اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مولفه DC سیگنال صوت !

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مولفه DC سیگنال صوت !

سلام.
    می خواستم بدونم صوت انسان علاوه بر مولفه ac مولفه DC هم داره؟
    اگه داره و من بخوام مولفه DC سیگنال خروجی یک میکروفن رو به عنوان ورودی به ATmega32 بدم چه مداری پیشنهاد می کنید؟
    با تشکر از همه دوستان خوب ایران زمین.

پاسخ : مولفه DC سیگنال صوت !

سلام
    بله مولفه DC داره و توان صدا در همون مولفه DC نهفته هست.
    میتونید انتگرال گسسته بگیرید.
    یا FFT بگیرید و مقدار مولفه صفر اون مقدار DCآ‌خواهد بود.
    موفق باشید.
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون.
      فقط یه سوال داشتم.
      اینکه گفتید FFT بگیرید منظورتون با میکرو بود.
      چون من می خوام اگه امکانش باشه خروجی میکروفن رو بگیرم و با یک مدار امپلی فایر و یک فیلتر فقط مولفه DC شو به AVR بدم.
      اگه در این حالت مداری می شناسید که بتونه کمکم کنه ممنون می شم برام بفرستید.(بدون FFT گرفتن)

دیدگاه

سلام.
        اگه می خواهید با میکرو کار کنید و ADC که خب بهترین راهش همون انتگرال گسسته هست.
        توی سیگنال ها و سیستم ها داشتیم مقدار مولفه DC یه سیگنال برابر با مجموع همه مولفه ها (با توجه به علامت که در اینجا همه مثبت هستن) است. شما تمام داده ها رو با هم جمع کنی اون میشه مقدار DC . ولی اگه منظورت ولتاژی هست باید خود بشینی کالیبره اش کنی. مثلا یک اگه پیک تا پیک دامنه ورودی شما 5 ولت باشه مثلا به ازای یک ثانیه چند تا نمونه داری مثلا 4000 تا اگه ولتاژ تمام 5 ولت باشه پس حاصل جمع میشه چقدر 5*4000 . این عددی هست که شما به دست میارید در حالی که باید عدد 5 رو به دست بیارید. این میشه یه معیار.

یه جدول تناسب درس میکنید میگید به ازای عدد ..... مقدار مولفه DC پنج ولت بوده
        حالا به ازای عدد ..... مقدار مولفه DC چقدره.

موفق باشید.

دیدگاه

سلام
          ممنون آقا محمد
          باید ببخشید که من خیلی کم تجربه ام و شاید شما مجبور بشید نکات خیلی ساده رو هم به من یاد بدید.
          راستش من می خوام مقدار DC صوت رو به ورودی منفی مقایسه گر میکرو وصل کنم.
          اگه برای این منظور هم نظرت اینه که انتگرال گسسته بهترین راهه ممنون می شم در مورد انتگرال گسسته گرفتن هم کمکم کنی.

دیدگاه

سلام.
            پست قبلی گفتم چی کار کنید. تیکه تیکه کنید فایل صوتی رو مثلا یک ثانیه یک ثانیه مقدار DC هر کدوم رو حساب کنید بعد با هم جمع کنید.
            در مورد ورودی منفی مقایسه گر بیشتر بگید متوجه نشدم (البته اطلاعات زیادی هم ندارم)
            موفق باشید

دیدگاه

سلام
              ممنون از لطفت.
              در AVR یک مقایسه کننده آنالوگ داریم که فکر کنم باهاش آشنا باشید.( البته من یه اشتباه داشتم که در زیر اصلاحش می کنم.)
              پایه منفی به یه ولتاژ مرجع متصل میشه و پایه مثبتش به یه ولتاژ متغیر.
              هر وقت ولتاژ پایه مثبت از ولتاژ پایه منفی بیشتر شود خروجی مقایسه کننده 1 خواهد شد.
              باید بگم که من یه فایل صوتی در اختیار ندارم.
              بهتره کاری رو که می خوام بکنم با یه مثال برات توضیح بدم.
              من یه میکروفن دارم. فرض کن میگم "سلام" و صدای من میره تو میکروفن.
              من می خوام مولفه DC این صوت رو بعد از تقویت شدن بدم به پایه مثبت مقایسه کننده که با یک ولتاژ مرجع که به پایه منفی وصل شده مقایسه بشه و خروجی مقایسه کننده رو مشخص کنه.
              حالا ممکنه نگم سلام و بگم "خداحافظ". این بار نیز باید سیستم من بتونه مولفه DC صوت رو با ولتاژ مرجع مقایسه کنه.
              ببخشید اگه خوب نتونستم بگم. اگه بازم نیازی بود که توضیحی بدم. بگو.
              با تشکر منتظر جوابتون هستم.

دیدگاه

سلام.
                اول اینکه به نظرم مرتضی جان نظرشون رو بگن فکر کنم کاربردی تر باشه چون تجربه بیشتری دارن.
                ولی در مورد این ایده باید بگم که این روش فقط در شرایط آزمایشگاهی جواب میده. یه زمانی هست که یه نفر مثلا لفظ سلام رو میکشه خدا حافظ رو سریع میگه، یا مثلا سلام رو با صدای بلند میگه و خداحافظ رو با صدای کم اگه اینطوری باشه اصلا دیگه قابل تشخیص نخواهد بود با این روش.
                ولی اگه همه چیز مشخص باشه هر 2 رو به یک حالت و با شدت مساوی بگه و صدای دیگه ای هم توی محیط نباشه فکر کنم بشه یه کاری کرد.
                به این معنی که یه بار اندازه گیری کنید مثلا حداکثر زمان ادای لغت 2 ثانیه باشه. حالا مثلا سلام کمتر طول میکشه تا خدا حافظ ولی حداکثر 2 ثانیه میشه. این 2 ثانیه رو ذخیره میکنید بعد اون روشی که بالا گفتم رو پیاده سازی میکنید.

من با AVR کار جدی نکردم چند تا پروژه کوچیک انجام دادم در اون مورد دوستان دیگه نظر بدن.
                موفق باشید.

دیدگاه

سلام
                  اولا به خاطر دور و نزدیک شدن از میکروفن و اینکه خودمون بعضی وقتها بلند حرف می زنیم و بعضی وقتها یواش و ... ،فکر کنم اون چیزی که اینجا به اسم سطح dc سیگنال در نظر گرفتیم تا به یکی از پایه های مقایسه گر بدیم،بالا پایین بشه و نتونیم از این روش استفاده کنیم،معمولا اون سطح dc رو با خازنی که توو ورودی بعد از میکروفن هست حذف میکنن،حالا شاید بشه از سطح 0 به عنوان مقایسه استفاده کرد ... اما درسته که استفاده از انرژی سیگنال یکی از راهها برای تشخیص بعضی کلمات توو جاهایی هست که تعداد دستوراتی که به سیستم داده میشه کم هستن و دقت پایینه و تشخیص اینکه گوینده کیه مهم نیست و ... ،ولی دیگه اینی که ما بالاتر و پایین تر بودن از سطحی رو در نظر بگیریم،فکر کنم هیچ دقتی نداشته باشه ... به شخصه از لحاظ تئوری این روش رو منتفی می دونم اما جواب اصلیش که آیا میشه یا نه رو نمی دونم ... خودم هم خوشحال میشم از نتیجش با خبر بشم ...

راستش سوای اینکه منه تنبل همیشه دنبال یه بهانم تا بگم روحیم خرابه و ... عملا این مدت کار زیادی سرم ریخته،جدا فرصت ندارم،اما چند تا برنامه ساده و جالب دارم که اگر برسم و پیدا بشن(بین 2~3 هزار cd و DVD که دارم ..)،می زارم اینجا تا کمکی باشه،اما قوله به این زودی رو نمی دم چون نمی خوام بد قول بشم ...

راستش پیشنهادم به شما اینه که وقتی می خواین توو میکرو یک ایده تازه رو تست کنین اول بهتره خود ایده رو توو جایی که مشکلات کمتره تستی کنین ببینین جواب میده یا نه بعد اون رو توو میکرو پیاده کنین ... مثلا اگه می تونین توو کامپیوتر و کارت صوتی اون،این روش رو تست کنین(دیگه مثلا اینجا مطلب یه جورایی به دردتون میخوره!!آ‌هر چند من این رو هم توو بیسیک هم دلفی می نویسم ... ) بعدا روو میکرو پیاده سازی کنین و ...
                  راستش نمی دونم چه کمکی می تونم بکنم ولی اگه چیزی رو شروع کردین،درسته تازگیها کمرنگ شدم(خودم که نه،حضورم!!آ‌) اما معمولا همه پستهارو می خونم،اصولا سعی می کنم به پستهایی که حس می کنم بقیه می تونن جواب بدن جواب ندم تا این عادت که همه بپورسن،2-3 نفر جواب بدن از بین بره،می خوام همه مشارکت کنن ... ولی اگه جایی دیدم چیزی میدونم ،کسی جواب نمیده ،مطمئن باشین کمک می کنم ..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X