اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

گرایش های مهندسی مکاترونیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

گرایش های مهندسی مکاترونیک

سلام دوستان
    من ارشد مکاترونیک خواجه نصیر قبول شدم.3 گرایش برای این رشته وجود داره.
    1- اتوماسیون
    2-طراحی روبات
    3-ارتباطات جنبی انسان - ماشین

میشه راجع به هر کدوم از این گرایش ها یه توضیحی بدید؟ (کدوم گرایش اوضاع کاریش بهتره؟؟)
    درسای مهم هر گرایش؟؟؟

با توجه به اینکه لیسانسم الکترونیک بوده به نظرتون موضوع پایان نامه ام در ارتباط با کدوم گرایش باشه؟

در مورد اساتید هم شناختی ندارم ؟؟؟

ممنون

دنيا دو روز است:
    يك روز با تو و يك روز عليه تو
    روزي كه با توست مغرور مشو و روزي كه عليه توست مايوس نشو. چرا كه هر دو پايان پذيرند.

پاسخ : گرایش های مهندسی مکاترونیک

نوشته اصلی توسط sangesari
    سلام دوستان
    من ارشد مکاترونیک خواجه نصیر قبول شدم.3 گرایش برای این رشته وجود داره.
    1- اتوماسیون
    2-طراحی روبات
    3-ارتباطات جنبی انسان - ماشین

میشه راجع به هر کدوم از این گرایش ها یه توضیحی بدید؟ (کدوم گرایش اوضاع کاریش بهتره؟؟)
    درسای مهم هر گرایش؟؟؟

با توجه به اینکه لیسانسم الکترونیک بوده به نظرتون موضوع پایان نامه ام در ارتباط با کدوم گرایش باشه؟

در مورد اساتید هم شناختی ندارم ؟؟؟

ممنون
    اولا تبریک میگم.اینقدر درسخون بودی؟ oo:اگه من سال دیگه قبول نشم چی؟
    تا اونجایی که من می دونم (ارتباط نزدیک با کنترل)هرسه تاش عالیه و بستگی به اطلاعاتت داره از نظر عملی(بعد از اتمام فوق و در بازار کار) من کلا می دونم این سه گرایش چیه ولی نمیدونستم که در ارشد بعد از قبولی باید زیرگرایش انتخاب بشه :eek:خودتون هم می دونید اینها چی هستن و شکسته نفسی می کنید.من در نمایشگاه بین المللی صنعت نفت در بهار امسال در تهران خیلی با این چیزها از دهن خود دست اندرکارها آشنا شدم و چشم و گوشم بدجوری باز شد :wow:به شمام توصیه می کنم سال دیگه هم نمایشگاه صنعت نفت و هم نمایشگاه ابزار دقیق و اتوماسیون (اولیش امسال در اصفهان بود که نرفتم)رو دیدن کنید.
    واقعا استفاده از تک تک درسها رو در پروژه های بزرگ حوزه نفت،گاز،پتروشیمی و پالایشگاهی لمس کردم.با کمتر از لیسانس نمیشه اونجا کاری کرد،البته کارگرهای ماهر همه جا هستن یکوقت سوء تفاهم نشه
    جانم به فدای ائمه اطهار
    می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

1- پرطرفدارترین گرایش ، اتوماسیون است
      هدف از ایجاد این رشته ، اتوماسیون صنعتی بود
      در ایران این گرایش بیشترین بازار کار را دارد
      معادل فارسی واژه بیگانه ی اتوماسیون ، واژه ی اصیل "خودکارسازی" است
      یعنی شما در کارخانه ها ماشین ها را به صورت خوکار تبدیل کنید تا نیروی انسانی حذف شود
      در این گرایش شما برای ورود به بازار کار علاوه بر درس های دانشگاهی می بایست به پی ال سی و درایو های صنعتی مسلط باشی

2- طراحی رباتها اسم ناقص گرایش است اسم کامل آن
      "طراحی سیستم های مکاترونیکی و ربات ها"
      است که به بحث یکپارچه سازی طراحی مکانیکی و الکتریکی می پردازد
      مکانیکی ها درس های طراحی اجزا و طراحی مکانیزم را می گذرانند در این طراحی فرض می شود گشتاور لازم را موتور ها تولید می کنند و با موتور و درایورش کاری ندارند طراحی مکانیکی یک عمل سعی و خطا و بازگشتی است
      در برق دروس ماشین الکتریکی و الکترونیک صنعتی وجود دارد که به موتور و راه اندازی آن می پردازد و با بعد موتور کاری ندارد
      وقتی مکانیکی ها مکانیزم را طراحی می کنند به برقی ها مراجه می کنند برای موتور و آن ها چون زبان هم را نمی فهمند به مشکل بر می خورند
      این گرایش آمده است تا این دو را به هم ربط بدهد و شما بتوانید موقع طراحی مکانیکی همزمان موتور و درایو آن را در نظر بگیرید تا مراحل طراحی سریع تر و بهینه سازی بیشتر انجام گیرد
      به غلط این گرایش به رباتیک شناخته می شود ، چون معمولا ربات ها بیشتر از سایر موارد به طراحی یکپارچه نیاز داند
      اگر می خواهید اسم این گرایش را خلاصه کنید مختصر بگویید گرایش "سیستم"
      چون در ایران شرکت طراح محصول بسیار کم است بازار کار خوبی در ایران ندارد

3- رابط انسان و ماشین مربوط مانیتورنیگ ، طراحی علام و اختصارات برای کار کردن ساده تر انسان با ماشین است بیشتر به کار های ظاهری برنامه های ماشین ها می پردازد مثلا این که دکمه های این فروم چه عکسی داشته باشد تا معنی را کج نویسی درشت نویسی راست نویسی داشته باشد یا طراحی همین شکلک ها که هر کدام یک منظور خاص ماشین را به انسان منتقل کند یا مثلا کدام نمودار ها سود را بهتر مشخص می کند یا نشان دادن سطح مایعات مخازن روی ال سی دی ها و ... اگر با نرم افزار های labview و wincc کار کرده باشی منظورم را تا کنون متوجه شدی. سرعت سنج ماشین ها جز اولین ابتدایی ترین رابط انسان و ماشین ها است . این گرایش بسیار بیشتر از تمامی گرایش ها با برنامه نویسی و کد نویسی کار دارد.
      بعد از اتوماسیون این گرایش بیشتر بازار کار دارد. البته معمولا خود کسانی که اتوماسیون می خوانند در بازار کار رابط انسان و ماشین را جزئی از کار خود میدانند

4- البته در خارج از کشور هم اتوماسیون بیشترین بازار کار را دارد

5- مهندسی رباتیک رشته ای مستقل است و گرایش مکاترونیک به حساب نمی آید در این رشته به طراحی ربات ها می پردازند و به خودمختار سازی ماشین ها می پردازند

معرفی رشته مهندسی رباتیک

کد:
      http://www.robotics-engineering.ir/introduction-with-robotics-engineering
      تضاد رباتیک با مکاترونیک

کد:
      http://roboticseng.persiangig.com/robotics/ROBOTICS%20VS%20MECHATRONICS.pdf
      چارت کارشناسی مهندسی رباتیک

کد:
      http://roboticseng.persiangig.com/robotics/robotics%20flowchart.jpg
      چارت کارشناسی مهندسی مکاترونیک

کد:
      http://roboticseng.persiangig.com/document/Chart%20karshenasi%20mechatronic.pdf
      دروس کارشناسی ارشد مهندسی رباتیک

کد:
      http://roboticseng.persiangig.com/robotics/arshad%20robotics.pdf
      دروس کارشناسی ارشد مهندسی مکاترونیک

کد:
      http://roboticseng.persiangig.com/document/arshad%20mecatronics.pdf

6- شما همون اتوماسیون بردار ، البته الکترونیک به رابط انسان و ماشین نزدیک تر است
      هرکه را اسرار حق آموختند
      مهر کردند و دهانش دوختند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadpashaei
        اولا تبریک میگم.اینقدر درسخون بودی؟ oo:اگه من سال دیگه قبول نشم چی؟
        تا اونجایی که من می دونم (ارتباط نزدیک با کنترل)هرسه تاش عالیه و بستگی به اطلاعاتت داره از نظر عملی(بعد از اتمام فوق و در بازار کار) من کلا می دونم این سه گرایش چیه ولی نمیدونستم که در ارشد بعد از قبولی باید زیرگرایش انتخاب بشه :eek:خودتون هم می دونید اینها چی هستن و شکسته نفسی می کنید.من در نمایشگاه بین المللی صنعت نفت در بهار امسال در تهران خیلی با این چیزها از دهن خود دست اندرکارها آشنا شدم و چشم و گوشم بدجوری باز شد :wow:به شمام توصیه می کنم سال دیگه هم نمایشگاه صنعت نفت و هم نمایشگاه ابزار دقیق و اتوماسیون (اولیش امسال در اصفهان بود که نرفتم)رو دیدن کنید.
        واقعا استفاده از تک تک درسها رو در پروژه های بزرگ حوزه نفت،گاز،پتروشیمی و پالایشگاهی لمس کردم.با کمتر از لیسانس نمیشه اونجا کاری کرد،البته کارگرهای ماهر همه جا هستن یکوقت سوء تفاهم نشه
        ممنون
        ان شاءا.. شما هم قبول میشید
        اتفاقا بیشتر دروسی که این ترم واسه ما ارائه شده کنترلی هستن.
        دنيا دو روز است:
        يك روز با تو و يك روز عليه تو
        روزي كه با توست مغرور مشو و روزي كه عليه توست مايوس نشو. چرا كه هر دو پايان پذيرند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X