اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تست ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تست ماسفت

با سلام به همه.روش تست سلامت ماسفتها چیه؟
    زیباترین لبخند لبخند خداست

پاسخ : تست ماسفت

باسلام.
    روش تست: مولتی متر دیجیتال رو در حالت دیود قرار دهید.ابتدا دیود معکوس درین سورس رو تست کنید.
    مقدار اندازه گیری شده رو یادداشت کنید. حال سیم منفی رو به سورس وسیم مثبت رو به گیت وصل نموده
    وجند ثانیه نگه دارید.سپس بدون اینکه دست شما به پایه های ماسفت برخورد داشته باشد اول سیم مثبت
    وبعد سیم منفی رو از ماسفت جدا نمایید وسریعا دیوددرین سورس رو اندازه بگیرید واندازه گیری رو بطور معکوس هم
    انجام بدهید.دراین دوحالت مقدار دیود اندازه گیری شده کاهش شدیدی خواهد داشت که نشاندهنده روشن شدن
    ماسفت میباشد.با لمس کردن پایه های آن ماسفت خاموش خواهد شد.
    موفق باشید.
    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

سلام
      فکر کنم باید شیرینی بدیم چون جناب Ebi SMPS بعد از یه سال دوباره به انجمن برگشته من که خیلی خوشحال شدم :wow:
      با اجازه یه نکته هم من بگم که مهندس حتما یادش رفته بگه چون خودم از ایشون یاد گرفتم اونم این که با این اهمتر های ارزون قیمت این تست جواب نمیده چون ولتاژ پروبشون تو حالت تست دیود کمه و نمیتونه ماسفت رو روشن کنه.
      امیدوارم مهندس جسارت منو ببخشه.

دیدگاه

باسلام.
        همونطور که دوستمون گفتند(آقای شمس) مولتی مترهای استاندارد میتوانند ولتاژ کافی(2.8v) در رنج دیود
        جهت روشن شدن ماسفت رو داشته باشند.نکته دیگه ای که در مورد بعضی ماسفت های موجود در بازارایران
        هست اینه که اولا مقدار خازن گیت سورس اونها با دیتاشیت شرکتی همخوانی نداره وکمتراز مقدار اصلیه.
        دومی مقدار مقاومت درین سورس اونهاست که بیشتراز مقدار دیتاشیت اون هست.این دو باعث افزایش تلفات
        ماسفت ودر نهایت سوختن سریع ماسفت میشود.در نتیجه بهتراست که پارامترهای فوق هم اندازه گیری شود.
        موفق باشید.
        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

راستی مهندس یه جا تاپیک زده بودید و سوال پرسیده بودید مقاومت چیست؟ oo: حتما دلیل خاصی داشته که این سوالو پرسیدید و دوستان بدون اینکه توجه کنند چه کسی این سوالو پرسیده تاپیک رو بستند حالا اگه موافق باشید اینجا ادامه بدید.تا اونجا که من میدونم وقتی الکترونها از داخل یه هادی عبور میکنن به اتمهای دیگه که ساکن هستند برخورد میکنن واز مسیرشون منحرف میشن و انرژیشون تلف میشه(به صورت حرارت) وبه این خاطر جریان حرکت الکترونها کمتر میشه که به این خاصیت مقاومت الکتریکی میگن.مهندس درست گفتم؟

دیدگاه

پاسخ : مقاومت ؟

باسلام.
            هدف اصلی ام از طرح سوال "مقاومت چیست" به بحث کشیدن وتبادل نظر در مورد ماهیت فیزیکی مقاومت
            و دیمانسیون (SI or MKS ) اون بود.حالا سوالم رو اینطور مطرح میکنم: ماهیت فیزیکی مقاومت چیست؟
            و دیمانسیون ان در دستگاه SI یا MKS چیست؟
            نکته: الکترونهای آزاد در یک رسانا ثابت نبوده وبدلیل بار منفی همواره نیروی دافعه برقرار است.
            موفق باشید.

دیدگاه

سلام مهندس اگه ممکنه زیر دیپلم صحبت کن ما هم متوجه بشیم :mrgreen: من زیاد سر درنیاوردم یه سرچی زدم اینو پیدا کردم
              http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%...A7%D8%AF%DB%8C
              از دوستان دیگه میخوام نظر بدن.ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                سلام
                فکر کنم باید شیرینی بدیم چون جناب Ebi SMPS بعد از یه سال دوباره به انجمن برگشته من که خیلی خوشحال شدم :wow:
                با اجازه یه نکته هم من بگم که مهندس حتما یادش رفته بگه چون خودم از ایشون یاد گرفتم اونم این که با این اهمتر های ارزون قیمت این تست جواب نمیده چون ولتاژ پروبشون تو حالت تست دیود کمه و نمیتونه ماسفت رو روشن کنه.
                امیدوارم مهندس جسارت منو ببخشه.
                کانال N و کانال P فرقی نمی کند؟!

دیدگاه

سلام
                  اون روش تست برای کانال منفی بود. برای تست کانال مثبت پروب مثبت به سورس و پروب منفی به گیت چند ثانیه وصل میشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X