اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چراغ خواب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چراغ خواب

سلام دوستان
    من یه چراغ خواب LED ساده گرفتم که توش 4 تا ال ای دی ساده ، 4 تا دیود ساده برای یکسو سازی برق به صورت پل دیودی و یه خازن و یه مقاوته
    حالا سوال من اینه که چطوری می شه که همچین چراغ خوابی بدون اینکه سطح ولتاژ کار می کنه و با اینکه به طور مستقیم به برق ac 220v وصل می شه نمی سوزه؟
    اگه این موضوع رو یکی به طور روشن برام توضیح بشه منو مدیون خودش کرده
    خیلی ممنون

پاسخ : چراغ خواب

سلام
    اخه برایه چی بسوزه ؟
    شما با قرار دادن اون قسمت RC جریان مدار رو محدود کردید پس هیچ اتفاق بدی نمیوفته فقط یک نکته که مدار RC فقط بدرد جریان هایه خیلی کم می خوره در حد چند ده mA و هیچ نیازی به یکسوسازی نبوده و با 1 دیود ویا بست 2 تا از 4 LED به صورت معکوس همین عملو انجام میداد(منظورم بجایه یکسوساز هست)

در این تاپیک هم یک سری توضیح کوچیک داده شده ببینید بد نیست اگر بازهم ابهامی هست بگید تا اگر می دونستم توضیح بدم
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...7059#msg287059

دیدگاه

خیلی ممنون می شم اگه بیشتر در مورد جزییاتش برام بگید؟
      آخه RC چطور این کار رو می کنه؟

بعد،منظورتون اینه که به جای اون چهار تا دیود همون ۴ تا LED رو به صورت پل دیودی قرار بدیم ، خودش هم برق رو یکسو می کنه هم روشن می شه؟با این کار مطمئن هستید که دیودها همواره روشن میشن؟

دیدگاه

خیلی ممنون می شم اگه بیشتر در مورد جزییاتش برام بگید؟

بعد،منظورتون اینه که به جای اون چهار تا دیود همون ۴ تا LED رو به صورت پل دیودی قرار بدیم ، خودش هم برق رو یکسو می کنه هم روشن می شه؟با این کار مطمئن هستید که دیودها همواره روشن میشن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط soa
          با قرار دادن یک خازن یک حالت فیلتر سازی هم رخ میده و خود خازن هم یک امپدانس داره که میتونه جریانو محدود کنه
          xc=1/2πFC و امپدانس کل مدار RC برابر R^2+Xc^2=Z^2
          شما که دانشجو هستید اینو باید بدونید! مگر این که دانشجو الکترونیک یا الکتروتکنیک نباشید
          در مدار یک سری LED هم هست که خودشون یک افت ولتاژی دارن ( مقدارش بستگی به مدل ش داره) پس میشه مشخص کرد که به چه مقاومت و خازنی نیاز هست

این مباحث دقیقا مربوت به درس تحلیل مدار هایه الکتریکی هست بخش RC سری

نوشته اصلی توسط soa
          بعد،منظورتون اینه که به جای اون چهار تا دیود همون ۴ تا LED رو به صورت پل دیودی قرار بدیم ، خودش هم برق رو یکسو می کنه هم روشن می شه؟

نوشته اصلی توسط soa
          با این کار مطمئن هستید که دیودها همواره روشن میشن؟
          فکر کنم تو عکس هایی که در تاپیکی که معرفی کردم مشخص هست !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sketcher
            با قرار دادن یک خازن یک حالت فیلتر سازی هم رخ میده و خود خازن هم یک امپدانس داره که میتونه جریانو محدود کنه
            xc=1/2πFC و امپدانس کل مدار RC برابر R^2+Xc^2=Z^2
            شما که دانشجو هستید اینو باید بدونید! مگر این که دانشجو الکترونیک یا الکتروتکنیک نباشید
            در مدار یک سری LED هم هست که خودشون یک افت ولتاژی دارن ( مقدارش بستگی به مدل ش داره) پس میشه مشخص کرد که به چه مقاومت و خازنی نیاز هست

این مباحث دقیقا مربوت به درس تحلیل مدار هایه الکتریکی هست بخش RC سری

فکر کنم تو عکس هایی که در تاپیکی که معرفی کردم مشخص هست !
            روش محاسبه امپدانس رو بلدم
            اما منظورتونو از فیلتر نمی دونم؟فیلتر ریپل منظورتونه؟فیلتر مخابراتی منظورتونه؟چه نوع فیلتریه منظورتون؟

بعد ما امپدانس رو داریم،میزان افت ولتاژ LED ها رو هم داریم ولتاژ ورودی هم که 220 باشه داریم چه طوری باید میزان خازن و مقاومت رو حساب کنیم؟
            جریان رو نداریم و در ضمن دو تا مجهول داریم که یکیشون مقاومته و یکی هم خازن

ازجواب خوبتون ممنونم.این قسمت هم توضیح بدین دیگه کامل موضوع برام جا می افته

دیدگاه

نه منظورم از فیلتر اون فیلتری نبود که شما فکر می کنید شما فرض کنید که برایه کاهش اثرات سلفی مدارات جانبی همون جریان برگشتی که خیلی زیاد هست (معادله دیفرانسیلیه ) و نمی دونم چجوری اینجا بنویسم و برایه شما هم مهم نیست چون کنار مدار شما که یک موتور نیست که بخواید حفاظت کنید ازش پس با 2 تا مقاومت هم میشه

نوشته اصلی توسط soa
              روش محاسبه امپدانس رو بلدم
              بعد ما امپدانس رو داریم،میزان افت ولتاژ LED ها رو هم داریم ولتاژ ورودی هم که 220 باشه داریم چه طوری باید میزان خازن و مقاومت رو حساب کنیم؟
              جریان رو نداریم و در ضمن دو تا مجهول داریم که یکیشون مقاومته و یکی هم خازن
              اگر دوست داشتید همون 2مقاومت هارو بزارید حالا من یک توضیح کوچولو میدم جهت اطلاع بیشتر که بدونید چجوری خازن میزارن
              خیلی سادس شما 12 تا LED دارید ولی جریان6 تا LED مهم هست چون 6 تا در نیم سیکل منفی و 6تا در نیم سیکل مثبت هدایت می کنند پس و هر گروه 18mA نیاز داره (جریان ایده عال برایه یک LED مهمولی ) و Vdc12 افت ولتاژه
              البته برایه این که مقادیر درس در بیاد کمتر 18 میلی امپر میگیرم
              c= 100nF 125V
              r=1k 1W

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X