اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محافظ ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محافظ ولتاژ

این مطلب رو بعد از رسیدن به نتیجه نوشتم.کلیه مطالب از قبیل فایل شبیه سازی و برنامه و توضیحات رو در صفحه سوم گذاشتم.

می خوام یه محافظ ولتاژ (باید!) با میکروکنترلر بسازم که در محدوده 180 تا 240ولت کار کنه.
    دو سه تا بحث محدود توی انجمن شده که هیچ کدوم یا به نتیجه نرسیدن یا برنامه و نقشه نگذاشتن!
    (دوستان توی سایتهای مطمئن پلود کنن)
    توی لیست پروژه های آماده هم گشتم نبود.
    بخش میکرو و رله و نمایش مقادیر مشکلی نداره.
    در مرحله اول :قسمتی از مداره که از 220ولت شهر نمونه برداری می کنه یعنی ac رو به dc تبدیل می کنه و به ADC میده.
    این قسمت بهتره که ایزوله از برق شهر باشه و در ضمن افتی هم روی ولتاژ نمونه گیری هم نندازه!(بهتره که ترانس برای نمونه گیری استفاده نکنیم)

در مرحله دوم:تغذیه میکرو رو هم از همین220ولت(بدون ترانس)بشه گرفت.

دوست کسی پیشنهاد یا نقشه ای(عملی!)داره بسم الله... :nerd:
    انا لله و انا اليه الراجعون

پاسخ : محافظ ولتاژ

بهتره که ولتاژ نمونه برداری شده بدون تغیرات زیاد به ورودی بیاد
    من در عمل تونست حتی ولتاز رو بدون این که dc کنم بدم به ورودی adc میکرو برای این کار زیاد نیازی به مدارات انچنانی نباش توی پیام خصوصی ام گفتم منبع تغذیه بدون ترانس ایزوله نیست پس به فکر نمونه بردازی ایزوله نباش
    فردا صبح اگه عمری باشه انشالا بقه توضی حات با مدار عملی :nice:
    (:| (:|
    [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

حامد جان
      بخته ور اولاسان
      آللاه عومور وئرسین :bye:

دیدگاه

با درود . . .
        oo:
        میخوای ایزوله باشه بعد از تغذیه خازنی استفاده کردی؟؟؟
        بعد از ترانس هم نباید استفاده بشه؟؟؟ و تازه ایزوله باشه؟؟؟ oo: oo: oo:

والا ما موندیم اینوری بریم یا اونوری؟

یه چیزی : اینو برای محافظت چه دستگاهی میخوای؟؟ چون محدوده مجاز هر دستگاه فرق داره. مثلا یخچال با 160 موتورش زیر بار میخوابه و اورلود میکنه. بالای 250 تا 260 هم میسوزه. مداراتی هم که منابع یونیورسال روشونه اصلا براشون مهم نیست 100 بدی یا 250 . کار خودشونو میکنن.
        بحث روی مداراتیه که حساس هستن و ریپل کم رو بعنوان عزرائیل میشناسن که اونا باید بین 190 تا 235 باشن

اگه برای یه کار دانشجویی میخوای که کاری نداره و اصلا" هم مهم نیست، با یه تقسیم مقاومتی 900 کیلو و 10 کیلو و یه دیود و خازن ولتاژ رو بده به ADC. مشکلی هم پیش نمیاد.
        اگر هم برای اینه که تولید کنی زحمت نکش چون ثامن داره میزنه و جنسش هم بد نیست.
        دقیقا از میکرو هم توش استفاده کرده!!!
        ضمنا" برادر من شما لااقل بزار دنده 2 و استارت بزن تا لااقل ما هم هلش بدیم و روشن شه. نه اینکه فقط بگو یکی بیاد هل بده :mrgreen:

با سپاس

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
        بدرود . . .

دیدگاه

آقا شما که منو از خجالت آب کردی! :cry2:
          ما رو به کمی سوادمون ببخش :redface:
          کار دانشجوییه.منم گفتم برنامه و بقیه مدارش با من.فقط یه نقشه نمونه گیر مطمئن می خوام که اتلافی ایجاد نکنه تا نمونه گیری مطمئن باشه......ایزوله رو هم بی خیال!! :agree:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهین شرق
            آقا شما که منو از خجالت آب کردی! :cry2:
            ما رو به کمی سوادمون ببخش :redface:
            کار دانشجوییه.منم گفتم برنامه و بقیه مدارش با من.فقط یه نقشه نمونه گیر مطمئن می خوام که اتلافی ایجاد نکنه تا نمونه گیری مطمئن باشه......ایزوله رو هم بی خیال!! :agree:
            من شرمندم :redface:
            ببخشید.
            همونی که گفتم کار میکنه.
            البته من اومدم یه 990 کیلو و یه 10 کیلو استفاده کردم. هر ولتاژی که بهش بدی تقسیم بر 100 میکنه برات:
            مثلا" 220 در 10 کیلو میشه2200000
            که تقسیمش بر جمع مقاومت هات یعنی همون 10 کیلو و 990 کیلو میشه 2.2 ولت
            و یا میتونی 999 کیلو و 1 کیلو بزاری تا 220 میلی بهت بده.

من یه بار برای یه دانشجویی همینو بستم بسیار دقیق جواب داد. دیگه بالای 500 که نمیره تا 5 ولت به بالا روی ADC بندازه. فقط یادت نره اگه برای یکسوسازیش از 1 دیود میخوای استفاده کنی روابط یکسوسازی رو مد نظر بگیری.(همون قضایای 0.318 و اینا ... که برای پل مینوشتیم 0.636)

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
            بدرود . . .

دیدگاه

خیلی متشکرم :bye:
              منظورت یه همچین چیزیه؟

مقدار خازن درسته؟ولتاژ خازن چقدر باید باشه؟همینطور توان مقاومتها چقدر باشه؟

دیدگاه

نه دیگه، نشد دایی!!!
                خازن رو 1 تا 22 میکرو باید بزاری و برای عملکرد بهتر با 10 کیلو موازیش کن تا از موارد بعدی جلوگیری بشه.
                یه چیزی دایی : به نظرت اون زمین رو درست وصل کردی؟؟؟
                در این مدار باید اتصال زمین با پایین نقشه وصل بشه و اون جایی هم که زمین رو وصل کردی سیم دوم برق اصلیت باید بخوره(اگه فاز بالاییه نول پایین باشه)
                طبق مدار جریان عبوری حتی با عبور 500 ولت میشه 500 میکرو آمپر. پس با مقاومت یک چهارم وات کار میکنه.
                ولتاژ خازن هم اگه روی 10 کیلو بزاریش 16 ولت و اگه سر جاش بزاری 400 ولت!!!

بدرود . . .

دیدگاه

ای ول مهندس :job:
                  دلیل این 10کیلو موازی با خازن به خاطر فیلتر پایین گذره؟چرا خازن باید این اندازه باشه یه کمی بزرگ نیست؟

ممنونم

دیدگاه

oo:
                    دایی من کی گفتم یه 10 کیلوی دیگه بزار تو مدار!!!
                    اینو بنگر:

حالت اول برای استفاده معموله
                    حالت دوم برای مواردیه که پل دیودت نمیتونه ولتاژ بالا رو تحمل کنه و محدوده ولتاژ نهاییت هم بیشتر از 1 ولته.
                    حالت سوم هم برای مواردیه که شما دوست نداری زیاد ولخرجی کنی! :mrgreen: ولی ریپل بالایی داره و خازن بالاتری رو طلب میکنه
                    هر سه مورد رو شما میتونی استفاده کنی. ولی من اولی و دومی رو توصیه میکنم
                    فعلا شب بخیر
                    ما بریم یخورده قش کنیم و صبح پاشیم دوباره بیایم! :mrgreen:

بدرود . . .

دیدگاه

ممنونم.میرم سر وقت بقیه کارا و نتیجه رو اینجا میزارم.
                      اوه راستی تغذیه میکرو از چی استفاده کنم که با افت یا افزایش برق شهر میکرو از کار نیوفته؟یه منبع سوچینگ ساده خوبه؟

دیدگاه

سلام.من واسه آزمایش به برنامه ساده نوشتم ولی مدار کار نمی کنه و فقط ADC صفر رو نشون میده.یعنی اشکال کجاست؟
                        http://s2.picofile.com/file/7135667846/Protector.zip.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهین شرق
                          سلام.من واست آزمایش به برنامه ساده توشته ام ولی مدار کار نمی کنه و فقط ADC صفر رو نشون میده.یعنی اشمال کجاست؟
                          http://s2.picofile.com/file/7135667846/Protector.zip.html
                          ما دوباره بر گشتیم
                          برنامه یه دماسنج معمولی رو روش بریز و تستش کن ببین چیزی نشون میده؟؟ بعد بیا معادلاتش رو توش لحاظ کن. همین

بدرود . . .

دیدگاه

این آخرین دست پختمه! :icon_razz:
                            http://s2.picofile.com/file/7135789565/Protector1.zip.html

توی فایل پروتئوس به ازای220ولت در روی خازن1.38ولت می افته که طبق فرمول vdc=0.636 vac میشه:
                            vac=1.38/0.636=217

این مقدار adc مدام تغییر می کنه. علتش چیه؟

بازم ممنونم. :applause:

دیدگاه

نگاهش نکردم اما خازن رو بالاتر ببر ببین درست میشه؟؟؟
                              دلیل عمدش ریپل زدن ولتاژه. برای اینکه بهتر بشه در اصل باید براش پی بسازی. مثلا بعد از یکسوسازی هم یه خازن 400 ولت 15 میکرو بزاری.

بدرود . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X