ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 2 از 3 نخست 123 آخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 22

موضوع: سوختن igbt

2007/07/18
    نظر آباد
    893
    5

پاسخ : سوختن igbt

خیلی دقیقی کلکتور و امیتر ببخشید که در این صفحه نظر دادم :cry:
    بعدا یه جمله قشنگ مینویسم
    2008/04/05
    تهران
    1,096
    19

من یه تجربه داشتم که نویز رو مگا 8 باعث سوختن 80 تومن شد. مدار درایور هم که ترانس دستی پیچیدم با اسپایک های 35 ولتیش چند تا دیگه ازم سوزوند تو خروجیش باید مقاومت و زنر میزاشتم که همینطور مستقیم زده بودم به گیت.
    به نظر من برای مراحل تحقیقاتی پک های نیم سوخته از بچه ها جمع کن من اونموقع عقلم نمیرسید وگرنه خیلی برد میکردم.
    هیچ وقت مستقیم به برق نزن. یه لامپ 200 واتی التهابی با ورودیش سری کن اگه مدارت درست باشه لامپ باید کم نور روشن بشه و مدار بتونه تو خروجی سیم رو ذوب کنه. من نساختم ولی هفته ای دو سه تا تعمیراتی دارم.
    جریان ترانزیستورهای خروجی رو باید با مقاومت شنت برای آمپرهای تا 250 و با CT برای آمپرهای بالاتر محدود کنی و یعنی اگه تو هر پالسی جریان از حد n آمپر بالاتر رفت آی سی کنترلرت همونجا PWM رو محدود کنه که این n آمپر با ولوم تنظیم میشه.
    بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
    اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست
    2007/07/18
    نظر آباد
    893
    5

اگر درست راه اندازی بشه دلیلی نداره که نتونه آمپر و قدرت ارایه شده در دیتا شیت رو ارائه کنه
    2007/03/15
    تبريز
    2,698
    139

نقل قول نوشته اصلی توسط اشکانscs
    هرچقدرم از تجربه دیگران استفاده کنی بازم تو کار که وارد شی میسوزونی. من خودم تا حالا حداقل 800000 تومن ای جی بی تی و ماس فت سوزوندم. (برای کارای مختلف) الان دارم رو یه طرح جدید کار میکنم همین دیروز بازم 3 تا سوزوندم. تو کارای قدرت کوچکترین اشتباهی منجر به سوختن قطعات سوئیچ میشه. یا باید یه مدار آماده و آزمایش شده مونتاژ کنی یا باید ترسو بذاری کنارو با شروع کنی
    انگاری بچه مایه داری
    متاسفانه نمیدونم چرا در عالم مهندسی الکترونیک هم ما با یک نوع اغراق تبلیغاتی سرکار داریم . خوب تو لوازم خانگی و ظبت و پخش صوت با واتهای مثلا 10000 وات رو لیبل ها میبینیم خوب حالا میگیم طرف خانه دار است یا اهل موسقی است نمی فهمه 10000 وات یعنی چی ولی دیگه تو عالم مهندسی چرا
    نمی دونم چرا در المانها الکترونیک صنعتی مثلا یک موس فت یا تریستور 500 تومنی اینطوری مینویسن مثلا 400ولت 50 آمپر
    طرف که الکترونیک صنعتی رو نخونده یا پاس نکرده ( عین من که لیسانس نرم افزار دارم ) میگه خوب از 400 ولت رو همون 220 ولت رو می خوام و از 50 آمپر همون 20 آمپر برام کافیه پس کل برق یک ساختمان رو میتونم با یک موس فت 500 تومنی قطع و وصل کنم . تازه اصلا به موس فت هم زور نمیاد عین اب خوردن کار میکنه .

اما وقتی یک آزمایش میکنه میبینه که نه 50 آمپر که حتی دریغ از نیم آمپر کافیه یک لامپ 100 وات رشته ای رو با موس فت 400 ولت 50 آمپر درایو کنی
    موس فت عین یک ذرت بوداده تلق تولوق میکنه ای بابا حتما قطعه چینی بود یک قطعه دیگه باز که نشد یک قطعه مارک توشیبا اه او گندت بزنن
    یک آی جی بی تی 5 هزار تومنی دیگه باید 100 در 100 جواب بده نا سلامتی 1200 ولت 200 آمپره آخ اوخ داغم کردن
    یک عده بیخیال علم و مشق و قطعه و ... میشن یک عده میگن کار از ما بهترون یک عده می رن دنبال علت اتفاقی در عالم الکترونیک صنعتی یک مطالعه می کنن می بینن ای با با یک مبحثی هست به نام SOA
    پس در حقیقت این 400 ولت 50 آمپر عین همون ظبت و پخش نیم کیلویی 3 کیلو وات است در حقیقت 3 کیلو وات فقط برای یک کثری از ثانیه است ولی خوب کسی نمیتونه منکرش بشه که این ظبت و پخش 3 کیلو وات نیست
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2007/07/18
    نظر آباد
    893
    5

قطعا با یک igbt با دیتا شیت 50 آمپر 600 ولت میشه به اندازه یک ساختمون قدرت گرفت :
    اگر میخواهید در حالت داعم اونرو روشن نگه دارید به سه گزینه توجه کنید حنما جواب میده حتی مارک تقلبی اون قطعه:
    1- اولا جریان داعم قطعه با جریان مورد نیاز همخونی داشته باشه DC collector current مثلا کشیدن 25 آمپر از یک قطعه 50 آمپر کاملا درسته
    2- Collector-emitter voltage این گزینه با ولت مدار همخونی داشته باشه برای یک منبع 300 ولت انتخاب قطعه 600 ولت عالیه
    3- دربرخی مدارات مثل پاورهای سوچینگ ممکنه که ولت Collector-emitter voltage از ولت تغذیه مدار بیشتر بشه باید به این نکته توجه کرد
    4-دربرخی مدارات مثل پاورهای سوچینگ ممکنه که جریان لحظه ای از جریان متوسط تغذیه مدار بیشتر بشه باید به این نکته توجه کرد
    5- ودر اخر ولت درایو Gate-emitter voltage به اندازه کافی باشه وسرعت روشن کردن RGon به اندازه کافی هرگونه اشتباه در محاسبه منجر به افزایش مقاومت Collector-emitter (خواهش میکنم غلط نگیرید برای درک بهتر این مطلب مقاومت Collector-emitter را عنوان میکنم) وافزایش توان تحمیلی به قطعه وسوختن اون میشه.

ممکنه شما یک بار کاملا اهمی رو با ولت تغذیه 200 ولت و جریان 50 امپر داشته باشین و اونو با قطعه 400 ولت 100 امپر سوئیچ کنید وقطعه بسوزه چرا؟
    Power dissipation per IGBT به خاطر این گزینه
    اگر سرعت روشن وخاموش کردن بیش از حد کم بشه باعث افزایش حالتی میشه که قطعه کاملا قطع نشده مثلا در این مثال قطعه به مدت طولانی در ناحیه ای قرار میگیره که در انجا 100 ولت روی Collector-emitter قرار گرفته و 40 امپر جریان میکشه طبیعی که قطعه بسوزه

2010/02/19
    51
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط aliila
    انگاری بچه مایه داری
    دوست من ‏allila ممنون که مارو نفهم فرض کردید.‏ فکر میکنم توضیحات جناب کشتپور کافی بود تا ببینید چند عامل موجب سوختن ترانزیستورها میشه.‏ و ظاهرا از قیمت های بازار هم خبر ندارید که به من میگید مایه دار. بهتره سری به یکی از فروشگاه های قطعات الکترونیک صنعتی بزنید ‏ شما چطور انتظار دارید که یک شخص به گفته خودش مبتدی در زمینه الکترونیک قدرت بدون سوزاندن قطعات سوئیچ یکشبه بشه طراح مدارات قدرت.‏ مگه لازمه رسیدن به موفقیت در کنار علم کسب تجربه نیست؟ کسب تجربه بدون شکست ممکنه؟ آیا ترس از شکست خوردن نمیتونه مانع پیشرفت بشه؟
    ترانزیستور، خازن، مقاومت ، مقداری سیم لحیم و دیگر فکر با عمل
    2007/07/18
    نظر آباد
    893
    5

باز هم عرض میکنم نوع سوختن قطعه خیلی چزا رو معلوم میکنه:
    اتصال کوتاه گیت ودرین یا گیت وکلکتور یعنی اسپایک شدید یا کم بودن ولت قطعه قدرت کوچک بودن RG مقاومت گیت
    اتصال کوتاه گیت سورس یا کلکتور امیتر یعنی جریان شدید
    قطع شدن درین گیت یا کلکتور امیتر بالا بودن توان یا کم بودن توان قطعه یا استفاده و محاسبه اشتباه RG زیاد بودن مقاومت گیت
    البته برای قطعات پرقدت
    2007/03/15
    تبريز
    2,698
    139

نقل قول نوشته اصلی توسط اشکانscs
    دوست من ‏allila ممنون که مارو نفهم فرض کردید
    چطوری شما این نتیجه رو گرفتی ؟ چرا با این لحن زننده صحبت می کنید ؟ من یک شوخی کردم . به هر حال 800 هزار تومن پول کمی نیست ؟
    2010/02/19
    51
    0

خوب تو لوازم خانگی و ظبت و پخش صوت با واتهای مثلا 10000 وات رو لیبل ها میبینیم خوب حالا میگیم طرف خانه دار است یا اهل موسقی است نمی فهمه 10000 وات یعنی چی ولی دیگه تو عالم مهندسی چرا.
    از این حرفتون به این نتیجه رسیدم. البته من ناراحت نشدم لحنمم تند نبود نمیدونم چرا شما اینطوری فکر کردین. بیاید از این موضوع بگذریم . 800 هزار تومن برای 8 سال خیلیه؟شاید اگه هر کسی حساب کنه ببینه تا حالا حتی بیشتر از این قطعه سوزونده. البته کار من فرق میکرد. من همیشه تو طراحی چیزای عجیب غریب بودم. خب طبیعیه برای این کارا تلفات زیاد میشه. شمام به دل نگیر. میایم اینجا به هم کمک کنیم. جرو بحث خوب نیست دوست من
    ترانزیستور، خازن، مقاومت ، مقداری سیم لحیم و دیگر فکر با عمل
    2007/03/15
    تبريز
    2,698
    139

من از شما معزرت می خواهم جمله اول من یک شوخی بود و با دیدن اون رقم واقعا خوشحال شدم که کسی در الکترونیک از دل و جون مایه میزاره
    و فاعل جملات بعدی من کارخانه های سازنده المانها بود که در عالم مهندسی چرا از اغراق استفاده میکنن
    من کلا از محیط جدی خوشم نمیاد ولی انگار باید تجدیدنظر کنم مهندسین جوان ( مخصوصا الکترونیک ) زود رنج و مفسر هستند .
صفحه 2 از 3 نخست 123 آخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 22