اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای طراحی مدار شارژر موبایل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای طراحی مدار شارژر موبایل

با سلام
    بنده قصد دارم یه شارژر موبایل درست کنم؛ اما تحت شرایط خاص. یکی اینکه ولتاژ ریپل دار حدود 14-15 ولت دستم هستش و اون رو بایستی به میزان ولتاژ ورودی موبایل که برای شارژ لازم هستش برسونم.
    حال اگر در مورد نحوه پیاده سازی عملی این پروسه مختصر توضیحی بدید ممنون میشن.
    اگر سوالاتم مبهم بود بفرمایید توضیح اضافی بدم.
    با تشکر

پاسخ : کمک برای طراحی مدار شارژر موبایل

سلام دایی جان
    شارژر های موبایل ابدا شارژر نیستند بلکه آدابتور هستند یعنی یه ولتاژ ثابت به گوشی می دن و داخل گوشی یه مدار پیشرفته باطری رو شارژ می کنه.
    پس می تونی با یه آی سی رگولاتور مثل 7805 یا برای هر ولتاژ دلخواه از LM317 استفاده کنی. اما باید برای این رگولاتورها یه هیتسینک مناسب بزاری تا از حرارت نسوزن.
    و اگه فقط می خوای کارت راه بیفته، یه شارژر فندکی ماشین بگیر. این شارژر ها از ولتاژ 10 تا 40 ولت قبول می کنن و 5 ولت بهت میدن. داغ هم نمی کنن.
    اگه می خوای خودت یاد بگیری باید بری سراغ آی سی MC34063 که داخل همین شارژز فندکی ها هم ازش استفاده شده.
    دیتاشیت این ای سیخیلی کامله و مدار نمونه هم داره. در ضمن می تونی با جستجوی MC34063 در همین انجمن اطلاعات بسیاری درباره این ای سی کسب کنی و سوالاتتو اینجا یا توی همون تاپیکها مطرح کنی. مثل تاپیک زیر:
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=23256.0
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

پس لفظ شارژری که ما برای آداپتور موبایل به کار می بریم اشتباهه! :agree:
      بسیار نکته ظریفی رو گفتی احمدجان؛ دستت درد نکنه.
      مدار توی دیتاشیت MC34063 رو توی پروتئوس تست کردم خوب جواب داد؛ یعنی برای ولتاژ ورودی بین 14 و 18 ولتاژ 5.06 رو داد.
      اما یه سوال؛ گفته جریان خروجی 500mA میتونی بکشی؛ بیشتر میشه ازش گرفت؟ مثلا 800میلی؟؟؟
      بازم ممنونم
      :nerd:

دیدگاه

دمت دایی جان
        ترانزیستور داخل MC34063 این اجازه رو به ما نمی ده. البته من تا 750 میلی آمپر هم ازش کشیدم ولی خیلی زود داغ شد.
        بهرحال برای توانهای بالا بهتره یه ماسفت به این آی سی اضافه کنیم. توی دیتاشیت و همین انجمن می تونی نحوه اتصال ترانزیستور خارجی به این آی سی رو ببینی.

دیدگاه

پس با این حساب برای شارژ موبایل با مدار مربوطه هیچ مشکلی وجود نداره درسته؟
          چون موبایل فک نکنم از 500میلی بیشتر جریان بکشه؟
          :question:

دیدگاه

صددرصد دایی جان. تازه مدار داخلی بیشتر موبایل ها هوشمنده و حتی با جریان کمتر هم می تونه در زمان بیشتری باطری رو شارژ کنه.

دیدگاه

بسیار عالی و باقاعده!
              احمد جان استفاده کردیم برادر؛
              دستت درد نکنه؛ مدار رو میبندم ببینم چه شود.

دیدگاه

مدار رو عملی ساختم جواب داد؛ فقط مسئله ای که هست اینه که انگار MC34 گرم میشه. علتش چه میتونه باشه؟ برای جلوگیری از گرم شدنش چه کار کنم؟

دیدگاه

گرم شدن MC34063 در توپولوژی Step-down بسیار عادیه چون ترانزیستور داخلی اون بصورت دارلینگتون بسته شده و در حالت کلکتور مشترک حدود 1.5 ولت افت ولتاژ دوسر کلکتور- امیتر افت می کنه.
                  البته تا جریان 0.5 آمپر درخروجی حرارتی که آی سی داره باعث سوختنش نمیشه اما در جریان بالاتر باید با زیادکردن مساحت PCB در پایه های 1 , 2 حرارت رو دفع کرد.
                  البته من بجای اینکار از یک سوئیچ خارجی استفاده می کنم. یعنی هروقت بخوام از MC34063 در توپولوژی Step-down جریان بیشتر از 0.5 آمپر بگیرم، یه ماسفت نوع P بهش اضافه می کنم. مثلا 2SJ246 یکی از ماسفت های خوب و ارزونه که اگه به MC34063 اضافه بشه می تونی تا 2 آمپر جریان خروجی داشته باشی.
                  توی دیتاشیت MC34063 هم درباره این ترانزیستور خارجی توضیح داده شده.

دیدگاه

سلام
                    با اجازه دایی
                    یهو از LM2576 استفاده کن که بهتره ( کم حجمتره )
                    مدارشم تو دیتاش هست و تا 3 آمپرم میشه ازش کشید مخصوصا زمانی که اختلاف ولتاژ ورودی و خروجیش کم باشه ( یعنی ولتاژ کمتری روی IC افت کنه ) هیت سینک زیاد بزرگی هم لازم نداره!

دیدگاه

ممنون علم فردا جان
                      ای کاش زودتر گفته بودی! این قطعه رو ندیده بودم؛ دیتا شیت عجیب غریبی داره! توی بازار هستش؟
                      باید یه بارم با این امتحان کنم ببینم چه شود.
                      یاشا مهندیس.

دیدگاه

خواهش میکنم
                        چرا نیس! تو این سایت نگاه کن ، انواع و اقسامش وجود داره ، با قیمتاشون : :biggrin:
                        http://www.payaelectronicscomplex.com
                        پسوند آی سی اگه عدد باشه ، یعنی ولتاژ خروجیش فیکسه و قابل تغییر نیس!
                        ولی پسوند ADJ یعنی خروجیش متغیره و با دوتا مقاومت تنظیم میشه . خیلی راحت :agree:
                        پسوند HV هم برای ورودی های ولتاژ بالا استفاده میشه که همه اینها تو دیتاش ذکر شده.
                        فقط تحمل جریان سلفتو باید با توجه به جریان خروجی انتخاب کنی!
                        اقدام کن اگه نتونسی هسیم در خدمتت!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fazel7
                          ممنون علم فردا جان
                          ای کاش زودتر گفته بودی! این قطعه رو ندیده بودم؛ دیتا شیت عجیب غریبی داره! توی بازار هستش؟
                          باید یه بارم با این امتحان کنم ببینم چه شود.
                          یاشا مهندیس.

سلام دوست من.2575 , 34063 تو بازار فراوونه ولی به نظر من که کار با 34063 بسیار راحت تره و خیلی خوش قلق تره نسبت به 2575 و هم اینکه 34063 بسیار ارزونتره.من خودم میخواستم بیام تهران با باطری قلمی باهش شارژر درست کردم چون باتری موبایلم ضعیفه تو راه شارژش کنم که خیلی خوب کار میکنه.موفق باشی.
                          ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

ممنونم ms2000 جان
                            من عملا خودم با mc34063 مدار رو ساختم جواب هم داد؛ اما جریان خروجی LM2576 برام خیلی جالب اومد و سادگی مدارش.
                            به همون خاطر قصد دارم یه دونه هم با اون بسازم ببینم چجوریه قضیه.
                            با تشکر

دیدگاه

آقا این LM2576 توی پروتئوس نیستش! oo:
                              برای شبیه سازی مدار اون توی پروتئوس چه کنم؟
                              کسی میدونه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X