ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 11 از 40 نخست ... 23456789101112131415161718192021 ... آخرین
نمایش نتایج: از 101 به 110 از 392
    2012/02/25
    257
    11

پاسخ : منبع تغذیه 12 به 35+ و -35 (مناسب برای تغذیه آمپلی ماشین)

سلام ببخشید که از وسط بحث وارد شدم .
    یهو تاپیک رو دیدم یاد چند تا سوال افتادم.
    آقا arvinfx شما در پست اول فرمودید که مدار اول کار نمیکنه. با اجازتون من پارسال اون مدار رو بستم و ازش جواب گرفتم فقط یه چند تا تغییر دادم که مدار رو ساده تر میکرد . حالا میخوام بدونم آیا این تغییرات مشکلی در مدار ایجاد میکنه یا نه چون مداری که من بستم فقط یه تست ازش گرفتم به مدت 10 دقیقه با یک جفت tda7294 و بخوبی جواب داد. (یه چندتا ایراد جزئی داشت که میگم) راستش میخوام بدونم تو مدت زیاد هم مشکلی پیش میاد یا نه؟ یا شاید مدار دچار مشکلی باشه که من نمیدونم
    تغییرات :
    1-اون دو جفت BD139 و BD140 رو حذف کردم و ماسفت ها رو مستقیم با یه مقاومت 4.7 اهم روی هر ماسفت به sg3525 وصل کردم (تو دیتا شیت SG3525 نوشته بود جریان 100 میلی به صورت دائم و 300 میلی پیک میده فکر میکنم برای درایو کردن دو تا ماسفت زیاد هم باشه و نیازی به تقویت جریان نباشه)
    2- مقاومت های R1 و R2 و خازن های C1 و C2 را کاملاً حذف کردم ( راستش اول گذاشتم ولی مقاومت ها به شدت گرم میشدن منم حذفشون کردم و به نظرم اومد که مشکلی پیش نیومده " شایدم اومده من خبر ندارم&quot
    3- فید بک رو بکلی حذف کردم (با این وجود ولتاژ خروجی کاملاً پایدار بود)
    4- من اصلاً از هسته ETD جواب نگرفتم (ماسفت ها به شدت گرم میشدن و ولتاژ خروجی افت زیادی داشت)
    ولی یه هسته تیروئیدی خفن (یعنی خیلی بزرگ) گرفتم و با همون دور سیم پیچ ها ماسفت ها اصلاً گرم نمیشدن و ولتاژ خروجی پایدار بود البته بگم هسته ETD هم خفن بود ولی جواب نداد.
    5- سلف خروجی رو حذف کردم

دیود های خروجی BYW29 بودن فروشنده خیلی ازشون تعریف میکرد ولی تو جریان نزدیک 5 آمپر به شدت گرم میشدن نمیدونم طبیعی هست یا نه

TDA7294 هم به شدت (خیلی خیلی....) گرم شد تو 10 دقیقه و با بار 6 اهمی و البته ولوم خیلی بالا یک هیت سینک خیلی بزرگ رو به دمای حدود 90 درجه رسوند (البته یه جفت بودن)

یه سوال دیگه با اینکه خروجی 35 ولت بود (به استناد ولتمتر چینی) ولی وقتی بهش دست میزدی برق میگرفتد فکر نمیکنم 35 ولت ولتاژ زیادی باشه که آدمو بگیره

راستی یه سوال دیگه هم دارم . چجوری میشه برای این مدار یه محافظت کامل شامل اضافه بار و کنترول حرارت و ... ساخت تا خیال آدم راحت باشه چون یه همچین مداری با جریانی که مصرف میکنه مثل یه بمب ساعتی تو ماشین میمونه راستش به فیوز ها زیاد نمیشه اعتماد کرد

آخیش راحت شدم چقدر سوال داشتم همه رو یه جا پرسیدم. :wow:
    2009/04/01
    تهران
    109
    1

پاسخ : منبع تغذیه 12 به 35+ و -35 (مناسب برای تغذیه آمپ&#

سلام
    عزیز دقیقا همین بحثی که الان میکردیم براتون پیش اومده
    موقع تغییر وضعیت سوئیچا اورشوت شدید ایجاد میشه روی سیم پیچ اولیه همین هم به ثانویه منتقل میشه
    این اورشوت دامنش خیلی زیاده و ممکنه به علل زیر باشه
    1.اولا که باید دقت کنید در سیم پیچ اولیه وقتی سیم پیچ اول رو پیچیدین در صورتی که برای مثال مثبت تغذیه به سر وسط متصل شده در ادامه و پیچیدن سیم پیچ دومش به همون اندازه و دور،ولی در جهت مخالف بپیچین(به این علت که شما از هسته تروئیدی استفاده کردین)
    اگر که اینرو رعایت نکنین این مشکل بوجود میاد.علتش هم این هست که جهت شار در نیم سیکل ها باید تغییر کنه!اگر جوری باشه که شار سیم پیچ اول با شار سیم پیچ دومی جهتش یکی باشه این مشکل به وجود میاد
    خودتون یه کم روش فکر کنین منظورم رو متوجه میشین
    2.مورد دوم اینکه ممکنه مثلا یکی از سیم پیچ های اولیه سوئیچ نمیشه
    3.مورد سوم اینکه دقیقا سعی کنین دو تا سیم پیچ اولیه دقیقا و مشابه هم پیچیده بشن!یکی رو گشاد گشاد نپیچین یکی رو تنگ!دقیقا نحوه پیچش شما روی شار عبوری از هسته تاثیر داره پس باید با دقت و تمیز بپیچین
    -------------------------------------------------------------------------------------------
    در مورد دیود هم من توصیه میکنم دیود BYV32 تهیه کنین که فکر میکنم 30 آمپر باشه و دو دیود در یک پکیج TO220 هست که یک کاتد مشترک و یک آند مشترکش رو بگیرین میتونین باهاش تمام پل بسازین
    قیمتش الان 900 تا 1000 تومنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------
    مشکل این داغ شدن TDA هم به احتمال 99 درصد میگرده به همین پیک ولتاژ شدید که روی خروجی دارین ولی با مولتی متر دیده نمیشه و فقط روی اسکوپ دیده میشه
    من احتمال میدم جهت پیچش سیم پیچ اولیه رو رعایت نکردین
    2008/09/29
    6,000
    511

نقل قول نوشته اصلی توسط hamid_ec

تغییرات :
    1-اون دو جفت BD139 و BD140 رو حذف کردم و ماسفت ها رو مستقیم با یه مقاومت 4.7 اهم روی هر ماسفت به sg3525 وصل کردم (تو دیتا شیت SG3525 نوشته بود جریان 100 میلی به صورت دائم و 300 میلی پیک میده فکر میکنم برای درایو کردن دو تا ماسفت زیاد هم باشه و نیازی به تقویت جریان نباشه)
    موسفت توی فرکانس بالا جریان بالایی لازم داره وگرنه خیلی داغ میشه و خوب روشن نمیشه. من از موسفت درایور استفاده کردم
    2- مقاومت های R1 و R2 و خازن های C1 و C2 را کاملاً حذف کردم ( راستش اول گذاشتم ولی مقاومت ها به شدت گرم میشدن منم حذفشون کردم و به نظرم اومد که مشکلی پیش نیومده " شایدم اومده من خبر ندارم&quot
    اونارو میزارن که موسفت ها داغ نکنن و شکل موج روشون پیکش کم بشه و داغ کردنشون طبیعیه .

3- فید بک رو بکلی حذف کردم (با این وجود ولتاژ خروجی کاملاً پایدار بود)
    منم شنیدم میشه فیدبک نزاشت ولی من اعتماد نکردم و گزاشتم ولی فکر کنم مشکلی نداشه باشه.
    4- من اصلاً از هسته ETD جواب نگرفتم (ماسفت ها به شدت گرم میشدن و ولتاژ خروجی افت زیادی داشت)
    ولی یه هسته تیروئیدی خفن (یعنی خیلی بزرگ) گرفتم و با همون دور سیم پیچ ها ماسفت ها اصلاً گرم نمیشدن و ولتاژ خروجی پایدار بود البته بگم هسته ETD هم خفن بود ولی جواب نداد.
    اگر میشه یه عکس از مدارت بزار تروئیدها برای آمپ بهترن

5- سلف خروجی رو حذف کردم
    منم حذفش کردم

دیود های خروجی BYW29 بودن فروشنده خیلی ازشون تعریف میکرد ولی تو جریان نزدیک 5 آمپر به شدت گرم میشدن نمیدونم طبیعی هست یا نه
    نمیدونم باید شکل موج روشونو دید تا نظر داد.
    TDA7294 هم به شدت (خیلی خیلی....) گرم شد تو 10 دقیقه و با بار 6 اهمی و البته ولوم خیلی بالا یک هیت سینک خیلی بزرگ رو به دمای حدود 90 درجه رسوند (البته یه جفت بودن)
    سیستم با این توان داغ میکنه ولی هرچی خنکتره شکنی بهتر کار میکنه

یه سوال دیگه با اینکه خروجی 35 ولت بود (به استناد ولتمتر چینی) ولی وقتی بهش دست میزدی برق میگرفتد فکر نمیکنم 35 ولت ولتاژ زیادی باشه که آدمو بگیره
    شما یه اینورتور 12 به 70 ولت درواقع ساختی و سر وستش هم در آوردی که 2 تا 35 ولت میده 70 ولت میتونه یکم بلرزونه شاید اون رو میگی

راستی یه سوال دیگه هم دارم . چجوری میشه برای این مدار یه محافظت کامل شامل اضافه بار و کنترول حرارت و ... ساخت تا خیال آدم راحت باشه چون یه همچین مداری با جریانی که مصرف میکنه مثل یه بمب ساعتی تو ماشین میمونه راستش به فیوز ها زیاد نمیشه اعتماد کرد
    شما که فیدبکم برداشتی :icon_razz: ولی خوب میشه ایناش کاری نداره . شما کار اصلی رو انجام دادی

2012/02/25
    257
    11

موسفت توی فرکانس بالا جریان بالایی لازم داره وگرنه خیلی داغ میشه و خوب روشن نمیشه. من از موسفت درایور استفاده کردم
    اونارو میزارن که موسفت ها داغ نکنن و شکل موج روشون پیکش کم بشه و داغ کردنشون طبیعیه
    اگه این دو تا فقط برای این هست که ماسفت ها زیاد گرم نشن راستش ماسفت های من IRF540 (فروشنده خیلی تاکید داشت که اصل هستند) اصلاً گرم نمیشن و یک هیت سینک خیلی کوچک هم براشون کافیه.

راستی تو درس VLSI دانشگاه :nerd: که همش بحث در مورد ماسفت بود اشباع رفتن ماسفت ها (حداقل روی کاغذ) کاملاً وابسته به ولتاژ بود و gate ماسفت با یک لایه اکسید از نیمه هادی ها ایزوله شده بود در واقع هیچ جریانی از گیت نبایت عبور کته حالا در عمل که رسیدیم این جریان از 100 میلی هم بیشتره . پس این درس و دانشگاه به چه درد میخوره :eek:

اگر میشه یه عکس از مدارت بزار تروئیدها برای آمپ بهترن
    حتماً این کار رو میکنم الان راستش مدار تو انباری هست و داره خاک میخوره امروز میرم میارمش شاید بتونم یکم بهبودش بدم و حتماً ازش عکس میزارم.

شما که فیدبکم برداشتی ولی خوب میشه ایناش کاری نداره .
    راستش از اول که میخواستم مدار رو بسازم اصلاً قصد نصبش تو ماشین رو نداشتم (به نظرم خیلی خطرناکه) فقط به نظرم جالب بود من در فروم tuningtalk با این مدار آشنا شدم الان فروم رو فیلتر کردن اونجا خیلی چیزهای خفنی ساخته بودن منم ترغیب شدم یکی بسازم (راستش اولین مدار سوئیچینگم بود)

اولا که باید دقت کنید در سیم پیچ اولیه وقتی سیم پیچ اول رو پیچیدین در صورتی که برای مثال مثبت تغذیه به سر وسط متصل شده در ادامه و پیچیدن سیم پیچ دومش به همون اندازه و دور،ولی در جهت مخالف بپیچین
    آقای nimra مگه نباید کل سیم پیچ اولیه در یک جهت باشه و سیم پیچ ثانویه در جهت مخالف ؟؟؟؟؟

در مورد دیود ها هم باید بگم دیود های که من استفاده کردم 8 آمپری بودن و پارسال هر کدوم 600 تومن خریده بودم از دیودی که شما معرفی کردید یه مقدار بهتر هست زمان بازیابی دیود BYW29 ده نانو از BYV32 کمتره ولی فکر کنم به قیمتش اصلا به صرفه نیست و همون پیشنهاد شما بهتر باشه :nice:
    2008/09/29
    6,000
    511

اگه این دو تا فقط برای این هست که ماسفت ها زیاد گرم نشن راستش ماسفت های من IRF540 (فروشنده خیلی تاکید داشت که اصل هستند) اصلاً گرم نمیشن و یک هیت سینک خیلی کوچک هم براشون کافیه.
    ماست فروشان رو ول کن

راستی تو درس VLSI دانشگاه :nerd: که همش بحث در مورد ماسفت بود اشباع رفتن ماسفت ها (حداقل روی کاغذ) کاملاً وابسته به ولتاژ بود و gate ماسفت با یک لایه اکسید از نیمه هادی ها ایزوله شده بود در واقع هیچ جریانی از گیت نبایت عبور کته حالا در عمل که رسیدیم این جریان از 100 میلی هم بیشتره . پس این درس و دانشگاه به چه درد میخوره :eek:
    اون برای ولتاژ DC هستش بله جریانی نمیکشه ولی چون یه خازن کوچیک خودشو نشون میده توی فرکانس بالا جریان 2 آمپری لازم داره البته این پیک چریانه نه مقدار داییم اگر این جریان رو بهش ندی هم روشن میشه ولی خیلی داغ میشه.

حتماً این کار رو میکنم الان راستش مدار تو انباری هست و داره خاک میخوره امروز میرم میارمش شاید بتونم یکم بهبودش بدم و حتماً ازش عکس میزارم.
    آورین

آقای nimra مگه نباید کل سیم پیچ اولیه در یک جهت باشه و سیم پیچ ثانویه در جهت مخالف ؟؟؟؟؟
    چی! سیم پیچهای اولیه و ثانویه رو مخالف هم پیچیدی؟! :icon_razz: همش در یه جهته! هسته هم نیاز به فاصله هوایی نداره.

2012/02/25
    257
    11

چی! سیم پیچهای اولیه و ثانویه رو مخالف هم پیچیدی؟! همش در یه جهته! هسته هم نیاز به فاصله هوایی نداره.
    راستش الان که نقشه مدار را دیدم دوباره شک کردم (فاصله هوایی که اصلاً نذاشتم) ولی فکر کنم ثانویه رو مخالف بستم(تقریباً 90 درصد مطمئن هستم که مخالف بستم چون قصد داشتم مخالف ببندم و شاید به صورت غیر عمدی موافق بسته باشم) مدار که کار میکرد حالا به نظر شما مخالف بستم یا موافق :eek: :eek: :eek:

این نقل قول از جناب shahram_77 در فروم tuningtalk هست که در اینجا من آوردم همونطور که میبینید تاکید کرده به مخالف بستن

1- اون هسته رو بنداز تو سطل آشغال.
    2-یک پاور کامپیوتر خراب ( AT یا ATX ) میخری ( بیشتر از 1000 تومن براش پول نمیدی ها ) بعد یک هسته واقعا عالی و از نوع EDT داخلش هست که اونو در میاری و با دقت کامل هسته رو از اون قسمت پلاستیکی که سیم ها دورش پیچیده شده جدا میکنی (هسته رو با چسب از داخل به این این تیکه پلاستیکی محکم چسبیده شده و باید با احتیاط کامل بازش کنی که فریت رو نشکونی.)اگه قسمت پلاستیکیه شکست که اشکالی نداره چون میتونی بعدا با چسب قطره ای بچسبونیش و درستش کنی.ولی فریت را باید تا اونجا که میتونی نشکونیش. (البته میتونی کارهای زیر رو با همون هسته قبلی انجام بدی اگه نتیجه نگرفتی بندازبش دور.)

2- برای اولیه از 6 رشته سیم 0.45 استفاده میکنی و حتما به صورت مرتب دور هم میپیچیشون.
    3-برای ثانویه ار 4 رشته سیم 0.45 استفاده میکنی و حتما به صورت مرتب دور هم میپیچیشون.
    4-اولیه ردو تا 2 دور میپیچی و ثانویه رو بر حسب فرمول زیر محاسبه میکنی.(این نکته رو فراموش نکن که باید اولیه رو بر عکس ثانویه دور هسته بپیچونی.یعنی در جهت مخالف.)
    2008/09/29
    6,000
    511

راستش الان که نقشه مدار را دیدم دوباره شک کردم (فاصله هوایی که اصلاً نذاشتم) ولی فکر کنم ثانویه رو مخالف بستم(تقریباً 90 درصد مطمئن هستم که مخالف بستم چون قصد داشتم مخالف ببندم و شاید به صورت غیر عمدی موافق بسته باشم) مدار که کار میکرد حالا به نظر شما مخالف بستم یا موافق :eek: :eek: :eek:

این نقل قول از جناب shahram_77 در فروم tuningtalk هست که در اینجا من آوردم همونطور که میبینید تاکید کرده به مخالف بستن
    حرفش غلطه باید هم جهت باشه :NO:
    2012/02/25
    257
    11

آخه خودش که مخالف بسته بود و کار کرده و من هم که به احتمال زیاد مخالف بستم (یکم گیجم هنوزم مطمئن نیستم) و کار کرده حالا از نظر تئوری اگه مخالف ببندی چه مشکلی پیش میاد
    اینم یه مطلب که از سایت sound.westhost.com که نقشه پست اولتون از اونجا بود. به قسمت داخل کادر قرمز دقت کنید

در اینجا هم گفته اولیه و ثانویه مخالف هم باشند oo:
    اینم لینک کامل پروژه در سایت sound.westhost.com

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2009/04/01
    تهران
    109
    1

پاسخ : منبع تغذیه 12 به 35+ و -35 (مناسب برای تغذیه آمپ&#

سلام مجدد
    اولا در مورد ماسفت:
    ترانزیستورهای اثر میدانی با تکنولوژی فلز نیمه هادی بر خلاف BJT که تمام پیونداش سیلیکان هست و فلز نیست
    ّFET:مخفف Field Effect Transistor هست که بر خلاف BJT که با جریان بیس روشن میشه و ماسفت با میدان الکتریکی روشن میشه
    میدان الکتریکی که روی خازن گیت به سورس میفته باعث میشه که کانال ماسفت پر از حامل بشه
    اگر یک ولتاژ دی سی به گیت متصل بشه خازن شروع میکنه به شارژ شدن و زمانی که ولتاژ روی گیت به سورس به مقدار کافی(از حد آستانه)تازه ماسفت روشن میشه میره تو ناحیه خطی یا همون Saturate
    هرچی گیت ماسفت ولتاژ بیشتر روش بیفته این کانال حاملاش بیشتر میشه تا اینکه از یه جایی به بعد میره تو ناحیه سوئیچینگ یا ترایود یا مقاومتی
    این ناحیه فقط عملکرد غیر خطی داره و به درد تقویت نمیخوره و ماسفت مثله یک عنصر مقاومتی میشه که درین به سورسش با مقاومت RDS خیلی کم به هم وصل میشه
    حالا مسئله اصلی اینه که اگر این خازن بهش ولتاژ AC وصل بشه مثل هر خازنی تو فرکانس پایین امپدانسش زیاده ولی هرچی فرکانس بره بالاتر رفته رفته امپدانسش کم میشه پس جریان زیادی میخواد واسه راه اندازی
    هرچی فرکانس سوئیچینگتون کمتر باشه جریان کمتری هم میخواد
    ----------------------------------------------------------------------------------
    و اما در مورد ترانس
    دو تا سیم پیچ داریم یکی اولیه یکی ثانویه که هر کدوم دوبل هستن
    جهت پیچش ثانویه هیچ اهمیتی نداره چون در نهایت پل دیود شما اونرو به پولاریته دلخواه شما تغییر میده
    اما سیم پیچ اولیه
    تشکیل شده از دو تا 4 دور،که یکی از سرهای این دو سیم پیچ اولیه رو به هم وصل میکنید(سر وسط)
    یعنی دو تا چهار دور رو با هم سری کردین به عنوان اولیه
    وقتی اولین سیم پیچ اولیه رو روی هسته توروئیدی پیچیدین به سیم پیچ دومش که رسیدن باید در همون جهت پیچیده شه
    سر وسط رو رو به مثبت وصل میکنین و دو سر باقی مونده رو به ماسفتهای وصل میکنین
    یکی رو به یه کانال
    یکی رو به یه کانال دیگه
    حالا اگه اینکارو نکنین چی میشه؟
    سیم پیچ اولیه ترانس رو در نظر بگیرین!چیزی جز یه سلف هسته دار که نیست؟
    وقتی دو سر سلفی که داره ازش جریان رد میشه باز بشه روش یه ولتاژ معکوس القا میشه که دامنش به شدت زیاده که ناشی از میدان مغناطیسی ذخیره شده در سلفه
    شما باید به نحوی این میدان مغناطیسی ذخیره شده رو با میدان مغناطیسی هم اندازه و مخالف خنثی کنید تا به این موضوع غلبه کنید.علت پیچش هم جهت روی هسته تروئیدی هم همین هست،وقتی اولین سیم پیچه اولیه قطع میشه دومیش که وصل میشه میاد میدان مغناطیسی اولی رو خنثی میکنه
    شما این خنثی کردن رو با این نحوه سوئیچ زدن جبران میکنین
    حالا اگر خلاف جهت بپیچین باعث میشه نه تنها اون رو خنثی نمیکنه بلکه تقویتش هم میکنه نتیجه اینکه ولتاژ القایی معکوس روی سلف نه تنها کمتر نمیشه بلکه بیشتر میشه!این ولتاژ در اوردر چند صد ولت میتونه باشه
    همین ولتاژ هم روی سیم پیچ ثانویه القا میشه در نتیجه باعث میشه دست شمارو بگزه
    تو متن هم گفته که سیم پیچ اولیه کلش باید در یک جهت باشه از سر وسطش هم یه سیم بکشین بیرون

2012/02/25
    257
    11

ممنون از پاسخ کاملتون
    ولی... اگه جهت سیم پیچ ثانویه مهم نیست چرا تو سایت esp تاکیید کرده ثانویه معکوس پیچیده بشه تا حداکثر کوپلینگ رخ بده.

در ضمن پیچیدن هسته تیروئیدی مگه با ETD متفاوته؟؟؟؟؟ (درمورد جهت ها میگم)
صفحه 11 از 40 نخست ... 23456789101112131415161718192021 ... آخرین
نمایش نتایج: از 101 به 110 از 392