اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش و بررسی میکروکنترلر های ARM شرکت NXP

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش و بررسی میکروکنترلر های ARM شرکت NXP

به نام خدا سلام دوستان در ابتدا عید سعید فطر را با اینکه چند روزی از اون گذشته تبریک میگم... به امید خدا من سعی دارم در این قسمت یک آموزش تقریبا جامع برای میکروکنترلرهای سری LPC قرار بدم البته خوب مشخصه میکروکنترلری که با اون شروع میکنم معلومه دیگه LPC2378 و در ادامه هم اگرخدا بخواهد LPC1768 البته این یکی رو فقط تا الان مدارش رو درست کردم آیسیش رو نخریدم عملا کار کنم پس فعلا بحث ما میره برای LPC2378 دلیل اینکه من خودم یادگیری این میکرو را شروع کردم این بود که یک سفارشی بود که باید در اون از LCD N96 استفاده میشد این بود که من ناخودگاه والبته با علاقه هم داشتم این کار رو شروع کردم مبحث یک مقدار طولانی شاید هم یک جور بشه گفت خیلی طولانی چون بعد این میکرو باید بریم سراغ خانواده های جدیدتر مثل LPC1768وlpc1788و...خوب حالا من یک سری سر فصل میگم گه تا الان انجام شده و من به مرور با توضیحات اونها رو قرار میدم
    یک کتابخانه کلی که فعلا توابع UARTوSPIوSSPوSLEEPوADCو یک سری تابع برای کار با پورتهای ورودی خروجی که این یکی یکسره قراره از طرف بنده پدیت میشه و البته توابعش رو هم باید به مرور توضیح بدم با مثالهای جدا ...
    کارهای دیگه هم:
    کار با EEPROM خارجی
    کتابخانه SOUND
    کار با RFM12BP
    کار با رابط MCI
    کار با LCD رنگی البته درست و حسابی این یکی فکر کنم باز کردن مطلبش خیلی طولانی باشه...
    کار با رابط RTC
    کار با keypad
    کار با تایمر ها و قسمتهای مختلف آن...
    و...
    و خوب حالا میریم سراغ سخت افزاری که سعی میکنیم مثالها رو روی اون اجرا کنیم این دوتا عکس یکی مربوط میشه به LPC2378 اون یکی هم LPC1768 که البته هنوز آیسیش رو نخریدم عملا امتحان کنم PCBاگر آیسیش رو خریدم تست کردم برای شما هم میگذارم مربوط به LPC 2378 رو باید برای کار شما قسمتهای اضافیش رو بردارم و یک PCB جدید بزنم البته یکی ساده جدید زدم که جای LCDN96 و رابط MCI و رابط JLINK رو داره و پایه های دیگه رو هم داده بیرون ولی خوب این مورد نظر من نیست به هر حال PCB ها با نرم افزار پروتئوس کشیده شده و فایل پروتلش هم رو میگذارم LCD هم با یک کابل و PCB دیگه و یک کابل فلت 40 عددی میاد بیرون که راحت باشید و از همه مهمتر من همه PCBها رو یکرو میکشم تا هم هزینه تمام شده تمامتر شده پایین بیاد و هم مونتاژ و عیب یابی راحتتر بشه برای آینده هم دارم روی LPC1788 دارم کار میکنم فعلا دارم PCB مدارش رو میکشم و روی مثالهای NXP کارمیکنم بخصوص برای اترنت وusb و LCD PSP که الان در ایران هست با قیمت 55 هزار تومان البته خداکنه آیسیش توی ایران هم بیاد که عملا راه اندازیش کنیم...و البته LPC1313 که انشاا.. با اون قیمت پایینش(3.5 دلار) و امکانات عالی و صنعتی بودنش قراره جایگزین AVR و PIC بشه... و البته دوستان وارد هم کردند...
    این عکس مدار lpc2378

این هم عکس مدار lpc1768

این هم اون کتابخانه کلی که گفتم برای دانلود پسورد فایل هم http://microelectronic.persiangig.com
    لینک دانلود:
    http://microelectronic.persiangig.com/document/LOCAL%20LIBRARY.zip
    فقط بنده یک توضیح اجمالی مربوط به توابع GPIO بدم که دوستان سردرگم نشند
    تابع TRIG_PORT برای تغییر وضعیت خروجی یکبیت خاص از یک پورت
    تابع OUTPUT_PORT برای ورودی خروجی کردن یک بیت خاص از یک پورت
    تابع PULL_PORT برای پول پ یا پول دان یا NONE یک بیت خاص از یک پورت
    تابع READ_PORT برای خواندن یک بیت خاص از یک پورت
    البته یک درخواست هم دارم جسارتا کسی فعلا زیاد سوال نکنه تا من همینهائی را که گفتم رو یک مقدار توضیح بدم تا بعد
    این وبلاگ ما هم تقریبا راه افتاد هنوز مطالبش رو قرار ندادم قرار ه انشاا.. یک سری مطالب خیلی عالی برای استفاده همه دوستان روی همین وبلاگ قرار بدم...
    خوب سرتون رو درد آوردم به امید خدا...
    آيا كسى كه وعده نيكو به او داده‏ايم و او به آن خواهد رسيد، مانند كسى است كه از كالاى زندگى دنيا بهره‏مندش گردانيده‏ايم [ولى‏] او روز قيامت از [جمله‏] احضارشدگان [در آتش‏] است؟ (61)(سوره قصص)

پاسخ : آموزش و بررسی میکروکنترلر های ARM شرکت NXP

سلام مجدد برای این مرتبه برای دست گرمی یک PCB مربوط به DEVELOPMENT LPC2368 قرار میدم مختصر و مفید با امکانات قابل قبول فعلا...

این هم لینک دانلود :
    http://microelectronic.persiangig.com/document/LPC2368%20DEVELOPMENT_enc.7z
    این هم از پسورد فایل:
    http://microelectronic.persiangig.com
    آيا كسى كه وعده نيكو به او داده‏ايم و او به آن خواهد رسيد، مانند كسى است كه از كالاى زندگى دنيا بهره‏مندش گردانيده‏ايم [ولى‏] او روز قيامت از [جمله‏] احضارشدگان [در آتش‏] است؟ (61)(سوره قصص)

دیدگاه

امیدوارم این کارتون ادامه داشته باشه و نصفه و نیمه تموم نشه .آخه من موارد زیادی دیدم که افرادی تاپیک زدن و فقط چند تا برنامه ی ساده مثل چشمک زن گذاشتند و سپس بدون هیچ نتیجه ی درست و حسابی که درخور این سری از میکروکنترلر ها باشه کار رو رها کردند .

در هر صورت بنده هم می تونم در حد توان کمک کنم . (البته خیلی بی سوادم اما اگر علاقه و انگیزه باشه یه کارایی می کنم ) .

اینم بورد من البته باید بگم بعضی از مهمترین قسمت هاش از جمله CAN و USBآ‌ و ... رو راه اندازی نکردم امیدوارم خروجی این تاپیک به راه اندازی این قسمت ها کمک کنه .

دیدگاه

احسنت خیلی از حرفهات خوشم اومد خیالت جمع انشاا... به یک نتیجه مثبتی میرسونیمش هدف ما اینه که حتما USB و اترنت و CAN و قسمتهای مهم دیگه رو هم راه اندازی کنیم البته قدم به قدم ...مطالب ادامه داره...

دیدگاه

سلام دوستان این هم دوتا برنامه یکی مربوط به برنامه SOUND که از تایمر 2حالتMATCH استفاده شده و دومین برنامه طریقه کار با وقفه تایمر 2 است که هر ثانیه یک LED که به P3.2 اتصال دارد TOGGLE میشود...البته برنامه این برنامه LCDN96 که برای نمایش در این برنامه شده کتابخونه اش اون امکانات مد نظر من رو نداره مثل همون چیزی که قبلا توی اینترنت بوده من برای LPC تغییر دادم مبحث LCD یک مقدار طولانی که به موقعش در موردش بحث خواهد شد انشا...
          فقط در مورد سخت افزار این نکته رو بگم که به همین زودی انشا... اون PCB مدار خودم را قسمتهای اضافیش رو حذف میکنم تا بدرد دوستان بخوره و روی اینترنت قرار بدم مدار هم همونطوری که گفتم کاملا یکرو برای اینکه دوستان برای ساخت راحت باشند تمام مثالهائی هم که میدم بر اساس همون سخت افزار التماس دعا...
          این هم لینک دانلود:
          http://microelectronic.persiangig.com/document/TIMER2.7z
          این هم از پسورد:
          http://microelectronic.persiangig.com

دیدگاه

با عرض سلام و تشکر .

امکانش هست که در مورد برنامه ی sound توضیح بدید . هم از لحاظ سخت افزاری ( با توجه به اسمش می گم ) و هم از لحاظ نرم افزاری و برنامه

دیدگاه

سلام حالت خوبه این فرمان SOUND از دو تا آرگومان داره یکی فرکانس تولیدی و یکی مدت زمانی که این فرکانس در خروجی تولید میشود بر حسب میلی ثانیه
              T2MCR=0x10; با این خط از برنامه بارسیدن مقدار تایمر به مقدار رجیستر T2MR1 تایمر مقدارش صفر یا به عبارتی RESET میشود و از دوباره مقدارش زیاد میشود
              T2EMR=0x000000C2; با این فرمان هم خروجی P4.29 که در اینجا میشود خروجی MATCH تایمر 2 در هنگام RESET شدن مقدار تایمر 2 بالعکس یا به عبارتی TOGGLE میشود
              T2MR1=(18000000 / freq)/2; در این خط از برنامه هم 18000000 همان مقدار فرکانس تایمر 2 است که با این فرمول خاص میتوان فرکانسی را که در متغیر freq داریم را روی خروجی به نمایش در آورد با این روش شما میتوانید هر فرکانسی را که لازم دارید در خروجی قرار دهید در avr این کار توسط mode ctc تایمر ایججاد میگردد و خروجی مثلا OC1A
              و سخت افزار لازم برای خروجی هم که چیز خاصی نیست یک ترانزیستور منفی مثل 2N3904 که به صورت امیتر مشترک با یک مقاومت 2.2 کیلو به پایه P4.29 اتصال پیدا کرده و امیتر به زمین و کلکتور به منفی یک بیزر بدون اسیلاتور و مثبت بیزر به +5 ولت البته 3.3 ولت هم زیاد مشکلی نداره... در ضمن شما برای اینکه بتونی با رجیستر ها ی تایمر آشنا بشی غیر از USER MANUAL میتونی با سیمولاتور KEIL ور بری من از اون به عنوان بیشتر کد ویزارد برای مقدار دهی رجیستر ها استفاده میکنم اون برنامه WIZARD که آقای تروشه دوست خوبمون معرفی کردند خیلی عالی ... در هر صورت موفق باشید....

دیدگاه

سلام دوستان این هم فایلهای سورس و هیدر برای کتابخانه I2C وEPPROM خارجی که برای 24C64 که من روی 24C32 تست کردم و جواب داد فقط یک مقدر قلق داره این کتابخونه ها رو از یک مثال اینترنتی استخراج کردم...
                این هم از لینک دانلود:
                http://microelectronic.persiangig.com/document/LIBRARY%20I2C%20%26%20EEPROM(microelectronic.persi angig.com).7z

دیدگاه

سلام.
                  خسته نباشید جناب عبداللهی.
                  شما توی تاپیک زیر یه برنامه برای راه اندازی کارت sd توسط پروتکل MCI گذاشتید :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...1398#msg281398

من این برنامه رو با دیباگ بصورت عملی اجراش کردم و برنامه توی یه حلقه بی نهایت که مربوط به نشناختن کارت هست می افته ...مطمئن نیستم کارت رو بصورت صحیح به میکرو وصل کرده باشم ، اگر براتون مقدوره مدار و شماتیک مربوط به این پروتکل و چگونگی اتصال کارت به میکرو رو بگذارید. سپاس
                  البته بنده قبلا با avr بصورت عملی با این کارت ها کار کردم و مشکلی نداشتم ولی با پروتکل SPI

یاحق

دیدگاه

می توانید در مورد ای سی OAMP4440 توضیحاتی دهید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X