اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقدار جریان مصرفی منابع فلای بک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقدار جریان مصرفی منابع فلای بک

با درود . . .
    یه سوال برای من پیش اومده اونم اینه که آیا منابع سوئیچینگ با توجه به بار از خط جریان میکشند و یا همواره ثابت میکشند؟
    مثلا ما یه فلای بک 12 ولت 1 آمپر میسازیم. به عبارتی توانش میشه 12 وات. حالا از قضایای تلفات و انتقال توان هم صرف نظر کنیم و ولتاژ خط رو هم 220 در نظر بگیریم آیا منبع همواره در حالت روشن و متصل به برق 54.5 میلی آمپر برق از خط میکشه و یا با توجه به میزان بار که بر روی خروجی قرار میگیره جریان مصرفی تعیین میشه؟

با سپاس
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

پاسخ : مقدار جریان مصرفی منابع فلای بک

اگه اینطور بود منبع در حالت بی باری به اندازه 12 وات گرم میشد

دیدگاه

:question:
      من الان میخوام برای دستگاهم منبع بسازم و مهم هم هست که کم مصرف باشه.
      مدار من با کل دم و دسگاهش کلا بین 90 تا 110 میلی آمپر جریان میکشه و من براش یه سوئیچینگ 12 ولت 1 آمپر با tny268 کشیدم. یه چیزی در حدود 10 برابرش!!!
      حالا سوال اینه که اگه واقعا جریان گرفته شده از خط همیشه ثابته، یعنی مثلا در بار کامل و یا بی باری همیشه منبع 12 وات توان میکشه که برم یکی دیگه با 500 میلی آمپر خروجی بکشم. و یا اگه نه تاثیری نداره که همینو ولش کنم؟

فقط دوستان ممنون میشم بجای حدس و گمان یه جواب قطعی بدن که لااقل مسیر ما روشن بشه.
      متاسفانه دیگه هسته ندارم که بخوام یه مدار برای تست بسازم و تا 1 هفته دیگه هم خرید ندارم. برای همین به تجربه و دانش دوستان نیازمندم.

با سپاس
      درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
      بدرود . . .

دیدگاه

من یک منبع تغذیه بازاری دارم که موقع بی باری خنک و موقع بار مقداری گرم میشه . اگر قرار بود توان ورودی همیشه ثابت باشه بایستی گرم شدن برعکس میشد.این از اصل بقای انرژی، حتما تحلیل مدار هم به همین نتیجه میرسه که بایستی اساتید نظر بدن.

دیدگاه

سلام دایی های گلم
          دایی gtnfs درست میگه. منابع سوئیچینگ بازده بالای 80 درصد دارند یعنی توان ورودی اونا کمی بیشتر از توان خروجیشونه.
          اگه بخوای دقیق حساب کنی:
          هر منبعی یه توان Standby تلف می کنه که صرف تغذیه آی سی میشه. این توان تقریبا ثابته و به بار خروجی ربطی نداره.
          یه توان تلفاتی دیگه که مربوط به ترانس و دیودها و... است که متناسب با باره.
          وقتی جریان 100 میلی آمپر نیاز داری نباید 1 آمپر طراحی کنی چون توان standby بیشتری نیازه.
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

:applause:
            درود بر دایی احمد.
            دایی فکر کنم منظورمو درست متوجه نشدید. قضیه من تلفات و اینجور چیزا نیست.
            منظور من اینه که مثلا برای تغذیه همون مداری که گفتم هر منبع سوئیچینگی با ولتاژ 12 بهش بزنم آیا به مقدار بار از خط توان میکشه( یعنی 1.2 وات) و یا نه با توجه به قدرت خودش میکشه؟؟؟
            مثلا همون تغذیه ای که گفتم 12 ولته 1 آمپره (با فرض اینکه راندمان 100 باشه) آیا همیشه از 220 هم 12 وات توان میکشه( یعنی 55 میلی آمپر جریان میکشه) و یا نه چون بار 1.2 واتی روشه 1.2 وات از 220 توان میکشه؟؟؟

با سپاس

بدرود . . .

دیدگاه

من با فرض بازدهی 100 % گفتم. یعنی اگر توان ورودی همیشه ثابت باشه هنگام بی باری این توان بایستی تبدیل به گرما بشه و هر چی بیشتر خروجی بگیریم این گرما کمتر بایستی بشه. که عملا اینطوری نیست.

دیدگاه

بسیار سپاسگذارم
                پس با این تفاصیر میشه اینطور نتیجه گرفت که جریان در ورودی، تابع بار در خروجی هست.

یه سوال دیگه برام پیش اومده و اینه:

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                وقتی جریان 100 میلی آمپر نیاز داری نباید 1 آمپر طراحی کنی چون توان standby بیشتری نیازه.
                یعنی چی؟ یعنی یه منبع 12 ولتی 500 میلی آمپر جوابگوی 100 میلی آمپر نیست؟

بدرود . . .

دیدگاه

جریانی که یه منبع از خط اصلی میکشه دو قسمته.
                  یکی جریان standby است که همیشه می کشه تا مدارات منبع تغذیه بشن.
                  یکی هم جریانیه که می کشه چون بار خروجی نیاز داره.
                  1- منبعی که برای توان بالاتر طراحی میشه جریان standby بالاتری می خواد.
                  2- منابع فلایبک بهتره در توان نامی طراحی بشن چون در اون توان بیشترین بازده رو دارند. فقط هنگام طراحی بهتره ترانس رو یه سایز بزرگتر انتخاب کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                    جریانی که یه منبع از خط اصلی میکشه دو قسمته.
                    یکی جریان standby است که همیشه می کشه تا مدارات منبع تغذیه بشن.
                    یکی هم جریانیه که می کشه چون بار خروجی نیاز داره.
                    1- منبعی که برای توان بالاتر طراحی میشه جریان standby بالاتری می خواد.
                    2- منابع فلایبک بهتره در توان نامی طراحی بشن چون در اون توان بیشترین بازده رو دارند. فقط هنگام طراحی بهتره ترانس رو یه سایز بزرگتر انتخاب کنی.
                    دایی من دقیق نفهمیدم باید چیکار کنم بالاخره. الان یه 12 ولت 500 میلی آمپر نمیتونه کارمو راه بندازه یا میتونه؟؟؟
                    کل مدار من 100 میلی جریان میکشه و فوقش میشه 1.5 وات!!! آخه توان بالا کجا بود دیگه دایی!!!؟؟؟؟؟ oo:
                    یخورده مسائل کمبود فضا هست. منم دیشب کلی با PI ور رفتم تا تونستم یه 12 ولت 600 میلی آمپر با ترانس EE13 ازش بیرون بکشم(فضای اشغال شده سیمهای ترانس هم به مقدار 74 درصد پر میشه که تقریبا خوبه). اتفاقا خیلی هم روند دراومد و سیمهاش 20 و 45 هست که به راحتی پیدا میشه.
                    بالاخره شما چه نظری دارید؟ منبع من باید دارای چه مقداری باشه تا بشه روش حساب باز کرد؟(جریان و یا توان رو میگم)

راستی یه سوال دیگه: تفاوت حالت آداپتر با اپن فریم چیه؟ تو دیتاشیت برای اولی توان رو زده 10 وات و برای دومی 15 وات؟؟؟ من روی اپن فریم گذاشتمش تا برام کشیدش. مشکلی نداره؟

با سپاس

بدرود . . .

دیدگاه

دمت دایی
                      وقتی آدابتور روی انتخاب کنی نرم افزار توان آی سی رو کمتر در نظر می گیره چون آدابتورها سوراخی برای تبادل حرارت ندارند.
                      باید ببینی جعبه ای که داری چیه.
                      حالا که اصرار داری از TNY274 استفاده نکنی مشکلی نیست. همین TNY268 هم کارتو راه میندازه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X