اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ماژول کد گذاری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ماژول کد گذاری

باسلام خدمت دوستان،کسی اطلاعاتی درمورد ماژول ها یا مدار های کدگذاری روی اطلاعات داره؟من یه فرستنده اف ام قوی دارم که میخوام فقط گیرنده ای دریافتش کنه که مدار decoder مخصوص من روی گیرندش باشه.در واقع میخوام خصوصیش کنم که کس دیگه ای نتونه با رادیو گوش کنه.این مدار باید کجای فرستنده من نصب بشه؟از برد مدار کم نمیکنه یا نویز و اعوجاج ایجاد نمیکنه؟خواهشا" اگه مداری آماده دارید بزارید (با پی سی بی باشه بهتره)
    I Found Myself In Wonderland

پاسخ : ماژول کد گذاری

اول صوت به صورت دیجیتالی در بیارید بعد خودتون کدش کنید که کلی روش کد کردن هست و حتی می تونید دل به خواهی کد کنید
    یا می تونید در میون پیام ارسالی پیام خالی بزارید یا تغییر فرکانس بدید
    کلا کد کردن هر جوری میشه چون امده که جلویه افراد دیگرو بگیره
    هم رویه فرستنده و هم رویه گیرنده باید قرار بگیره ودر قسمت پیام چون کریر فرکانس بالای داره و اعمال تغییرات روش سخته ولی پیام راحت تره
    اگر صوت دیجیتالی کنید دیگه هیچ محدودیتی ندارید
    رویه برد هم تاثیر نداره چون پیام تغییر میده نه کریر
    البته ممکنه خیلی روش وجود داشته باشه که دوستان دیگه میگن انشا ا.. ولی به نظر من تغییر رویه سیگنال دیجیتال خیلی راحت تره که اگر DSP باشه دیگه کد گشایش خیلی سخت میشه ولی کار هم سخت میشه
    به نظر من فعلا دنبال دیجیتالی کردن صوت باشید
    موفق یاشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Sketcher
      اول صوت به صورت دیجیتالی در بیارید بعد خودتون کدش کنید که کلی روش کد کردن هست و حتی می تونید دل به خواهی کد کنید
      یا می تونید در میون پیام ارسالی پیام خالی بزارید یا تغییر فرکانس بدید
      کلا کد کردن هر جوری میشه چون امده که جلویه افراد دیگرو بگیره
      هم رویه فرستنده و هم رویه گیرنده باید قرار بگیره ودر قسمت پیام چون کریر فرکانس بالای داره و اعمال تغییرات روش سخته ولی پیام راحت تره
      اگر صوت دیجیتالی کنید دیگه هیچ محدودیتی ندارید
      رویه برد هم تاثیر نداره چون پیام تغییر میده نه کریر
      البته ممکنه خیلی روش وجود داشته باشه که دوستان دیگه میگن انشا ا.. ولی به نظر من تغییر رویه سیگنال دیجیتال خیلی راحت تره که اگر DSP باشه دیگه کد گشایش خیلی سخت میشه ولی کار هم سخت میشه
      به نظر من فعلا دنبال دیجیتالی کردن صوت باشید
      موفق یاشید
      حالا دوباره یه مسئله ایجاد شد،چطور دیجیتال کنم؟!

آخه من از دیجیتال سردرنمیارم :angry: (دیجیتالم کجا بود؟! :mrgreen: )
      لطفا اگه مدار میزارید بدون میکرو باشه چون به پروگرامر به هیچ وجه دسترسی ندارم. :cry2:

ببینید این مدارمه:
      فرستنده FM 4 وات
      http://up6.iranblog.com/files2/cd4W-...er-Persian.zip

فقط من اصلا نمیدونم که کدگزاری باید تو قسمت خروجی فرستنده (آنتن) انجام بشه یا بعد از میکروفون؟؟؟
      یا باید چه نوعی کدگزاری کنم چون چند جا نوشته بود مثلا 4 بیتی یا 6 بیتی ولی من فرقشونو نمیدونم.سرعت ارسال و دریافتشون هم فرق داشت.
      اصلا برای هر فرکانسی میشه از یک نوع کد گذاری استفاده کرد؟؟؟مثلا هم برای 560 کیلو هرتز هم برای 2.6 گیگا هرتز یک نوع قطعه و نوع کدگذاری استفاده کنیم؟
      بهترین چیز برای من الان یک encoder,decoder قابل استفاده توی کل رنج FM هست که به مداری که گذاشتم بخوره.
      من به این دلیل شک دارم که اگه ورودی صدارو دیجیتال کنم مدارم آنالوگه و مشکل پیش بیاد.
      به هر حال اگه سوالاتم ابتداییه ببخشید چون من واقعا" الکترونیک دیجیتال بلد نیستم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط x.vu
        حالا دوباره یه مسئله ایجاد شد،چطور دیجیتال کنم؟!
        راحت ترین روش به کمک ADC فقط کیفیت به رزولوشن ADC مرتبط میشه بعد برایه کد گشای از DAC

نوشته اصلی توسط x.vu
        آخه من از دیجیتال سردرنمیارم :angry: (دیجیتالم کجا بود؟! :mrgreen: )
        لطفا اگه مدار میزارید بدون میکرو باشه چون به پروگرامر به هیچ وجه دسترسی ندارم. :cry2:
        دیجیتال که بچه خوبیه همه کارهارو راه می ندازه تازه مشکلات انالوگ رو هم نداره (البته خودش بعضی مواقع حرف گوش کن نیست )
        میکرو دیگه به شما بستگی داره چون با میکرو خیلی بهتر در میاد ولی اگر نمی خوایید اجبای فکر نمی کنم باشه ولی مدار شما گسسته می شه و نمی شه تو سایز کم درش اورد ( البته اگر همه چیز خوب پیش بره و به میکرو نیاز پیدا نکنید)!

نوشته اصلی توسط x.vu
        ببینید این مدارمه:
        فرستنده FM 4 وات
        http://up6.iranblog.com/files2/cd4W-...er-Persian.zip
        ببین من نمی خوام منفی بافی کنم (اخه منفی بافی خیلی باحاله) ولی نظرم رو توان اینجا گفتم که طرف خوشش نیومد به شما هم میگم
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=54789.0

به توان رسوندن سیگنال RF سخت ( منظورم شما نیستید ولی افراد مبتدی نمی تونن درست درش بیارن ) دلیلشم اگر خواستید می گم
        ولی اگر اسکوپ خوب داشته باید باز یک قدم جولو ترید البته BW اسکوپ باید بیشتر از فرکانس مدار شما باشه یعنی کریر که اینجا باید بتونه 88 - 108 MHZ جواب بده
        باز منفی بافی نمی گم امید وارم بتونید به توان برسونیدش (مهم ساختش نیست مهم این که شما بتونید رویه برد سخت افزاری درست تنظیمش کنید)

نوشته اصلی توسط x.vu
        1 فقط من اصلا نمیدونم که کدگزاری باید تو قسمت خروجی فرستنده (آنتن) انجام بشه یا بعد از میکروفون؟؟؟
        2 یا باید چه نوعی کدگزاری کنم چون چند جا نوشته بود مثلا 4 بیتی یا 6 بیتی ولی من فرقشونو نمیدونم.سرعت ارسال و دریافتشون هم فرق داشت.
        3 اصلا برای هر فرکانسی میشه از یک نوع کد گذاری استفاده کرد؟؟؟مثلا هم برای 560 کیلو هرتز هم برای 2.6 گیگا هرتز یک نوع قطعه و نوع کدگذاری استفاده کنیم؟
        4 بهترین چیز برای من الان یک encoder,decoder قابل استفاده توی کل رنج FM هست که به مداری که گذاشتم بخوره.
        5 من به این دلیل شک دارم که اگه ورودی صدارو دیجیتال کنم مدارم آنالوگه و مشکل پیش بیاد.
        6 به هر حال اگه سوالاتم ابتداییه ببخشید چون من واقعا" الکترونیک دیجیتال بلد نیستم.
        1 عزیز گفتم پیام یعنی در میکروفن
        2 شما هر موقع دیجیتالی کردید صوت من کد گزاری رو هم میگم
        3 هم اره هم نه بسته به حجم پیام داره که بتونه اونو ارسال کنه هر چه BW بیشتر باشه حجم بیشتری میشه فرستاد
        4 شک دارم همچین چیزی باشه البته من دنبالش نبودم وممکنه وجود داشته باشه ولی از نظر من نباید وجود داشته باشه!
        5 خودمم یک کمی دودل هستم که درست کار کنه یا نه ولی عملا باید کار کنه چون دیجیتال هم مثل موج صوتی حدودا! (گفتم حدودا نگفتم دقیقا همونه چون اصلا شبیه نیستن )
        6 خوب اشکال نداره شما می پرسید من هم جواب میدم ببخشید هم نداره اگر مشکلی داشتم نباید جواب میدادم ولی حالا که دادم (البته ببخشید بجا هست چون نشانه احترام به طرف مقابل )
        اگر هم خیلی سوال بچه گانه ای بپرسید خودتون از نوع نوشتن می فهمید چون خشن تر جواب میدم اگر هم ادامه بدید که دیگه .... :biggrin:
        موفق باشید

دیدگاه

ببینید من اگه بخوام که توی اینترنت توی سایت های معتبر مدار آمپیلی فایر 100 وات و بالاتر هم مخصوص اف ام هست،خودم هم یک 80 وات گرفتم ولی نمیدونم این مدار با این ساختار سادش میتونه 80 وات تقویت کنه؟!
          این مدارمه:

ولی شاید اگه توی خروجی دیجیتال کنیم بهتر باشه،چون اینجوری کمتر احتمال تداخل دو مدار پیش میاد،یعنی درواقع 2 تا مدار مستقل داریم.

(در مورد دیجیتالی کردن صدا هیچ چیزی توی نت پیدا نکردم!انگار اصلا منسوخش کردن،هم به انگلیسی سرچ کردم هم فارسی)

دیدگاه

من کاری ندارم که شما چقد تقویت دارید چون مهم نیست شما با میکروفن دارید سیگنالی شبیه به سینوسی ایجاد کنید که همون سیگنال صوتی بعد من میگم بجایه سیگنال صوتی نمونه برداری کنید از سیگنال و اون نمونه هارو بفرستید
            نباید مشکلی پیش بیاد (البته من تاحالا رو FM موج دیجیتالی نفرستادم) ولی ربطی نداره چون به طور مثال شما می تونید پالس از ترانس فورماتور عبور بدید و برایه ترانس هم مشکلی پیش نمیاد چون سیگنال متناوب
            نمی دونم چرا هیچ کس دیگه نظر نمیده چون از نظر من فقط همین کار سادس
            دیجیتالی کردن صوت هم به اون شکل که شما فکر می کنید نیست ولی همه جا کاربرد داره مثل پردازش صدا و ریکورد کننده صدا یا MP3 پلیر ........................
            اگر فکر می کنید نظرم اشتباه مجبورید بیشتر جستجو کنید یا یک نفر دیگه راه بهتری پیشنهاد بده تصمیمش با شماست .

در مورد کد کردن کریر اصلا نظر نمی دم چون منطقی نیست چون کریر حذف میشه و پیام فقط پردازش میشه مثلا میگم راذیو خودش همون اول کریر حذف می کنه حالا چه کد باشه چه نباشه با فیلتر هم این کارو میکنه یعنی کاری نداره به کریر
            در حال حاضز موبایل با صوت دیجیتالی کار می کنه یا کامپیوتر و...............
            صوت دیجیتالی فقط به شکل دیجیتالی در امده تا بشه هر کاری باهاش کرد و هنوز ماهیت همون سیگنال صوتی فقط در اسکوپ به صورت پالس
            شما تاحالا مداری پیدا کردید که بتونه کریر کد کنه ؟
            فقط بگم که گول مدار نخورید چون هیچ ضمانتی نیست که واقعا بتونید به اون توان ذکر شده برسید ممکنه سر کاری باشه و ممکن هم هست درست باشه
            موفق باشید

دیدگاه

آقا من هم سرچ کردم هم از چند نفر در مورد دیجیتالی کردن صدا پرسیدم هیچ چیز دستگیرم نشد... :cry2:
              دیگه واقعا نمیدونم چکار کنم...
              :angry:

دیدگاه

اگر هدف فقط خصوصی سازی ارتباط باشه روشهای انالوگ وجود داره. در صورتیکه فرستنده وگیرنده با یک نوع مدولاسیون و دمدولاسیون انالوگ اختصاصی ( همون فرستنده وگیرنده استاندارد با یک مقدار تغییرات من در اوردی) ساخته بشوند در صورت شنود فقط صدای نامفهوم شنیده میشه. مثلا شما در یک فرستنده قبل از اینکه سیگنال صدا رو به مدولاتور بفرستید با یک مدولاسیون دامنه از نوع ssb مشخصه فرکانسی را معکوس(mirror) کنید. و در گیرنده بعد از دمولاتور مشخصه فرکانسی سیگنال را معکوس کنید تا به حالت اول برگرده.
                برای معکوس کردن سیگنال صدا اونو در یک سیگنال سینوسی با فرکانس عرض باتد صدا ضرب کرده و سپس از یک فیلتر پایین گذر باعرض باند سیگنال عبور دهید. در این صورت صدا برای گیرنده های معمولی نامفهوم خواهد بود. درشکل زیر نحوه معکوس (miirror)کردن برای صدا با عرض باند 20کیلو هرتزتوضیح داده شده .
                علاوه بر این روش ،راههای ابتکاری دیگه هم میشه پیدا کرد مثلا اضافه کردن یک مدولاسیون دامنه ssb پس از مدلاوتور fm و در گیرنده اضافه کردن دیمدولاتور مربوطه قبل از دیمدلاتور fm. و غیره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X