اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص اولویت 1 شدن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص اولویت 1 شدن

سلام به همه
    من دوتا سیم برق 5 ولت با نام A و B دارم
    برای اینا همیشه دو حالت اتفاق میفته اول A یک میشه و بعد هر دوتا یک میشن و بعد B تنها یک میشه و در آخر هر دو صفر میشن
    مثل زیر

00 10 11 01 00

حالا بعضی موقع حالت دوم اتفاق میفته و اول B یک میشه و بعد هر دو یک میشن و بعد B صفر میشه و A یک میشه و در آخر هر دو صفر میشن یعنی عکس داستان بالا

حالت دوم مثل زیر
    00 01 11 10 00

حال من چطور میتونم دو حالت بالا را از هم تشخیص بدم مثلا با یک آی سی خاص وقتی یکی از حالتها اتفاق میفته یکی از پایه هاش 1 بشه و در حالت دوم یکی دیگه از پایه هاش، خلاصه نمیدونم هرکی چیزی به فکرش میرسه بگه

در واقع اینا دو سنسور در کنار هم هستند که وقتی شخصلی از جلوش رد میشه باید سیستم متوجه بشه اون شخص خارج شده یا وارد شده

پاسخ : تشخیص اولویت 1 شدن

یکی از راهها اینه که از میکرو کنترلر استفاده کنی و a,bرو به 2پایه interrupt میکروavrبدی و روی لبه بالارونده setکنی توی برنامه نویسیت.بهد از یک وسیله خبری یا LCDیا... استفاده کنی که بگه یا بنویسه ورود یا خروج.البته اگه رشته شما مکانیک باشه بهتره بدی یک مهندس برق انجام بده.
    جانم به فدای ائمه اطهار
    می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

احتیاجی به وقفه هم نیست! دو تا موضوع رو باید بهش توجه کرد.

1- شرح ماوقع قسمتی مهم از تحلیله. اما همش نیست. شما توی همین لیستی که از مقادیر مجازی ارائه کردی یک مورد مهم رو قید کردی. که بهش میگیم sequence. طبق صحبت شما در حالت عادی هیچ کدوم از این سنسورها خروجی یک ندارن (عدم حضور). و بعد یکی از اینها "یک" میشه. که یعنی ورود به محدوده تشخیص. وقتی هر دو سنسور یک میشن یعنی فرد وارد محدوده تشخیص شده. و بعد از اون فرد خارج میشه. یعنی عملا اگر بخواییم جهت خروج فرد رو تشخیص بدیم کافیه صبر کنیم تا هر دو ورودی 1 بشن و بعد نگاه کنیم ببینیم کدوم یکی زودتر از اون یکی صفر میشه. و از روی اون جهت رو تشخیص بدیم. تازه ممکنه شخص وسط کار پشیمون بشه برگرده.

2- عمل ما مبتنی بر یک عمل انسانی هست و این یعنی کند بودن! برای این کار احتیاجی به وقفه نیست. وقفه بطور خاص برای اطلاع از عملی هست که ذاتا سریع اتفاق میفته. اینو برای این گفتم که اگر خواستی با میکرویی انجام بدی که دوتا وقفه آزاد نداشت گیر نکنی.

من الکترونیک بلد نیستم. ولی شاید بشه این منطق رو با یه مدار تاخیر و یکی دو تا گیت براحتی انجام داد. یک AND برای اینکه تشخیص بدیم که شخص وارد محدوده تشخیص شده. خروجی اش یک سیگنال به یک مدار تاخیر دهنده که مشخص کنه شخصی داره وارد یا خارج میشه. که مسلما با یک XOR و یک AND دیگه خروج رو میشه تشخیص داد و از روی یک بیت A یا B خروجی رو گرفت. یک NAND هم در ورودی ها برای ریست مدار به ازای صفر بودن دو تا ورودی.

البته استفاده از یک میکروکنترلر مثل PIC16F765 هشت پایه هم راحتتره و هم کم حجم و خرج تر.

دیدگاه

با وجود میکروهایی که کوچیک هستند و زیر 2 هزار تومن قیمت دارند راحت ترین کار استفاده از اوناست. برای طراحی با گیت های منطقی، ممکنه چند تا آی سی نیاز داشته باشی که اگر چه ممکنه چند صد تومنی به نفعت باشه ولی مدارت بسار حجیم تر میشه و انعطاف لازم رو هم نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan
          با وجود میکروهایی که کوچیک هستند و زیر 2 هزار تومن قیمت دارند راحت ترین کار استفاده از اوناست. برای طراحی با گیت های منطقی، ممکنه چند تا آی سی نیاز داشته باشی که اگر چه ممکنه چند صد تومنی به نفعت باشه ولی مدارت بسار حجیم تر میشه و انعطاف لازم رو هم نداره
          دقیقا من میگم بسته به کارت دیتاشیتها رو مطالعه کن و از یک tiny avr هشت پایه با قیمت بسیار پایین استفاده کن و تازه میتونی کارهای دیگه ای هم ازش بخوای.
          جانم به فدای ائمه اطهار
          می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan
            بحث چند صد تومان مال وقتیه که شما 50 نمونه از طرحتون رو بخوایین تکثیر کنین نه وقیکه بخوای یدونه (آماتوری) بسازی
            *یادگیری علم زمانی مشکل است که قبل از یادگیری آن را پیچیده تصور کنیم.
            *چرا فکر میکنیم مباحث مهم و پیشرفته و سطح بالا باید پیچیده باشند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X