اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

صرفه جویی در هزینه ساخت مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

صرفه جویی در هزینه ساخت مدار

سلام
    میدونم بیشتر شما دوستان و علاقمندان به الکترونیک مثل خودم شپش ته جیباتون قمار میکنه به همین دلیل گفتم یه پست اینجا بزنیم که هرکی هرچی درمورد پایین آوردن هزینه ساخت مدارا میدونه با دیگرون به اشتراک بذاره چون همونطور که میدونید الان بازار پر وسایل چینییه و این وسایل زود خراب میشن و میتونیم با اوراق کردن این وسایل خیلی به نفع جیبمون کار کنیم
    چراغ اول رو خودم روشن میکنم
    حتما همتون اف ام پلیر دیدید

برحسب اتفاق این اف ام پلیر ها زود خراب میشن و قیمت ارزانی هم دارند
    حالا اگه شما یه دونه باز کنید خواهید دید که یک سوکت ام ام سی که قیمتش حدود 1700 تومنه داخلش وجود داره
    همچنین یه سوکت یو اس بی هم داخلش هست که حدود 200 تومنه چندتا کلید مینیاتوری کوچک هم گیرتون میاد به علاوه یک رگولاتور کوچک 7805 که بایه خازن روی یه برد کوچیک سوار شده و قیمتش حدود 250 تومن هست
    در ضمن یه کریستال کوچک 12مگاهرتزی هم داخلش وجود داره که بدرد کارهای ظریف میخوره
    یه فیوز هم داخلش وجود داره که ممکنه روزی بکار بیاد
    در ضمن این قیمتها قیمت تهران هستن و مطمینا در شهرستانها خیلی قیمت بیشتره
    اینم اولین پست
    از یه اف ام پلیر خراب چیزی حدود 2500 تومن میشه صرفه جویی کرد پس اگه اف ام پلیرتون خراب شد پرتش ندید
    دوستان اگه شما هم تجربه ای در این صرفه جویی ها دارید مارو بی نصیب نذارید
    در پایان هم عکس مدار wav player‏ که با استفاده از سوکت ام ام سی یه اف ام پلیر خراب درست کردم براتون میذارم

پاسخ : اگه میخوای سود کنی بیا اینجا

من تا دلتون بخواد ماشین اسباب بازی خراب باز کردم و وسایلش رو باز کردم یا بعضیها رو همونجوری نگه داشتم.
    جانم به فدای ائمه اطهار
    می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

سلفها و چوکهای داخل لامپ کم مصرف و شارژر موبایل هم ارزش جمع کردن داره.

دیدگاه

طرز بیان خیلی زیبا بود
        درست میگن
        از اسباب بازی ها اگه پایش باشی میتونی از هرکدوم چند صد هزار تومن یا بیشتر در بیاری
        اوه اوه
        گوشیهایی که گوشه خونه افتادن - چه کارهایی که باهاشون نمیشه کرد (من خودم برای گوشیهای داغونی که کاملا کار می کنند ولی دیگه ارزشی ندارن مثل k810 ای که ظاهرش ترکیده ولی سالم هست اسمی در نظر گرفتم : اسمشونو گذاشتم الکترونیک )
        و از خیلی چیزای دیگه میشه استفاده کرد

دیدگاه

بازم سلام
          از همکاری دوستان متشکرم
          لطفا شما هم هر تجربه ای در مورد اوراق کردن دارید اینجا در میان بگذارید
          الان میخوام چندتا مورد دیگه برای صرفه جویی در قطعات بنویسم
          احتمالا شما هم خیلی دوست دارید یه ربات کوچیک بسازید ولی حتما موتور کوچیک پیدا کردن سخته یا خیلی گرونه
          ولی حتما تا بحال یکی دوتا گوشی موبایل خراب کردید
          میپرسید چه ربطی داره؟؟؟ خوب گوشی ها معمولا ویبره دارن و اون ویبره توسط یه موتور بسیار کوچیک که یه وزنه نامتعادل بهش وصله تولید میشه
          برای فهمیدن کوچکی این موتور به عکس زیر توجه کنید

البته ببخشید عکس کیفیت نداره ولی مهم منظوره که رسونده بشه
          همونطور که در عکس میبینید برای مقایسه من موتور ویبره رو کنار یه خودنویس گذاشتم خودتون مقایسه کنید
          به جز ویبره اجزای دیگری هم هستن که بدرد میخورن
          یکیش میکروفونه که بسیار کوچکه و به درد کارای جیمزباند بازی میخوره
          بعدی هم بلندگوی گوشی هست که معمولا بلندگوهای گوشی از ککیفیت خوب و حجم کمی برخوردار هستند
          اگه گوشیتون از سری نوکیاست و ال سی دیش هم سالمه حتما نگهش دارید چون احتمالا میتونید با avr راه اندازیش کنید که فکر کنم آموزشش توی همین سایت باشه
          یه نکته خیلی مهم حتما هر وسیله ای که باز میکنید پیچهاش رو نگه دارید حتی اگه فکر میکنید به درد نخوره باور کنید برای من بارها این ضرب المثل ((هرچیزی که خار آید روزی به کار آید )) پیش اومده

بچسبیم به بحث ربات مینیاتوری
          من خودم تو فکرم یه کنترل از راه دورش رو بسازم حالا وسایل لازم:
          شما به یه برد سوراخدار برای مدار و شاسی ربات نیاز دارید
          بعد مساله باتری پیش میاد که من چهارتا باتری ساعت پیشنهاد میکنم من خودم به شخصه تا 60 میلی آمپر از چهارتاش جریان گرفتم
          برای ارسال اطلاعات از ماژولهای ask که خیلی هم ارزونن میشه استفاده کرد
          برای موتور هم از موتور ویبره موبایل استفاده میکنیم
          برای مغز دستگاه هم از یه میکروی تینی استفاده میکنیم
          نکته : سعی کنید تا حد ممکن وسایلی که استفاده میکنید سبک باشند
          البته اینا که گفتم همه در حد نظریه هستن و شاید موتورها قدرتشون برای اینکار کم باشه ولی وقتی اجراش کنم و جواب بگیرم حتما تو سایت میذارم تا شما هم استفاده کنید
          باز منتظر باشید چون من وسایل زیادی اوراق کردم و حتما تجربیاتم رو با شما در میان میگذارم

دیدگاه

پاسخ : صرفه جویی در هزینه ساخت مدار

جالب بود ، من فکر کردم منظور از تاپیک صرفه جویی در قیمت تمام شده محصول برای تولید انبوه بود ، اگر کسی در این زمینه چیزی برای گفتن داره من می شنوم.
            در ضمن دوست عزیز فکر نکنم که ال سی دی به دردی بخوره ، چون تا اونجایی که من می دونم تنها ال سی دی ای که به درد می خوره ال سی دی مر بوط به n96 چیــــنیه!
            در ضمن دو تا چیز دیگه هم هست یکی اینکه اوراق این گوشی ها رو هم گاها تعمیر کار ها می خرن و در ضمن من چند وقتی هست که " هر چیز که خار آید روزی به کار آید " رو گذاشتم کنار چون جای زیادی ندارم و همین که ابزارهام رو بتونم جمع و جور کنم خیلیه ، خیلی وقتا هست که هزینه های نگهداری از هزینه های باز خرید قطعات بیشتر میشه!
            بازم یه چیز دیگه فکر کنم اگر یه اف ام پلیر خراب بشه اون فرستنده اش برای استفاده خیلی می ارزه!
            دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

دقیقا! من هم خیلی وقتها چیزای دور انداختنی رو باز میکنم نه تنها بخاطر اینکه چیزی از توش در بیارم بلکه بخاطر اینکه ببینم طرف چکار کرده. قطعاتی که نمیشناسم رو ببینم. یا ایده ای بگیرم.

اما

معمولا یک نگاهی هم به لغت نامه میندازم که "خوار" رو با "خار" اشتباه نکنم!
              :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاه

سلام دوستان
                ببخشید بخاطر تاخیر بسیار طولانی
                چند روز پیش یه رسیور م ا هو ا ر ه 9696 I class که خراب شده بود و تعمیرکار هم نمیتونست درستش کنه بدستم رسید
                منم بازش کردم و داخلش رو بررسی کردم.لیست قطعاتی که قابل استفاده هستند رو پایین مینویسم
                تشکر فراموش نشه
                نکته:دیتاشیت همه آیسی ها بجز آخری در اینترنت موجوده و میتونید براحتی پیداشون کنید.
                رگولاتور lm317
                رگولاتور 3.3 ولت il1117
                رگولاتور 1.8 ولت il1117
                یه حافظه سرعت بالا sd به شماره w9825g6eh
                یه آیسی MX25L1605A 16M-Bit CMOS Serial Falsh
                یه آیسی tl082c تقویت کننده عملیاتی
                یه آیسی lcx14 ((تودیتاشیتش نوشته سی موس اشمیت تریگر))
                در قسمت تغذیه یه اپتوکوپلر pc-17L1
                خود قسمت تغذیه هم کار یه تغذیه کامل رو براتون انجام میده و ولتاژهای 5و12و24 رو داره
                سون سگمنتهای جلوی دستگاه که چهارتا هستند
                مادگی یو اس بی
                خشاب کارتهای هوشمند که کارت تلفن هم میخوره
                سوکت مادگی rs232
                سوکتهای ویدیو av
                البته قلب مدار که چیپی با شماره m3329 هست دیتاشیتی براش پیدانکردم ولی فکرکنم نوعی پروسسور سرعت بالا باشه که میتونه فرمت mp3 و mpeg2 رو دیکد کنه

با این وضع گرونی قطعات فکرکنم حدود بیست تومنی قطعه بتونید استخراج کنید ((بجز تغذیه))

دیدگاه

من شارژر موبایل بدرد نخور و خراب زیاد میاد دستم. ولی تنها چیزیش که استفاده می کنم سیمشه چون اصلا معلوم نیست قطعاتش چی هستن و فقط یک ترانس داره با یک آی سی.
                  سیم خیلی گرونه اگر اوراق بشه سود زیادی داره چون مس گرونه. کابل های به درد نخور هم استفاده می شن. مثل کابل های کواکسیال و شیلد دار و اینجور چیزا.
                  من وقتی مدار می دادم چاپ کنن حساب کردم 2 تا مدار یک رو با مساحت برابر ارزون تر از 1 مدار 2 رو خالی غیر متالیک و اینا هستش.
                  تو ساخت ربات هم آلومینیوم دسته دوم خیلی کاربرد داره(هرچند ربتی به موضوع نداره)
                  اگه منبع تغزیه خوب ندارین پاور کامپیوترتونو در بیارین استفاده کنین. من خودم اینکارو کردم. 12 ولت 15 آمپر لازم داشتم از پاور کامپیوترم استفاده کردم. فقط باید بازش کنین و خوب بررسی کنین یک سیم سبز یا خاکستری داره که رو انتهاش نوشته یه چیزی که مربوط به ON می شه. این سیمو باید وصل کنین به سیم سیاه که زمینه. سیم قرمز 3.3 ولت و سیم زرد 12 ولت و سیمای دیگه هم ولتاژشونو نوشته. جریان ماکزیممشونم معلومه. فقط یک فیوز 3 آمپر یا 2 آمپر (یادم نیست) باید سر راه جریان اصلیش باشه اگه نباشه خودتون به پاور اضافه کنین و یک فیوز با جریان ماکزیمم مصرفی در خروجی پاور قبل از خازنای اصلی هم بزارین خوبه.

دیدگاه

سلام به همه دوستان
                    میشه در مورد قطعات شارژر موبایل کامل توضیح بدیدو معرفی کنید .
                    من 7 8 تا شارژر سالم دارم که به دردم نمیخوره چیکارشون کنم ؟
                    با تشکر
                    با همه چی ساختم
                    تا همه چی ساختم
                    http://electeronic.blogfa.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadpashaei
                      من تا دلتون بخواد ماشین اسباب بازی خراب باز کردم و وسایلش رو باز کردم یا بعضیها رو همونجوری نگه داشتم.
                      حیفه بنده خدا با این گرونی.درستشون کن کادو بده به اینو اون کیف کنن.

نوشته اصلی توسط Aryan_M
                      اگه منبع تغزیه خوب ندارین پاور کامپیوترتونو در بیارین استفاده کنین. من خودم اینکارو کردم. 12 ولت 15 آمپر لازم داشتم از پاور کامپیوترم استفاده کردم. فقط باید بازش کنین و خوب بررسی کنین یک سیم سبز یا خاکستری داره که رو انتهاش نوشته یه چیزی که مربوط به ON می شه. این سیمو باید وصل کنین به سیم سیاه که زمینه. سیم قرمز 3.3 ولت و سیم زرد 12 ولت
                      سیم بنفش و سیاه میشه on , زرد 12V , سیاه منفی , قرمز 5V و نارنجی 3.3V.برای مدهای مختلف رنگا ممکنه فرق کنه.ضمنا هیتسینکا و قطعات روی مادر بورد و گرافیک و این چیزا یادتون نره که کیفیتشونم بالاست.
                      امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
                      از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط student2011

سیم بنفش و سیاه میشه on
                        سیم سبز و سیاه میشه onتو تمام پاورهای atxاین رنگها استاندارده بنفش هم 5 ولت استندبای هست و خاکستری سیگنال Power good را میده آبی منفی 12 ولت و قهوه ای+3.3 sense
                        کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                        ولتر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X