اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه تولید موج مربعی با دامنه متغییر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه تولید موج مربعی با دامنه متغییر

من میخوام موج مربعی با فرکانس حدودا 40 کیلو هرتز تولید کنم.این موج رو تو میکرو تولید می کنم و میدم به نیم پل و بعد از طریق یه فیلتر به مبدل فراصوتی.
    مشکلی که دارم اینه که با این روش یه شکل موج با دامنه ثابت بدست می آید.من میخوام دامنه موج مربعی متغییر باشه و بتونم با میکرو و از طریق یه ولوم دامنه موج مربعی رو کنترل کنم.دامنه تغییرات هم در رنج 50 تا 250 ولت باشه.
    فکر نمی کنم با ساختار پل این کار امکان پذیر باشه چون باید سطح ولتاژ dc پل رو تغییر بدم که چندان معقول به نظر نمی رسه.
    من آشنایی با این مسائل در حد همین پل و نیم پل هست.و با ساختار های دیگه آشنایی ندارم.
    خواهشی که از دوستان دارم اینه که اگر طرح یا ساختاری برای این منظور می شناسن معرفی کنن.حتی اگر در حد معرفی کتاب یا وب سایت باشه.
    افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

پاسخ : نحوه تولید موج مربعی با دامنه متغییر

دوست عزیز من فکر می کنم بهترین روش این باشه که شما ابتدا یه 250 ولت دی سی درست کنی و بعد با استفاده از یک مبدل دی سی به دی سی اون رو کنترل کنی . البته مبدل باید این قابلیت را داشته باشه . بعد این ولتاز دی سی رو روش عملیات سوئیچینگ انجام بدی با هر فرکانسی که دوست داری. و در نهایت باید میکرو خودت رو یه جوری بچسبونی به مبدل دی سی به دی سی ( تا سطح ولتاژت کنترل بشه ) و از طرف دیگه بچسبونی اش به قسمت سوئیچینگت ( تا فرکانس کلید زنیت کنترل بشه ).
    اگر خواستی دنبال اینا بری و بررسی کنی فکر کنم این کلید واژه ها رو سرچ کنی خوب باشه :
    adjustable DC2DC convertor ----- Switching with transistor
    دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

دوست عزیز،جناب محمد حسین
      خیلی ممنون از پاسختون
      من اطلاعاتم در زمینه که فرمودید کمه و به همین خاطر از این روش طفره می رفتم ولی گویا چاره ای نیست و باید دلو زد به دریا.
      من در مورد کانورتر DC2DC بیشتر تحقیق میکنم.لطفا اگر سایر دوستان هم راه حل های دیگری داشتند در میان بگذارند حتی اگر زمان زیادی از ایجاد تاپیک گذشته باشه.

دیدگاه

من هم به احتمال قوی چند ماه بعد باید روی همین فراصوت ( اولترا سونیک ) کار کنم ، الان دو تا پروژه دارم که پا در هوان اینا که تموم شد من هم باید در این زمینه کار کنم و یک پروژه بیرون بدم ، اگه خواستی ریز جاهایی که باهاشون در گیر هستی و داری روش کار می کنی رو بذار که هم کمک به من و اونایی بشه که می خوان رو این جور چیزا کار کنن و هم کسایی که می تونن بهت کمک کنن.
        موفق باشی
        راستی حالا چیکار می خوای بکنی؟ بخار سرد ؟
        دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدحسـین
          من هم به احتمال قوی چند ماه بعد باید روی همین فراصوت ( اولترا سونیک ) کار کنم ، الان دو تا پروژه دارم که پا در هوان اینا که تموم شد من هم باید در این زمینه کار کنم و یک پروژه بیرون بدم ، اگه خواستی ریز جاهایی که باهاشون در گیر هستی و داری روش کار می کنی رو بذار که هم کمک به من و اونایی بشه که می خوان رو این جور چیزا کار کنن و هم کسایی که می تونن بهت کمک کنن.
          موفق باشی
          راستی حالا چیکار می خوای بکنی؟ بخار سرد ؟
          من برای پروژه کارشناسی روی فاصله سنج فراصوت کار کردم.با توجه به بکر بودن کاربرد های صنعتی فراصوت تو ارشد هم میخوام در این زمینه کار کنم.به لحاظ دانشگاهی هم شرایط مساعدی واسه این کار دارم.
          الان هم دارم در زمینه تحریک مبدل های فراصوتی پر توان تحقیق می کنم.
          معمولا تو کارهای فراصوتی مشکل عمده دو جاست:
          1-تحریک مناسب
          2-تقویت و پردازش سیگنال های دریافتی
          تحریک معمولا با ساختار پل انجام میشه که ملاحضات خودشو داره.مثلا نویز ایجاد نکنه یا بر اثر بارگذاری روی مبدل بتونه تغییرات فرکانسی مبدل رو دنبال کنه و...
          تقویت سیگنال های دریافتی هم معمولا از جاهای سخت این زمینه است.هرچه قدر تقویت بیشتر باشه نویز پذیری هم بیشتر میشه .راه حلی که عموما استفاده میشه تقویت متغیر با زمانه
          پردازش هم بستگی به کاربرد داره مثلا تو بررسی جوش معمولا پردازش کار سنگینیه
          گاها هم اصلا نیازی به تقویت و پردازش سیگنال های دریافتی نیست مثل کلینر ها یا دیسپرشن های صنعتی
          البته من فعلا بیشتر تو فاز تحقیقی این مسائل هستم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X