اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط چند میکرو توسط rs232

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط چند میکرو توسط rs232

با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم
    چند تا میکرو atmega8 دارم که میخوام اونها رو به هم وصل کنم تا وقتی دیتایی دارند به مستر بفرستند
    قبلا از rs485 استفاده کردم و جواب گرفتم اما چون خیلی اذیت شدم و مشکلات عجیبی داشتم باهش ، فکر میکنم شاید خیلی قابل اعتماد نباشه . اینجا فاصله میکرو ها با هم زیاد نیست و بیشترین فاصله به 10 متر میرسه .
    به نظر شما اگر از max232 استفاده کنم و همه رو به یک خط وصل کنم بهتر جواب نمیده؟ همزمانی هم در ارسال اطلاعات نیست . (از اونجا که نباید tx چند میکرو به هم وصل بشه میتونیم از دیود برای اتصال به خط اصلی استفاده کنیم تا فقط وقتی یه میکرو اطلاعات می فرسته خط رو صفر کنه ولی وقتی بقیه دارن دیتا میفرستن این متوجه نشه ...)
    روش بهتری برای این کار سراغ دارید؟ چون حجم اطلاعات خیلی کمه ولی امنیت اطلاعات خیلی مهمه . (مثل spi و can و ... )
    Don't hesitate to ask any question ..

پاسخ : ارتباط چند میکرو توسط rs232

یک کار راحت میتونین بکنین. میکرو ها رو با هم بصورت زنجبر وار به هم وصل کنین. مثلا برای سه تا میکرو:
    TXD اولی به RXD دومی.
    TXD دومی به RXD سومی.
    TXD سومی به RXD اولی.

اینجوری هر میکرو درخواست ها رو میگیره و در صورتی که مال خودش نباشه به بعدی ارسال میکنه. ولی اونی که باید جواب بده بجای ارسال فرمان به بعدی جواب رو ارسال میکنه. اینطوری یک چیزی معادل یک یا دوبایت بین هر میکرو تاخیر زمانی پیش میاد که مثلا روی سرعت 9600 دو الی سه میلی ثانیه بیشتر نمیشه.

ولی راجع به RS485 اینو بگم که اگه شرایطش رو درست برقرار کنین خیلی هم خوب کار میکنه. پروتکل ارتباطی پروفیباس شرکت زیمنس بر اساس RS485 کار میکنه و سرعتش هم بین 45 کیلو بیت تا 12 مگا بیت هست. اونم توی محیط های صنعتی. بنا براین مشکل از پروتکل RS485 نیست. بیشتر به پیاده سازی سخت افزار و نرم افزارش برمیگرده.

دیدگاه

خیلی ممنون
      روش جالبیه
      من در زمینه 485 از همین مدلهای ساده مبدل 485 استفاده کردم الان هم جواب میده و فواصل نسبتا طولانی رو به هم وصل کردم اما بعضی وقتها مدارم میره توی یه حالت مثل هنگ (البته هنگ نیست چون watchdog رو هم فعال کردم و در این حالت عمل نمیکنه)
      واسه همین میترسم اینجا استفاده کنم
      فاصله هر میکرو از میکرو بعد 80 سانته و محیطش همفضای باز (محوطه دانشگاه) هست . برای روش شما از ttl استفاده کنم بهتره یا max232 هم بذارم؟

دیدگاه

سلام
        rs 485 واقعا بی نقصه
        من که بیش از هزار تا مدار درست کردم و تو بانک ها کار گذاشتیم
        تا حالا که مشکل نداشته - ببین حتما یه جایی از کارت ایراد داشته

دیدگاه

ببین عزیز من اینا فقط یک سری ایده هست از بابت منطق اتصال و ارتباط. اینکه شما ارتباط بینشون رو TTL بذاری یا از MAX232 یا 75176 یکی هست که از همه بهتر میدونه و اون هم خودت هستی. چون اینا هر کدوم حسنی و ایرادی دارن. یکی نویز روش اثر کمتری داره ولی half-duplex هست. اون یکی full-duplex کار میکنه ولی هزینه قطعات رو بالا میبره. و الی آخر. اما این وسط شرایط محیطی و میزان هزینه سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز و وقتشو اینا رو خودت بعض همه میدونی.
          یه قلم و کاغذ بردار و ایرادات و محسنات و نیاز ها و محدودیت ها رو قطار کن و با هم مقایسه کن. مسلما بهتر از هر کسی میتونی راهتو انتخاب کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
            سلام
            rs 485 واقعا بی نقصه
            داداش میه یه مدار ساده رو با استفاده از 485 رو هم برنامه اش و هم شکلش رو بذاری تو سایت؟
            من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
              سلام
              rs 485 واقعا بی نقصه
              سلام
              دوست عزیز میشه از اون هزارتا یکی رو برای ما بذاری
              خیلی ممنون

دیدگاه

سلام
                توی اون موضوع دیگری که درخواست مدار داده بودید یه pdf بود همون رو ببندید کار میکنه
                برای اطلاعات کاملتر به موضوع تغذیه مئار و عملکرد سیستم با 485 مراجعه کنید همه مدارهای اون موضوع عملی توسط خودم تست شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط syavash_kasraeee
                  سلام
                  توی اون موضوع دیگری که درخواست مدار داده بودید یه pdf بود همون رو ببندید کار میکنه
                  برای اطلاعات کاملتر به موضوع تغذیه مئار و عملکرد سیستم با 485 مراجعه کنید همه مدارهای اون موضوع عملی توسط خودم تست شده
                  سلام
                  می گم به گفته دوستمون بیایم به همه سایت ها مخصوصا این سایت پیشنهاد بدیم که دوستمن مشکل همه رو حل کرد و سایت رو جمع کنن
                  ان دفعه هر کی مشکلی داشت بره دیتا شیت او ای سی رو بخونه
                  دوسته عزیز اگر نمی تونی راهنمایی کنی چرا اینطور جواب می دی
                  به نظره من بعضی موقه ها جواب ندادن بهتر تا این طور جواب دادن
                  یادمه یکی از دوستان می خواست یه مدار درست کنه یکی از دوستان لطف کرد به این دوستمون و این پیام رو داد
                  (تو با زار موجود است)
                  دستش درد نکنه
                  شما هم شدید مثل این دوسمون
                  :applause:
                  ممنون
                  به قول خانم ها (واقعه اند که ایششششششششششششششششش)

دیدگاه

بیا و خوبی کن ... من در مورد خودم نمیگم اما شما انگار مشکلتون طرز خوندن جملات دیگران هست . وقتی یک نفر پاسخ شما رو میده که از روی سرگرمی نیست فردی که به قول شما گفته دیتا شیت رو بخون ، روی هوا نگفته ... حتما اون مورد رو طبق دیتاشیت بسته و جواب گرفته بعد به شما هم میگه عین اون رو ببندی جواب میده .
                    اینکه من بیام همون فایل رو دوباره براتون upload کنم مشکلی حل میشه ؟

استاد کوهستانی در زمینه 485 خیلی تجربه دارند من اولین باری که میخواستم 485 راه بندازم در موردش اطلاعاتی نداشتم با ایشون مشورت کردم و ایشون گفتن توی یک تاپیک مطرح کن تا یک دایره المعارف بشه برای مراجعات بعدی ...
                    اگه نگاه میکردید اون تاپیک که من گفتم تجربه عملی یه فرد کاملا مبتدی بود (من) که آقای کوهستانی و جناب آقازاده (خدا رحمتشون کنه) مشکلات من رو رفع می کردند در آخر هم خودم در دو پست جمع بندی کردم و علت مشکلاتم رو گفتم و اون یک پروژه عملی بزرگ شد که الان توی یکی از دانشگاهها داره کار میکنه با 37 نود و ...
                    شما هم بهتره برای حل مسایلی که بهش بر میخورید به جای متلک گویی 30 دقیقه پست های اونجا رو میخوندید تا کلا مشکلتون حل بشه و ابهاماتتون رو مطرح می کردید !

دیدگاه

من معذرت می خوام
                      :redface:
                      یکم اعصابم خورد بود
                      واقعا شرمنده
                      :cry2:

دیدگاه

در مورد شبکه کردن میکرها یه پروژه دیدم لینکشو میذارم :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=60568.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kamyabi
                          در مورد شبکه کردن میکرها یه پروژه دیدم لینکشو میذارم :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=60568.0
                          خیلی ممنون از این لینکی که گذاشتید
                          تو شماتیک ایشون تو پروتئوس اگه تگاه کنید اومده از دیود واسه اتصال tx به rx استفاده کرده منم موقعی که این پروژه می خواستم انجام بدم همین کارو کردم و یک جور هاب 10 پورت درست شد (با همین دیودها) اما خیلی جالب از آب در نیومد گرچه کار میکرد .
                          لینک شما خیلی مفید بود واسه یک پروژه دیگه من ... باز هم تشکر

دیدگاه

خواهش میکنم من کاری نکردم به هر حال باید به هم دیگه کمک کرد.

جالبه بابت این لینکی که گذاشتم از من بیشتر تشکر شد تا اون دوستی که پروژه رو انجام داده oo:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X