اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی مداری برای تشخیص قطع سیگنال مرکب تصویر و یا فریز شدن آن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی مداری برای تشخیص قطع سیگنال مرکب تصویر و یا فریز شدن آن

سلام
    دوستان من میخوام یک مداری طراحی کنم که تعدادی سیگنال کامپوزیت تصویر را بعنوان ورودی دریافت و بتواند قطع شدن تصاویر و یا فریز شدن تصویر را تشخیص دهد.
    زمانی که سیگنال کامپوزیت تصویر از دست می رود سیگنال های همزمانی هم از بین می روند.حال اگر تصویر فریز شود این سیگنال ها هنوز وجود دارند چطور میشود فریز شدن تصویر را تشخیص داد؟
    بچه ها من آی سی lm1881 که توانایی جداسازی سیگنال های سینک افقی و عمودی و محو رو داره رو پیدا کردم میشه قطع شدن سیگنال رو باهاش تشخیص داد ولی
    فریز شدن رو چطور؟؟
    چه راه حلی به ذهن دوستان در مورد طراحی همچین مداری میرسد؟
    با تشکر
    یاعلی

پاسخ : طراحی مداری برای تشخیص قطع سیگنال مرکب تصویر و یا فریز شدن آن

سلام
    نظری نبود؟
    با تشکر

دیدگاه

پیشنهاد می شود میزان ولتاژ dc در هر تصویر ( شامل دو فریم متوالی) در یک خازن ذخیره و اندازه گیری شود در پایان تصویر خازن تخلیه شده و اینکار تکرار بشه برای تصاور فریز شده این ولتاژ برای تصاویر متوالی یکسان است.

دیدگاه

سلام
        چطور شروع یه فریم رو تشخیص بدیم؟
        با تشکر
        یاعلی

دیدگاه

فاصله بین دو پالس سینک عمودی متوالی یک فریم است. با اتصال سگنال به یک خازن مقدار dc در خازن ذخیره میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gtnfs
            فاصله بین دو پالس سینک عمودی متوالی یک فریم است. با اتصال سگنال به یک خازن مقدار dc در خازن ذخیره میشه
            سلام
            دوست عزیز این سیگنال مرکب تصویر در بازه 64میکرو ثانیه دارای سطوح ولتاژی متفاوتی است.حال چگونه یک خازن مقدار dc اون رو برا مانگه داری میکنه؟
            یه سئوال دیگه اینکه یک میکرو معمولی از خانواده avr میتونه از این سطح تو این بازه 64 میکروثانیه نمونه برداری کنه؟
            یا باید بفکر dsp بود؟
            با تشکر.

دیدگاه

. adc میکرو سرعتش کمه و در هر فریم حدود 300نمونه قادره تبدیل کنه. ا ممکنه ای سی adc سرعت بالا لازم باشه تا تعداد نمونه ها در یک فریم زیاد بشه

دیدگاه

سلام
                یه سئوال چند روزه ذهن من رو درگیر کرده اینه که وقتی توی استاندارد pal داده تصویر زمانی معادل 52 میکرو ثانیه برای هر خط داره،تفنگ الکترونی با چه فرکانسی پیکسل های لامپ رو رو اسکن میکنه و چطور مشخص میشه که مثلا x میکرو ثانیه اول داده تصویر مربوط به پیکسل n لامپ زمانی که داره یک خط میدان تصویر رو پیمایش میکنه.نمی دونم منظورو رسودنم!؟
                مشکل اینجاست یه تلویزیون 43 اینج با یک 21 و 14 داده های یکسانی دریافت میکنن استانداره یکی ولی پیکسل های موجود توی 43 با 21 و 14 متفاوت است
                کنترولر رو هنوز انتخاب نکردم چون روی تئوری کار مورد دارم.
                یعنی من میتونم بطور صحیح زمان داده تصویر رو استخراج کنم که به یه adc فرمان بدم شروع به نمونه گیری کنه ولی یه مشکل هست توی این بازه باید حداقل چندتا نمونه بگیرم و این adc حداقل چقدر باید سرعت داشته باشه برای سمپلینگ؟
                داده ها دیجیتالی شده هنوز طولشون مشخص نیست که رم مورد نیاز مشخص بشه.
                کنترلر هم بصورت رئال تایم کار نمیکنه رو داده یعنی بعد دیجیتالی شدن هر 1 ثانیه یا 2و3 ثانیه چک میکنه داده ها در چه وضعیتی هستند.
                با تشکر
                یاعلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی سهیلی پور
                  سلام
                  یه سئوال چند روزه ذهن من رو درگیر کرده اینه که وقتی توی استاندارد pal داده تصویر زمانی معادل 52 میکرو ثانیه برای هر خط داره،تفنگ الکترونی با چه فرکانسی پیکسل های لامپ رو رو اسکن میکنه و چطور مشخص میشه که مثلا x میکرو ثانیه اول داده تصویر مربوط به پیکسل n لامپ زمانی که داره یک خط میدان تصویر رو پیمایش میکنه.نمی دونم منظورو رسودنم!؟
                  مشکل اینجاست یه تلویزیون 43 اینج با یک 21 و 14 داده های یکسانی دریافت میکنن استانداره یکی ولی پیکسل های موجود توی 43 با 21 و 14 متفاوت است
                  کنترولر رو هنوز انتخاب نکردم چون روی تئوری کار مورد دارم.
                  یعنی من میتونم بطور صحیح زمان داده تصویر رو استخراج کنم که به یه adc فرمان بدم شروع به نمونه گیری کنه ولی یه مشکل هست توی این بازه باید حداقل چندتا نمونه بگیرم و این adc حداقل چقدر باید سرعت داشته باشه برای سمپلینگ؟
                  داده ها دیجیتالی شده هنوز طولشون مشخص نیست که رم مورد نیاز مشخص بشه.
                  کنترلر هم بصورت رئال تایم کار نمیکنه رو داده یعنی بعد دیجیتالی شدن هر 1 ثانیه یا 2و3 ثانیه چک میکنه داده ها در چه وضعیتی هستند.
                  با تشکر
                  یاعلی
                  اشعه تفنگ الکترونی به صورت پیوسته (انالوگ) حرکت میکنه مثل ماشینی که در جاده حرکت میکنه حرکت افقی و عمودی اشعه پیوسته است بنا به این دلیل مسیر اسکن اشعه مورب هستش.چون فرستنده تصویر را اسکن میکنه و میفرسته پس اگه اشعه الکترونی هم با همان سرعت وسنکرون با فرستنده اسکن کنه تصویر ایجاد میشه پالسهای همزمانی برای همینه. در مورد تلویزیون انالوگ صحبت از پیکسل بی معنیه ولی چون اشعه الکترونی ضخامتی داره از اصطلاح پیکسل استفاده میشه در هر تلویزیون با هر اینچی حدود 600 خط در هر تصویر وجود داره با تقریب میشه گفت یک تلویزیون انالوگ در حد 800در600 پیکسله. در سمپلینگ برای بدست اوردن اطلاعات دقیق سرعت دو برابر عرض باند مورد نیاز می باشد برای تلویزیون که عرض باند 5 مگا هرتز داره حداقل سرعت سمپلینگ 10 مگا سمپل بر ثانیه است حالا هر چه سرعت سمپلینگ کمتر بشه احتمال خطا افزایش پیدا میکنه .
                  چون فقط تشخیص فریز بودن مورد نظره، با کاهش تعداد نمونه ها وروشهای اماری میشه به هدف رسید در avr سرعت adc حدود 65 میکرو ثانیه هستش یعنی برای هر تصویر ( شامل دو فریم) 600 نمونه میتوان گرفت حالا فرض کنیم برای 50 تصویر متوالی می خواهیم از فریز بودن مطمین شویم بجای مقایسه نمونه ها بطور تک به تک بهتره یک پارامتر اماری مثلا میانگین نمونه ها در یک تصویر استفاده بشه. حالا سوال اینه ایا ممکنه پنجاه تصویر متوالی متحرک دارای میانگین یکسانی باشن که اشتباها تصویر فریز تشخیص داده بشه؟ جواب اینه چون سرعت نمونه برداری کمه حتمالش وجود داره ولی کمه و هرچه نمونه ها بیشتر باشه احتمالش کمتر میشه. برای شروع کار بهتره از همین تعداد کم نمونه با استفاده از avr شروع بشه تا معلوم بشه چی به چیه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gtnfs

دیدگاه

سلام
                      تشکر از جواب
                      در مورد تلویزیون انالوگ صحبت از پیکسل بی معنیه ولی چون اشعه الکترونی ضخامتی داره از اصطلاح پیکسل استفاده میشه
                      پیکسل کوچک ترین جز تصویر است حال هر لامپ تصویر دارای یک تعداد پیکسل مشخص است.
                      بلاخره فرستنده باید داده تصویرش رو تحت یه سری شرایط خاص با عرض و طول ثابت بفرسته مثلا 320 در 240 پیکسل چون عرض نمایشگر ها از طول بیشتر نسبت 4.3
                      یعنی باید توی یه تلویزیون با لامپ مثلا 14 اینچ اشعه هر 4 تا پیکسل لامپ براش مثل یه پیکسل بشه و توی یه 32 اینچ مثلا هر 8تا معادل یه پیکسل!

تو این لینک خیلی جالب گفته که توی استاندارد پال داده های تصویر چطور ارسال میشه.
                      http://martin.hinner.info/vga/pal.html
                      میبینیم که داده های 625 تا خط ارسال میشه هر خطی هم زمانی معادل تقریبا 64 میکرو داره
                      توی استاندارد پال 25فریم در ثانیه یا 50 فیلد زوج و فرد (25 تازوج 25 تافرد)از تصویر ارسال میشه که فرکانس سیم پیج جاروب عمودی رو روی 50هرتز نگه داشته میشه.
                      کد:
                      CCIR standard has 625 lines/frame and 25 frames/sec. EIA standard has 525 lines/frame and 30 frames/sec

این لینکم مربوط به یه استاندارد خطوط تصویره
                      http://www.pembers.freeserve.co.uk/W...Standards.html
                      اینم منبع ویکی
                      http://en.wikipedia.org/wiki/PAL
                      یجورایی هزم نمیشه oo:

برای تلویزیون که عرض باند 5 مگا هرتز داره حداقل سرعت سمپلینگ 10 مگا سمپل بر ثانیه است حالا هر چه سرعت سمپلینگ کمتر بشه احتمال خطا افزایش پیدا میکنه .
                      این عرض باند چطور حساب شده؟
                      من سیگنالم کامپوزیت تصویر است.اصل سیگنال خام.

چون فقط تشخیص فریز بودن مورد نظره، با کاهش تعداد نمونه ها وروشهای اماری میشه به هدف رسید در avr سرعت adc حدود 65 میکرو ثانیه هستش یعنی برای هر تصویر ( شامل دو فریم) 600 نمونه میتوان گرفت حالا فرض کنیم برای 50 تصویر متوالی می خواهیم از فریز بودن مطمین شویم بجای مقایسه نمونه ها بطور تک به تک بهتره یک پارامتر اماری مثلا میانگین نمونه ها در یک تصویر استفاده بشه. حالا سوال اینه ایا ممکنه پنجاه تصویر متوالی متحرک دارای میانگین یکسانی باشن که اشتباها تصویر فریز تشخیص داده بشه؟ جواب اینه چون سرعت نمونه برداری کمه حتمالش وجود داره ولی کمه و هرچه نمونه ها بیشتر باشه احتمالش کمتر میشه.
                      من یه مبدل تا 40 مگ هم توی بازار پیدا کردم مشکلی از بابت سمپلینگ بالا ندارم
                      این چیزی که شما میگید 65 میکرو ثانیه سرعت مبدل یعنی برای تبدیل یه سطح ولتاژی حداقل 65 میکرو ثانیه زمان نیاز داره درسته؟
                      اگه درسته که مااز داده های یه خط یه نمونه بیشتر نمی تونیم بگیرم!!
                      نمیدونم من اشتباه میکنم یا درست میگم
                      وقتی میگیم یه مبدلی مثلا 40 مگ سمپل میگیره تو ثانیه یعنی تا چه فرکانسی رو میتونه تبدیل کنه؟
                      یه سئوال دیگه وقتی یه مبدل 8 بیتی داریم میتونه 255 سطح ولتاژی تعریف شده داشته باشه که دامنه سیگنال رو تقسیم به اون کنه.حالا برای نمونه برداری از یه سیگنال پریودیک چطور میشه فهمید از ابتدای یه سیکل داریم نمونه میگیریم؟
                      چیزی که خودم فکر کردم برای این طرح اینه که باید 625 داده رو توی مدت حدود 56 میکرو ثانیه تبدیل کنم.
                      بعد حدود 16 میکرو ثانیه هم زمان دارم برای ریختن این دیجیتالی شده این داده توی رم.
                      این عمل باید توی 1 ثانیه انجام بشه.
                      یعنی مجموع داده های ما معادل 25 فریم تصویر است.
                      یکم درهم این موضوع
                      باتشکر

دیدگاه

این عرض باند چطور حساب شده؟
                        من سیگنالم کامپوزیت تصویر است.اصل سیگنال خام.
                        سلام
                        در کشورهای مختلف استانداردهای عرض باند تصویر فرق میکنه بین 4 تا 6 مگاهرتز و در ایران عرض باند تصویر 5 مگا هرتز است بعد از مدولاسیون 0.5 مگا صوت هم اضافه میشه

من یه مبدل تا 40 مگ هم توی بازار پیدا کردم مشکلی از بابت سمپلینگ بالا ندارم
                        این چیزی که شما میگید 65 میکرو ثانیه سرعت مبدل یعنی برای تبدیل یه سطح ولتاژی حداقل 65 میکرو ثانیه زمان نیاز داره درسته؟
                        اگه درسته که مااز داده های یه خط یه نمونه بیشتر نمی تونیم بگیرم!!
                        قرار نیست از خط سمپل گرفته بشه سمپل بایستی از یک تصویر کامل گرفته بشه تا تصاویر متوالی برای فریز بودن یا نبودن مورد مقایسه قرار بگیرن خط زیر مجموعه ای از تصویر است

وقتی میگیم یه مبدلی مثلا 40 مگ سمپل میگیره تو ثانیه یعنی تا چه فرکانسی رو میتونه تبدیل کنه؟
                        تا عرض باند معادل نصف سرعت سمپلیگ , با این مبدل 20 مگا هرتز

یه سئوال دیگه وقتی یه مبدل 8 بیتی داریم میتونه 255 سطح ولتاژی تعریف شده داشته باشه که دامنه سیگنال رو تقسیم به اون کنه.حالا برای نمونه برداری از یه سیگنال پریودیک چطور میشه فهمید از ابتدای یه سیکل داریم نمونه میگیریم؟
                        از طریق پالسهای سینک عمودی بایستی شروع تصویر مشخص بشه البته بین دو پالس سینک عمودی متوالی فقط یک نیم تصویر وجود داره .برای پروسس روی تصویر کامل بایستی اول فیلد (نیم تصویر) فرد و بعد فیلد زوج تشخیص داده بشن .تشخیص فیلدهای زوج و فرد هم یک مشکل دیگه است اگر ic مورد استفاده علاوه بر سینک عمودی اونارو بر اساس فیلد تفکیک میکرد کار راحت میشد یک ایده برای ساده شدن کار اینه فرض کنیم دو نیم تصویر یک تصویر با هم اختلاف کمی دارن که معلوم نیست چقدر جواب بده.

چیزی که خودم فکر کردم برای این طرح اینه که باید 625 داده رو توی مدت حدود 56 میکرو ثانیه تبدیل کنم.
                        بعد حدود 16 میکرو ثانیه هم زمان دارم برای ریختن این دیجیتالی شده این داده توی رم.
                        این عمل باید توی 1 ثانیه انجام بشه.
                        یعنی مجموع داده های ما معادل 25 فریم تصویر است.
                        یکم درهم این موضوع
                        باتشکر
                        مجموعه داده بایستی برای چند تصویر متوالی باشن( نه چند خط متوالی )تا معلوم بشه که ان چند تصویر ایا مثل هم هستن با این روش شما نه حافظه جواب میده ونه سرعت. برای حل این مشکل بایستی بجای
                        ذخیره و مقایسه کلیه داده ها ،در هر تصویر از کل داده های مربوط میانگین گرفته و یک متغیر ذخیره بشه برای چند تصویر متوالی هم همینطور وسرانجام میانگینها باهم مقایسه بشن
                        سختی کار سینک کردن adc با شروع تصویر
                        و همچنین تشخیص نیم تصویرهای زوج و فرد از همدیگه است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X