اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

POWER LED

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

POWER LED

درود دوستان
    من اطلاعاتی در مورد تکنولوژی ساخت POWER LEDها میخواستم البته با این قطعات کار کردم گاهی وقتی در سیستم روشنایی با منبع تغذیه سوییچینگ تعدادی سری میشوند یکی از LED ها میسوزه و باعث میشه سیستم خاموش بشه با اینکه مقدار ولتاز و جریان ورودی متناسب با تعداد LEDها اعمال میشه و از هیدسینگ برای دفع حرارت استفاده میشود اما باز هم گاهی میسوزند لطفا اگر اطلاعاتی در این مورد دارید راهنماییم کنید.
    سپاس

پاسخ : POWER LED

سلام
    من کارم ساخت چراغهای الآ‌ایآ‌دی هست این مشکله شما خیلیآ‌ کم پیش میاد که با سوختن ۱ الآ‌ایآ‌دی مدار قطع بشه من حتا برام پیش اومده تو پرجکتو ۲۸ وات تا ۶-۷ الآ‌ایآ‌دی بسوزه ولیآ‌ پرژکتور خامش نشده باشه. :job:
    چند دلیل واسه سوختن هست
    ۱. کیفت پایین :NO:
    ۲. درایور نا مناسب :agree:
    ۳. ضعف در هیتسینک :angry:
    ای خدا از دست اینا چکار کنم؟؟؟؟

دیدگاه

[quote author=ali_chini link=topic=54598.msg290427#msg290427 date=1314988145]
      سلام
      من کارم ساخت چراغهای الآ‌ایآ‌دی هست این مشکله شما خیلیآ‌ کم پیش میاد که با سوختن ۱ الآ‌ایآ‌دی مدار قطع بشه من حتا برام پیش اومده تو پرجکتو ۲۸ وات تا ۶-۷ الآ‌ایآ‌دی بسوزه ولیآ‌ پرژکتور خامش نشده باشه. :job:
      چند دلیل واسه سوختن هست
      ۱. کیفت پایین :NO:
      ۲. درایور نا مناسب :agree:
      ۳. ضعف در هیتسینک :angry:

درود
      در پروجکتورهای شما LED ها سری بسته میشوند که در غیر این صورت جریان زیادی لازم است که برای تامین ان درایور گرمای زیادی خواهد داشت و همچنین حجم ان بزرگ می شود اما احتمالا LED ها موقع سوختن اتصال کوتاه می شوند که مدار قطع نمیشود .شما برای روشن کردن 6LED .1W با جریان 250 تا350میلی امپر از چه درایوری استفاده میکنید {درایورهای موجود در بازار}؟و اگر لازم باشد ورودی درایور حدود 24 تا 60 ولت DCباشد چهطور؟

سپاس

دیدگاه

واسه درایو اگه قرار باشه کار اوت دور باشه ضد آب میذاریم وگرنه مدلای صنعتی ( فاقد قاب ) کار میآ‌کنیم. مارک خاصیآ‌ نیست هرچیآ‌ گیر بیاریم
        ای خدا از دست اینا چکار کنم؟؟؟؟

دیدگاه

با سلام
          تا اونجایی که من از یکی از فروشنده ها شنیدم Power LED ها و قتی می سوزند چون قطعات نیمه هادی هستند به صورت اتصال کوتاه در می آیند حالا دوستان باید نظر بدهند که این درست هست یا خیر ؟ پس و قتی از درایورهای جریان ثابت استفاده میکنیم و اونها چند تا با هم سری هستند سوختن یکی باعث قطع مدار نمیشه

دیدگاه

LED های مختلفی برای تست پیش ما میومد :
            نتیجه این تستها به این شکل بود که نوعی از LED ها که رنج قیمت بین 600 تا 850 تومان داشتند ظرف کمتر از 3 دقیقه دچار افت نور می شدند و سپس اتصال کوتاه .
            برای لدهای گرون تر فقط مدت زمان از 3 دقیقه به 20 تا 40 دقیقه افزایش میافت و در آخر هم باز اتصال کوتاه می شدند .
            تنها حالتی که باعث Cut شدن لد یا اتصال باز شدن لد می شد تست شوک بود که ما با ضرایب زمانی خاص در گستره یک جریان کاملا کنترل شده با سیستمی که بدین منظور طراحی شده است از لدها می گیریم .
            شاید به جرات بتونم بگم که آمار اتصال باز شدن لد در حالت کار با یک درایور جریان ثابت کمتر از 1 % باشد .

(دیدم خیلی ضایع بود ادیتش کردم )

دیدگاه

سلام دوستان
              قبلا تو آزمایشگاه الکترونیک خوندیم که با سوختن دیود2 حالت اتفاق میفته
              یکی اتصال کوتاه و یکی اتصال باز ، که مشخص نیست کدومش میشه
              خب ال ای دی هم که یک نوع دیود هستش مگه نه ؟؟
              پس قاعدتا ما نباید بتونیم پیش بینی کنیم که چی میشه دیگه ؟ نه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ^^BEHZAD^^
                سلام دوستان
                قبلا تو آزمایشگاه الکترونیک خوندیم که با سوختن دیود2 حالت اتفاق میفته
                یکی اتصال کوتاه و یکی اتصال باز ، که مشخص نیست کدومش میشه
                خب ال ای دی هم که یک نوع دیود هستش مگه نه ؟؟
                نه همچین غیر قابل پیشبینی هم نیست .و تفاوت های اساسی هم بین LED ها و کریستال ها وجود داره
                تو تمام قطعات نیمه هادی ، بین پایه های خروجی و خود کریستال ، یه سیم رابط وجود داره .
                این سیم رابط توسط جوش آلتراسوند داخل کریستال تزریق شده و سر دیگش به پایه خروجی وصل شده .
                زمانی که قطعه در حالت خطی قرار می گیره و تلفات توان باعث داغ شدنش می شه قبل از اینکه کریستال اتصال کوتاه بشه محل جوش آلتراسونیک در اثر داغ شدن از کریستال جدا می شه .
                درنتیجه قبل از اینکه قطعه اتصال کوتاه بشه ، قطع می شه .
                اما در حالت شوک مثلا زیاد شدن di/dt قبل از اینکه محل جوش آلتراسونیک قطع بشه ، کریستال اتصال کوتاه می شه و قطعه شورت می شه .
                درست عکس موارد بالا برای LED ها اتفاق میفته .

دیدگاه

نیازی به پیش بینی نیست / تجربه میگه دیود جماعت بیش از 90 درصد موارد سوختن شورت میشه . البته LED باز میشه
                  شما تونستی سعی کن دیود رو طوری بسوزونی تا باز بشه /

زمانی که قطعه در حالت خطی قرار می گیره و تلفات توان باعث داغ شدنش می شه قبل از اینکه کریستال اتصال کوتاه بشه محل جوش آلتراسونیک در اثر داغ شدن از کریستال جدا می شه .
                  درنتیجه قبل از اینکه قطعه اتصال کوتاه بشه ، قطع می شه .
                  حالا شما بگو چجوری میتونیم یه دیود یا ساختار دیودی (ترانزیستور یا IGBT) رو چوری بسوزونیم که سیمش قطع بشه . سیمش در محفظه نیمه هادی انگار پرس شده /
                  مواقعی نیاز دارم تا قطعه مجتمع مثل پک های IGBT رو از داخل مثلا یه دونشو از مدار خارج کنم / جریانی وصل کردم که سیم هام ذوب شد ولی قطعه باز نشد .
                  البته اکثرشون باز میشه و با دست قطع میکنم
                  ولی راهی دارید لطفا بگید

دیدگاه

چه خشنید دوستان !
                    بابا من اصلا ادعایی نکردم فقط سوال کردم عزیزم
                    من الکترونیک خوبی ندارم مثه شما :smile:
                    حالا اگه اساتید یکم کمک کنن ممنون میشم
                    لطفا بگید اگه لنز روی ال ای دی نذاریم چند درجه نور پخش میشه ؟
                    و اینکه ایا لنز یک درجه هم وجود داره ؟

دیدگاه

چه خشنید دوستان !
                      بابا این جناب های ولتاژ منو خفت کرده نه شمارو ... :biggrin:
                      در مورد لنز چیزی نمی دونم ...

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
                      نیازی به پیش بینی نیست / تجربه میگه دیود جماعت بیش از 90 درصد موارد سوختن شورت میشه . البته LED باز میشه
                      شما تونستی سعی کن دیود رو طوری بسوزونی تا باز بشه /

حالا شما بگو چجوری میتونیم یه دیود یا ساختار دیودی (ترانزیستور یا IGBT) رو چوری بسوزونیم که سیمش قطع بشه . سیمش در محفظه نیمه هادی انگار پرس شده /
                      مواقعی نیاز دارم تا قطعه مجتمع مثل پک های IGBT رو از داخل مثلا یه دونشو از مدار خارج کنم / جریانی وصل کردم که سیم هام ذوب شد ولی قطعه باز نشد .
                      البته اکثرشون باز میشه و با دست قطع میکنم
                      ولی راهی دارید لطفا بگید

اینو چرا اینجوریش کردی ؟ oo: برکت خداست این کارا چیه ؟
                      از رو دوچرخه یه دفعه پریدی رو 18 چرخ ؟ oo:
                      بابا من در مورد LED و چارتا دیود فانتزی اینو گفتم نه این !!! =))

می شه بگی چه مواقعی ؟؟؟ خداییش برام جالبه بدونم آخه من هیچ علاقه ای ندارم داخل یه IGBT دویست سی صد هزار تومنی رو اینطوری بریزم بیرون .

در این مورد چیزی نمی دونم فقط احتمال می دم چون بدنه این مدل از BJT ها و IGBT های قدرت ، سطح بزرگی داره ، بالا رفتن نقطه ای دما رو مثل هیت سینک سریعا دفع می کنه و نمی گذاره محل جوش ، ذوب بشه .

دیدگاه

:icon_razz:خب خدارو شکر
                        پس با من نبودن :nice:
                        خودتون با هم کنار بیاین " اما فقط با صحبت "!

دیدگاه

چه خشنید دوستان !
                          اگر ال ای دی پاور دارین که بدون لنز 120درجس و کمترین لنزم5درجه هست کمتر مثلا 1درجه که میشه شیشه تخت معمولی1یا 0درجه یعنی نورو بش بتابونی و با زاویه 0درجه از طرف دیگرش خارج بشه که غیر شیشه تخت معمولی نیست(فیزیک راهنمایی و یادتون هست؟)
                          { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط r-el
                            اگر ال ای دی پاور دارین که بدون لنز 120درجس و کمترین لنزم5درجه هست کمتر مثلا 1درجه که میشه شیشه تخت معمولی1یا 0درجه یعنی نورو بش بتابونی و با زاویه 0درجه از طرف دیگرش خارج بشه که غیر شیشه تخت معمولی نیست(فیزیک راهنمایی و یادتون هست؟)
                            باور کنین یادم نیست
                            شما بیزحمت بگین ببینم هر چقدر که زاویه ی لنز زیادتر بشه نور بیشتر متمرکز میشه ؟؟ یا برعکس نور بیشتر پخش میشه ؟؟
                            من فکر میکنم که باید با کم شدن زاویه لنز نور محدود بشه نه ؟

دیدگاه

شما بیزحمت بگین ببینم هر چقدر که زاویه ی لنز زیادتر بشه نور بیشتر متمرکز میشه ؟؟ یا برعکس نور بیشتر پخش میشه ؟؟
                              من فکر میکنم که باید با کم شدن زاویه لنز نور محدود بشه نه ؟
                              عزیزم شما خشن برداشت کردی
                              زاویه ی کجای لنزو میگی ؟ منظورت انحنای عدسیه ؟
                              اگر عدسی ثابته و منظور فاصله عدسی باشه بستگی به کانون و ...داره
                              ببین من با عدسی ها زیاد کار کردم و بعضی از فرمول هاشم بلدم ولی منظورتو متوجه نمیشم تا جواب بدم .
                              اگر بگی چی میخوای و دنبال چه نتیجه ای میگردی بهتر میتونم کمک کنم .

اینو چرا اینجوریش کردی ؟ oo: برکت خداست این کارا چیه ؟
                              می شه بگی چه مواقعی ؟؟؟ خداییش برام جالبه بدونم آخه من هیچ علاقه ای ندارم داخل یه IGBT دویست سی صد هزار تومنی رو اینطوری بریزم بیرون .
                              برای مثال واس توپولوژی پوش پول یا ... و کلا مواقعی فقط 2 یا سه تای پایین رو نیاز دارم و سه تای بالا امیترشون به کلکتور پایین وصله
                              و مشکل سازه . چون ممکنه بالایی ها بدون بایاس واس خودشون روشن بشن و اتصالی میکنه . (البته بعضی وقتا میشه گیت های اونایی که لازم ندارم به امیتر وصل کنم )
                              الان یادم نمیاد دقیق تر بگم ولی مثلا یکیش سوخته و مزاحمه و باید خارج کنم تا در کارای دیگه ازش استفاده کنم
                              دیدم حرفت مشکوک میزنه گفتم شاید راه داره :biggrin:
                              در ضمن بعضی هاش باز نمیشه تا از داخل قطع کنم و یک بار اضافی هاشو با برق سوزوندم و هر چی زور زدم و جریان دادم . ببین کارگاه پر از دود شده بود .سیم ها ذوب شدن و IGBT از وسط ترک خورد ولی اتصالش باز نشد oo:
                              موندم این سیمهاش چه جنسی داره که 3-4تا رشته نازک 30 امپر ازش عبور میکنه و آخ نمیگه/ شاید نقره باشه ولی نقره لحیم میشه اما قلع به این سیم نمیگیره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X