اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایور stepping motor

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایور stepping motor

سلام
    دوستان لطفاً مرا یاری کنید.
    من دارم یک سیستم طراحی می کنم که در آن از چند stepping motor استفاده شده است.
    امروز به بازار رفتم و سه تا استپ موتور نسبتاً گران قیمت خریدم. 5 سیمه است اما ...
    اما دیتاشیت آن را که دیدم با موتور هایی که قبلاً دیده بودم فرق داره. ببینید من رشته ام مکانیک است و به خاطر علاقه ام تقریباً می شه گفت که به طورت حرفه ای برنامه نویسی می کنم ( کامپیوتر و میکرو ). استپ موتور هایی که دیده بودم ( 5 سیمه ) 1 سیم مشترک دارن و 4 تای دیگه هم برای کنترل چرخش است اما ساختمان این یکی فرق داره. عکسش را پایین گذاشتم. لطفاً بگید چه طور میشه این موتور را با میکرو درایو کرد. تو جدولش بعضی خونه ها خالی هستند، یعنی فرق نداره به مثبت یا به منفی وصل شند یا باید از گراند و مثبت جدا باشند؟ در حالت دوم چه طور این کار را باید انجام داد؟ چه طور اینا را نیم پله درایو کنم؟ چهت چرخش را چه طوری مشخص کنم. من این موتور ها را با قیمت نسبتاً بالایی تهیه کردم و بیشتر علاقه دارم که همینا را راه بیندازم تا اینکه عوضشان کنم.
    با تشکر .

پاسخ : درایور stepping motor

این استپر ها 5 فاز هستند و اگه پروژه ت چیز بدرد بخوری هست بهتره کمی دیگه هم هزینه کنی و از درایورهای مخصوص این موتور ها که قابلیت های فوق العاده ای رو هم در اختیار کاربر قرار میدن استفاده کنید. نمونه درایور شرکت آتونیکز AUTONICS هم تو ایران گیر میاد
    http://autonics.com/products/product...amp;db_uid=139

دیدگاه

این ها رو قبلا یکی دیگه خریده بود به توصیه من پس داد و همون نوع 4 سیمه که دوقطبی هستند را خرید
      به شما هم توصیه میکنم این هارو پس بدبد و نوع 4 سیمه بخرید
      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
        این ها رو قبلا یکی دیگه خریده بود به توصیه من پس داد و همون نوع 4 سیمه که دوقطبی هستند را خرید
        به شما هم توصیه میکنم این هارو پس بدبد و نوع 4 سیمه بخرید
        خب اگه به دقتی کن این موتور ها و درایوراشون بهتون میدن رو لازم داشتین دیگه از این توصیه ها به کسی نمیکردین :biggrin:

دیدگاه

سلام
          من باید درایور ها رو خودم طراحی می کردم، از این رو موتور ها را عوض کردم و به جای آن یک موتور شش سیمه گرفتم اما ...
          تو مغازه با خودم اهم متر برده بودم که چک کنم این موتور مثل موتور های معمولی باشه، در ظاهر همین طور بود ولی هرچی تلاش کردم مثل موتور های معمولی درایو نشد که نشد. در اینترنت که گشتم با یک سری شماتیک و جدول مواجه شدم که کامل نبود. ببینید بچه ها رشته ی من مکانیک صنعتی و من به خاطر علاقه ام چندین ساله که در زمینه ی الکترونیک فعالیت می کنم، حتی بعضی وقت ها سر کلاس های بچه های برق و الکترونیک هم می رم. اما در حال حاظر باید این پروژه را که بیشتر مربوط به رشته ی خودم است، سریع تر تحویل بدم.

سریال موتور این است : 103-770-3812 ساخت شرکت SANYO DENKI

در لینک زیر هم ترتیب پایه ها را گفته . برای من مشخص نیست که A+ ,A- ,B+ ,B-,M+ چی هستند.
          http://www.skot9000.com/proj/cnc/wiring.txt

من سیم مشترک ها را به مثبت تغذیه وصل کردم و موتور را طبق جدول زیر ( تصویر ) درایو کردم که موتور شروع به چرخیدن کرد. اما من باید اولاً موتور را به صورت نیم پله درایو کنم و دوماً باید پله ها کاملاً درست باشه، منظورم اینکه به جدول زیر اطمینان ندارم. دقت چرخشبرام مهمه.
          سیم پیچ موتور من، با توجه به اندازه گیری هایی که با اهمتر انجام دادم، باید مثل شماتیک بالا - چپ در شکل زیر باشد.

لطفاً اگر اطلاعاتی دارید این جا به اشتراک بگذارید . من جدول کارکرد و نحوه ی اتصال سیم ها را لازم دارم.
          با تشکر.

دیدگاه

درایو استپر موتور تک قطبی ( 6 سیمه ) یا دوقطبی ( 4 سیمه )از طریق دو آی سی L297 و L298 صورت میگیرد و تا 3 آمپر جواب میدهد
            درایو استپر موتور برای خود عالمی دارد مثلا اساس کار 297 خیلی جالب و نسبتا پیچیده است اگه بخواهی با یک میکرو اون رو معادل سازی کنی فکر کنم حداقل یک سال مطالعه لازم داری ( البته برای من که لیسانس نرم افزار دارم و خوراکم طراحی الگوریتم هست اینطوری بود شاید برای شما چند روز طول بکشه ) اینطوری برات بگم که با افزایش فرکانس کلاک (دور ) برای اینکه موتور بتونه پله ها رو برگذار کنه - برقرار کنه ( پله کنه ) میان ولتاز کار رو بالا میبرن مثلا برا درایو موتور 12 ولت میان از 36 ولت استفاده میکنن البته حداکثر مقدار L298 اینقدر هست
            برا همون گفتم که 5 فاز رو پس بده چون آی سی هاش به ایران نرسیده اگه هم سفارش میدادی از اون ور آب بیارن هر آی سی حدود سی جهل هزار تومن برات آب می خورد
            من تونستم با برنامه نویسی اسمبلی با یک میکرو و کمی متخلافات اضافی ( و با خون دل ) یک موتور پرینتر 12 ولتی رو با 220 ولت دی سی درایو کنم که دور موتور تا 2000 هم میرسید البته گشتاور به 50 درصد نامی میرسید

دیدگاه

سلام دوستان
              با تشکر از پاسخ های شما، لطفاً به سوالاتی که در پست 5 نوشتم پاسخ دهید. من جدول کار کرد این موتور ( پست 5) را لازم دارم.

با تشکر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bigbomber
                سلام دوستان
                با تشکر از پاسخ های شما، لطفاً به سوالاتی که در پست 5 نوشتم پاسخ دهید. من جدول کار کرد این موتور ( پست 5) را لازم دارم.

با تشکر.
                ای با با امان از درد بی کسی
                گفتم که با ای سی باید این کا ررو انجام بدید دیگه احتیاج به جدول و نیم پله و اطمینان ... نیست L297 و L298 بگردید هم مدارش هست و توضیحاتش

با چی شما به استپپر پالس داد؟ اگه باز هم سوالی دارید مورد به مورد بگید تا بهتر بشه کمک کرد

دیدگاه

سلام.
                  آقایون و خانم ها از همکاری شما متشکرم.
                  استپ من همان استپ موتوری که در پست 5 این تاپیک معرفی کردم، و یک جدول کارکرد هم کشیده. من به موتور توسط میکروی AVR پالس می دهم و از درایور L298N استفاده می کنم. طبق جدول ( در پست پنجم ) که پالس ها را اعمال می کنم موتور می چرخه، درست با زاویه ی 1.8 درجه. در هر دو طرف هم درایو میشه اما بر اساس آزمایش هایی که انجام دادم ردیف چهارم جدول اضافه است؛ من یک کلید به یکی از پایه های آیسی متصل کردم و برنامه ای نوشتم که با هر بار فشردن کلید، موتور یک پله بچرخه، اما بعد از محله ی 3، با فشردن چهارمین بار کلید، موتور در حالت قفل باقی می ماند و با پنجمین بار دوباره موتور عادی می چرخد. به نظرم در جدول (پست پنجم)، مرحله ی چهرم را برای نشان دادن حلقه ی تکرار پله ها کشیده؛ اگر هم دت کنید میبینید که مرحبه ی 4 مثل مرحله ی 0 است. وقتی پله ی 4 را از برنامه حذف کردم موتور به طور صحیح شرع به کار کرد.
                  حالا سول اینجا است که این موتور را چه طور نیم پله درایو کنم.

با تشکر.
                  سلامت و سعادتمند باشید.

دیدگاه

آقای bigbomber عزیز نمیدونم بیس کار استپر موتور هارو می دونی یا نه اگه میدونی که هیچ اگه نه باید بگم مسئله خیلی ساده و نمی خواد از آی سی خاصی استفاده کنی تقریبا از تمام آی سی های درایو موتور می تونی استفاده کنی ( باید به میزان جریانی که می تونه تحمل کنه توجه کنی) و حالا برای راه اندازی استپر موتور اونی که میگی بعد از مرحله 3 استپ میکنه شاید کدها رو میکرو اشتباه می فرسته (همون پلاریته یا + و - اشتباهه) یه چک بکن کدها اگه اشتباه نکنم باید اینطوری باشن :read:
                    0001
                    0011
                    0010
                    0110
                    0100
                    1100
                    1000
                    1001
                    در روش half step این کدا رو باید بریزی روی یه پورت از میکروت به ترتیب دو تا عدد اول می رن برای A+ و A- و دو تای دیگه میرن برای B+ و B- .
                    امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم
                    خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
                    [hr]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X