اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با راه اندازی ماسفت z44 یا 640

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با راه اندازی ماسفت z44 یا 640

سلام به همه دوستان از جمله دایی خودش میدونه :icon_razz:
    چند وقت پیش یه ماسفت گرفتم irfz44, irf640 , خواستم راه اندازی و با pwm دور موتورو کنترل کنم اول مدارو واسه اطمینان اینجوری بستم البته تغدیه از باطری ماشینه بعد گفتم کارا خوب پیشرفت میکرو رو برنامه نویسی کنم که کردم
    گیتو با یک مقاومت 1 کیلو به مثبت 12 زدم و درینو به یه موتور 12 ولت که 5 آمپر میکشه بعد سورسو گراند کردم

بعد دیدم سیمهایی که واسط بردبورد بود داغ شد یعنی 3 سانت سیم که بره تو برد بورد و متصل میشه به سیم 1.5 باتری ماشین
    حالا مهمتر از این ماسفت بود که تا فعال میشد سریع داغ میشد تا جایی که پوست دستمو کند یه آخم روش
    آخه دایی میگه z44 نباید با این جریان به این سرعت داغ کنه
    حالا موندم اشکال از چیه اون 2 تا سیم نازک که میره تو برد برد کارو خراب کرده یا جریان قوی باطری ماشین
    البته ماسفتام اصل هستند شکی نیست
    اینم واسه برنامه میکرو
    $regfile = "m8def.dat"
    $crystal = 8000000
    Config Timer1 = Pwm , Pwm = 10 , Compare b Pwm = Clear UP , Prescale = 1
    Pwm1b = a

B = Lookup(s , Dat)
    B = Not B
    Portd = B

Debounce _inc , 0 , Up , Sub
    Debounce _dec , 0 , Down , Sub

Select Case S
    Case 0 : A = 0
    Case 1 : A = 115
    Case 2 : A = 230
    Case 3 : A = 345
    Case 4 : A = 460
    Case 5 : A = 575
    Case 6 : A = 690
    Case 7 : A = 805
    Case 8 : A = 920
    Case 9 : A = 1023
    End Select
    البته کل برنامه نیست گفتم اول ماسفتو تست کنیم بعد که اینطوری داغ کرد
    این موتور مربوط به بخاری ماشین میباشد که 12 ولت و 5 آمپر میکشه
    ممنون
    خدایا مرا آن ده که آن به

پاسخ : مشکل با راه اندازی ماسفت z44 یا 640

با درود . . .
    یه درود هم به اون دایی که میگید!!! :mrgreen:

این موتوری که میگی موتور چی هست که انقدر جریان ازش میگذره؟
    اگه میتونی یه عکس از موتورت بزار تا چشممون به جمالش خاموش شه!

اونوقت یه چیز دیگه : فقط میخوای سوئیچ کنی یا میخوای دورشم کنترل کنی. به چی با میکرو؟؟؟
    یه توضیح بده تا لااقل بدونیم قضیه چیه

با سپاس
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

دیدگاه

این موتور مربوط به بخاری ماشین میباشد که 12 ولت و 5 آمپر میکشه
      میخوام دورشو کنترل کنم با میکرو
      اگه میشه فرکانس مناسب و مداری که بشه ماسفتو درایو کرد بزارین که تو این جریان کار کنه
      خدایا مرا آن ده که آن به

دیدگاه

کاش میشد مثل فیس بوک دائی رو mention کرد که اینجا این قابلیت رو نداره
        بگذریم من هم همین مشکل شما رو دارم توی دیتاشیت z44 نوشته حتی جریان های پالسی تا 120 آمپر هم میتونه تحمل کنه ولی اگر توی سایت
        یوتیوپ رو نگاه کنید میبینی که برای قطع و وصل کردن متور ها مثبت متور رو به خود دستگا ه زدند و فقط gnd رو با ماسفت قطع و وصل می کنند
        شما این کار رو بکن ببین جواب میده

معجزه پس از معجزه می آید و شگفتی ها از تجلی باز نمی مانند.

دیدگاه

برای منم مثبت یه سره تو موتوره منفی رفته تو سورس که به درین برسه و درین به موتور
          :agree:
          خدایا مرا آن ده که آن به

دیدگاه

چی بگم والا من هم مشکل شما رو دارم نزدیک 10 تا سوزاندم آقای استاد کوهستانی یه توصیه ای کردند توی یک تاپیک دیگه من براتون میزارم اینجا

دیدگاه

یکی از مواردی که باعث میشه ماسفت زیر بار داغ کنه تخلیه نشدن کانال هست(یه چیزی مثل اشباع در ترانزیستور) این مشکل زمانی بوجود میاد که شما ولتاژ مورد نیاز گیت رو تامین نکنی
              مورد دیگه هم اینه که زمان خاموش شدن زیاد طول میکشه که باعش میشه تا کانال سریع بسته نشه و باعث بشه توان تو ماسفت تلف شه و باعث بشه که داغ کنه. Z44 خیر سرش دارای مقاومت 0.025 اهمه که دوباره خیر سرش نباید به این راحتیا داغ کنه(مثلا در بار 10 آمپر میشه 2.5 وات تلفات که برای یه قطعه مثل اون زیاد موردی نداره و فوقش با یه هیت سینک حل میشه.
              برای منم یه مشکل این شکلی پیش اومد. منتها انقدر مزاحم دایی احمد شدیم که مال ما حل شد. البته بازم یه مقداری گرم میشد ولی نه به اون حدی که بسوزونه.
              راستی عجب موتور خریه!!!! تا بحال نشنیده بودم که موتور بخاری 5 تا بکشه! oo:
              برای اون برنامه ای که نوشتی فرکانس pwm چقدره؟

نوشته اصلی توسط john lock
              کاش میشد مثل فیس بوک دائی رو mention کرد که اینجا این قابلیت رو نداره
              بگذریم من هم همین مشکل شما رو دارم توی دیتاشیت z44 نوشته حتی جریان های پالسی تا 120 آمپر هم میتونه تحمل کنه ولی اگر توی سایت
              یوتیوپ رو نگاه کنید میبینی که برای قطع و وصل کردن متور ها مثبت متور رو به خود دستگا ه زدند و فقط gnd رو با ماسفت قطع و وصل می کنند
              شما این کار رو بکن ببین جواب میده
              به به.حال رنجر لاست چطوره ؟ باز که از جزیره زدی بیرون
              از این طرفا!؟؟؟ :biggrin:
              والا دایی من تابحال نشنیدم بغیر از این روشی که گفتید بشه با سری N کار کرد. مگه غیر از اینه که ولتاژ گیت نسبت به سورسه و اگر در این نوع ماسفت بار رو روی سورس بزاریم کمی اشتباهه؟؟؟
              نمیدونم شایدم اشتباه میکنم؟؟؟!!

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
              بدرود . . .

دیدگاه

[list type=decimal]
                [li]والا من خیر سرم یه مقاومت کوچولو توان بالا دارم 80 آمپرمیکشه مال من که اصلا کار نکرد یعنی کار کردند ها بی چاره ها به رحمت خدا رفتند هر 12 تا شون [/li][/list]من هد سینک با خمیر سلیکن هم استفاده کردم ولی کلا جواب نداد سوختند
                آقای نصیری مثل اینکه سربازی تموم شده به سلامتی :nice:

دیدگاه

فرکانس pwm
                  Config Timer1 = Pwm , Pwm = 10 , Compare b Pwm = Clear UP , Prescale = 1

راستی وحید جان این که میگی ماسفت تخلیه نمیشه داغ میکنه حق با شماست چون موقع روشن شدن موتور تمام قدرت کار نمیکرد
                  دلیلشو نمیدونم شاید اون سیمای واسط برد بورد باشه ولی بازم 2 تا سیمو میزنم به هم موتور تمام قدرت کار میکنه و لی با ماسفت یه زره کم میاره :eek:
                  خدایا مرا آن ده که آن به

دیدگاه

[list type=decimal]
                    آقای نصیری مثل اینکه سربازی تموم شده به سلامتی
                    آره. ته دیگشم خوردیم یه سه ماهی میشه خلاص شدیم. من هی میگم شما چرا انقدر باحالید. نگو مال 2008 هستید. اونم سپتامبر!!! به عبارتی مثل دوران سربازی که میگن با هم هم برجی هستیم!!!! منتها شما 8 روز زودتر اومدید سایت!!!
                    نوشته اصلی توسط arashdj
                    راستی وحید جان این که میگی ماسفت تخلیه نمیشه داغ میکنه حق با شماست چون موقع روشن شدن موتور تمام قدرت کار نمیکرد
                    دلیلشو نمیدونم شاید اون سیمای واسط برد بورد باشه ولی بازم 2 تا سیمو میزنم به هم موتور تمام قدرت کار میکنه و لی با ماسفت یه زره کم میاره :eek:
                    کلا برای بارهای بالای 1 آمپر روی برد بورد حساب باز نکن. من قدیما یه برد برد رو با 10 آمپر آب کردم!!!
                    اگه میشد دایی احمد بیاد یه تیر خلاص بزنه تموم بود! :mrgreen:
                    هر چندبرای ماسفت باید درایور خودشو بزاری اما یه چیزی بگم شانسی برو تست کن ببینی جواب میده. یه آی سی 4093 بگیر (سیموس گیت nand و اشمیت تریگر) بعد تغذیه شو از 12 بگیر بعد بیا اونو بعنوان درایور استفاده کن ببین جواب میده؟؟؟ یعنی هردو ورودی گیت nand رو اتصال کوتاه کن و خروجیشو بده به گیت . ورودی هم میتونی 0 و 1 بدی .من خودم قبلنا خواستم امتحان کنم اما وقت نشد
                    [/list]

بدرود . . .

دیدگاه

والا من خیر سرم یه مقاومت کوچولو توان بالا دارم 80 آمپرمیکشه مال من که اصلا کار نکرد یعنی کار کردند ها بی چاره ها به رحمت خدا رفتند هر 12 تا شون

یادم رفت بگم:
                      عجب مقاومت کوچولو ایه که 80 تا آمپر میکشه!!!!
                      من برای 15 آمپر دمار از روزگارم دراومد تا بار ساختم (رفتم سراغ المنت اتو!!!)

راستی یه چیز دیگه :
                      گذشته از چیزهای کوچولو ، این 80 آمپر رو از کجا تهیه کردید؟؟؟ با چه منبعی. من هرچی سراغ داشتم تست زدم و آخرش هم رفتم سراغ پاور کامپیوتر خدابیامرز. تا 13 تا ازش کشیدم و بعد از نیم ساعت 40 دیقه به ملکوت اعلی پیوست!
                      دنبال یه منبعی هستم که برای 25 بشه روش حساب باز کرد. ولتاژش هم در حدود 12 یا 24 باشه کافیه. شما پیشنهادی دارید؟؟؟

بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری

راستی یه چیز دیگه :
                        گذشته از چیزهای کوچولو ، این 80 آمپر رو از کجا تهیه کردید؟؟؟ با چه منبعی. من هرچی سراغ داشتم تست زدم و آخرش هم رفتم سراغ پاور کامپیوتر خدابیامرز. تا 13 تا ازش کشیدم و بعد از نیم ساعت 40 دیقه به ملکوت اعلی پیوست!
                        دنبال یه منبعی هستم که برای 25 بشه روش حساب باز کرد. ولتاژش هم در حدود 12 یا 24 باشه کافیه. شما پیشنهادی دارید؟؟؟
                        :nerd: استاد از شما یعیده خوب باطری ماشین من استفاده کردم
                        البته من می خواستم مقددار امپدانس باطری رو حساب کنم ([glow=red,2,300]که هنوز هم نتونستم [/glow])به خاطر این از همون منبع هم استفاده کردم

دیدگاه

:nerd: استاد از شما یعیده خوب باطری ماشین من استفاده کردم
                          البته من می خواستم مقددار امپدانس باطری رو حساب کنم ([glow=red,2,300]که هنوز هم نتونستم [/glow])به خاطر این از همون منبع هم استفاده کردم
                          نه بابا من دنبال یه منبع درست و حسابی هستم. باطری دردسر خودش رو داره و دائم باید شارژ شه. هفته پیش رفته بودم امجد طبقه پایینش، یه ترانس 24 ولت 3 آمپر رو گذاشته بود 15 تومن!!! اونوقت به اندازه یه پاور کامپیوتر بزرگیش بود!!! دیگه خدا رحم کنه به 20 آمپر! فکر کنم اندازه مانیتور دربیاد.(الان یه حساب زدم قطر داخلی هسته 5 در 6 سانت در میاد و باید برای ثانویه هم 220 دور سیم 3.5 روش پیچیده بشه. خودت ابعادشو تصور کن!!! oo
                          فکر کنم باید بشینم یه سوئیچینگ برای خودم طراحی کنم

بدرود . . .

دیدگاه

آقا من با درایور مخصوص ماسفت که 2 تارو درایو میکنه هم کار کردم همین قضیه بود
                            درایور icl7667
                            بازم داغ میکرد ماسفت والا دیگه میمونه سیمها که برم اونارو هم ضخیم بگیرم ببینم چی میشه
                            خدایا مرا آن ده که آن به

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
                              نه بابا من دنبال یه منبع درست و حسابی هستم. باطری دردسر خودش رو داره و دائم باید شارژ شه. هفته پیش رفته بودم امجد طبقه پایینش، یه ترانس 24 ولت 3 آمپر رو گذاشته بود 15 تومن!!! اونوقت به اندازه یه پاور کامپیوتر بزرگیش بود!!! دیگه خدا رحم کنه به 20 آمپر! فکر کنم اندازه مانیتور دربیاد.(الان یه حساب زدم قطر داخلی هسته 5 در 6 سانت در میاد و باید برای ثانویه هم 220 دور سیم 3.5 روش پیچیده بشه. خودت ابعادشو تصور کن!!! oo: )
                              فکر کنم باید بشینم یه سوئیچینگ برای خودم طراحی کنم
                              ببین نمایندگی منویل رو پیدا کن هرجو منبع تغذیه سوچینگ بخوای داره اگر استباخ نگن ما ازشون 24 ولت 10 آمپر خریدیم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X