اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی مداری که جریان یک سیم و حس کنه و عکس العمل نشون بده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی مداری که جریان یک سیم و حس کنه و عکس العمل نشون بده

سلام خدمت دوستان فنی
    یه سوال علمی هنری داشتم!
    من یه سیم دارم می خوام مداری رو سر راه این سیم قرار بدم که جریان اونو حس کنه مثلا هر وقت جریان شد 1 آمپر یه رله راه بندازه
    دوستان ف بگن بنده یه دور فومن و زدم برگشم! :applause:
    دست حق به همراه

پاسخ : طراحی مداری که جریان یک سیم و حس کنه و عکس العمل نشون بده

حداقل می گفتید AC یا DC و در چه ولتاژی

اگر DC
    با مقومت و OP Amp راه می افته

اگر AC
    ولتاژ کم <100V
    با مقومت و OP Amp راه می افته

ولتاژ زیاد >100V
    با سنسور اثر حال یا جریان (نوع انالوگش) و OP Amp راه می افته و اگر سنسور دیجیتالی خروجی بده به میکرو هم نیاز داری

اگر وسیله در 220V کار می کنه با یک مقاومت خیلی کوچیک میشه ولی اگر جریان بره بالا مقاومت هم باهاش می ترکه پس امنیت نداره ولی با سنسور اثر حال همه چی خوب پیش میره مقاومت هم منظورم 10mR که افت ولتاژ روش کم باشه که با چند دور سیم میتونی درست کنی

دیدگاه

ممنون دوست من
      ولی در حالت ac جریان هم ac هست اون موقع سنسور هال قاط می زنی هی قطع و وصل می کنه رله رو وضعیتش پایدار نیست
      می تونی بیشتر کمکم کنی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pasheh_7
        ممنون دوست من
        خواهش می کنم

نوشته اصلی توسط pasheh_7
        ولی در حالت ac جریان هم ac هست اون موقع سنسور هال قاط می زنی هی قطع و وصل می کنه رله رو وضعیتش پایدار نیست
        می تونی بیشتر کمکم کنی؟
        همه اینجا هستن که کمک کنن پس سوال نداره باید بتونیم کمک کنیم

اگر لطف کنید بگید در مدارتون چی کار کردید خوب میشه یا شماتیک مدار تونو بزارید که عالی میشه آخه من چشم بسته نمی تونم بگم شما چی کار کردین که بتونم بگم چجوری جلوشو بگیرید
        اگر هم بگید که سنسور آنالوگ دارید یا دیجیتال باز میشه کمک کرد
        لطفا یک سرنخ بدید تا بتونم نظر بدم

دیدگاه

بله چشم
          http://s2.picofile.com/file/7124253224/new_Project.rar.html
          این مداره منه
          می خوام با قطع و وصل کلید switch 1 رله فعال و غیر فعال بشه
          ممنونم یه دنیا :job:

دیدگاه

شما باید در عمل کار کنید , چون پروتوس در این جور موارد خوب عمل نمی کنه و برایه جلوگیری از ضربه ایجاد شده باید از مدار مونو استابل در خروجی op amp استفاده کنید تا ترانزیستور رو تایم دهی کنه ولی مونو استابل در پروتئوس خوب جواب نمیده (از نظر زمانی )پس اگر تو عمل ببندید خیلی مدار شما تغییر می کنه البته مقادیر قطعه ها و چند جا هم مقاومت اضافه می شه و یا می تونید مایبن سنسور و مقایسه کننده از یک یکسوساز op Amp استفاده کنید ولی مونو استابل به نظر من ساده تره
            الان یک مشکل هم در فایل پروتوس وجود داره این هست که با این که شما Op Amp در بین VCC , GND تغذیه کردید ولی OpAmp در نیم سیکل منفی وارد اشباه منفی می شه و خروجیش بجایه GND به سطح VCC- میرسه که تو عمل همچین چیزی امکان نداره
            پس پروتوس بیشتر به درد کارهایه دیجیتالی می خوره و کمتر ازش در موارد آنالوگ بهره می برن
            موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Sketcher
              شما باید در عمل کار کنید
              حق با شماست مهندس ولی تو ولایت ما مقدور نیست من باید سفارش سنسور و اینا رو بدم بعد بیام ببندم بعد ببینم میشه یا نه
              یه مقدار ! سخته باید مطمئن بشم بعد ببندمش
              سوالی که داشتم اینه تو مدار می خوام بازه تغییرات ولتاژ خروجی سنسور هال و زیاد کنم
              یعنی اگه سنسور جریانش برقرار بود رله کار کنه اگه نبود رله قطع بشه
              منو استابلی که شما فرمودید به تایمر و اینا ربط داره که فازه بعدی ماجراست!
              دست یاری کماکان دراز است
              به گرمی بفشرید! خواهشاً

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pasheh_7
                حق با شماست مهندس ولی .....
                شرمنده هنوز 2 سال مونده و تازه نصف 4 سال گزشته . پس هنوز نیمچه مهندس هم نیستم :read:---> :nerd:

نوشته اصلی توسط pasheh_7
                سوالی که داشتم اینه تو مدار می خوام بازه تغییرات ولتاژ خروجی سنسور هال و زیاد کنم
                واقعا من منظور شمارو نفهمیدم ؟ یعنی چه نیازی به این کار هست همین مدار باید بتونه با اضافه شدن یک منو استابل درست کار کنه

نوشته اصلی توسط pasheh_7
                منو استابلی که شما فرمودید به تایمر و اینا ربط داره که فازه بعدی ماجراست!
                من گفتم منو استابل که خروجی OpAmp با 50Hz تغییر نکنه و ولتاژ خروجی بجایه پالس یک موج DC بشه پس دقیقا به همین فاز اول ربط داره

نوشته اصلی توسط pasheh_7
                دست یاری کماکان دراز است
                به گرمی بفشرید! خواهشاً
                ما که از اول سعی کردیم هر جوری شده کار شمارو راه بندازیم دوستان دیگر انجمن هم نظری نداشتن !؟

حالا دقیقا بگید کجایه کار مورد داره تا اگر می تونستم جواب بدم اگر نمی دونستم انشا ا... یکی از دوستان بهتر راهنمایی می کنه

دیدگاه

سلام
                  به نظرم چند دور سیم می پیچی دور سیم برق(یک رشته از سیم برق)بعد یک مدار جریان به ولتاژ OP-amp به سیم پیچ متصل می کنی خروجی را هرچی دوست داشتی تقویت می کنی و در آخر از یک ابر دیود استفاده می کنی و جریان عبوری را محاسبه می کنی.
                  مدار جریان به ولتاژ

تقویت کننده

مدار ابر دیود

در واقع با عبور جریان از سیم برق باعث شکل گیری میدان مغناطیسی می شود. و میدان مغناطیسی باعث جریان در سیم پیچ می شود.
                  http://www.pstcc.edu/departments/nat.../Chapter22.htm

از این روش برای اندازه گیری جریان های بالا استفاده می شود.

دیدگاه

ممنون علی جان
                    ایده خیلی عالیه
                    ولی جریان سیم من حداکثر 2 آمپره
                    من کلا مداری می خوام که اگه سیم جریانش شد زیر 0.5 آمپر رله فعال بشه
                    یا به عبارت دیگه اگه جریان از 0.5 بالاتر شد رله فعال شد
                    دوست دیگمون کمک کردن من و به منو استابل راهنمایی کردن من مدار رو با منو استابل طراحی کردم ببینید نظر بدید
                    سوال اینجاست با بستن کلید sw1 رله فعال و با باز شدنش غیرفعال بشه حالا 10 ثانیه تاخیر هم داره
                    http://s2.picofile.com/file/7127376769/new_Project.rar.html

دیدگاه

سلام
                      من مدار را دیدم ولی رله به صورت بعدی خاموش و روشن می شد نمی دونم این هم جزء طراحی بود یا نه؟

این مدار را من طراحی کردم فقط از یک LM324باید استفاده کنید.ولی وقت نشد مقادیر را محاسبه کنم.
                      http://1.almas.comlu.com/images/d9508fdaa5c1.jpg

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X