اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژر 50 ولت 5 امپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارژر 50 ولت 5 امپر

سلام.من یه شارژر 50 ولت 5 آمپر با مدار نشان دهنده مقدار شارژ و قطع اتوماتیک مدار شارژ بعد از شارژ شدن کامل دارم.لطفآ کمکم کنید که خیلی حساسه.ممنون

پاسخ : شارژر 50 ولت 5 امپر

سلام دایی جان
    می تونی این مداری که داری واسه باقی دوستان هم بگذاری تا استفاده کنن؟
    راستی من متوجه نشدم چه کمکی نیاز داری؟!
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام دایی جان.ببخشید من اشتباه کردم.من مدار شارژر 50 ولت 5 آمپر احتیاج دارم.خیلی هم لازمه.ممنون میشم زودتر دوستان کمکم کنن.ممنون

دیدگاه

سلام
        حقیقتا من کار عملی انجام ندادم اما با اون چیزهایی که به صورت تئوری یاد گرفتم فکر میکنم بهتره که یک مدار سوئیچینگ (مثلا Flyback ) بسازی که ساختنش هم زیاد سخت نیست
        برای ساخت مدار سوئیچینگ هم باید یک پالس با فرکانس بالا (بیش از 20 کیلوهرتز چون اگر فرکانس زیر 20کیلوهرتز باشد سر و صدای مدار گوش خراش خواهد بود) تولید کنی و این پالس را به پایه گیت یک ماسفت اعمال کنی . پایه درین را هم به یک سر ترانس (سیم پیچ اولیه) وصل میکنی و سر دیگه ی ترانس (سیم پیچ اولیه) رو به یک ولتاژ ثابت وصل میکنی (حدود 12 تا 18 ولت)
        یک سر سیم پیچ ثانویه رو هم با یک مقاومت به زمین وصل میکنی و سر دیگه ی سیم پیچ رو به سر آند دیود متصل میکنی از کاتد دیود هم تا زمین یک خازن قرار میدی که ولتاژهای مثبت سیم پیچ ثانویه رو ذخیره کنه(همون ولتاژ مد نظرت مثلا 50ولت) البته از خروجی باید فیدبک بگیری تا عرض پالس (PWM که تعیین کننده ولتاژ مطلوب هست ) با تغییرات احتمالی ولتاژ خروجی تغییر کنه و ولتاژ ثابت بمونه
        برای تولید پالس هم آی سی هایی مانند 555 یا TL494 تو بازار زیاده که باید دیتاشیت شون رو بخونی و با اتصال خازن و مقاومت های مشخص فرکانس پالس رو تعیین کنی
        البته تمام این کارها رو کاغذ ساده ست برای کالیبره کردن آزمون و خطای زیادی نیازه
        موفق باشید :nerd:

دیدگاه

تا استاد کوهستانی برسه منم یه چیزی بگم
          در درجه اول شما باید یه منبع تغذیه با ولتاژ کمی بیشتر از ولتاژ باتری تون بسازین با توجه به توانی که لازم دارین ( حدود 250 وات ) توپولوزی هاف بریج (همونی که تو پاور pc های معمولی بکار رفته ) بهترین میتونه باشه بعد اون تغذیه رو با کنترلر جهت شارژ باتری کنترل کنین

دیدگاه

سلام دایی های گلم
            رفقا درست گفتند دایی جان.
            ابتدا باید یه منبع تغذیه 50 ولت 5 آمپر بسازی. البته باید تجربه ساخت منابع سوئیچینگ رو داشته باشی.
            اگه می خوای کارتو ساده کنی می تونه یه ترانس معمولی 48 ولت 5 امپر از لاله زار بخری و با پل دیود و خازن یکسوش کنی.
            بعد مدار شارژر رو بسته به نوع باطری انتخاب کنی. هر باطری روش مخصوص خودشو داره. مثلا باطری های سرب-اسید با ولتاژ ثابت شارژ میشن تا جریان شارژشون به حد مینیمم برسه و شارژ قطع بشه.

دیدگاه

ببخشید این باطری غیر استاندار که بنظر باید بزرگ هم باشه برای چیه؟ میشه یه عکس ازش بزاری؟ :icon_razz:

دیدگاه

سلام دوستان.عرضم به حضورتون که این باتری های که گفتید بزرگ و غیر استانداردن باطریهای ups هستند.این باطری ها بعد از یه مدت که شارإ¾ژ نمیشن وقتی به ups وصل میشن دیگه شارژ نمیشن و یه شوک احتیاج دارن که راه بیفتن.میخوام یه شارژر بسازم که چند وقت یه بار شارژشون کنم که کامل خالی نشن

دیدگاه

پس ولتاژ مجموعه باطری رو ضربدر 0.85 کن و ترانسی با این ولتاژ بگیر.
                  مثلا اگه 4 تا باطری 12 ولت داری باید 48 رو در 0.85 ضرب کنی که بشه 40 ولت.
                  ترانس 40 ولت با هر آمپری که دوست داری می گیری و با یه پل دیود میدی به باطری. حتی خازن هم نیاز نداره.
                  هرچی آمپر کمتر باشه باطری دیرتر شارژ میشه و برعکس.

دیدگاه

فکر نکنم باطری های سلید اسید با این کار بهبود پیدا کنن!

دیدگاه

ممنون.پس به نظر شما مدار شارژر لازم نیست و با یه ترانس و یه پل دیود حل میشه.خودمم تو فکرش بودم گفتم بپرسم که مطمئن شم

دیدگاه

اگه دقت کنی در اتومبیل ها هم باطری به همین طریق شارژ میشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X