اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت تغذیه 5 ولت برای موتور dc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت تغذیه 5 ولت برای موتور dc

سلام دوستان

من یک موتور dc 5 ولتی دارم و می خواهم تغذیه آن را از روی فیبرم تامین کنم. با توجه به اینکه حداکثر جریانی که موتور می کشد حدود 600 میلی آمپر هست و اینکه به صورت دائمی روشن می ماند به نظر دوستان به چه روشی آن را تغذیه کنم. به نظر خودم نمی شود از رگولاتور 7805 استفاده کرد. لطفا راهنمایی بفرمائید.

ضمنا روی فیبر 9 ولت ac دارم که با یک پل دیود آن را تبدیل به dc می کنم و با یک رگولاتور 7805 تغذیه آی سی را تامین می کنم.
    شيطان که رانده گشت يک خطا بيشتر نکرد
    خود را براي سجده آدم رضا نکرد
    شيطان هزار مرتبه بهتر ز بي نماز
    او سجده را بر آدم و اين بر خدا نکرد

پاسخ : ساخت تغذیه 5 ولت برای موتور dc

به نظر میاد مشکل از تامین جریان زیاد راه اندازی موتوره ،در صورتیکه منبع 9 ولت قادر به تامین ای جریان باشه برای تامین ولتاژ 5 ولت وجریان بالا 5 عدد دیود 6 امپر سری شده وبه خروجی 9 ولت بسته بشه تا در انتها 5 ولت تحویل بده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gtnfs
      به نظر میاد مشکل از تامین جریان زیاد راه اندازی موتوره ،در صورتیکه منبع 9 ولت قادر به تامین ای جریان باشه برای تامین ولتاژ 5 ولت وجریان بالا 5 عدد دیود 6 امپر سری شده وبه خروجی 9 ولت بسته بشه تا در انتها 5 ولت تحویل بده.
      ممنون از جوابتون. اما من دو تا مورد رو متوجه نشدم اولا اینکه چرا دیودها 6 آمپر باشه و ثانیا اینکه نحوه اتصال باید به چه صورتی باشه؟ اگر ممکنه بیشتر توضیح بدهید چون من رشته ام مهندسی کامپیوتر بوده و الکترونیک رو بهر اساس علاقه ام دنبال می کنم. متشکرم

دیدگاه

دیود گزینه مناسبی نیست همون رگولاتور مناسب تره 1.5A رو بگیرین هیتسینک مناسب بزارین حله

دیدگاه

ممنون از جوابتون

یعنی شما می فرمائید یک رگولاتور 7805 جدا برای تغذیه موتور در نظر بگیرم (با هیت سینک مناسب) مشکلی پیش نمی آد؟ قراره موتور دائمی روشن باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kaja2012
            ممنون از جوابتون. اما من دو تا مورد رو متوجه نشدم اولا اینکه چرا دیودها 6 آمپر باشه و ثانیا اینکه نحوه اتصال باید به چه صورتی باشه؟ اگر ممکنه بیشتر توضیح بدهید چون من رشته ام مهندسی کامپیوتر بوده و الکترونیک رو بهر اساس علاقه ام دنبال می کنم. متشکرم
            چون جریان راه اندازی 7 برابر جریان نامی است روی این حساب که جریان نامی 600 میلی امپره برای اینکه دیودها اسیب نبینند 6 امپر در تظر گرفته شد هر دیود افت ولتاژ 0.7 ولت داره و 5 تا دیود که متوالیا قرار بگیرند حدود 4 ولت از 9 ولت تغذیه را کاهش می دهند و ولتاژ را به 5 ولت می رسانند . در صورتیکه رگولاتور جواب بده بهتره از رگولاتور استفاده بشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kaja2012
              ممنون از جوابتون

یعنی شما می فرمائید یک رگولاتور 7805 جدا برای تغذیه موتور در نظر بگیرم (با هیت سینک مناسب) مشکلی پیش نمی آد؟ قراره موتور دائمی روشن باشه.
              خوب مگه توی دیتا شیت این ای سی ننوشته 1.5A!!!!! :eek: شما با تقریبا" یک سوم این مقدار داری ازش کار میکشی! بدشم این ای سی خودش دماسنج داره و اگه دماش بره بالا جریان رو کن میکنه یعنی سوختن تو کارش نیست :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X