اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت شارژر خورشیدی برای موبایل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت شارژر خورشیدی برای موبایل

اساتید محترم من می خوام یه شارژر برای موبایل درست کنم که منبعش یه پنل خورشیدی پنل من حدود 5/9 ولت می ده وآیا:
    1-من اگه بیام با 8705 اونو به 5 ولت برسونم مدار کامله و چیزی لازم نداره
    2-من اگه بخوام یه باتری با قابلیت شارژ بزارم تو مدار برای اینکه در هنگامی که موبایل وصل نیست اون شارژ بشه مدارمون چه طوری میشه.
    لطفا راهنماییم کنید :cry2: :redface:
    خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
    [hr]

پاسخ : ساخت شارژر خورشیدی برای موبایل

فکر کنم منظورتون 7805 باشه http://www.datasheetcatalog.org/data.../390068_DS.pdf
    موبایل مدار کنترل شارژ باطری رو داخل خودش داره و کافیه شما ولتاژ 5 تا 5.5 رو با آمپر مناسب به ورودی موبایل وصل کنید. (بهتره بیشتر از آمپر شارژر خود موبایل نباشه)
    تو دیتاشیت (صفحه 2) 7805 ، برای داشتن 5 ولت ثابت حداقل ورودی رو 7 ولت نوشته ..
    یه راه دیگه هم استفاده از دیود بین پنل خورشیدی و موبایله. دیود ها معمولا 500 - 600 میلی ولت ولتاژ رو کاهش میدن بنابراین شما حدودا 5.4 ولت رو خواهید داشت که برای شارژ مناسبه

برای شارژر هم اول باید مشخصات باطری رو بفرمایید .. نوعش چیه ، چند ولته ، چند آمپر ساعته و تر جیحا نمودار منحنی ولت آمپر شارژ . اگه اینا رو بگید اساتید میتونند کمکتون کنن ..
    زندگی پر ز وجود است ولی ..
    ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

آقا ممنون آره همون 7805 منظورم بود :redface:
      ببخشید یه اشتباه لبی بود
      نمیدونم باتریش چیه چون هنوز نخریدم :agree:
      خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
      [hr]

دیدگاه

احتیاجی به رگولاتور نیست ولتاژ 5.9 ولت برای شارژ کافی است یعنی ای سی شارژر داخل موبایل بقیه کارو انجام میده من با ولتاژ 9 ولت هم شارژ کردم ولی از حد ولتاژ ماکزیمم برای اسیب ندیدن موبایل اطلاعی ندارم.
        در مورد سلولهای خورشیدی نکته ای که هست اینه که توان خروجی کمی دارند. ای سی شارژر درون موبایل در حالت معمولی با حدود 4 وات شارژ می کند که این توان از شارژر تامین میشه .حالا اگر شارژر توان کمی داشته باشه ممکنه عمل شارژ انجام نشه.

دیدگاه

ممنون مطلب مهمی رو عرض کردین من به خاطر همین می خوام باتری بزارم (به خاطر توان پایین) اگه باتری باشه در هنگامی که گوشی وصل نیست باتری شارژ می شه حالا چون توانش پایینه یه کم دیرتر شارژ می شه و بعد وصل گوشی ، گوشی توسط باتری شارژ شده شارژ می شه البته چند تا نکته هست یکی اینکه باتری ها باید بالاتر از 5 ولت باشن و دوم همون توانشونه ضمنن پنل های خورشیدی تو بازار تو مدهای پایین فروخته می شن :
          1-6ولت
          2-9ولت
          3-12ولت
          .
          .
          .
          الی آخر البته این قاعده همه جا برقرار نیست
          من از 12 ولتی استفاده کردم به من نزدیک 9.5 -10 ولت می ده oo:
          نمی دونم شاید باید زیاد جلویه آفتاب باشه تا گرم بشه چون فکر کنم بر اساس اصل ترموکوپل برق تولید می کنه
          [hr]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 4850
            ممنون مطلب مهمی رو عرض کردین من به خاطر همین می خوام باتری بزارم (به خاطر توان پایین) اگه باتری باشه در هنگامی که گوشی وصل نیست باتری شارژ می شه حالا چون توانش پایینه یه کم دیرتر شارژ می شه و بعد وصل گوشی ، گوشی توسط باتری شارژ شده شارژ می شه البته چند تا نکته هست یکی اینکه باتری ها باید بالاتر از 5 ولت باشن و دوم همون توانشونه ضمنن پنل های خورشیدی تو بازار تو مدهای پایین فروخته می شن :
            1-6ولت
            2-9ولت
            3-12ولت
            .
            .
            .
            نمی دونم شاید باید زیاد جلویه آفتاب باشه تا گرم بشه چون فکر کنم بر اساس اصل ترموکوپل برق تولید می کنه
            این سلولها به علت داشتن مقاومت داخلی بالا جریان کمی را می توانند تامین بکنند.با اندازه گیری جریان اتصال کوتاه مقاومت داخلی بدست میاد. پس بایستی چند تا از این سلولهای خورشیدی موازی بشن تا حداقل جریان مورد نیاز شارژ باتری (طبق دیتا شیت) تامین بشه.

جریان شارژ= (ولتاژ سلول منهای ولتاژ باتری تقسیم بر مقاومت داخلی سلول) x تعداد سلولها

مقاومت داخلی سلول = ولتاژ حالت بی باری تقسیم بر جریان اتصال کوتاه

با توجه به مقاومت داخلی زیاد سلولهای خورشیدی، بدون مشکل می توان سلولها از یک مود را موازی کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 4850
              1-6ولت
              2-9ولت
              3-12ولت
              .
              .
              .
              من با پنل خورشیدی کار نکردم ولی تو چند تا سایت دیدم که شرط تولید ولتاژ اسمی تابش عمودی نور خورسیده (نزدیک خط استوا) .. اگر اینطوری باشه طبیعیه که نتونید در ایران ولتاژ 12 ازش بگیرید
              زندگی پر ز وجود است ولی ..
              ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

با سلام
                ورمورد سلول های خورشیدی باید عرض کنم که توان اسمی که به پنل ها نسبت داده می شود در شرایط تست آزمایشگاهی است.
                توان واقعی در شرایط محیط بسته به زاویه نصب، توان تابش خودشید و سایر متغیرها فرق دارد.
                در مورد سلول های خورشیدی هر سوالی دارید در خدمتم
                ضمنا بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور را در ملارد راه اندازی کردیم.

دیدگاه

سلام
                  در مورد باتری خورشیدی سعی کنید اول توان رو ذخیره کنید بعد هر زمان نیاز داشتید استفاده کنید.همیشه که خورشید در زمان نیاز شما اون هم به میزان کافی وجود نداره.
                  ضمنا وقتی مساله کار با توان پایین و گرون مثل این سلول ها مطرح میشه حرف اول و آخر رو سوچینگ میزنه و بس.ضمنا دیود یکسو ساز با افت کم بین سلول و گوشی یادتون نره.اگر ماسفت باشه که خیلی بهتره.
                  امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
                  از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

mosefety chetori bezaram beun gooshi va selool?
                    http://s6.uplod.ir/i/00674/9cm41hm4inx0.jpg

دیدگاه

درود.
                      منم تو فکر ساختش هستم.
                      یک سلول دارم 30 در 20 سانت سایزشه.
                      تو نور لامپ 5 ولت میده.با نور خورشید هنوز تست نگرفتم.
                      چجوری بفهمم چند وات میده ؟؟؟
                      سپاس.
                      ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEON-
                        درود.
                        منم تو فکر ساختش هستم.
                        یک سلول دارم 30 در 20 سانت سایزشه.
                        تو نور لامپ 5 ولت میده.با نور خورشید هنوز تست نگرفتم.
                        چجوری بفهمم چند وات میده ؟؟؟
                        سپاس.
                        سلام
                        یه مقاومت پایین پر وات باهاش موازی کن ببین در نور شدید چند وات روی مقاومت تلف میشه.بعد اونقدر مقاومت رو کم کن که توان بیش از اون دیگه زیاد نشه.اون میشه توان واقعی سلول.
                        امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
                        از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X