اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژر باتری اتمی 12 ولت 4.2 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارژر باتری اتمی 12 ولت 4.2 آمپر

با سلام خدمت دوستان عزیز.چطور میتونم یه باتری خشک لید اسید (اتمی) 12 ولت 4.2 آمپرو شارژ کنم؟ :question: ولتاژ و جریان ترانسم باید چقدر باشه؟ اگه فرمولشو بگید ممنون میشم. :nice:

یک سوال دیگه:برای یکسوسازی و صافی شارژرم یک دیود پل 8 آمپر گرفتم با یک خازن 4700 میکرو 50 ولت،همینا کافی هستند یا مدار شارژر چیزهای دیگه ای هم میخواد مثل رگولاتور و یا قطع کننده خودکار مدار شارژر پس از شارژ کامل؟ :read:

و همچنین چطور میتونم باطری رو از اشتباه وصل شدن + و - محافظت کنم و چطور از ولتاژ های لحظه ای محافظتش کنم؟ :angry:
    از اینکه وقت میزارید و به سوالات ابتدایی من جواب میدید متشکرم.
    I Found Myself In Wonderland

پاسخ : شارژر باتری اتمی 12 ولت 4.2 آمپر

نوشته اصلی توسط x.vu
    با سلام خدمت دوستان عزیز.چطور میتونم یه باتری خشک لید اسید (اتمی) 12 ولت 4.2 آمپرو شارژ کنم؟ :question: ولتاژ و جریان ترانسم باید چقدر باشه؟ اگه فرمولشو بگید ممنون میشم. :nice:

یک سوال دیگه:برای یکسوسازی و صافی شارژرم یک دیود پل 8 آمپر گرفتم با یک خازن 4700 میکرو 50 ولت،همینا کافی هستند یا مدار شارژر چیزهای دیگه ای هم میخواد مثل رگولاتور و یا قطع کننده خودکار مدار شارژر پس از شارژ کامل؟ :read:

و همچنین چطور میتونم باطری رو از اشتباه وصل شدن + و - محافظت کنم و چطور از ولتاژ های لحظه ای محافظتش کنم؟ :angry:
    از اینکه وقت میزارید و به سوالات ابتدایی من جواب میدید متشکرم.
    به به چقدر جواب!!!البته قبول دارم خیلی سوالام سخته!

دیدگاه

یه جستجوی ساده تو اینتر نت بکنین با این عنوان
      sealed lead acid battery charging
      به نتایج مفیدی خواهید رسید

البته باتری سرب اسیدی رو میتونین بروش ولتاژ ثابت شارژش کنین یعنی خیلی راحت ولتاژ رو بعد از یکسو کردن به یه رگولاتور مثل lm317 بدین و خروجی رو ببندینش به دو سر ترمینال باتری ولتاژ خروجی رگولاتور رو هم به اندازه floating ولتاژی که روی بدنه باتری نوشته تنظیم کنین ( تقریبا 2.25 ولت به ازای هر سلول که برای باتری 12 ولتی میشه 13.8 ولت )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
        یه جستجوی ساده تو اینتر نت بکنین با این عنوان
        sealed lead acid battery charging
        به نتایج مفیدی خواهید رسید

البته باتری سرب اسیدی رو میتونین بروش ولتاژ ثابت شارژش کنین یعنی خیلی راحت ولتاژ رو بعد از یکسو کردن به یه رگولاتور مثل lm317 بدین و خروجی رو ببندینش به دو سر ترمینال باتری ولتاژ خروجی رگولاتور رو هم به اندازه floating ولتاژی که روی بدنه باتری نوشته تنظیم کنین ( تقریبا 2.25 ولت به ازای هر سلول که برای باتری 12 ولتی میشه 13.8 ولت )
        lm317 زور جریان دهی نداره باید lm338 بزارم.
        روی باطری اینارو نوشته:
        Camelion
        sealed lead acid battery
        12V/4.2AH/20HR

constant voltage charge
        voltage regulation
        cycle use: 14.6V~14.8V
        standby use: 13.7V~13.9V
        max. charging current: 1.35A

NON SPILLABLE
        (یعنی چی؟!!!)

CAUTION
        1.do not charge in a closed environment.
        2.do not short the battery terminals.
        3.do not incinerate.
        4.if solution contacts skin immediately flush affected area with cipious amounts of water.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط x.vu
          lm317 زور جریان دهی نداره باید lm338 بزارم.
          دقیقا همون LM317 خوبه که جریاندهی اون به 1.5 آمپر محدود شده
          نوشته اصلی توسط x.vu
          lmax. charging current: 1.35A
          ولتاژ حالت STAND BY هم که روش نوشته به عبارت دیگه باید ولتاژ خروجی رگولاتورتون رو بین 13.7 الی 13.9 تنظیم کنین این برای حالتیه که میخواین از باتری بعنوان یک تغذیه STANDBY استفاده کنین

دیدگاه

حالا من چجوری این 13.7V~13.9V بدست بیارم؟!!!منبع تغذیه دیجیتالی ندارم که ولتاژشو دقیقا" تنظیم کنم روی 13.7V~13.9V ؟!!!
            سایکل یوز یعنی شارژ کردن در حالی که داریم از باتری استفاده میکنیم؟(مثل گوشی موبایل که همزمان همراه با شارژ از باتری استفاده میکنیم)
            و استندبای یوز یعنی شارژ کردن در حالت بدون بار بودن باطری؟
            مثبت مدار شارژر باید به مثبت باتری وصل بشه و منفی شارژر به منفی باتری یا مثبت شارژر به منفی باتری و منفی شارژر به مثبت باتری؟
            + به + و - به - یا + به - و - به +؟

نوشته اصلی توسط mohsen++
            دقیقا همون LM317 خوبه که جریاندهی اون به 1.5 آمپر محدود شده
            چرااااااا؟!خب وقتی یه رگولاتور آمپر بالاتر هست چرا آمپر پایین بزارم که از حداکثر توان رگولاتور lm317 استفاده کنه تا مجبور بشم هیت سینک و فن بزارم؟!باتری اگه بخواد میتونه 2-3 آمپر بکشه رگولاتورو بترکونه.چرا آمپر بالا نزارم که داغ نکنه؟؟؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : شارژر باتری اتمی 12 ولت 4.2 آمپر

کسی جواب نمیدهههههههه،خواهش میکنم،کارم گیره...
              :cry2:

دیدگاه

برای اینکه باطری خراب نشه باید جریان شارز متناسب با باقیمانده ولتاز از شارز کامل باشه
                مثلا باطری کاملاخالی است و ولتاز باطری 1 ولت است جریان میتونه تا 10 آمپر باشه ولی وقتی باطری به 11 ولت رسید جریان باید مثلا یک آمپر باشه در 13 ولت جریان باید میلی آمپر باشه
                بهتر از سایت سازنده منحنی شارژ رو در بیارید
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : شارژر باتری اتمی 12 ولت 4.2 آمپر

نوشته اصلی توسط x.vu
                  حالا من چجوری این 13.7V~13.9V بدست بیارم؟!!!منبع تغذیه دیجیتالی ندارم که ولتاژشو دقیقا" تنظیم کنم روی 13.7V~13.9V ؟!!!
                  عزیز جان lm317 یه رگولاتور ولتاژ متغیر هستش راحت میتونین با چند المان دیگه و اون یه منبع تغذیه متغیر متناسب با کارتون بسازین

نوشته اصلی توسط x.vu

سایکل یوز یعنی شارژ کردن در حالی که داریم از باتری استفاده میکنیم؟(مثل گوشی موبایل که همزمان همراه با شارژ از باتری استفاده میکنیم)
                  و استندبای یوز یعنی شارژ کردن در حالت بدون بار بودن باطری؟
                  سایکل یوز یعنی یه وقتی می ذاریش تو شارژ و بعد در ش میاری و استفاده می کنین پس نیاز به شار ژ سریعتر دارین
                  استند بای یوز یعنی همیشه تو شارژه و گاهی ممکنه استفاده بشه بس میتونه با جریان کمتر دائم به شارژر متصل باشه

نوشته اصلی توسط x.vu

مثبت مدار شارژر باید به مثبت باتری وصل بشه و منفی شارژر به منفی باتری یا مثبت شارژر به منفی باتری و منفی شارژر به مثبت باتری؟
                  + به + و - به - یا + به - و - به +؟
                  مثبت به مثبت و منفی به منفی وصل میشه

نوشته اصلی توسط x.vu

چرااااااا؟!خب وقتی یه رگولاتور آمپر بالاتر هست چرا آمپر پایین بزارم که از حداکثر توان رگولاتور lm317 استفاده کنه تا مجبور بشم هیت سینک و فن بزارم؟!باتری اگه بخواد میتونه 2-3 آمپر بکشه رگولاتورو بترکونه.چرا آمپر بالا نزارم که داغ نکنه؟؟؟
                  مگه نگفتین تو مشخصات باتری تون نوشته
                  [max. charging current: 1.35A

[/quote]
                  خب پس بهتره برای اینکه جریانمون محدود بشه از همون lm317 استفاده کنین تا اگه باتری خیلی هم خالی شده بود جریان از 1.5 آمپر بالاتر نره حالا اگه شما رگولاتوری با جریاندهی بالا تر بذارین اگه باتری خیلی خالی شده باشه موقع شارژ جریانش ممکنه خیلی بیشتر از 1.35 آمپر بشه و عمر باتری بشدت کاهش پیدا کنه و یا حتی باعث نشت الکترولیت و یا گاز بشه .
                  در ضمن گرم شدن رگولاتور های خطی بر اساس توان تلف شده در اوناست که حاصلضرب افت ولتاژ دو سر اونا در جریان عبوری از اونه و هیچ ربطی به این نداره که اون رگولاتور خطی lm317 باشه یا lm338

دیدگاه

اگه بتونی این مدار رو درست کنی برای شارج باطری خوبه این مدار 1000 تا کاربرد داره خیلی خوبه ولی به یه ترانس گردن کلفت احتیاج داری!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X