اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساده ترین مدار عملی تولید پالس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساده ترین مدار عملی تولید پالس

دوستان می خوام مداری طراحی کنم که یک ورودی که یک پالس با پهنای 2 ثانیه هست را در ورودی بگیره و دو خروجی بدهد. به این ترتیب که یک بار که این پالس رسید خروجی اول یک پالس با پهنای 3 یا 4 ثانیه ای بدهد و پس از چند ثانیه اگر بار دیگر که این پالس رسید خروجی دوم یک پالس با پهنای 3 یا 4 ثانیه ای بدهد و این کار تکرار شود. در ضمن نمی خوام از میکرو استفاده کنم چون ممکنه تو دراز مدت قاطی کنه. یک مدار ساده واقعا عملی. از دوستان کسی می تونه راهنماییم کنه؟
    به دنبال مرگ مي گشتم ... شهر به شهر، كوي به كوي، خانه به خانه و صاحب خانه اي خوابم را با نهيبش آشفته كرد ... كه چه نشستي كه اكنون بر مقبره ات سنگ مي كوبند گفتم چه خوب كه بعد از اين، طعم زندگي بس شيرين است و گوارا
    اي تو ... اي بذر نهال هستي ... اگر زنده اي دعاي خيرت را بدرقه راهم ساز ... اگر هم مردگي را تجربه مي كني، بيا با هم زنده شويم كه گويند زندگي زيباست

پاسخ : ساده ترین مدار عملی تولید پالس

در عکس زیر بلوک دیاگرام مدار را مشاهده می کنید

دیدگاه

سلام
      تو مجله نویز یه مقاله دارم به نام اصول طراحی و ساخت فانکشن إ¾ژنراتور ها
      با یه گیت و یک مقاومت و یه خازن میتونید یه موج با فرکانس قابل تنظیم داشته باشید
      مدار کاملش تو مجله موجوده
      تو بگو ای سنگ صبور تو صبوری یا دل من
      تو بگو ای جام بلور تو شکستی یا دل من

دیدگاه

دوست عزیز مشکل ساختن موج نیست. این بود که از یک ورودی دو خروجی قابل تنظیم داشته باشی که دوست خوبم مدار قشنگیو پیشنهاد کرد. آی سی فیلیپ فلاپ T که نداریم پس از آی سی فیلیپ فلاپ D استفاده کنم و تبدیلش کنم به T . به نظر شما آی سی های سری TTL روی برد در دراز مدت مشکل پیدا نمی کنند؟ یعنی قایل اطمینان هستند؟
        به دنبال مرگ مي گشتم ... شهر به شهر، كوي به كوي، خانه به خانه و صاحب خانه اي خوابم را با نهيبش آشفته كرد ... كه چه نشستي كه اكنون بر مقبره ات سنگ مي كوبند گفتم چه خوب كه بعد از اين، طعم زندگي بس شيرين است و گوارا
        اي تو ... اي بذر نهال هستي ... اگر زنده اي دعاي خيرت را بدرقه راهم ساز ... اگر هم مردگي را تجربه مي كني، بيا با هم زنده شويم كه گويند زندگي زيباست

دیدگاه

فلیپ فلاپ T از اتصال پایه های j k به ولتاژ (در فیلیپ فلاپ jk )بدست میاد. مدارو امروز در پروتیوس می بندم و ارایه میدم.

دیدگاه

مدار در عکس زیر نشان داده شده. هر کار کردم پرتیوس قادر به شبیه سازی ای سی های منواستابل نبود.بعلت اینکه مقاومتهای متصل به ای سی ها بزرگ هستند ، از سری 74 فقط از خانواده cmos بایستی استفاده بشه مانند خانواده 74hc یا خانواده 74hct . ای سی های 74 در همه مدارات دیجیتال استفاده شده ومشکلی ندارند وخانواده cmos تلفات گرمایی پایینی داره ولی جریان خروجی انها از بقیه 74 ها کمتره.
            پتانسیومتر برای تنظیم زمان مونو استابل و R2 و c2 برای اینه که در هنگام پالس خروجی شماره یک اول فعال بشه و اگر این مهم نباشه میشه اونا رو حذف و پایه 1 فیلیپ فلاپ را به 5v وصل کرد. با فیلیپ فلاپ دوم هم می توان منو استابل درست کرد (در صورتیکه در عمل بشه جواب خوبی گرفت )تا یک ای سی صرفه جویی بشه برای تیراژ بالا شاید کل مدار را بشه با دو تا ای سی بست

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون. نظر خودم این بود که مونواستابل را با یک آی سی 555 پیاده کنم. از آنجا که در ورودی هنگام اعمال پالس ممکنه کمی پارازیت یا قطع و وصل کردن لحظهای وجود داشته باشه مثل فشار دادن یک کلید فکر کنم اگر خروجی را برای فلیپ فلاپ و گیت های and از خروجی مونواستابل بگیرم بهتر باشه. فقط اگر مثلا زمان خروجی مونواستابل 2 ثانیه است و در 2 ثانیه 3بار لبه پالس در ورودی مونواستابل بیاد که مشکلی پیدا نمی کنه؟ اگه مشکل پیدا کنه راه حلش چی هست؟ البته خودم فکر میکنم اگه مشکل پیدا کنه بهتره ورودی را با خروجی مونواستابل or کنم. نظر شما چی هست؟

دیدگاه

با توجه به بالا بودن زمان مونواستابل و در نتیجه بالا بودن مقاومت ، از 555 نوع cmos به نام c555 و یا lmc555 میشه استفاده کرد.
                دو نوع مونواستابل وجود داره یکی معمولی مثل همین مدار و دومی retriggerable .در اولی هرچقدر پالس در ورودی باشه زمان خروجی فقط از اولین پالس شروع شده و به مدت ثابت ادامه پیدا میکنه. و در دومی به ازای هر پالس ورودی , زمان خروجی به اندازه زمان مونواستابل تمدید میشه مثلا اگر قبل از اتمام خروجی، پالس ورودی دایما بیاد خروجی بطور دایم باقی خواهد ماند.
                در این مدار چون مونواستابل معمولی استفاده میشه به ازای نوسان ورودی مشکلی در خروجی مونواستابل نخواهد بود . نکته ای که وجود داره اینه که ابتدا بایستی فیلیپ فلاپ تغییر بکنه و چند نانو ثانیه بعد خروجی مونو استابل تغییر کنه چون برعکس این ، یک پالس کوتاه مدت در خروجی دیگر خواهیم داشت. در این مدارچون مونو استابل مقداری تاخیر ایجاد میکنه این مشکل نیست و خروجی درست عمل میکنه ولی مشکل بانس ورودی وجود داره. یک راه حل اینه که از خروجی مونواستابل برای ورودی فلیپ فلاپ استفاده بشه و برای استفاده درست، در خروجی مونواستابل ،توسط بستن دو گیت and اضافی متوالی ،تاخیر ایجاد بشه مطابق عکس زیر. در صورتیکه در عمل این تاخیر کافی نبود از 6 گیت not به صورت متوالی استفاده بشه.

دیدگاه

در مداربالاکلا تاخیر دو گیت and به اندازه تاخیر فلیپ فلاپ است. و میخواهیم خروجی فلیپ فلاپ زودتر از خروجی منواستابل در مدار بالا تغییر کنه .یک راه افزایش بیشتر تاخیر در مدار بالاست ولی یک راه حل دیگر هم هست .با توجه به اینکه ای سی مونواستابل دو تا مونواستابل داره پس از دومی برای دیبانسینگ استفاده میکنیم یعنی مونواستابل با زمان 30 میلی ثانیه را سر راه ورودی قرار میدیم. حالا با توجه به اینکه تاخیر مونو استابل 32 نانو ثانیه وتاخیر فلیپ فلاپ 15 نانو ثانیه است( با توجه به دیتا شیت دو ای سی) پس مطمین هستیم که خروجی فلیپ فلاپ زودتر از مونواستابل تغییر میکنه. بنا براین مدارعکس زیر از مدار بالا اصولی تره

دیدگاه

دوست عزیز کامپیوترم عکسها را نشون نمیده. در صورتیکه امکانش هست عکس مدارها را بترتیب شماره گذاری کرده و بصورت rar شده واسم بگذارن. ممنونم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behrooz_elec
                      دوست عزیز کامپیوترم عکسها را نشون نمیده. در صورتیکه امکانش هست عکس مدارها را بترتیب شماره گذاری کرده و بصورت rar شده واسم بگذارن. ممنونم
                      آقا عکسو رو تونستم ببینم. نیازی به گذاشتن نیست .ممنونم

دیدگاه

دوست عزیز پیشنهاد شما چیه ؟ مونواستایل را با c555 بسازم یا با ایسی 74221؟ این آی سی ها که تو بازار راحت پیدا میشن؟ مدار دائم کار می کنه و مشکل قاطی کردن پیدا نمیکنه؟ حتی اگه 2 سال به برق وصل باشه یا داخل تابلوی سه فاز بسته بشه؟

دیدگاه

http://www.up.98ia.com/images/sxfmjf20pvrmfsubfu1.rar

دیدگاه

دوست عزیز پیشنهاد شما چیه ؟ مونواستایل را با c555 بسازم یا با ایسی 74221؟ این آی سی ها که تو بازار راحت پیدا میشن؟ مدار دائم کار می کنه و مشکل قاطی کردن پیدا نمیکنه؟ حتی اگه 2 سال به برق وصل باشه یا داخل تابلوی سه فاز بسته بشه؟
                            ایسی اختصاصی برای مونو استابل مطمین تره چونکه برای همینکار ساخته شده و همچنین مدار دوم صحیحتر هستش. ای سی مونواستابل معمولی(non retriggerable)
                            با کلاک لبه بالا رونده از خانواده cmos برای اینکار مناسبه مثلا 74hc221 و 74hct221 ولی نه 74221 این یکی cmos نیست..
                            ای سی های خانواده 74 در بازار براحتی پیدا شده وطول عمر زیادی دارن داخل تابلوی سه فاز مشکل طول عمر وجودنداره.
                            اگر ای سی مونواستابل با مشخصات فوق در دسترس نبود با دو تا ای سی 555 از خانواده cmos بنام c555 یا lmc555 میشه دو تا مونواستابل ساخت (با ولتاژ تغذیه 5ولت). ویا از خانواده 40 از ایسی 4098 که شامل دو مونواستابل است با ولتاژ تغذیه 5 ولت استفاده کرد.

دیدگاه

اگه میشه در مورد نحوه محاسبه rc مدار یکم توضیح بدین
                              من هیچ وفت نتونستم اون پالسی رو که میخوام بدست بیارم .
                              با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X