اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمائی در مورد پردازنده ARM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمائی در مورد پردازنده ARM

با سلام خدمت اساتید گرامی

بطور مختصر میتونین بگین با این پردازنده ها چطور میشه کار کرد ؟ oo: اصلا به چه دردی میخورن ؟ oo: oo:
    منم تا الان فقط با AVR و زبان C کار کردم , راستی اصلا چطوری کنترلشون میکنن( منظورم برنامه نویسی هست ) ؟ اگه میشه منو راهنمائی کنین :applause:
    از سختی نترس! این سختی هاست که جایگاه و مقام انسان را بالا میبرد...

پاسخ : راهنمائی در مورد پردازنده ARM

نوشته اصلی توسط shahin2222
    با سلام خدمت اساتید گرامی

بطور مختصر میتونین بگین با این پردازنده ها چطور میشه کار کرد ؟ oo: اصلا به چه دردی میخورن ؟ oo: oo:
    منم تا الان فقط با AVR و زبان C کار کردم , راستی اصلا چطوری کنترلشون میکنن( منظورم برنامه نویسی هست ) ؟ اگه میشه منو راهنمائی کنین :applause:
    سلام.آرم یک میکروکنترلر است مثل میکرو های دیگر ولی با امکانات بیشتر.سرعتش خیلی بالاست به همین خاطر در اکثر موبایلا ازش استفاده می شود.به همه دردی هم می خورد.برای برنامه نویسی 2تا کامپایلر هست که بیشتر افراد تو ایران ازش استفاد میکنند کیل و آی ای ار.برای اطلاعات بیشترم می تونی به دیتاشیت مراجعه کنی.
    موفق باشید
    همیشه در حال یادگیری.سعی می کنم موانع سر راهم را بردارم.

دیدگاه

تایپیکهایی از قبل هست که میتونی مطالعه کنی
      جانم به فدای ائمه اطهار
      می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

سلام , با تشکر از دوستان

اگه من بخوام شروع کنم , چه چیزهایی رو باید اول بدونم ؟ مثلا برای AVR فقط لازمه یکمی C بدونم , برای ARM چطور ؟
        ضمنا تاپیک هایی که از قبل اینجا بود هم دیدم ولی چیز خاصی متوجه نشدم.

دیدگاه

آرم اساسا یک پردازندست که در موبایل ها تبلت ها و... مورد استفاده قرار میگیرد شرکت آرم خودش پردازنده تولید نمیکند و هسته آرم به شرکت های مختلف فروخته میفروشد و آنها متناسب با محصولات خود امکاناتی را در کنار آن اضافه میکنند و به صورت یک IC کامل تولید و آن را به فروش میرسانند
          شرکت هایی که میکروکنترلر آرم را تولید میکنند زیاد اند ولی در این بین محصولات شرکت اتمل فیلیپس یا nxp و همچنین شرکت ST به چشم میخورد
          مدل های در دسترس در ایران به اینگونه است:
          اتمل:میکروکنترلر های آرم7:
          at91sam7s64
          at91sam7s256
          at91sam7x256
          فیلیپس:
          میکروکنترلر های آرم 7:
          سری lpc21xx و lpc23xx
          مثل
          lpc2136
          lpc2368
          lpc2378
          میکروکنترلر های آرم Cortex-M3:
          سری lpc17xx
          مثل
          lpc1768
          شرکت ST هم اطلاع دقیقی ازش ندارم
          بیشتر از شرکت اتمل و فیلیپس استفاده میشه
          برای شروع میتونید از at91sam7s64 شروع کنید
          یا از یکی از lpc ها ارزونترینشون lpc2101 هست ولی اگر پیدا نکردید lpc های دیگه هم هست
          برای استفاده از این میکروکنترلر ها باید برد داشته باشید که میتونید آماده تهیه کنید مثلا:http://eshop.eca.ir/product_info.php...roducts_id=519
          یا خودتون بسازید
          کامپایرهاش هم معروفترینشون IAR و Keil هست که زبان برنامه نویسیشون C میباشد
          برای پروگرام هم اتمل چیزی به اسم SAM-BA داره که بدون هیچ پروگرامری میکرو رو از طریق USB پروگرام میکنه
          فیلیپس هم تا اونجایی که اطلاع دارم با پورت سریال پروگرام میشه و USB دار هاشون مثل اتمل پروگرام میشند
          ولی پروگرامر حرفه ای این ها J-link هستhttp://eshop.eca.ir/product_info.php...roducts_id=506
          فایدشون هم اینه که برای اجرای سیستم عامل های بیدرنگ مناسب هستند همچنین برای کار هایی که نیاز به سرعت بالا دارد
          سوالی داشتید بفرمایید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهریار رجب زاده
            آرم اساسا یک پردازندست که در موبایل ها تبلت ها و... مورد استفاده قرار میگیرد شرکت آرم خودش پردازنده تولید نمیکند و هسته آرم به شرکت های مختلف فروخته میفروشد و آنها متناسب با محصولات خود امکاناتی را در کنار آن اضافه میکنند و به صورت یک IC کامل تولید و آن را به فروش میرسانند
            شرکت هایی که میکروکنترلر آرم را تولید میکنند زیاد اند ولی در این بین محصولات شرکت اتمل فیلیپس یا nxp و همچنین شرکت ST به چشم میخورد
            مدل های در دسترس در ایران به اینگونه است:
            اتمل:میکروکنترلر های آرم7:
            at91sam7s64
            at91sam7s256
            at91sam7x256
            فیلیپس:
            میکروکنترلر های آرم 7:
            سری lpc21xx و lpc23xx
            مثل
            lpc2136
            lpc2368
            lpc2378
            میکروکنترلر های آرم Cortex-M3:
            سری lpc17xx
            مثل
            lpc1768
            شرکت ST هم اطلاع دقیقی ازش ندارم
            بیشتر از شرکت اتمل و فیلیپس استفاده میشه
            برای شروع میتونید از at91sam7s64 شروع کنید
            یا از یکی از lpc ها ارزونترینشون lpc2101 هست ولی اگر پیدا نکردید lpc های دیگه هم هست
            برای استفاده از این میکروکنترلر ها باید برد داشته باشید که میتونید آماده تهیه کنید مثلا:http://eshop.eca.ir/product_info.php...roducts_id=519
            یا خودتون بسازید
            کامپایرهاش هم معروفترینشون IAR و Keil هست که زبان برنامه نویسیشون C میباشد
            برای پروگرام هم اتمل چیزی به اسم SAM-BA داره که بدون هیچ پروگرامری میکرو رو از طریق USB پروگرام میکنه
            فیلیپس هم تا اونجایی که اطلاع دارم با پورت سریال پروگرام میشه و USB دار هاشون مثل اتمل پروگرام میشند
            ولی پروگرامر حرفه ای این ها J-link هستhttp://eshop.eca.ir/product_info.php...roducts_id=506
            فایدشون هم اینه که برای اجرای سیستم عامل های بیدرنگ مناسب هستند همچنین برای کار هایی که نیاز به سرعت بالا دارد
            سوالی داشتید بفرمایید
            ممنونم از راهنماییتون دوست عزیز , واجب شد که برم دنبالش
            با توجه به توضیحاتتون بهترین مدل همون at91sam7s64 هست , فکر میکنم در کل کار با ATMEL ساده تر باشه , نه ؟ قیمت این مدل حدودا چقدره ؟
            راستی دستورات خاصی داره ؟ چون من فقط با AVR کار کردم , فایل آموزشی هست که به طور ساده توضیح داده باشه ؟
            با تشکر

دیدگاه

at91sam7s64 بهترین برای شروع هست نه بهترین بین همشون چون فیلیپس امکاناتش خیلی بیشتره سریعتر هم هست(گرونتر هم هست)
              قیمتش هم بین 7000 تا 9000 تومان در نوسانه
              کتاب مرجع کامل میکروکنترلرهای ARM سری AT91 هست برای اتمل
              فیلیپس هم براش کتاب میکروکنترلر های 32 بیتی ARM هست
              جفتشون کتاب های خوبی هستند
              فقط اگر از کار با اتمل ناراحت شدید گردن آرم نندازید چون آرم گسترده تر از این حرف هاست
              دستورات خاصی هم نداره فقط چند تا چیز اول کار هست که باید تنظیم بشه تا نوع عملکرد رو مشخص کنه

دیدگاه

ممنون ازتون :applause:
                بهتره برم یکمی اطلاعات جمع کنم , دوباره مزاحمتون میشم

دیدگاه

به نظر من از همین ابتدا با فیلیپس (LPC)شروع کنی خیلی بهتره

دیدگاه

من هم برای شروع فلیپس رو پیشنهاد میکنم
                    کار با این فلیپس ها راحت تره
                    شما زندگي مي کنيد من بازي ميکنم، زندگي شما را; زندگي بازي خدا و يک عروسکِ گِلي ست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eMicro
                      من هم برای شروع فلیپس رو پیشنهاد میکنم
                      کار با این فلیپس ها راحت تره
                      نوشته اصلی توسط ma-bah
                      به نظر من از همین ابتدا با فیلیپس (LPC)شروع کنی خیلی بهتره
                      و همچنین چون اتمل ارزون بود گفتم اتمل ولی ارزش نداره فیلیپسه که به درد میخوره

دیدگاه

با سلام

چند روزی بود دسترسی به کامپیوتر و اینترنت نداشتم , روی پروژه دانشگاهیم کار میکردم

پس اینطور که همه دوستان گفتن با فیلیپس شروع میکنم , حالا قیمتش چقدر هست ؟ آقای رجب زاده منظورتون از اینکه " فیلیپسه که به درد میخوره " چیه ؟ یعنی اتمل کاربرد نداره ؟

با تشکر از همه دوستان

دیدگاه

سلام

منابع آموزشی برای ATMEL نسبت به LPC بیشتره و چون بیشتر افراد از AVR که ساخت ATMEL هست به ARM مهاجرت می کنند ATMEL رو بیشتر قبول دارند و گرنه ATMEL سرعت حافظه فلشش و ... از LPC بشتره و میشه گفت که قیمت محصولاتش هم ارزون تره و در بین افرادی که با ARM کار می کنند رواج بیشتری داره و کامپایلر هایی نظیر Keil محصولات ATMEL رو بیشتر پشتیبانی میکنه
                          http://vz.iminent.com/vz/39a77668-19...h-fishing.giff

دیدگاه

خوب برای پروژه هایی که سرعتشون باید یکم بیشتر باشه ونسبتا ارزون باشه میان سراغ اتمل
                            نوشته اصلی توسط Soodi
                            ATMEL سرعت حافظه فلشش و ... از LPC بشتره و میشه گفت که قیمت محصولاتش هم ارزون تره و در بین افرادی که با ARM کار می کنند رواج بیشتری داره
                            به دلیل ساختار پردازنده آرم هر چه قدر هم سرعت حافظه بالا باشد به دلیل دسترسی محدود پردازنده این سرعت کاربردی ندارد اتفاقا فیلیپس با اضافه کردن واحدی به نام MAM واحد شتاب دهنده حافظه سرعت دسترسی به حافظه را بالا میبرد که در نتیجه کارایی پردازنده بالا میرود یعنی میتوان در میکروکنترلر های فیلیپس با سرعت 72مگاهرتز به اندازه کلاک cpu به حافظه دسترسی پیدا کرد ولی در اتمل سرعت فلش به 25 الی 30 مگاهرتز میرسد
                            از نظر قیمت هم تفاوت زیادی ندارند برای مثال
                            lpc2136
                            و
                            AT91SAM7S64
                            از نظر این قیمت اولی 8500 و دومی 7500 هستند
                            حافظه فلش فیلیپس 256 و حافظه اتمل 64 کیلوبایت است
                            فرکانس اتمل 55MHz و فرکانس فیلیپس 60MHz میباشد
                            فیلیپس واحد شتابدهنده حافظه دارد که بازدهی کافی در فرکانس بالا را به همراه دارد اما در اتمل عملا بازدهی به نصف کاهش میابد
                            تعداد I/O های فیلپس 47 تا و اتمل 32 تا میباشد
                            تایمر های اتمل همه 16 بیتی و فیلیپس 32 بیتی است
                            خروجی های pwm فیلیپس از اتمل بیشتر میباشد
                            فیلیپس دارای پورت های سریع I/O میباشد در حالی که اتمل این قابلیت را ندارد
                            و...
                            با این حال اتمل میتواند از طریق USB مستقیما به کامپیوتر وصل شده و طی عملیات نسبتا پیچیده ای برنامه را روی فلش خود پروگرام کند همچنین دارای پورت USB-Full Speed میباشد
                            در صورتی که فیلیپس این قابلیت را به صورت سریال و بسیار ساده تر دارد اما در مدل های بالا تر این توانایی را به دست میآورد
                            از نظر دیتاشیت نویسی هم ممکن است به اتمل عادت داشته باشید ولی در مورد آرم بسیار بد عمل کرده
                            با این حال میکرو های فیلیپس نسبتا صنعتی تر بوده و از نظر من منابع آموزشی هم برای هردو به یک اندازه میباشد
                            من هم یک برد برای AT91SAM7S64 زدم ولی پشیمون شدم :cry2:

دیدگاه

سلام :nice:
                              نوشته اصلی توسط شهریار رجب زاده
                              من هم یک برد برای AT91SAM7S64 زدم ولی پشیمون شدم :cry2:
                              چرا پشیمون شدین ؟ البته شرمنده زیاد سوال می کنم , ولی دوست دارم یکمی از تجربیات دوستان مجرب استفاده کنم :nerd: , راستی چند لایه زدین ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X