اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص وجود یک انسان در اتاق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص وجود یک انسان در اتاق

سلام من به دنبال سنسور یا مدار یا چیز دیگری می گردم که وجود انسان در یک اتاق را تشخیص بدهد
    من از سنسور pir استفاده کردم ولی انقدر دقت ندارد که من میخام
    چراکه من میخام کوچکترین حرکت انسان مثل حرکت یک انگشت را تشخیص بدهد
    اگر pir خیلی حساس سراغ دارید هم مشکلی ندارد معرفی کنید
    ممنونم
    www.eeep.ir

پاسخ : تشخیص وجود یک انسان در اتاق

سلام دوست عزیز :
    بنده هم با PIR کار کرده ام .
    بله حق با شماست این سنسورها که در ایران هست حداکثر 2 یا 3 پنجره هست .
    اما من 4 و 8 پنجره هم در سایتها دیدم !!
    بهر حال من تنها راهی که به ذهنم میرسه اینه :
    ادغامه PIR و ultrasonic
    از هر دویه اینها برای تشخیص حرکت استفاده میشود ultrasonic با تشخیص برگشت امواج و PIR با تشخیص IR رسیده .
    شاید از ادغام این دو سنسور بشه چیز مناسبی در آورد .
    بصورتی که پس از اینکه ultrasonic تشخیص حرکت داد ( بسیار حساس می تواند باشد ) یک نگاه هم به PIR انداخت اگر تشخیص وجود بدن انسان بود آنرا به عنوان حرکت انسان ثبت کند و تشخیص دهد .

البته این ایده بسیار خام است و فقط در حد یک پیشنهاد است .

دیدگاه

سنسور با حساسیت بالا دارای اژیر غلط زیاد است و نویز می گیرد

در ضمن از microwave motion detector نیز می توانید استفاده کنید. :agree:

در ضمن سنسور های اکتیو مثل التراسونیک را بایستی در حین بیکاری خاموش کامل شوند زیرا برای سلامتی انسان مضر است. :agree:

دیدگاه

سلام دوستان :
        حق با دوست عزیز AVR1100 است !
        وقتی حساسیت این سنسورها را بالا می بری ، مداراتشون self trigger یعنی خود تحریک می شوند و الکی الکی detect می کنند !!
        PIR که اگر لنز براش نگذارید به جریان هوای گرم هم حساس می شود !!!!!

من راجع به microwave motion detector ها چیزی نمیدانم پس بهتر است نظری نداشته باشم .

اما ای کاش می دانستیم که دوست عزیز مطرح کننده این تاپیک برای چه همچین مدار خفنی می خواهد تا شاید از دید دیگری مشکل را حل می کردیم .

موفق و موعید باشید

دیدگاه

حامد سلام
          من میخوام برای خونه کاری کنم که وقتی کسی تو اتق نیست بطور اتوماتیک برق اتاق قطع بشه
          آیا باید ازultra sonic استفاده کنم؟
          و اگر آره؟ در صورت بی حرکت بودن فرد سنسور نبودن رو detect می کنه؟

دیدگاه

چند نفری از من راجع به این پروژه پرسیدن،اما معمولا مشکل همونه که اگه طرف یک جا ثابت بشه چی ؟ ...

فکر کنم سنسوری به حدی دقیق می خوایم که مادون قرمز بدن آدم رو حس کنه!!!!آ‌آ‌آ‌جز این فعلا نظری ندارم !!!آ‌آ‌ یعنی حتی با پردازش تصویر هم فکر نکنم راحت باشه!!آ‌ ...

دیدگاه

سلام دوستان عزیز:
              دوست عزیز ، جناب احسان خسروی :

التراسونیک هم شدنی است اما بهتر است تفاوت اصلی PIR و التراسنیک را بدانیم تا بهتر بتوانیم تصمیم گیری کنیم .

سنسور های تشخیص حرکت به روش التراسنیک بدین گونه عمل می کنند که فزستنده دائماً یک موج در فرکانس التراسونیک ، مثلاً 40 کیلوهرتز می فرستد و گیرنده آنرا از بازگشت محیط می گیرد .
              با تغییرات در فرکانس دریافتی متوجه حضور جسم خارجی متحرک در فضا تحت بررسی می شویم . که این یعنی هر چیز متحرکی در محیط وجود داشته باشد سنسور عمل می کند . مثلاً اگر یک پنکه در حالت گردان در محیط باشد دائماً آنرا تشخیص خواهد داد .
              و اما سنسور های PIR دارای حداقل2 پنجره می باشند ( تا 8 تا ) و به این صورت عمل می کنند که امواج اینفرارد محیط را میگیرند ولی فقط به طول موج حرارت بدن انسان حساس هستند و روی آن طول موج تنظیم شده اند . اگر درست تنظیم شوند حتی به حرارت بدن حیوان هم حساسیت نخواهند داشت یعنی میشود بین انسان و حیوان ، انسان را تشخیص داد ( البته اگر شباهت دمائی زیادی نداشته باشند ).
              اما این سنسورها دارای 2 عیب کلی هستند .
              اول اینکه در فواصل زیاد درست کار می کنند ( بالا 3 متر ) یعنی فاصله از جسم باید زیاد باشد و دوم اینکه اگر جسم از جلوی حداقل 2 پنجره عبور نکند آنرا تشخیص نخواهد داد این یعنی به حرکات خیلی کند و نا محسوس اصلاً حساس نیست ( البته اگر در حساسیت معمولی تنظیم شده باشد ).

بازهم فکر می کنم تلفیقی از این 2 یا آن سنسوری که من دقیقاً نمی دانم چیست (microwave motion detector ) می تواند تا حدود زیادی مشکل را حل کند .

ضمناً به این نکته دقت کن که لازم نیست دائماً این سنسور ها تشخیص دهند که کسی در محیط هست یا نه !
              بدین صورت که بعد از تشخیص اولین حرکت و یا حضور در محیط می تواند چراغ را روشن کند و در همین حال یک تایمر را برای مدتی فعال کند ، مثلاً 5 دقیقه .
              اگر بعد از این زمان ، یعنی 5 دقیقه هیچ حرکتی نداشته باشد که مشخص است یا جسم از محیط خارج شده و یا خوابیده است ( شوخی کردم ) .
              اما اگر در طول این مدت ، یعنی همان 5 دقیقه ، سنسورها حرکتی را تشخیص دادند این تایمر ریست شود و دوباره از اول 5 دقیقه دیگر زمان بدهد و به این شکل می شود بهتر عیب حساسیت این سنسورها را برطرف کرد .
              البته نصب چند سنسور برای پوشش یک محیط هم کمک خواهد کرد .
              البته زمان 5 دقیقه یک زمان فرضی است و می توانی با یک پتانسیومتر ساده یا یک صفحه کلید ساده این زمان را قابل تنظیم کنید .

بهر حال من فعلاً همین اندازه بیشتر به ذهنم نمی رسد .

امیدوارم که مفید بوده باشد .

دیدگاه

مرسی باز هم حامد
                من همیشه وقتی تو دانشگاه می بینم بدون وجود کسی همه لامپها و فن کویل روشنه ناراحت میشم
                اول تصمیم گرفتم از سیستمی که از طریق رفت و امد در قسمت درب ورودی و جمع و تفریق تعداد ورود و خروج ها تشخیص بدهد که کسی هست یا نه؟
                اما احتمال میدم که اگر دو نفر با هم بیایند تو یا بیرون نتواند تشخیص بدهد :eek:
                بعد به فکر افتادم از ultra sonic استفاده کنم چون فروشنده گفت 8 متر برد داره
                بقیه نظرشون چیه؟
                مرسی از همه مخصوصا حامد :nerd:

دیدگاه

اقا یه چیزی در موردPIR
                  اگه توی یه اتقاقی به فرض یه گربه از یه سوراخ سمبه ای اومد تو فکر نمی کنید با اومد و رفت اون گربه هر کسی اون اطا ق رو از بیرون ببینه با روشن و خاموش شدن اتفاقی لامپ ها فکر نکنه اونجا یه کلوب شبانه است ( همون دیسکو )
                  البته این رو فرض کردم ها شاید فرض محال باشه :biggrin: :mrgreen:

دیدگاه

دوست عزیز سلام :

اول از همه بگم که من وظیفمه و جای تشکر نداره .
                    دوم :
                    بله حق با شماست شمارش ورودی و خروجی شاید راه خوبی باشه اما bug داره !
                    همون قضیه چند نفر و اینا
                    فکر کنم همون التراسنیک و تایمر بتونه برات جواب بده .

دوست عزیز آقای حاجی زاده .
                    تاجای که من میدونم میشه PIR را طوری تنظیم کرد که فقط به بدن انسان حساس باشه . ضمناً شما خیلی هم دنبال موارد خاص نباش

دیدگاه

سلام دوستان یه سنسور هایی هست که کلا وظیفش motion detection هست من اونو توی یه مغازه در شیراز دیدمش ولی قیمتش بالا هست و خیلی هم شبیه به سنسور های pir هستش .
                      majid_valentin بی پرواست.جسورانه می پرسد.رودروایسی ندارد.هر چه دلش خواست می گوید!!
                      اهل مراعات نیست.
                      معنی ساخت و پاخت را نمیداند.
                      بزرگ و کوچک را نمیشناسد ..
                      بی باکی را یواشکی آموخته. در تاریکی می نشیند و روشنایی را می پاید.
                      پر انرژی و با نشاط است واز سانسور و فیلترینگ غمین است نیش دارند اما آزار ندارد!!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X