اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کتابخانه ای برای کارکردن با lcd کاراکتری یا گرافیکی بوسیله هدربورد lpc1768

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کتابخانه ای برای کارکردن با lcd کاراکتری یا گرافیکی بوسیله هدربورد lpc1768

سلام
    کسی کتابخونه ای چیزی واسه کارکردن با lcd کاراکتری داره ؟
    آخرش ما نتونستیم با این یه چیزی راه بندازیم :cry2:
    lcd موبایل هم نگین، یه lcd معمولی باشه که بتونم روش ببینم چیکار می کنم !
    lcd رنگی پیش کش :cry2:
    اصلاً از کجا کتابخونه های این رو میشه پیدا کرد :(

پاسخ : کتابخانه ای برای کارکردن با lcd کاراکتر&#174

تو مثال های کیل قسمت مربوط به بوردها تو بورد mcb2300 برای lpc2378 کتابخونه هست اما شما باید اولش رو که همون define ها هست برای lpc1768 تغییر بدید

من برنامه رو تو درایو c نصب کردم تو این آدرس کتابخونه ها ی مربوط به lcd هم هست

C:\Keil\ARM\Boards\Keil\MCB2300\CAN

LCD.h
    LCD_4bit.c

دیدگاه

پاسخ : کتابخانه ای برای کارکردن با lcd کاراکتری یا گرافیکی بوسیله هدربورد lpc1768

ممنون
      یه سوال
      اگر بخوام مثلاً کتابخونه های avr رو تغییر بدم به lpc1768 خیلی کارا باید بکنم ؟
      آخه بعضی کتابخونه های avr خیلی خیلی کامل هستند، چی کارا باید بکنم، میشه راهنمایی بکنید

دیدگاه

پاسخ : کتابخانه ای برای کارکردن با lcd کاراکتری یا گرافیکی بوسیله هدربورد lpc1768

نوشته اصلی توسط ma-bah
        تو مثال های کیل قسمت مربوط به بوردها تو بورد mcb2300 برای lpc2378 کتابخونه هست اما شما باید اولش رو که همون define ها هست برای lpc1768 تغییر بدید

من برنامه رو تو درایو c نصب کردم تو این آدرس کتابخونه ها ی مربوط به lcd هم هست

C:\Keil\ARM\Boards\Keil\MCB2300\CAN

LCD.h
        LCD_4bit.c
        آقا دستت واسه راهنمایی درد نکنه ولی من هر کاری کردم کار نکرد!
        هیچی از define هاش نمی فهمم میشه خودت درستش کنی یا توضیح دقیقتری بدی چجوری باید کدوم دیفاین هارو تغییر بدیم؟؟؟
        ممنون میشم! :angry:
        تشکر لازمه! دکمه رو فشار بده ديگه!!
        موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahanb
          آقا دستت واسه راهنمایی درد نکنه ولی من هر کاری کردم کار نکرد!
          هیچی از define هاش نمی فهمم میشه خودت درستش کنی یا توضیح دقیقتری بدی چجوری باید کدوم دیفاین هارو تغییر بدیم؟؟؟
          ممنون میشم! :angry:
          شما اول به من بگید که با چه دستوراتی جهت خروجی رو مشخص می کنند مثلا 1 کردن خروجی یا صفر کردن اون آخه من تا حالا با lpc1768آ‌کار نکردم .
          فکر کنم با دستور LPC_GPIO1->FIODIR پورت 1 تعیین می کنند که خروجی هست یا ورودی .

برای set و clesr کردن چه دستوری باید نوشت ؟

دیدگاه

والا منم مشکل شما رو داشتم(در مورد ست کردم) این برنامه رو دیدم روی میکرو ریختم کار کرد:
            /************************************************** ************************//**
            * @file main.c
            * @brief CMSIS Cortex-M3 GPIO example
            * a LED using CM3 SysTick
            * @version V1.30
            * @date 24. Jan 2010
            *
            * @note
            * Copyright (C) 2009 ARM Limited. All rights reserved.
            *
            * @par
            * ARM Limited (ARM) is supplying this software for use with Cortex-M
            * processor based microcontrollers. This file can be freely distributed
            * within development tools that are supporting such ARM based processors.
            *
            * @par
            * THIS SOFTWARE IS PROVIDED "AS IS". NO WARRANTIES, WHETHER EXPRESS, IMPLIED
            * OR STATUTORY, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, IMPLIED WARRANTIES OF
            * MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE APPLY TO THIS SOFTWARE.
            * ARM SHALL NOT, IN ANY CIRCUMSTANCES, BE LIABLE FOR SPECIAL, INCIDENTAL, OR
            * CONSEQUENTIAL DAMAGES, FOR ANY REASON WHATSOEVER.
            *
            ************************************************** ****************************/

#include "LPC17xx.h"

volatile uint32_t msTicks; /* counts 1ms timeTicks */
            /*----------------------------------------------------------------------------
            SysTick_Handler
            *----------------------------------------------------------------------------*/
            void SysTick_Handler(void) {
            msTicks++; /* increment counter necessary in Delay() */
            }

/*------------------------------------------------------------------------------
            delays number of tick Systicks (happens every 1 ms)
            *------------------------------------------------------------------------------*/
            __INLINE static void Delay (uint32_t dlyTicks) {
            uint32_t curTicks;

curTicks = msTicks;
            while ((msTicks - curTicks) < dlyTicks);
            }

/*------------------------------------------------------------------------------
            configer LED pins
            *------------------------------------------------------------------------------*/
            __INLINE static void LED_Config(void) {

LPC_GPIO2->FIODIR = 0x000000ff; /* LEDs PORT2 are Output */
            LPC_GPIO0->FIODIR = 0x00200000;
            LPC_GPIO0->FIOPIN |= 0x00200000;
            }

Switch on LEDs
            __INLINE static void LED_On (uint32_t led) {

LPC_GPIO2->FIOPIN |= (led); /* Turn On LED */
            }

Switch off LEDs
            __INLINE static void LED_Off (uint32_t led) {

LPC_GPIO2->FIOPIN &= ~(led); /* Turn Off LED */
            }

/*----------------------------------------------------------------------------
            MAIN function
            *----------------------------------------------------------------------------*/
            int main (void) {
            uint8_t location;

if (SysTick_Config(SystemCoreClock / 1000)) { /* Setup SysTick Timer for 1 msec interrupts */
            while (1); /* Capture error */
            }

LED_Config();

while(1)
            {
            LED_Off (0xff);

}

}

به نظر نمیاد اونیکه شما گفتید باشه!! منم تازه شروع کردم! شما فهمیدید باید با چی ست یا ریست کرد؟؟؟
            شما بگید من دقیقا کدوم رجیسترا رو باید تقییر بدم؟؟
            موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

پاسخ : کتابخانه ای برای کارکردن با lcd کاراکتر&#174

مشکلات بالا با دو خط برنامه نویسی و سعی و خطا حل شد . برای تعیین پورت 1 به عنوان خروجی LPC_GPIO1->FIODIR

برای ست کردن LPC_GPIO1->FIOSET و برای clear‌کردن LPC_GPIO1->FIOCLR

همین الان حول حولی این برنامه رو نوشتم نمی دونم جواب می ده یا نه چون امکان تست نداشته و ندارم ولی به احتمال 90 درصد درسته فقط اتصالات رو مثل شکل زیر کنید

اینم برنامش

http://up6.iranblog.com/files2/04lcd.rar

راستی اگر جواب گرفتی بگو که بدونم برنامه درسته بعدا بوردش رو زدم ازش استفاده کنم .

دیدگاه

سلام من این برنامه رو تست کردم نشد!!
                خودمم پایه هارو بهمین صورت بسته بودم!!
                ولی یه نکته من با بوت لودر خودش پروگرامم می کنم مجبور شدم ادرس استارت برنامه رو به 0X2000 تغییر بدم!
                اگر از روش پروگرام کردن پبرسید روشم درسته چون همین 5 دقیقه پیش با یه برنامه دیگه تست کردم! :cry2:
                مشکل کجاست؟
                موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

ببخشید یه سوال دیگه اگر بخواهیم یه پورت مثلا p1.1 روبه صورت تکی 0و1 کنیم چیکار باید بکنیم(دستورش چیه)؟؟؟
                  مثلا اگر بخواهیم یه ال ای دی خاموش روشن کنیم!
                  اینو برای این میگم که اول برنامه بزارم مطمئن شم داره کار می کنه! :cry2:
                  موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahanb
                    ببخشید یه سوال دیگه اگر بخواهیم یه پورت مثلا p1.1 روبه صورت تکی 0و1 کنیم چیکار باید بکنیم(دستورش چیه)؟؟؟
                    مثلا اگر بخواهیم یه ال ای دی خاموش روشن کنیم!
                    اینو برای این میگم که اول برنامه بزارم مطمئن شم داره کار می کنه! :cry2:
                    اینم برنامه led چشمک زن . تو برنامه ی زیر کل پورت 1 هر 200 میلی ثانیه خاموش و روشن می شه . از این برنامه مطمئن هستم چرا که تو شبیه سازی خود کیل درست کار می کنه .
                    http://up6.iranblog.com/files2/3dled.rar

دیدگاه

برادر گرامی منم این برنامه رو داشتم اگه یادتون باشه توی همین تاپیک هم نوشتم اینم همون برنامه هست!!!
                      من اینرو نمی خواهم می خواهم یک دونه پایه نه کل پورت را روشن خاموش کنم اگه کل پورت را بکنم که ال سی دی دیگه کار نمیکنه!!
                      مثل اینکه مبحث اصلی که موضوع تاپیک بود یادتون رفته هااا!!!
                      ال سی دی چی شد؟؟؟ :cry:
                      موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

آقا کسی نبود جواب مارو بده؟؟؟ :angry:
                        ما 4 روزه می خواهیم یه ال سی دی کاراکتری را بندازیم!!!
                        با چه اشتیاقی هم اومدیدم سراغ این میکرو!! :cry2:
                        من هر کاری تونستم کردم کمکککککککککککککککککک!!!!!!!!!!1111 :cry: :angry:
                        موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

اینکه دیگه مشکلی نداره .

فرض کنید که می خواهید P1.0 رو خاموش و روشن کنید . تو برنامه ی نوشته شده هر جا که 0xFFFFFFFF هست به جاش 0X00000001 قرار بدید .

دیگه فکر کنم بد نباشه یکم فسفر بسوزونید آخه این که دیگه کاری نداره تازه می تونید با شبیه سازی خود کیل تست کنید برنامه ی به این سادگی رو . دیگه نیازی به پست جدید کمک خاستن نیست .

تو رو خدا این حرفام رو بد برداشت نکنیدا . برای خودتون گفتم این طوری من خیلی چیزا یاد گرفتم . در هر صورت اگر بازم مشکلی بود من در خدمتتون هستم . انشااله تا دو سه روز دیگه یه بورد می زنم که دیگه شروع کنم باهاش کار عملی کردن اون موقع حتما بهتر می تونم کمک کنم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ma-bah
                            اینکه دیگه مشکلی نداره .

فرض کنید که می خواهید P1.0 رو خاموش و روشن کنید . تو برنامه ی نوشته شده هر جا که 0xFFFFFFFF هست به جاش 0X00000001 قرار بدید .

دیگه فکر کنم بد نباشه یکم فسفر بسوزونید آخه این که دیگه کاری نداره تازه می تونید با شبیه سازی خود کیل تست کنید برنامه ی به این سادگی رو . دیگه نیازی به پست جدید کمک خاستن نیست .

تو رو خدا این حرفام رو بد برداشت نکنیدا . برای خودتون گفتم این طوری من خیلی چیزا یاد گرفتم . در هر صورت اگر بازم مشکلی بود من در خدمتتون هستم . انشااله تا دو سه روز دیگه یه بورد می زنم که دیگه شروع کنم باهاش کار عملی کردن اون موقع حتما بهتر می تونم کمک کنم .
                            خواهش می کنم من که یه بار گفتم!!!
                            من برداشت بد نمی کنم شما هم مثل برادر من می مانید!!!
                            من مشکل اصلیم ال سی دی هست برادر من دنبال ال ای دی نیستم اصلا اونو ولش کن!!! ال سیدیو بچسب از صبح دارم باکیل و کتابخانه و اینترنت ور می رم!
                            هنوز هیچی نشون نمیده!!!
                            چی کار کنم؟؟ :cry: :cry2: :angry:
                            موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

سلام

کار زیاد سختی نستااااا...

منم خودم نیازش دارم ، فقط هنوز وقت نشده که این کار رو بکنم...

مثلا تابع زیر رو ببین :
                              کد:
                              void lcd_write_4bit (unsigned char c)
                              {
                               LCD_RW(0)
                               LCD_E(1)
                               LCD_DATA_OUT(c&0x0F)
                               delay(10);
                               LCD_E(0)
                               delay(10);
                              }
                              خط اول تابع کارش اینه که پایه ای که پایه ی RW از ریست هست رو صفر کنه.

مثلا اگه در مداری که بستید این پایه به آدرس P0.0 وصل هست به جاش این دستور رو بنویسید:

کد:
                              FIO_ByteClearValue(0,0,0x01);

بقیش هم به همین سادگی ....

خیلی هم این هم تیمی ما رو اذیت نکنید ، از بازی تیم خیلی راضی نیست سایت رو روی سرمون خراب میکنه ها...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X