اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک-آنالیز مدار - ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک-آنالیز مدار - ماسفت

سلام من همیشه تو بخش آنالوگ الکترونیک مشکل داشتم و بخصوص تحلیل مدار های ماسفتی برام زجر آور بوده :angry: :angry: :angry: :cry:
    از اساتید و دوستان گلم می خوام که یه نگاهی به این مداری که من الان گیرش هستم بندازن و اگر می تونن به من بگن این مدار چیکار می کنه و چطوری کار می کنه

پیشاپیش تشکر می کنم

اضافه شده در تاریخ :
    ای بابا هنوز کسی نیومده ، من گیرم ها ، لا اقل یکی حدس بزنه که این مدار چیکار می کنه . :question: :question: :question:
    اول یه کم توضیح می دم و بعد خودم یه حدس می زنم و شما هم اگر تونستید اصلاحش کنید. :agree:
    گیت ترانزیستور v714(buz72a) هنگام کار از زمین به vcc تغییر می کنه ، vcc هم 15 ولت هست ، اون پاورساپلای 4 هم که نوشتم منظورم همون زمینه ، عرضم به خدمت شما که اون طرف رله هم چیز خاصی نیست و همینه که برای من تعجب داره - دو سر c706 هم یه شکل موج سینوسی 100v-400khz داریم.در ضمن اون دو تا سلف هم در حقیقت یک ترانس هستن که دو تا سرش رو به هم وصل کرده و دو سر دیگه رو وصل کرده به خازن ( من هم بلد نبودم اینجوری کشیدم) ، سیم پیچی هم برای هر کدوم سه دور هست روی هسته فریت ( اون 10 میلی هانری هم الکیه)
    حالا اکر اشتباه نکنم خازن و سلف ها دارن هارمونیک جدا می کنن که شکل موج از مربعی بره تو سینوسی. :read:
    ولی موندم ما که اینطرف زمین و تغذیه نداریم این 100 ولت از کجا میاد
    این آرایش ترانزیستور هم حدس می زنم که یا برای تولید نوسان باشه ( همون مولتی ویبراتور های آاستابل که روشن شدن یه ترانزیستور باعث خاموش شدن ترانزیستور دیگه می شد) یا اینکه از این تقویت کننده هایی هست که یه نیم سیکل این یکی تقویت می کنه و نیم سیکل دیگه اون یکی دیگه.
    حالا نوبت شماست هر کی هرچی میدونه بگه

اضافه شده در تاریخ :
    من نمی دونم چرا کسی نمیاد ، یعنی اینقدر سخته که کسی نمی فهمه مدار چیکار می کنه ؟ یا اینکه خیلی راحته که افت شان داره تحلیلش کنید.
    شاید هم من نقشه رو اشتباهی کشیدم. یا خوب توضیح ندادم؟!؟!؟
    به هر حال انگار راست می گن که کس نخوارد پشت من جز خود بیچاره ام.
    دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

پاسخ : کمک-آنالیز مدار - ماسفت

باسلام.
    دوست عزیز نقشه فوق معایبی دارد که تحلیل اون رو ناقص میکنه.ضمنا هنگام save نمودن هم ناقص دیده میشود.
    لازمست اصول نقشه کشی رو رعایت نموده ومشکل نقص save اون رو هم برطرف کنید.
    موفق باشید.
    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

متشکر از توجه شما.
      ببینید این عکسا خوبن؟ :NO:

اون قبلی ها رو من دوباره امتحان کردم راحت ذخیره شدند ها !!! حالا اینا رو با وطن دانلود پ کردم.
      این یکی رو هم مقاومت هاش رو برداشتم تا بهتر مدار دیده بشه.

این هم لینک عکس ها و اصل فایل پروتئوس:
      http://www.up.vatandownload.com/imag...dvdgo3dwsp.gif
      http://www.up.vatandownload.com/imag...89lp1ephqb.gif
      http://mohammadhj.persiangig.com/document/proteus%20help.DSN
      http://mohammadhj.persiangig.com/document/proteus%20help%20simplified.DSN
      ((((دانلود فایل = راست کلیک بعد گزینه save as)))) :bye
      دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

من یادم میاد که عین همین مدار رو یه جا دیدیم فکر کنم تو دوره کارشناسی بود ، برای همین انتظار داشتم سریع یه نفر حدس بزنه که مدار چی هستش و چی کار می کنه

دیدگاه

ای بابا عجب دوستان با معرفتی هستید شما . حتی یه نفر نیومد یه حدس کوچولو بزنه ، بازم به مرام آقای ابی که یه نظری لااقل داد ما فهمیدیم که موضوع بلاخره خونده می شه . به هر حال نقشه یه مشکلی داشت و اونم این که من یه زمین رو یادم رفته بود بکشم ( و البته این خودش خیلیه ) . حالا با پرونئوس که امتحان کردم یه نوسان تو خروجی به من داد که با تغییر خازن و سلف تا حد 100 ولت هم میره !
          البته نمی دونم این مشکل پروتئوسه یا مشکل منه ، اصلا این پروتئوس سیگنال رو خوب نشون نمیده . این هم از مدار:

این هم از اصل فایل پروتئوسش:
          http://mohammadhj.persiangig.com/doc...elp-better.DSN
          ((( برای سیو کردنش ، کلیک راست کنید بعد گزینه ی save as رو بزنید))))
          :bye :bye :bye

دیدگاه

ممکنه بخشی از یه تغذیه سوئیچینگ باشه.
            خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

باسلام.
              مدار فوق ظاهرا یک منبع پوش پول میباشد.بشرطیکه محل اتصال مشترک دوسیم پیچ بعنوان +vcc انتخاب شود.
              ضمنا ماسفت ورودی صرفا امکان روشن نمودن ماسفت بالایی را دارد.ضمنامدار دارای Anti Cross Conduction
              میباشد.وبطور کلی مدار باز هم ناقص میباشد.
              موفق باشید.
              من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

آقا ممنون از پاسختون ولی منبع پوش پول ( اگر درست به یادم مونده باشه ) یک سیگنال می خواد که تقویتش کنه ، این مدار رو من از روی یک دستگاه کشیدم که کار می کنه و در گیت ماسفتش فقط 15 ولت دی سی میافته !!!! و در خروجی چند ده ولت ( فکر کنم 60 ولت ) سیگنال میده !!!!

دیدگاه

حالا خیلی جالبه !
                  توی پروتئوس یهو جواب گرفتم و یه سیگنال متناوب دو سر خازن دارم !!! برام خیلی عجیبه که این سیگنال متناوب چطور داره ساخته می شه و از اون جالب تر اینکه عین این مدار رو دوباره تو پروتئوس کشیدم ولی اون موجش میرایی میشه !!!! ( حتی مقاومت داخلی سلف ها رو هم یکی دادم!)
                  جل الخالق!

دیدگاه

این اونیه که جواب میده ( البته مثل دستگاه سینوسی نمیده ) :NO:

دیدگاه

این هم اونیه که جواب نمیده :NO:

واقعا برام عجیبه ، آخه این دوتا باید عین هم کار کنن ولی نمی کنن.
                      در ضمن یه چیز هم بگم که این قسمت از مدار در عمل موج سینوسی میده بیرون ولی اینجا حالت سوزنی به خودش گرفته

دیدگاه

انگار مشکل موج سینوسی هم با اضافه کردن یک نوسان کننده ( یا جدا کننده هارمونیک ) یا مصرف کننده درست شد . :NO:

در مورد آنالیز مدار نمی تونم هیچ حرفی بزنم . فقط وقتی که دیود های d1 , d4 رو بر می دارم مدار هیچ فرقی نمی کنه و جواب میده ( البته تو پروتئوس ) و این نشون میده که این دو تا فقط جنبه ی حفاظتی یا بالا بردن کارایی و یا چیزی تو این مایه ها رو دارن !
                        الان رفتم سراغ دیود های d2,d5 اونا هم انگار بله :agree: الکی هستن.
                        خازن c1 هم همینطور ، گذاشتنش کار من رو سخت کنن که البته من با هوش مثال زدنی ام فهمیدم
                        همین الان هم ماسفت ورودی رو برداشتم و مستقیم 15 ولت دادم به ورودی و باز هم آب از آب تکون نخورد - انگار داره آنالیز مدار راحت تر میشه ، ( فکر کنم شیوه ای نوین در صنعت آنالیز با پروتئوس ابداع کردم!!!! :applause
                        بازم یه قدم رفتم جلو و الان اون ترانس دوم و ... که اضافه کرده بودم رو برداشتم ، البته مدار جواب نداد و من بجاش یه مقاومت گذاشتم ، کار کرد ، جالبه پیک ولتاژ دو سر مقاومت( که می شه دو سر خازن ) الان 90 ولتی میشه !!!!!

دیدگاه

مدارش:

دیدگاه

گام بعدی هم ترانس بود که الان ترانس رو هم با یک ترانس معمولی عوض کردم و درست شد
                            غلط نکنم ، اون هم یک اتو ترانس بود ( که من با اینکه خیر سرم مهندس برق هستم تا همین چند وقت پیش در موردش هیچ چیز نمی دونستم ) :NO:

خوب بازم بریم سر گام بعدی

دیدگاه

اگر آدم دقت کنه می بینه که تا شکل موج به یه جایی برسه یه دیلی ( تاخیر ) خیلی بزرگ هستش که نمی دونم مال چی بیده .
                              بگذریم شکل موج اصلی رو بالاش کشیدم که معلوم باشه.
                              در این مرحله خازن رو آوردم این ور ترانس و باز هم کار کرد ، :surprised: :redface: اوه اوه ، عجب گیجی هستم من ، اون که اصلا اتو ترانس نمی تونست باشه ! ( برای اینکه اصلا دو سر بیشتر نداشت ) در ضمن با در نظر گرفتن شکل مدار در اون مرحله دیگه این ور آوردن و اون ور بردن خازن که دیگه معنی نداره! :redface: :biggrin:
                              پس چرا این وسط وقتی من به جای ترانس یه دونه سلف گذاشتم کار نکرد ؟ ولی وقتی چهار طرف ترانس رو وصل کردم کار کرد ؟؟؟؟؟ :question:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X