اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اولین تجربه من در ساخت امپلی فایر پر قدرت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

این آمپلی فایر دارای شاسی پخش نوار کاست و قابلیت انتخاب چهار حالته برای

1- پخش نوار کاست
    2- اتصال میکروفن
    3- AUX برای کاربردهای گوناگون
    4- تایمر خودکار 24 ساعته با دقت کرستال برای روشن و خاموش خودکار
    بود

از امکانات دیگه
    دو ولوم تنظیم باس و تریبل
    حالت دریافت از ویدئو CD
    حالت فینگرتاچ برای انتخاب باس خیلی زیاد و حالت معمولی ( باهاش بلندگو می سوزوندم )
    دارای دو ولوم کم و زیاد
    از بین بردن نویز اتصال اولیه به برق (تاخیر زمانی)

راستش در ارشیوم گشتی میزدم و به این تصاویر رسیدم گفتم بیام و اینجا بزارمش

یادش بخیر چقدر ریزه کاری برای این مدار انجام دادم اون برد که روش ای سی هست را خودم طراحیش کردم یه جورایی مغز یا ECU ضبط صوتم بود و تمام دکمه های پنل به اون ای سی ها وصل میشن و توسط رله تمام کلید ها دستور می گیرن
    به قدری سیم کشی انجام دادم که گاهی وقتا قاطی میکردم یادمه همین سیم کشی ها کلافم کرده بود

در عکسای پایین میشه تا حدودی به ریزه کاری ها پی برد

اون روزا اوج کار من بود برای این مدار خیلی زحمت کشیدم روزی که می خواستم درستش کنم نمیدونستم مدار پری چطوره برای همین یه برد رادیو ضبط برداشتم و به اصطلاح مهندسی معکوس کردم و همین مدار پری که بستم نویز زیادی داشت و با چندین بار مونتاژ بلاخره درست شد

شاید این از نظر شما ساده بیاد چون یه امپلی فایره ولی این مدار را جزء شاهکار های فعالیت آماتوریم میدونم و هنوزم دارمش

چه جوره که ورزشکارا به مدال هایی که دارن افتخار میکنن و همیشه هم در اتاقشون جایی برای اونها در نظر می گیرن این هم برای من همینجوره

یادمه 10 ماه درگیرش بودم و بلاخره در 5 فروردین 83 تموم شد دو بار هم خراب شد که یه بار ترانزیستور 2N3055 نشتی پیدا کرد و یه بار هم یه اتصالی ساده در قسمت ECU پیدا شد

و هر چند وقت یک بار نوار آهسته می چرخید که باعث کلفت شدن صدای خواننده میشد که باید شاسی را باز میکردم و میله و بوش شاسی را با نفت و روغن تمیزش میکرم

این میتونه یه نشونه برای کسایی باشه که در الکترونیک تازه وارد هستن که چقدر باید کار کرد . بعضی وقتا خیلیا میان و میگن که فلان مدار کار میکنه که من درستش کنم یا نه
    من نظرم اینه که چه کار کنه چه کار نکنه باید خودت ببندیش و اگر کار هم نکرد کلی تجربه به دست میاری

توصیه من به تازه کارا : اگر میخواهید در اینده یه اماتور خوب بشید باید وارد این کار بشید و از چیزی هم نترسید باید با تمام انگیزه و قدرت به استقبال شکست ها بروید تا یک روز به جای مطلوبی برسید

برای دیدن بهتر تصاویر آنها را در سیستم خود ذخیره کنید

--------------------------- --------------------------

پاسخ : اولین تجربه من در ساخت امپلی فایر پر قدرت

چیز خیلی جالبی درست کردی احسنت بر تو :job:فقط یه چیز پینهاد میکنم بادی تو سیستمت بگیری :biggrin:

دیدگاه

شاسی هم که اینترنشنالی استفاده کردی. لاسونیکی میزاشتی خیلی بهتر جواب میداد. نوار هم اصلاً جمع نمیکنه.
      منم یه چیزی شبیه این دارم. البته الان دیگه تیکه تیکه شده.
      خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

یاد ایامی که ...
        یادش بخیر چقدر واسه یه شاسی پخش زحمت میکشیدیم چقدر با اتور یورسش حال میکردیم .
        بذارین یه سر برم خونه بابام واکمن دست ساز زیر خاکیمو پیدا کنم

دیدگاه

سلام خیلی عالی بود
          میشه بیشتر در مورد اون ایسی ها یا به قول خودتون ECU بگین ؟؟
          اینکه چه مسئولیتی رو داره ؟؟ چه چیزایی رو کنترل میکنه ؟؟؟؟ اصلا چجوری ساختیش ؟؟ اگه اشتباه نکنم اینا ایسی های (گیت) هستن درسته ؟؟

با تشکّر :bye :bye :bye
          AV Maziton 100
          Render By Artlantis Studio
          [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

سلام جالبه موفق باشین
            طبقه قدرت فقط 3055 داره؟
            اگر A یک معادله از زندگی موفق باشد،آنگاه فرمولش به این صورت است: X^2 + Y - Z/2=A که در آن
            X : کار وتفکر Y: تفریح Z : حرف بیهوده،خواب و پرخوری تعریف شده است.
            http://s1.picofile.com/sasanscience/Pictures/SIGlogo.gif

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziyar123
              سلام خیلی عالی بود
              میشه بیشتر در مورد اون ایسی ها یا به قول خودتون ECU بگین ؟؟
              اینکه چه مسئولیتی رو داره ؟؟ چه چیزایی رو کنترل میکنه ؟؟؟؟ اصلا چجوری ساختیش ؟؟ اگه اشتباه نکنم اینا ایسی های (گیت) هستن درسته ؟؟

با تشکّر :bye :bye :bye
              سلام : این به اصطلاح ECU به نوعی مغز دستگاه است با این توضیح که ما در هر دستگاهی یک سری سنسور یا حس کننده داریم و یک سری عمل کننده البته در دستگاه من شاید نیازی نبود که همچین کاری را بکنم ولی حس اماتوری قبول نکرد که تمام مداراشا مونتاو کنم و یه چشمه ای هم خودم طراحی کنم

مثال : وقتی دکمه Play را فشار میدهیم که نوار پخش شود روی خود شاسی دکمه مکانیکی وجود دارد که موتور شاسی را وارد مدار کرده و کار کند ولی در مدار بالا این دکمه به ورودی یک آی سی رفته و توسط این مدارات( ECU ) به موتور فرمان داده میشود یعنی هر اتفاقی که قرار است بیافتد توسط همون ECU انجام میشود برای همین این کار باعث میشه که امکانات بیشتری از مدار بگیریم مثلا بتوانیم توسط چند تا کلید مینیاتوری مدار پری را از مدار قدرت جداکنیم و به صورت جداگانه ازشون کار بکشیم یا با همون تجهیزاتی که از هد شاسی تا بلندگوهامون دارن تقویت میکنن را به میکروفن متصل کنیم یا طوری مدار به حالت آماده باش قرار بگیره که سر ساعت مدار شروع به کار کنه

یا در تمام مراحل اگر اتفاقی برای مدار بیافته مثل داغ شدن ترانزیستورها بتوانه مدار را از زیر بار دربیاره و خیلی چیزای دیگه

مدار ecu تقریبا ساده است توسط ای سی های CMOS حالت انتخاب های گوناگون 4017 هست که یه شماره دهدهی هست حالت مورد نظر را انتخاب میکنیم و این حالت ها توسط کلید فشاری و روشن شدن LED مورد نظر مشخص میشه که مطابق با سیم بندی آی سی های 4053 به یک یا چند بخش دستور خاموش شدن یا روشن شدن داده میشه این اساس کار همون چند تا آی سی بود که اگر شما هم کتاب کاتالوگ آی سی های CMOS را داشته باشین به را حتی می توانید هر مداری مثل این مدار را خودتون طراحی کنید ای سی 4011 هم استفاده شده :smile: :smile: :smile:
              --------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
                سلام : این به اصطلاح ECU به نوعی مغز دستگاه است با این توضیح که ما در هر دستگاهی یک سری سنسور یا حس کننده داریم و یک سری عمل کننده البته در دستگاه من شاید نیازی نبود که همچین کاری را بکنم ولی حس اماتوری قبول نکرد که تمام مداراشا مونتاو کنم و یه چشمه ای هم خودم طراحی کنم

مثال : وقتی دکمه Play را فشار میدهیم که نوار پخش شود روی خود شاسی دکمه مکانیکی وجود دارد که موتور شاسی را وارد مدار کرده و کار کند ولی در مدار بالا این دکمه به ورودی یک آی سی رفته و توسط این مدارات( ECU ) به موتور فرمان داده میشود یعنی هر اتفاقی که قرار است بیافتد توسط همون ECU انجام میشود برای همین این کار باعث میشه که امکانات بیشتری از مدار بگیریم مثلا بتوانیم توسط چند تا کلید مینیاتوری مدار پری را از مدار قدرت جداکنیم و به صورت جداگانه ازشون کار بکشیم یا با همون تجهیزاتی که از هد شاسی تا بلندگوهامون دارن تقویت میکنن را به میکروفن متصل کنیم یا طوری مدار به حالت آماده باش قرار بگیره که سر ساعت مدار شروع به کار کنه

یا در تمام مراحل اگر اتفاقی برای مدار بیافته مثل داغ شدن ترانزیستورها بتوانه مدار را از زیر بار دربیاره و خیلی چیزای دیگه

مدار ecu تقریبا ساده است توسط ای سی های CMOS حالت انتخاب های گوناگون 4017 هست که یه شماره دهدهی هست حالت مورد نظر را انتخاب میکنیم و این حالت ها توسط کلید فشاری و روشن شدن LED مورد نظر مشخص میشه که مطابق با سیم بندی آی سی های 4053 به یک یا چند بخش دستور خاموش شدن یا روشن شدن داده میشه این اساس کار همون چند تا آی سی بود که اگر شما هم کتاب کاتالوگ آی سی های CMOS را داشته باشین به را حتی می توانید هر مداری مثل این مدار را خودتون طراحی کنید ای سی 4011 هم استفاده شده
                خیلی خیلی ممنون از توضیحات خوبتون که در اختیار بنده و دوستان قرار دادین ممنون

ولی امروزه اگه کسی خواست همچین چیزی بسازه میاد با میکرو کنترلر میسازه عالی هم جواب میده با کمترین قطعات
                من خودم یه نمونه آمپلی فایر ساختم که بجای مغز ( ecu) اومدم از میکرو کنترلر استفاده کردم خیلی عالی شده

AV Maziton 100
                Render By Artlantis Studio
                [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X