اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی درمورد RLO وSTA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی درمورد RLO وSTA

سلام دوستان یکم در مورد RLO و STA توضیح می دید...
    واینکه من یک فیلم در مورد عملکرد RLO وSTA می زارم ممنون می شم راهنماییم کنید
    http://www.adrive.com/public/ee30106a397cc1ae6fee181cdfe1146de8b91abbaaba9dc7e3 1a99c93adf118b.html
    هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند

پاسخ : راهنمایی درمورد RLO وSTA

با سلام
    اول اگه میشه بگید این نرم افزاری که باهاش فیلم گرفتید چیه خیلی چیز باحالیه !

ببینید ما یک کلمه وضعیت داریم که بیت هاش به صورت زیر هستند :

حالا :
    (RLO( Result of Logic Operation : باشه یعنی اینکه نتیجه یک دستور منطقی بیتی رو در خودش ذخیره میکنه که البته توجه داشته باشید که وضعیت این بیت در پشته تو در تو برای اجرای دستور بعدی ذخیره میشه

اینو ببینید :

(STA (Status Bit: بیت STA ارزش بیت ارجاع داده شده را ذخیره می کند این بیت پس از اجرای یک دستور منطقی بیتی که با دسترسی به یک مکان حافظه مقداری را می خواند ،(XN, X, ON, O, AN, A) همواره همان مقدار وضعیت سیگنال نتیجه شده توسط دستور است و پس از اجرای دستور بیتی که در مکانی از حافظه مقداری را ثبت می کند (=, R, S) همان مقدار ثبت شده است این بیت برای دستوراتی که به فضایی از حافظه دسترسی پیدا نمی کنند، مفهومی ندارد و این دستورات سبب ست شدن بیت وضعیت می شوند.

دیدگاه

نرم افزار SCREEN2EXE
      دوست عزیز من خوب متوجه نشدم می تونی ساده تر توضیح بدی
      هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند

دیدگاه

خوب اگه ساده ترش رو بخواید فکر کنم بشه گفت :
        RLO :نتیجه یک عملیات منطقی و البته بیتی رو نشون میده
        STA : وضعیت فعلی سیگنال رو به شما نشون میده
        مثلا توی همون فیلمی که خودتون گزاشتید توی خط اول هروقت که I0.0 یک میشه اولا که وضعیت فعلی سیگنال یعنی STA یک میشه و چون نتیجه عملیات با مقدار قبلی که وجود نداره درسته پس نتیجه یک هست پس بیت RLO یک میشه
        حالا فرض کنید I0.0 صفره و I0.1 یک : تو این حالت وضعیت سگنال توی خط اول برابر با صفر پس STA 0 هست و از طرفی مسلما نتیجه عملیات هم صفر خواهد بود
        اما توی خط دوم وضعیت سیگنال یک پس STA یک هست اما نتیجه عملیات منطقی به خاطر نادرست بودن عملیات قبل صفر هست پس RLO صفر میشه
        حالا فرض کنیم که I0.0 و I0.1 یک هستند : توی خط اول هم وضعیت سیگنال یک هست هم نتیجه عملیات ، توی خط دوم هم وضعیت سیگنال یک هست هم چون نتیجه عملیات قبل یک بوده پس نتیجه عملیات خط دوم هم یک هست و اما خط سوم اگه خاطرتون باشه من بالا گفتم که در صورت اجرا دستورات مساوی ، ریست و ست استفاده بشن باعث یک شدن بیت وضعیت میشن از طرفی چون نتیجه دو خط قبلی یک بوده نتیجه این خط هم یک خواهد بود

راستش رو بخواید من خودم چون زیاد با SCL برنامه ننوشتم زیاد ازینا سردر نمیارم امیدوارم که متوجه شده باشید!

دیدگاه

آقاجون این راحته. فرض کن عملی میخوایی انجام بدی مثل AND. این یک عملگری هست که حداقل دو بیت ورودی احتیاج داره. اما دستورالعمل A فقط یک آرگومان داره. مقدار آرگومان دوم در جایی قرار میگیره بنام RLO. اما اون چیزی که اصله اینه که خروجی تابع هم در RLO قرار میگیره. بنا براین این بیت بوجود اومده میتونه در دستورات پشت سرش هم استفاده بشه. (مثل حالت قبل که خودش در اصل حاصل یک عمل دیگه بود و یکی ار بیت های ورودی عمل AND رو تشکیل میداد).

اما اینجا یک مشکل هست. چطوری خود RLO رو ست یا ریست کنیم؟ در S7 دستور SET و RESET داریم. اما در S5 بایستی به صورتی به سیستم اطلاع بدیم که بیتی که داریم برای انجام عمل اسکن میکنیم قرار نیست کاری با RLO موجود انجام بده. و فقط باید در RLO بشینه. برای اینکار باید اصطلاحا RLO به حالت reload بره. خیلی از دستور العمل ها این کارو انجام میدن. مثل = . بنا براین دستورات در قبال RLO به سه صورت میتونن عمل کنن.

1- RLO رو به حالت reload میبرن.
          2- از مقدار RLO تاثیر یا بهتر بگیم مقدار RLO روی نحوه کارشون اثر میذاره. RLO DEPENDENT
          3- مقدار RLO رو ممکنه دست بزنن. RLO AFFECTED

اما STA بیتی هست که در همین دستوری که داره اجرا میشه برای کار اسکن شده. یعنی بیت ورودی.
          اتفاقا با استفاده از این بیت و RLO میشه لبه رو تشخیص داد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X