اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند تا سوال درباره لیزر؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند تا سوال درباره لیزر؟؟؟

سلام به دوستان خوبم .

میخواستم بدونم لیزرهای بسیار کم وات توی بازار چه مدلهاییه و از کجا و با چه نامی میتونم تهیه کنم ؟!

آیا لیزر مادون قرمز هم هست ؟!!!

در اصل من میخوام یه ارتباط نوری بین دوتا تقویت کننده ای که ساختم ایجاد کنم ودلیلش هم اینه که میزان تقویت بسیار بالاست و خروجی تقویت کننده دوم باید از تقویت کننده اول کاملا دور باشه و تغذیه هاشون هم جدا باشه ، برای همین خواستم ارتباط اونها رو با فیبر نوری برقرار کنم و ماژولهای گیرنده و فرستنده فیبر نوری توی بازار ، اولا خیلی مفصل و دیجیتالن و ثانیا خیلی گرونن ، بنابراین خواستم خودم گیرنده و فرستنده نوری فیبر ارتباطی رو با لیزر کم مصرف درست کنم و چون گیرنده مادون قرمز ( همون معمولی ها ) کمترین نویز رو داشت بهتر دیدم که دنبال لیزر مادون قرمز بگردم که الان اومدم خدمتتون تا از حضور دوستان سوال کنم ...

لطفا دریغ نفرمایید .

پاسخ : چند تا سوال درباره لیزر؟؟؟

1- لیزر مادون قرمز وجود دارد
    2- برای گیرند اول باید نوع لیزر را تعیین کنید بعد طول موج فرستنده را بدونین و یک گیرند مادون قرمز(معمولی) بگیرید که تو اون طول موج بیشترین حساسیت را داشته باشه. (سایت www.roboeq.com گیرند مخصوص لیزر داره)
    3- شما می خواهید انالوگ بفرستید یا دیجیتال (اخه لیزر برای دیجیتال مرسوم هست و بهتر جواب میده)
    4- اگر می خواهید انالوگ بفرستنید به ادرس زیر برو
    4.1-دهنتو اب بندازم

http://www.i-hacked.com/content/view/162/44/
    http://www.maxmcarter.com/lasrstuf/lasermodulator.html
    http://www.i-fiberoptics.com/laser-kits-projects-detail.php?id=2300
    5- اگر دیجیتال می خواهی بفرستی
    http://www.dedaco.blogfa.com/post-3.aspx
    6-اگر می خواهی دیجتال بفرستی با اپتوکانتر کار کنی بهتر
    7- اگر دید مستقیم می خواهی فیبر نوری نمی خواهی ولی باید درست هدف گیری کنی
    8- برای منابع بیشتر کلمه کلیدی laser audio circuit را سرچ کن
    9-وقتی ساختی مدارت را اینجا بزار تا شاد روان بشیم.

دیدگاه

ممنون از توضیحات مفصلتون .

من مدارم کاملا آنالوگه و حساسیتش تا حدیه که از مشکلات بزرگش میشه به "نویز" اشاره کرد ولی فعلا کاری به نویز ندارم ، مسئله انتقال تمام فرکانسهای تقویت شده در مدار اول به مدار ثانویه هستش . توضیحاتتون خوب و مبسوط بود ولی لطفا بفرمایید که از کجا لیزر مادون قرمز تهیه کنم ، البته با وات فوق العاده کم و قیمت ارزون!!!

دیدگاه

لیزر مادون قرمز برای این کار را نمی دونم باید از کجا گیر بیارید.ولی توی سی دی رام ها یک لیزر مادون قرمز بکار رفته با استفاده از لنز مناسب می توانید از این لیزر ها استفاده کنید.که می توانید از تعمیراتی ها بگیرید.

برای جلوگیری از نویز بهتر سیگنال را کد شده بفرستید.یعنی از مدولاسیون مناسب استفاده کنید.
        دیود های مادون قرمز خیلی شعور ندارند سیگنال خودی را از غیر خودی تشخیص بدهند یعنی فقط طول موج را می شناسند.منابع دیگری مثل نور خورشید مهتابی ممکنه این طول موج را تولید کنند (البته این توضیحات برای وقتی هست که از فیبر نوری استفاده نکنید)

من براتون یک پیشنهاد دارم
        از کلاس d برای تقویت استفاده کنید.چرا؟
        1- راندمان بالای داره
        2- می توانید راحت به وسیله لیزر سیگنال را با بهترین کیفیت به صورت پالس انتقال دهید.

یا اینکه ببینید سیستم های صوتی که خروجی نوری دارند چگونه کار می کنند.

دیدگاه

ممنون که برام وقت میذارید :cry:

من حتما از فیبر نوری میخوام استفاده کنم و چیزی غیر از اون به کارم نمیاد و مدارهای من ( هر دو تقویت کننده ) سیگنالهای خیلی ضعیفی توی ورودیشون دارن و تازه توی خروجی تقویت کننده دوم میشه به دیجیتال فکر کرد!!!

این مداری که من میخوام بسازم یه جور حسگره و باهاش تغییرات میدان الکتریکی رو دریافت میکنم ، نمونه هایی که قبلا ساختم مشکلاتی داشتن و یکی از اونا محدود بودن محدوده فرکانسی بوده و من میخوام علاوه بر کم نشدن حساسیت ، هرچی توی ورودی داریم ، توی خروجی هم داشته باشیم که این کار میبره!!! و چیزی که الان بهش رسیدم ، (همون لیزر برای ارتباط دو تقویت کننده ) بعد از آزمایشهای فراوون بوده ! طرح من یه جورایی سکرته ولی چون دیدم شما اینجور دارید بی دریغ منو راهنمایی میکنید گفتم بگم. :redface:

من البته چند ساله پیگیر طرحم بودم و الان تقریبا خیلی وقته کمتر بهش پرداختم ، امیدوارم که بتونم ...

بازم ممنون که راهنماییم کردید.

دیدگاه

سلام
            خوب شد گفتی من تا اخر خط رفتم .
            من هم چند وقتی پیش روی طرحی مشابه شما کار می کردم در واقع روی مدارات شنود صدا که البته می توانست کاربرد های دیگری نیز داشته باشد.

با شروع این بحث ،هیجان را در من زنده کردید.

چرا انرژی برق ایقدر در زنگی ما نفوذ کرد.چرا نور یا مغناطیس و انرژی های دیگر گسترش پیدا نکردن؟
            جواب این سوال پرده از زیبای های برق بر می دارد. انرژی برق به تمام انرژی های دیگر تبدیل می شود و تمام انرژی ها به انرژی برق تبدیل می شود.

این مقدمه را گفتم تا برسیم سر حسگر ها.

حسگر ها تبدیل می کنند یک چیزی را به یکی از پارومتر های الکتریکی مثل ولتاژ ،جریان ، فرکانس ، فاز

به نظر شما بهتر به کدام پارمتر تبدیل کنند؟

به هرچیزی تبدیل کنند به جزء ولتاژ!(توی زندگیت هیچ گاه به یک ولتاژ اعتماد نکن)

من اول در شنود های که می ساختم ولتاژ را بسیار تقویت می کردم و همچنین نویز ها را .بعد از دست نویز ها خسته شدم و شروع به کار کرن با فرکانس کردم، یک جورای مثل گیرنده های FM.

این داستان طولانی را برای این گفتم که دو تا راه حل بهتون پیشنهاد کنم.

1- ولتاژ خروجی سنسور را تبدیل به جریان کنید و ارسال کنید و دوبار از جریان به ولتاژ تبدیل کنید.با استفاده از مدارات op-amp

2- به فرکانس تبدیل کنید

من راه حل اول را ترجیح می دهم.

دیدگاه

ممنون .

یکی از روشهایی که باهاش کار کردم استفاده از مدولاسیون فرکانس بود که چون زیاد وارد نبودم و البته محدودیت ارسال فرکانسهای بالا رو داشتم ولش کردم . به هر حال ...

این روش اولی که گفتید ، چه جوری میشه ، من توی طراحی مدار حرفه ای نیستم ، اگه مداری مد نظر دارید که حداقل بتونه با گین 1000 کار بکنه ، خیلی خوبه . من طالبشم.

دیدگاه

سلام

با استفاده از این مدار می توانید ولتاژ سنسور را به جریان تبدیل کنید.خوبی جریانه به این هست که نویز روی اون نمی افته.

منبع http://en.wikibooks.org/wiki/Circuit_Idea/Op-amp_Inverting_Voltage-to-Current_Converter

بعد از انتقال به وسیله این مدار دوباره تبدیل به ولتاژ کنید.

برای اطلاعات بیشتر از کلمه کلیدی voltage to current converter استفاده کنید.

من هم مثل شما در این زمینه اول کار هستم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X