اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

8051 ultra high speed

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

8051 ultra high speed

سلام
    این موضوع ایجاد شده تا قابلیت های این 8051 ultra high speed نسبت به AVR مورد بررسی قرار بگیره
    برای شروع یه توضیح در مورد این میکروکنترلر می دهم
    میکروکنترلر های خانواده 8051 ultra highspeed به طور کامل از دستورالعمل های 8051 استفاده می کنند، اما با سرعت بین 12 تا 6 برابر بیشتر از 8051 های قدیمی
    مثلا میکروکنترلر at89c51 به ازای هر 12 پالس کلاک ورودی، یک سیکل دستور العمل دارند، یعنی:
    2.75MIPS at 33MHz
    اما در میکروکنترلر های 8051ultra high speed، هر یک پالس کلاک ورودی، یک سیکل دستور العمل محسوب می شود، اما چون در این استاندارد، نسبت به 8051 های قدیمی، بعضی از دستورالعمل ها، یک سیکل اضافه دارند، از دیدگاه من بین 12 تا 6 بار سریع تر از 8051 های قدیمی می باشد.
    AVR 32 MHz ، اگر در بازار ایران پیدا شود، 96 درصد از سرعت 8051ultra high speed را دارد و 120 دستورالعمل ناقابل، کمتر از 8051ultra high speed دارد.
    8051 ultra high speed در کمپانی maxim از سال 2006 با شماره DS89C4x0-xxx (در امریکا) تولید می شود.
    من ول کردم، می خوام ببینم که شما هم ول می کنین یا نه!

پاسخ : 8051 ultra high speed

یه نکته رو یادم رفت متذکر بشم
    من 20، 30تا فروشگاه رو تو بازار الکترونیک تهران گشتم، ولی اثری از این میکروکنترلر پیدا نکردم

دیدگاه

فقط این سری نیست. سری DS89C320 و تولیدات شرکت Cygnal (اشتباه ننوشتم. با C شروع میشه) هم سرعت بالایی دارن. اصولا بخاطر سرعت کم 8051 های موجود نسبت به نیاز های فعلی و گستردگی استفاده از این سری میکرو ها به همراه افزایش نیاز های برنامه نویسان؛ شرکت های مختلف اقدام به تولید نسخه های ریسک این میکرو کردن. یعضی امکانات هم روی این میکرو ها اضافه شده مثلا داشتن دو عدد DPTR یا خصوصیت اضافه شدن و کم شدن اتوماتیک DPTR بدون استفاده از دستورات جدید. غیر از این ها مواردی مثل اضافه کردن ایپرام و رم داخلی اضافه (که فقط با استفاده از دستور MOVX قابل دسترسی هست) هم به این میکرو ها اضافه شده. و در اصل این کار ایجاد نوعی مقاومت در برابر از دست دادن بازار ممکنه محسوب بشه. گرچه هنوز ساختارهای مبتنی بر MC51 برای بعضی از کار ها حرف اول رو ممکنه بزنه.

دیدگاه

به نظر من برای یک میکرو کنترلر، بیشتر از همه تعداد سیکل های دستورالعمل هایی مهمه که مربوط به پورت ها میشه
        مثلا اینکه Ultra high speed برای عمل ضرب 9 سیکل می بره، اصلا مهم نیست
        یکی ست کردن بیت ها و دیگری کپی کردن ریجیستر ها مهمه که حتما تک سیکلی یا دو سیکلی باشند
        و این هم مهمه که ظرفیت پورت ها کمتر از 10 پیکو فاراد باشه
        در کل هم ساختار دستورالعمل ها و هم سرعت در 8051ultrahigh speed از نظر من عالیه
        متاسفانه علی رقم اینکه این دسته از میکروکنترلر ها برای کاربرد های خیلی اساسی ساخته شدند، اما در ایران به شدت ناشناخته اند
        اهالی بازار الکترونیک تهران، خیلی هاشون بزنم به تخته، گاهی لازم از محصولاتی که میفروشن رو ندارن
        خدا نکنه ما یه چیز رو اول طراحی کنیم و بعد دنبال قطعاتش بگردیم
        من به راحتی می تونم بگم که 90 درصد میکروکنترلر های بازار، اسباب بازی هستند ولی اگه یه دونه 33MIPS پیداشه، میشه روش حساب باز کرد

دیدگاه

ممکنه راجع به کمبود اطلاعات فعالین بازار حق داشته باشین چون این افراد بیشتر تاجرند تا مهندس. بنا براین حرجی بهشون نیست. اما اولا هنر اصلی بر اینه که کار رو بر اساس قطعات موجود انجام بدین و ثانیا جز در بعضی مواقع که سرعت بالا نیاز اساسی یک مدل حساب میشه جای دیگه ای احتیاج به سرعت بالا نیست و کسانی که دنبال اینگونه موارد میرن بیشتر دارن وقت تلف میکنن چون خیلی از موارد میخوان طراحی و پیاده سازی بدشون را با سرعت بالا جبران کنن. از طرف دیگه وقتی یک میکرویی مثل 1768 با سرعت 100 مگاهرتز در بازار موجوده شما چرا به 8051 سرعت بالا گیر میدین؟ میتونین نسل رو عوض کنین.
          الان چند تا پروژه صنعتی یا تجاری میخوایین بهتون معرفی کنم که سالهاست اجرا شده و داره به خوبی جواب پس میده و بر اساس همین 8031 های معمولی ساخته شده؟
          سرعت بالا ممکنه بعضی جاها اجبار باشه اما این یک حکم کلی نیست.

دیدگاه

خیلی ممنون
            ولی ما اینجا دقیقا سرعت بالا لازم داریم
            1768 کجا پیدا میشه و حدودا چقدر قیمت داره؟

دیدگاه

اشتباه نکنی. منظور من از 1768 یک 8051 سرعت بالا نیست. LPC1768 یک آرم؛ یک پروسسور 32 بیتی هست. داخل فروشگاه همین سایت هم میتونی پیداش کنی. اینم لینک اش:
              http://eshop.eca.ir/product_info.php?cPath=31_32&products_id=739

برنامه نویسی و کار باهاش خیلی با 8051 فرق میکنه. ولی نیاز سرعتی تو براحتی برآورده میکنه.

دیدگاه

تشکر می کنم از اینکه راهنمایی کردید، برای من خیلی فرقی نمی کنه که با میکروکنترلر های چه خانواده ای کار کنم، چون با توجه به یک سری از ویژگی ها از میکروکنترلر استفاده می کنم و حتی اگه کامپایلر گیر نیارم، خودم کامپایلرشو می نویسم
                بازم ممنون

دیدگاه

برای سری آرم که یکیش همین LPC1768 هست کامپایلر زیاده IAR هست KEIL هست و GCC.
                  ضمنا نوشتن کامپایلر برای این سری کار خیلی آسونی نیست. چون اینها در حالت حفاظت شده هم کار میکنن و ساختار ساده ای مثل 8051 یا حتی AVR ندارن. ولی اگر شما سرعت بالایی میخوایین و قبلا تجربه کار با ARM رو هم نداشتین برای صرفه جویی در وقتتون توصیه میکنم سراغ ATXMEGA برین. تا 32 مگا هرتز سرعت میگیره و اگر خواستین اسمبلی هم بنویسین خیلی راحتتر از ARM و حتی 8051 هست.

دیدگاه

من یه چیزی را توجه نشدم :question:

چرا هنوز 8051 تولید میشه ؟ در حالی که اگه نیاز به سرعت باشه آرم سرعتش خوبه همچنین ویندوز 8 ، لینوکس و.. هم روش اجرا میشه. اگه نیاز به قطعه صنعتی باشه LPC خودش صنعتی هستش (شنیدم)

يادش بخير يه وقتايي هر روز ميومدم اينجا !

دیدگاه

فکر کنم یه علتش قیمت باشه
                      یک علتشم هم اینرسی سکون بسیار بالا تو تولیدی ها
                      بیشتر تولیدی ها وقتی یک چیزی جواب میده، دیگه کی میاد با میکروی جدید ، طراحی جدید انجام بده خودش رو بندازه دردسر !

دیدگاه

آخه سری رو که درد نمیکنه دستمال نمیبندن. یک پروژه وقتی جمع شد؛ دیگه جمع شده. وقتی با یه دونه 8051 کار راه میفته و نیاز بیشتری هم از امکانات این میکرو احتیاجی نیست چرا حتی AVR؟ تا همین سه چهار سال پیش کلی از تجهیزات صنعتی داخل مجتمع فولاد اعم از واحد توزیع برق و فولاد سازی و ریخته گری تا نورد سرد و گرم از تجهیزات مبتنی بر 8031 استفاده میکردن. ولی در جای خودش.
                        من باب اطلاعتون در واحد فولادسازی مینی کامپیوتر هایی بود که سرعت و امکاناتش از یک LPC1768 به مراتب کمتر بود. ولی کل پروسه تولید رو در واحد فولاد سازی و ریخته گری مجتمع فولاد تحت کنترل عمومی داشت. البته این سیستم هر جا (اغلب) پای ارتباطات پیش میومد از daughter board های مبتنی بر 8031 با سرعت ارتباط سریال حداکثر 78 کیلو بیت استفاده میکرد. ولی عمدتا سرعت ارتباط ماکزیمم 9600 بود. قلب این سیستم یک پروسسور 16 بیتی 80186 با فرکانس کاری 18 مگا هرتز بود.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X