اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دیمر برای کولر که ساختم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دیمر برای کولر که ساختم

سلام به همه اساتید محترم
    من امشب دیدم کولر خیلی سرعتش بالاست یه دیمر ساحتم وصل کردم کار کرد
    این نقششه

اخطار
    بدلیل اینکه در این مدار از ولتاژ برق شهر (220 ولت) استفاده شده لذا حتما نکات ایمنی مربوط یه ایزولاسیون رعایت گردد.
    در این مدار با تغییر مقاومت ثابت زمانی شارژ و دشارژ خازن تغییر میآ‌کند، که باعث تغییر زاویه آتش در ترایاک و در نتیجه تغییر مقدار ولتاژ موثر دو سر بار میآ‌شود. دقت کنید به دلیل استفاده از دیاک در این مدار کمترین ولتاژ ورودی به ولتاژ تحریک دیاک وابسته است. یعنی در حدود 35 ولت.
    بدلیل روشن و خاموش شدن مداوم ترایاک در این مدار، نویز تولید میآ‌گردد که من توصیه میکنم یک خازن سرامیکی 4.7 میکروفاراد 400 ولتی به صورت موازی با پریز قرار دهید.
    لیست قطعات
    1- ترایاک BT136
    2- دیاک
    3- خازن عدسی 0.1 میکروفاراد
    4- مقاومت 1 کیلو اهم
    5- کلید ولوم 500 کلیو اهمی

امید وارم خوشتون بیاد
    من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

پاسخ : دیمر برای کولر که ساختم

سلام به همگی
    بچه ها دیمرم سوخت
    چرا اخه؟
    من به ترایک هیتسینک نصب کرده بودم چرا؟
    جریانه کولر 1.25 امپر و ترایک bt136 می تونه .5 امپر بکشه
    چرا؟

دیدگاه

راجب این مطالعه کن
      Power Transistor Safe Operating Area
      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

فکر کنم شانس آوردی که موتور کولرت نسوخته! این موتور ها رو باید با تغییر فرکانس کنترول کنی

دیدگاه

سلام

موتور کولر سیم پیچ راه اندازی داره که پس از راه اندازی از مدار خارج میشه ، بنابراین اول باید راه اندازی بشه و بعد کنترلش کرد، در زمان راه اندازی این موتورها جریان زیادی میکشند! بنابراین شاید فقط بتوان در محدوده بسیار کوچکی اقدام به کنترل آن نمود. :angry:
          البته فقط موتورهای سه فاز (از هر نوع) و یا دو فاز (موتورهای قدیمی تغذیه پود در دستگاه های بافندگی) را می توان بوسیله تغییر فرکانس کنترل دور نمود در ضمن در موتورهای ذکر شده باید نسبت فرکانس و ولتاژ نسبت ثابتی باشه تا گشتاور کم نشه و یا موتور اشباع نشه.

اگر خیلی دوست دارید دور موتور کولر را کنترل کنید می توانید به جای موتور موجود یک موتور سه فاز کوچیک با یک اینورتر تک فاز به سه فاز استفاده کنید و از دور بسیار پایین تا هر جا که دوست داری موتور را کنترل کنی (خروجی اینورتر می تونه تا 100 و در بعضی مدلها تا 400 هرتز با لا بره ، فقط مواظب باشید :wow

خلاصه : :nice:

هر کس کار نمی کند اشتباه نمی کند و هر کس اشتباه نمی کند هیچ گاه چیزی یاد نمی گیرد
          شاد و تندرست باشيد
          دوستدارتان
          مهدی حریری

دیدگاه

سلام خوبید؟ممنون ولی یه کولر داریم 100 قیمتشه نمی خوام این قدر خرج کنم و نه می خوام بخرم می خوام خودم درستش کنم
            می خوام درکندش یا تندش رو کنترل کنم همین
            در ضمن مدار بالا رو که نشون دادم دیشب برای تست کار می کرد و گفتم که درگه تمومه ولی امروز که نصبش کردم کار نکرد
            من فردا برم جمهوری یه ترایاک امپر بالاتر بگیرم شاید کار کرد
            ممنون از همه

دیدگاه

همانطور که دوستان گفتند دیمر با برش دادن شکل موج کار میکنه و البته برای کار با موتور مناسب نیست میتونین وقتی که دیمر تو مداره و دور موتور رو با اون کم کردین یه سری به پشت بام بزنین و متوجه صداهای عجیب و غریب موتور بشین خب البته این کار غیر استاندارد در رنج محدودی ممکنه جواب بده برای جلوگیری از سوختن ترایاک هم یه اسنابر دوسر ترایاک بذارین ( شامل یه خازن پلی استر 100 نانو 400 ولت و یه مقاومت 100 اهم بصورت سری )

دیدگاه

با سلام
                برای کنترل دور موتور اصولا به دو تا چیز دسترسی داریم ( البته به غیر از سیم پیچ یا همون تعداد دور N ) یکی ولتاژ و دیگری فرکانس خوب اگر ولتاژ رو زیاد کنیم شار ماکزیمم زیاد شده و باعث به اشباع رفتن هسته و داغ کردن موتور می شه اگر ولتاژ رو کم کنیم باعث کاهش شدید گشتاور میشه بعدشم اینکه تغییرات در ولتاژ باعث تغیرات اندک در دور موتور میشه
                اگر فرکانس رو کم کنیم باعث افزایش شار ماکس میشه و.... اگر فکانس رو زیاد کنیم تلفات فوکو زیاد میشه و هسته بازم داغ می کنه
                اما بهترین روش کنترل هم زمان این دو پارمتر یا به عبارتی ثابت نگه داشتن نسبت این دو پارمتر میباشد
                وسیله ای که این کار رو برای ما انجام می دهد اینوتر هست

اما یک پیشنهاد:
                تغییر اندازه فولی ها
                مثل دنده های دوچرخه به ترتیبی که با کاهش قطر فولی سر موتور دور کاهش و با افزایش اون دور زیاد می شه همین قضیه و لی به صورت عکس می تونه برای فولی بزرگ اجرا بشه

دیدگاه

ممنون از همتون کسی می تونه مدار ارزون قیمتی رو برای من معرفی کنه؟

دیدگاه

من یک پیشنهاد دارم

به هر حال باید فرکانس 50 هرتز رو تغییر بدی پی میتونی از تقسیم کننده استفاده کنی مثلا 4017 تقسیم کننده مبنای 10 هست پس اینکار رو انجام بده

1-- از برق شهر با تقسیم مقاومت و گیت های اشمیت ترگیر موج مربعی 50 هرتز تولید کن و بده به واحد تقسیم یا ضرب
                    2- برق شهر رو دی سی کن بدون نیاز به خازن صافی با همون راپیل 0 - 314 چون موتور سیم پیچ هست ( انتگرال گیر )مقدار موثر ولتاز رو برمیداره
                    3- یک چاپر با موس فت یا رله درست کن ( یا با تریستور و کوموتاسیون اجباری) فکر کنم رله حتما جواب میده ( اگه خراب نشه) من اشتباهی یک رله رو به جای اسپیکر بستم رله صدای رادیو رو تولید میکرد صدا واضح شنیده میشد یعنی رله با فرکانس 2000 هرتز کار میکرد

کس می خواد کمک کنه بسازیم این مینی اینورتر را ؟

دیدگاه

من هستنم یه کارایی هم کردم برای نولید موج سینوسی صاف ولی خیلی جواب نمیداد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                        نوشته اصلی توسط arvinfx

من معمولا تو یاهو آن هستم برای اینکه محتوی تاپیک خراب نشه بیا بچتیم

دیدگاه

سلام دوستان
                          هر کاری کردید نتیجه اش رو برای من هم بفرستید ممنون میشم

دیدگاه

دوستان عزیز دقت کنید موتور مورد بحث تک فاز با سیم پیچ راه انداز قراره کنترل بشه!
                            البته می تونید از مدارهای درایو موتور سه فاز که تو همین انجمن هم روش بحث شده استفاده کنید ولی فقط از یک فاز اون اتصال بگیرید
                            8 سال پیش من روی این جور سیستمها کار کردم و اونها رو راه اندازی کردم اگر جواب نگرفتین بگید تا برم تو نقشه های قدیمی بگردم و به شما دوستان کمک کنم
                            Good Luck
                            شاد و تندرست باشيد
                            دوستدارتان
                            مهدی حریری

دیدگاه

الان من درگیر اینم که موج مربعی میتونم به موتور بدو یا نه!؟ چون سینوسی رو راجبش تخقیق کردم خیلی سختته بشه یه موج سینوسی دقیق توی بارهای مختلف ایجاد کرد!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X