دقت کن. فتوسل شما چند کیلو هست که با یه 2.2 بایاسش کردی؟

در ضمن برنامت هم بذار. احتمالش زیاده که اونم یه ایراداتی داشته باشه.
    تشکر لازم نیست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali-electoronic
      سلام.مشکلی با فتوسل پیدا کردم.مشکل اینجاست که وقتی فتوسل را به میکرو وصل می کنم عدد صفر بر روی ال سی دی نمایش داده می شود و وقتی که منفی مدار فتوسل رو قطع می کنم عدد 1023 روی ال سی دی نمایش داده می شود.از صحت ADC گاهم چون با پتانسیومتر و همین برنامه جواب می دهد.
      مدار رو هم به این شکل بستم که یک طرف از فتوسل رو به +5 ولت وصل کردم و طف دیگر رو به وسیله ی یک مقاومت 2.2 کیلو به زمین و ADC میکرو وصل کردم.سوال اینجاست که چرا جواب نمی دهد.برای تست فتوسل اهم متر رو به 2 سرش وصل کردم و هرچه محیط تاریک تر می شد مقاومت فتوسل بالا می رفت.مشکل از کجاست؟ وقتی اهم متر رو به دو سر مقاومت وصل می کنم عدد بینهایت رو نشان می دهد. oo: oo:.من خودم به این شک کردم که شاید مشکل از این باشید که پایه ی از مقاومت رو که به زمین وصل کردم به ADC هم وصل کردم.حدسم درسته؟

لینک مدار و فایل پروتئوس:http://www.4shared.com/file/6YdzDzLm/photo.html
      متشکرم :bye
      سلام در کل میخوای چیکار کنی آیا میخوای نور رو تشخیص بدی
      یا نه قصد کار دیگه ای رو داری
      مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

در دو حالت ممکن است اهم متر مقدار بی نهایت را نشان دهد.1-رنج اهم متر اشتباه باشد 2- مقاومت قطع داخلی داشته باشد که بعید است.
        از دو مدار زیر می توان برای تست و همچنین آشکار سازی نور استفاده کرد.(مقدار مقاومت ها تصادفی هستن)

يادش بخير يه وقتايي هر روز ميومدم اينجا !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman-63
          سلام دادا.
          تو اینگونه مدار ها بهتره مقاومت متغیر رو به زمین بدی.
          در باره انتخاب مقاومت (همون 2.2) هم دقت کن. فتوسل شما چند کیلو هست که با یه 2.2 بایاسش کردی؟

در ضمن برنامت هم بذار. احتمالش زیاده که اونم یه ایراداتی داشته باشه.البته من با مقاومت های دیگری از رنج های بالاترم تست کردم ولی ..... در ضمن از کجا باید بفهمم که فتوسل چند کیلو هست؟
          لینک دانلود برنامه اون بالا هستش.
          نوشته اصلی توسط iranesabz
          سلام در کل میخوای چیکار کنی آیا میخوای نور رو تشخیص بدی
          یا نه قصد کار دیگه ای رو داری
          سلام این مدار رو برای روبات نوریاب می خواهم.البته فعلا برای تست اولیه

در کل دوستان هنوز مشکل وجود دارد.لطفا کمک کنید.

دیدگاه

سلام.دوستان مشکل حل شد.مشکل از اینجا بود که من مستقیما همونجا را که منفی میومد میدادم به ADC ولی یک سوال دیگه داشتم که می خواستم مطمین بشم که درست وصل شده یا نه؟الان مرتبا بین 400 تا 650 متغیره ولی موقعی که ال ای دی روش میگیرم 950 نشون میده.درست وصل شده؟؟؟
            اگر بله چرا اینقدر نوسان داره؟
            چه جوری نوسانات رو کم کنم؟
            برای نوریاب با این نوسانات چی کار کنم؟
            ممنون

دیدگاه

الان مرتبا بین 400 تا 650 متغیره ولی موقعی که ال ای دی روش میگیرم 950 نشون میده.درست وصل شده؟؟؟
              اگر بله چرا اینقدر نوسان داره؟
              چه جوری نوسانات رو کم کنم؟
              برای نوریاب با این نوسانات چی کار کنم؟
              برا کم شدن نوسانش چندتا چیزو باید رعایت کنی.
              یه خازن 100 نانو بذار در محل adc.
              ولتاژ رفرنس رو باید یه ولتاژ صاف و دقیق بدی.
              بهتره از چندتا فتوسل استفاده کنی و از میانگین اون استفاده کنی.
              تشکر لازم نیست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman-63
                برا کم شدن نوسانش چندتا چیزو باید رعایت کنی.
                یه خازن 100 نانو بذار در محل adc.
                ولتاژ رفرنس رو باید یه ولتاژ صاف و دقیق بدی.
                بهتره از چندتا فتوسل استفاده کنی و از میانگین اون استفاده کنی.
                سلام.مقادیر مقاومت رو کمی زیادتر از 2.2 کردم و نوسانات خیلی کمتر شد برای مثال الان نوسان 5 تا بالا و پایین میره؟این طبیعی هست؟
                اما چه جوری خازن 100 نانو رو در محل ADC بگذارم؟
                برای صاف شدن ولتاژ رفرنس از چه خازنی استفاده کنم؟و چه جوری به رگولاتور وصلش کنم؟
                ممنون :job: :job: :job:

دیدگاه

سلام.مقادیر مقاومت رو کمی زیادتر از 2.2 کردم و نوسانات خیلی کمتر شد برای مثال الان نوسان 5 تا بالا و پایین میره؟این طبیعی هست؟
                  اما چه جوری خازن 100 نانو رو در محل ADC بگذارم؟
                  برای صاف شدن ولتاژ رفرنس از چه خازنی استفاده کنم؟و چه جوری به رگولاتور وصلش کنم؟
                  ممنون :job: :job: :job:
                  سلام دادا.
                  تا 10 میکرو فاراد مجازی استفاده کنی. برا اتصالش هم هم کافیه یه پایه اونو به adc و پایه دیگشو به gnd وصل کنی.(برا خازن های پلاریته دار رعایت پلاریته های + و - الزامیه).

و اما ولتاژ رفرنس. این ولتاژ رفرنس برای نمونه برداری استفاده میشه و توی کتابها (بخش مربوط به adc) یه مدار که شامل یه سلف 10 میکرو هنری و یه خازن 100 نانو آورده شده که حتماً باید از او شماتیک استفاده کنی.

برا کم کردن نوسان میتونی دقت adc رو هم کم کنی. یعنی بجای اینکه 10 بیتی، 8 بیتی بخونی. اونم توی کتاب ها (بخش مربوط به adc) کاملاً توضیح داده شده.

موفق باشی.
                  تشکر لازم نیست!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X