اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در رابطه با خروجی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در رابطه با خروجی

می خواستم سوال کنم ایا قطعه ای وجود داره که چندین خروجی رو با یک یا حداکثر 3 تا از پایه های میکرو کنترل کنیم البته می دونم با دی مالتی پلکس می شه ولی من اینطور نمی خوام مثلا اگر یک خروجی رو یک کردم و بعد خروجی بعدی رو بخواهم یک کنم قبلیه تغییر نکنه تا زمانی که خودم بخوام تغییر کنه دی مالتی پلکس اینکار رو نمیکنه وقتی خروجی دیگه رو فعال کنی خروجی اولی غیر فعال میشه

پاسخ : کمک در رابطه با خروجی

ای سی هایی بنام Demultiplexer Latch مثلا 74HC237 برای اینکاره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gtnfs
      ای سی هایی بنام Demultiplexer Latch مثلا 74HC237 برای اینکاره
      میشه توی فروشگاهای اینترنتی یکیشونو نشون بدید
      *یادگیری علم زمانی مشکل است که قبل از یادگیری آن را پیچیده تصور کنیم.
      *چرا فکر میکنیم مباحث مهم و پیشرفته و سطح بالا باید پیچیده باشند.

دیدگاه

چرا از شیفت رجیستر استفاده نمیکنی؟ مثلا 74595
        فقط سه تا پین میخواد و قابل اتصال به هم و توسعه هم هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط microjo
          میشه توی فروشگاهای اینترنتی یکیشونو نشون بدید
          در اینترنت اطلاعی ندارم ولی در ای سی فروشیها براحتی گیر میاد این ای سیها مثل بقیه ای سیهای خانواده 74 هستن( از لحاظ قیمت و جنرال بودن).انواع مختلف هستش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا آقازاده
            چرا از شیفت رجیستر استفاده نمیکنی؟ مثلا 74595
            فقط سه تا پین میخواد و قابل اتصال به هم و توسعه هم هست.
            با سلام آیا با این آی سی خروجی قبلی عوض نمیشه تا زمانی که خودم بخوام

دیدگاه

نه! این سه تا پین:
              1- پین ارسال اطلاعات.
              2- پین کلاک ارسال.
              3- پین فعال سازی (لچ) اطلاعات ارسال شده.

همونطور که از پین 3 مشخصه؛ شما اطلاعات رو به شیفت رجیستر ها میفرستی. اما این اطلاعات در یک محل موقت نگهداری میشه تا شما توسط اون پین شماره 3 اطلاعات رو به خروجی ارسال کنی.

اگر بیش از مثلا 8 تا خروجی خواستی میتونی پایه های دوم و سوم (طبق لیست بالا؛ و نه شماره پین آی سی) تمام آی سی ها رو بهم وصل کنی و پایه خروج اطلاعات آی سی اول رو به دومی؛ دومی رو به سومی و الی آخر وصل کنی. اینجوری باید ابتدا اطلاعات آی سی آخر رو بفرستی. بعد آی سی یکی مونده به آخر تا اولی. بعد از ارسال همه این اطلاعات بایستی با استفاده از پین فعال سازی اطلاعات رو لچ کنی.

دیدگاه

با اجازه،
                شاید یه دیکدر بدردت بخوره مثل MM74HC138 که یه دیکدر 3 به 8 هست
                البته تو دیتاشیتش خوندم که خروجی هاش normally high هستن که باید ببینی بدردت می خوره یا نه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا آقازاده
                  نه! این سه تا پین:
                  1- پین ارسال اطلاعات.
                  2- پین کلاک ارسال.
                  3- پین فعال سازی (لچ) اطلاعات ارسال شده.

همونطور که از پین 3 مشخصه؛ شما اطلاعات رو به شیفت رجیستر ها میفرستی. اما این اطلاعات در یک محل موقت نگهداری میشه تا شما توسط اون پین شماره 3 اطلاعات رو به خروجی ارسال کنی.

اگر بیش از مثلا 8 تا خروجی خواستی میتونی پایه های دوم و سوم (طبق لیست بالا؛ و نه شماره پین آی سی) تمام آی سی ها رو بهم وصل کنی و پایه خروج اطلاعات آی سی اول رو به دومی؛ دومی رو به سومی و الی آخر وصل کنی. اینجوری باید ابتدا اطلاعات آی سی آخر رو بفرستی. بعد آی سی یکی مونده به آخر تا اولی. بعد از ارسال همه این اطلاعات بایستی با استفاده از پین فعال سازی اطلاعات رو لچ کنی.
                  با سلام و ممنون از راهنماییتون من یه دونه ای سی رو تونستم راه بندازم ولی دو تا باهم با استفاده از این سه تا پایه رو گه گفتین نتونستم اگه کد بیسیک رو دارید ممنون میشم بزارین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X