اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور التراسونیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور التراسونیک

با سلام
    میدونم این موضوع شاید واسه خیلیا ساده و واسه خیلیا تکراری باشه اما لطفا کمک کنید

من یه مدار فاصله سنج الترا سونیک بستم که فاصله های کمتر از یه متر رو اندازه گیری کنه

کار نکرد. سیگنالو trace کردم دیدم تا دو سر سنسور فرستنده همون چیزیه که انتظار دارم.
    اما نمی دونم چرا گیرنده عکس العملی نشون نمیده.
    احنمال دادم از سنسورا باشه عوضشون کردم نشد باز. کسی میتونه کمک کنه؟

پاسخ : سنسور التراسونیک

عزیر افراد زیادی خواستند با آلترا سونیک کار کنند و مدار فرستنده گیرنده شو راه بندازن به دلایل مختلف موفق نبودند یا دردسر زیادی کشیدند. پیشنهاد من اینه که اگه مجبور نیستی سنسورها رو خودت راه بندازی (مثلا پروژه درسی نیست) از ماژولهای سری SRF مثل SRF05 یکی بخر تو 5 دقیقه راه بندازش (دقتشم از اونی که خودت بسازی بیار بهتره)و خیال خودتو راحت کن
    تو جمهوری از جهان کیت میتونی بخری یا از اینجا http://roboeq.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elecomp.boy
      با سلام
      میدونم این موضوع شاید واسه خیلیا ساده و واسه خیلیا تکراری باشه اما لطفا کمک کنید

من یه مدار فاصله سنج الترا سونیک بستم که فاصله های کمتر از یه متر رو اندازه گیری کنه

کار نکرد. سیگنالو trace کردم دیدم تا دو سر سنسور فرستنده همون چیزیه که انتظار دارم.
      اما نمی دونم چرا گیرنده عکس العملی نشون نمیده.
      احنمال دادم از سنسورا باشه عوضشون کردم نشد باز. کسی میتونه کمک کنه؟

1-فرستنده رو به فانکشن وصل کنید و گیرنده رو به اسکوپ.در فواصل کم (سانتی متر) باید چند ولتی دوسر گیرنده بیافته.با این روش از سالم بودن و فرکانس مرکزی سنسور ها مطمئن شوید

2-خروجی مقایسه گر رو به یه led وصل کنید و ببینید آیا خروجی مقایسه گر فعال میشه یا نه

3-اگر به اسکوپ دیجیتال دسترسی دارید می توانید دوسر فرستنده و خروجی مقایسه گر رو هم زمان مشاهده و فاصله زمانی بالا رفتن خروجی مقایسه گر و زمان اعمال ولتاژ به فرستنده رو اندازه گیری و با توجه به سرعت صوت و فاصله رفت و برگشت امواج به این مساله پی ببرید که آیا خروجی مقایسه گر در اثر بازتاب امواج بالا رفته یا نوسان دوسر فرستنده هنگام تحریک باعث ایجاد نویز شده و خروجی مقایسه گر رو برای مدتی بالا برده

4-توصیه میکنم اگر به خاطر مسائل آموزشی نیست از ماژول های آماده استفاده کنید
      افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

5-ای کاش سوالتونو در بخش مربوط تری از تالار مطرح میکردید.
        افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X