اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سئوال: شارژر باتری پلیمری در مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سئوال: شارژر باتری پلیمری در مدار

سلام من یه باتری پلیمری برای رباتم دارم با این مشخصات: ۷.۴ ولت، ۸۰۰ میلی امپر.
    دوستان کسی مداری برای شارژر این باتری سراغ داره که بتونم به مدار رباتم اضافه کنم و فقط کانکتور اداپتور رو به رباتم وصل کنم تا باتری شارژ شه؟
    آلبرت انیشتین میگه:
    " هیچ وقت چیزی رو خوب نمیفهمی مگر اینکه بتونی به مادربزرگت توضیحش بدی !"
    حالا مرد میخواد ادعا کنه من انتگرال رو فهمیدم!!!

پاسخ : سئوال: شارژر باتری پلیمری در مدار

دوباره سلام
    خودم دنبالش گشتم و این مدار رو برای شارژش پیدا کردم، فعلا رو همین کار میکنم تا ببینم چی میشه

منبع: http://bit.ly/VRmqCP

با تشکر از دوستان.....
    آلبرت انیشتین میگه:
    " هیچ وقت چیزی رو خوب نمیفهمی مگر اینکه بتونی به مادربزرگت توضیحش بدی !"
    حالا مرد میخواد ادعا کنه من انتگرال رو فهمیدم!!!

دیدگاه

با سلام،

یک توصیه دوستانه :
      با توجه به استعداد بالای باطری های پلیمری برای انفجار در حین عملیات شارژ، مراقب خودتون باشید و از هر مداری استفاده نکنید!

اولا، بهتره که از آی سی مخصوص اینکار به شماره MCP73862 که توی بازار هم گیر میاد ( اگر پیدا نکردید، از داخل شارژر های چینی بردارید! ) استفاده کنید.
      دوما، به این هم یه نگاهی بندازید، یه شارژر با مگا8 هستش و اگر خواستید، به قول برادران خارجی، با مسئولیت خودتون، بسازیدش! :mrgreen:

http://s3.picofile.com/file/7626725806/AVR_LiPo_charger_02.rar.html
      مادامی که از شخصی یاد میشود، او و افکارش زنده اند ....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

http://s2.picofile.com/file/7170362468/_Wall_e_.jp

دیدگاه

سلام
        یه رگلاتور با خطا کمتر از 5 درصد رو روی ولتاژ 8.4 ولت تنظیم کن و بده به باطری برای شارژ.
        تا میتونی نذار باطریا کاملا خالی بشن چون هم عمرشون کم میشه و هم موقع شارژ با جریان بالاتری شارژ میشن که دردسر سازه و درصورت شارژ با جریان بالاتر از یکسوم جریان نامی باطری امکان انفجار هم هست.
        یه مدار ساده هم طراحی کن که باتری بعد از فول شارژ از شارژر جدابشه.

ولی شارژر های آماده دردسرشون کمتره.
        امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
        از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aivhl
          با سلام،

یک توصیه دوستانه :
          با توجه به استعداد بالای باطری های پلیمری برای انفجار در حین عملیات شارژ، مراقب خودتون باشید و از هر مداری استفاده نکنید!

اولا، بهتره که از آی سی مخصوص اینکار به شماره MCP73862 که توی بازار هم گیر میاد ( اگر پیدا نکردید، از داخل شارژر های چینی بردارید! ) استفاده کنید.
          دوما، به این هم یه نگاهی بندازید، یه شارژر با مگا8 هستش و اگر خواستید، به قول برادران خارجی، با مسئولیت خودتون، بسازیدش! :mrgreen:

http://s3.picofile.com/file/7626725806/AVR_LiPo_charger_02.rar.html

آقا این آی سی شارژر رو از کجا گیر بیارم؟ کلا آی سی های شارژ لیتیوم پلیمر رو از کجا گیر بیارم...؟؟

دیدگاه

یه چند مدل جوان داشت.
            امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
            از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

اگر از آی سی های مخصوص استفاده کنی که مناسبترین گزینه است.
              اما در طرحهای مختلفی که برای شارژر باتری لیپو وجود دارد اینگونه مداراتی که شماتیکش رو گذاشتید هم مناسبند
              زیرا یک منبع جریان ثابت است و باتری را با جریان ثابت تا حدود 80 درصد شارژ میکند که بعد از آن ولتاژ تقریبا ثابت است. و جریان به تدریج کاهش می یابد.
              و آی سی های آماده نیز دقیقا همین کار را میکنند اما مزیت آنها protection هایی است که در این مدارات ساده تر ممکن است وجود نداشته باشد. در
              منحنی های شارژ باتری های لیپو همین موضوع ذکر شده است. متاسفانه خیلی وقتها بدون توجه به نوع باتری و ساختار آن سراغ روش ولتاژی برای شارژ باتری
              میرویم که خیلی غیر اصولی است. یعنی یک منبع تغذیه ثابت را با یک مقاومت محدود کننده جریان به باتری متصل میکنیم، این روش تنها برای باتری های خشک توصیه میشود که برای آنها هم بهترین روش نیست و روشهای مانند پالسی pwm بسیار مناسبتر است.
              پس شما یا از آی سی های اماده مخصوص شارژ باتری لیپو استفاده کن یا مدارات منبع جریان ثابت مانند شکلی که خوتان گذاشته اید فقط حتما نکاتی که برای تنظیمات در لینک اصلی توضیح داده را مطالعه بفرمایید و رعایت کنید.
              در این مدار مقاومت 1 اهم گذاشته و جریان را برای 600 میلی آمپر تنظیم کرده به نظر من برای ایمنی و نیز داغ شدن کمتر رگولاتور مقاومت رو 2.2 اهم کن جریان میشه حدود 300 میلی و مدت زمان شارژ دو برابر میشه یعنی حدود 2 ساعت و نیم.
              مهم نیست چه مدرکى دارید
              مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

منم پس از ترکوندن 10 -12 سلول یهتون میگن حتما ختما از شارژر های آماده یا شارژری با pwm طراحی و بسازین چون این باتری اصلا شوخی حالیش نیس.
                من اوتاقم موکت و قالی هم آتیش گرف رف ... .
                وجشتناک بود.
                معمولا این باتری فقط فقط باچریان پایین باید شارژ شن.
                حتی در لب تاب یا موبایل که معمولا لیتیم یون از روش های پالسی استفاده میکنن. البته مداراتش داخل خودشون گوشی و لب تاب به گمونم. و شارژرشون فقط برق دی سی میده.
                اینو یکی از دوستان قبلا برام توضیح داد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X