اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال : شمارنده بدون استفاده از میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال : شمارنده بدون استفاده از میکرو

سلام
    من میخواستم یک شمارنده ایجاد کنم با این تفاوت که هر بار کلید فشرده میشود، مثلا بار اول که فشرده شد یک ال ای دی روشن شود و بار دیگر که فشرده شد، به سطر بعدی برود و یک ال ای دی دیگر روشن شود و به همین ترتیب ادامه پیدا کند مثلا تا 8. سپس همان ال ای دی اول روشن بماند، بعد برود به سطر بعدی باز یک ال ای دی روشن کند اما اون 8 تا ال ای دی سطر قبل خاموش شوند ولی 2 تا ال ای دی همچنان روشن بمانند...سپس از نو با هر بار فشرده شدن کلید، یکی از آ« 8 تا ال ای دی روشن شوند تا همه روشن شوند...فقط در طول کار نباید هیچ کدام از آن دو ال ای دی که در زمان مخصوص روشن شدند خاموش شوند....سپس توسط یک کلید دیگر، به صورت جداگانه همه ال ای دی ها reset شوند...با میکرو می تونم انجام بدم و برام کاری نداره اما هزینه طرح خیلی برام مهمه یعنی تا حد ممکن میخوام از لحاظ هزینه ای بسیار پایین باشه...اما بدون میکرو نمی دونم چه جوری کار کنم...تا جایی که الان سرچ کردم و دیدم....انگار شمارنده هایی که با آی سی های 555 و 4040 هستند...با فشرده شدن کلید reset می شوند و خودشون بسته به تعداد پایه ها که فکر کنم 12 تاخروجی داره....12 تا ال ای دی روشن می کنند....حالا من چه جوری بدون میکرو چنین مداری رو طراحی کنم؟
    با تشکر
    @};-

پاسخ : سوال : شمارنده بدون استفاده از میکرو

تعداد ال ای دی نامعلوم و توضیح نامفهومه مثلا اگر قرار باشه یک شمارنده حلقوی هشت بیتی توضیح داده بشه تغییرات در یک سیکل به صورت زیر نمایش داده میشه تا معلوم بشه شمارنده قراره چکار بکنه

10000000
    01000000
    00100000
    00010000
    00001000
    00000100
    00000010
    00000001

دیدگاه

سلام
      خب بگذارید دوباره بگم. فرض کنید دو تا کلید باشه...یکی برای reset کردن و دیگری با هر بار فشرده شدن، یک ال ای دی را روشن کند...سه ردیف داریم..... ردیف اول دارای یک ال ای دی...ردیف دوم دارای 8 ال ای دی...ردیف سوم دارای یک ال ای دی می باشد.....حالا میخوام بار اول که این کلید فشرده شد، یک ال ای دی روشن شود در سطر اول....بار دیگر که کلید فشرده شد....یک ال ای دی دیگر در ردیف دوم روشن شود.....بهمین ترتیب با هر بار فشرده شدن کلید، هر هشت ال ای دی ردیف دوم روشن شود...حالا بار دیگر که کلید فشرده شد....ال ای دی ردیف اول همچنان روشن باقی بماند.....8 ال ای دی ردیف دوم همگی خاموش شود و ال ای دی ردیف ردیف سوم نیز روشن شود......حال اگر کلید فشرده شد ...علاوه بر ال ای دی های ردیف اول و سوم که روشن هستند ...یک ال ای دی از ردیف سوم هم روشن شود...بار درگیر کلید زده شود...ال ای دی دوم ردیف دوم روشن شود...بهمین ترتیب هر 8 ال ای دی ردیف دوم روشن شوند.....حال که تمامی ال ای دی ها روشن شد....با زدن دکمه reset کل ال ای دی ها خاموش شود....سپس با فشرده شدن کلید دوباره همین روال تکرار شود.
      حالا میخوام بدونم ..بدون میکرو....میتونم چنین چیزی رو پیاده سازی کنم؟
      با تشکر
      @};-

دیدگاه

بدون میکرو میشه با دو سه تا ای سی لاجیک . تا فردا مدار را ارایه میدهم

دیدگاه

نقشه مدار در عکس زیر با سه تا ای سی، و البته سه تا گیت and اضافه میاد.بهمراه فایل پریتوس.از ای سی74 غیر cmos استفاده شده تا بشه ال ای دی بدون بافر روشن کرد. در صورتیکه جریان ال ای دی ها زیاد باشندو مشکل بوجود بیاد با اضافه کردن مقاومتهای 330 اهم مشکل حل میشه.

این هم فایل پرتیوس در صورت تمایل بجای شیفت رجیستر74164 می توان ازچهار ای سی 7474شامل هشت فلیپ فلاپ D استفاده کرد.

http://www.up.98ia.com/images/54eo7ap2ly9ep5dkbzrl.rar

دیدگاه

سلام
            ممنون @};-
            فقط یه سوال؟ L-)
            این مدار الان از لحاظ هزینه کمتر از یک میکرو avr در میاد؟ چون الان از لحاظ سخت افزاری پیچیده شده..در صورتیکه اگر میکرو باشه به جز ال ای دی و کلید...چیز دیگه ای نیاز نیست...چون میخوام صنعتی کار کنم...الان هزینه برام خیلی مهمه...با تشکر @};-

دیدگاه

در این مدار سه تا ای سی هرکدام به قیمت 200 تومن و یک خازن به قیمت 30 تومن وجود داره که مجموعا از هر نوع avr ارزانتر است. در مقایسه با avr این نوع مدارها مشکل نویز و هنگ کردن وهزینه برنامه نویسی وپروگرام ندارند.

دیدگاه

مدار را می توان با حذف یک ای سی و در مجموع با دو تا ای سی ساخت .مدار زیر با دو تا ای سی صحیحتر است و در ضمن ورودی برای لبه بالا رونده بهمراه خازن یک نانو برای دیبانسینگ تنظیم شده.
                فایل پروتیوس:
                http://www.up.98ia.com/images/yucwcb773q3hlvr927.rar

عکس شماتیک:

دیدگاه

سلام
                  من الان دوباره به این مدار احتیاج دارم اما لینک ها رو که دانلود می کنی توی پروتئوس هیچی نشون نمیده...عکس ها هم که از کار افتاده....الان به این مدار نیاز دارم:
                  بدون استفاده از میکرو....10 تا ال ای دی دارم.
                  همزمان با روشن شدن دستگاه یک ال ای دی روشن شود...سپس بار اول که puch button زده میشه، ال ای دی دوم....دوباره puch button زده میشه ال ای دی سوم....دوباره puch button، ال ای دی چهارم.....دوباره puch button زده شود، ال ای دی پنجم....puch button، ال ای دی ششم ...تا به همین ترتیب هر 10 ال ای دی روشن شود. زمانی که منبع قطع شود، کل مدار خاموش شود و با وصل کردن برق، دوباره ال ای دی اول روشن شود و با هر بار زدن puch button روال بالا ادامه یابد تا هر 10 ال ای دی روشن شود...دوباره با قطع برق، کل چراغ ها خاموش شود.
                  با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X