اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کاربرد پل دیود چیه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کاربرد پل دیود چیه؟

سلام من یک مدار راه انداز دارم که ورودی 12v رو 5 میکنه.توش از پل دیدد هم استفاده شده کربرد پل دیود چی هست؟

پاسخ : کاربرد پل دیود چیه؟

سلام
    کاربردش یکسوسازی هستش
    حاصل عمرم سه سخن بیش نیست
    خام بودم - پخته شدم - سوختم

دیدگاه

ببخشید چون من رشتم کامپیوتره متوجه نمیشم میشه واضح تر توضیح بدید ممنون

دیدگاه

سلام
        با 4تا دیود میشه ساختش.
        همونطوری که می دونید تو مدارات الکترونیکی برای تغذیه به 2تا سیم یکی مثبت و یکی زمین نیاز داریم که این 2تا نباید با هم اشتباه بشن!!
        وسایل برقی هم که دیدید مثل تلوزیون یه دوشاخه داره که هر طرف بزنیم تو برق تلوزیون روشن میشه، این جدا سازی مثبت از زمین توسط پل دیود انجام میشه.
        تو تبدیل AC به DC هم کاربرد داره.
        ;()((void (*)(void))0x0000))

دیدگاه

یکسوکننده یا رکتیفایر (به انگلیسی: Rectifier) وسیلهآ‌ای است که جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل میآ‌کند (دقیقآ‌تر این است که بگوییم ولتاژ متناوب را به ولتاژ مستقیم تبدیل میآ‌کند.) یکسوکننده خود یک مدار است که که معمولاً در آن از یک یا چند دیود استفاده میآ‌شود. کار دیود این است که جریان را تنها از یک جهت عبور میآ‌دهد و از عبور آن در جهت مخالف پیشگیری میآ‌کند. البته گاهی به جای دیود از وسایل دیگر مانند تریستور استفاده میآ‌شود.

یکسوکننده تکفاز(بسته به شیوه طراحی) معمولاً شامل یک یا دو یا چهار نیمهآ‌رسانای یکسوساز غیر قابل کنترل مانند دیود و یا یکسوساز قابل کنترل مانند تریستور است. برای کاهش ریپل یا نوسانات ناخواسته ولتاژ DC در خروجی مدار فوق، خازن موازی و برای کاهش نوسانات جریان DC در خروجی، سلف سری اضافه می شود. استفاده از یکسوکنندهآ‌های چند فاز یکی از راهآ‌های کاهش نوسانات ناخواسته یا ریپل خروجی است. با اضافه شدن تعداد فاز تعداد یکسو کنندهآ‌های نیمه هادی مدار هم اضافه خواهند شد و در نوع قابل کنترل روش کنترل در یکسوکنندهآ‌های پیچیده تر می شود. در نوع پیشرفته آن از آی سی استفاده میآ‌گردد[نیازمند منبع]. مدارات جدید از تکنولوژی سوییچینگ استفاده میآ‌کنند که با نمونه برداری از خروجی سیستم المانهایی را در داخل سیستم تغییر داده تا حداقل نوسانات در خروجی ظاهر گردد
          منبع:ویکی پدیا

اینم یکی دیگه:
          http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%DB%8C%DA%A9%D8%B3%D9%88+%D8%B3%D8% A7%D8%B2%DB%8C+%D8%AC%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86+%D8% A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C&S SOReturnPage=Check&Rand=0
          يادش بخير يه وقتايي هر روز ميومدم اينجا !

دیدگاه

آقا جون! ساده اش اینجوریه!
            یک دیود قطعه ای هست که جریان الکتریسیته رو فقط از یک جهت به جهت دیگه اش (و نه برعکس) انتقال میده. اما بعضی وقتها هست که میخواییم ورودی متناوبی به این دیود بدیم. در مرحله ای که ولتاژ مثبت به ورودی دیود اعمال میشه خروجی در دیود داریم. اما در هنگامی که ولتاژ منفی اعمال میشه (جهت خلاف راه دهی دیود) در خروجی دیود جریانی جاری نمیشه. برای حل این مشکل می آییم چهار دیود رو جوری بهم متصل میکنیم که در هر حالتی چه ولتاژ منفی و چه مثبت به ابتدای این چهار دیود اعمال بشه در خروجی این مدار چهار دیودی فقط ولتاژ مثبت داشته باشیم. به این میگن "پل دیودی"

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X