اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[پروژه] اکو ، افکت ، ریورب و ... با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[پروژه] اکو ، افکت ، ریورب و ... با میکرو

بازم سلام
    دوستان بیاین هرکی اطلاعاتی داره با هم جمع کنیم :
    میشه این افکتها رو با میکرو شبیه سازی کنیم ؟ (کنم ؟) :wow:
    مثلا mega32 که 2KB رم داره با adc یا روشهای دیگه ...

در زمینه مدارات صوتی با میکرو ، قبلا ولوم دیجیتال و اسیلوسکوپ و سیگنال ژنراتور طراحی کردم و جواب داده (بدون IC های دیگه) ، این افکتها و DSP هم شاید بشه ساخت.

کسی از نحوه عملکرد همون DSP چیزی میدونه ؟ یعنی سیگنال و چیکار کنیم ؟ توی اکو که سیگنال ضبط میشه و با تاخیر پخش میشه. تو اینا چطوریه ؟
    جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۱۹:۲۵ ۱۳۹۵/۰۵/۲۸.
    وقتی تو نیستی
    نه هست های ما چونانکه بایدند
    نه باید ها...
    هر روز بی تو http://www.up98.org/upload/server1/0...158wwayrz3.jpg
    روز مباداســـت !

پاسخ : پروژه اکو ، افکت ، ریورب و ... با میکرو

راستش منم خیلی وقته تو فکرشم. ولی ار هرکی پرسیدم گفتند نمیشه. ظاهراً مشکل سمپل ریت یا یه همچین چیزی هست. ولی من خودم یه نمونه با AVR رو در دستگاههای چینی دیدم و خوب هم جواب میداد.
    شما اگه بتونی یه مداری بسازید که عمل ضبط و پخش صدا رو همزمان انجام بده و این وسط چیزی رو از قلم نندازه بقیه اش با من. حله؟؟
    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

راستش منم خیلی وقته تو فکرشم. ولی از هرکی پرسیدم گفتند نمیشه. ظاهراً مشکل سمپل ریت یا یه همچین چیزی هست. ولی من خودم یه نمونه با AVR رو در دستگاههای چینی دیدم و خوب هم جواب میداد.
      شما اگه بتونی یه مداری بسازید که عمل ضبط و پخش صدا رو همزمان انجام بده و این وسط چیزی رو از قلم نندازه بقیه اش با من. حله؟؟
      احتمالا منظورشون از سمپل ریت ، کیفیت پایین ضبط صدا توسط ADC داخلی باشه که اونو میشه با یه adc خارجی حل کرد.
      سرعت ضبط و پخش :
      سرعت این میکروها خیلی بالا نیست ولی فکر کنم ضبط و پخش و خوب انجام بدن. و احتمالا یه RAM خارجی هم بخواد. حتی میشه از دو میکرو استفاده کرد.

فقط نمیدونم توضیح عملکرد دقیق این سیستم چیه ... و چقدر حافظه نیاز داره.

اگه میشد دوتا صدای مشابه بدون افکت و با افکت داشته باشم و سیگنالشو ببینم بهتر متوجه میشم.
      با افکتهای کارت صوتم یه بررسی میکنم ببینم چی میشه ( افکت Bathroom ) :mrgreen:
      وقتی تو نیستی
      نه باید ها...
      روز مباداســـت !

دیدگاه

در مرحله اول افکتها رو بیخیال شو. مهمترین افکت همون تاخیر و تکرار خودمونه. اونم با من. منم توی فکر استفاده از دو تا میکر بودم ولی چون میگفتند صداش خوب در نمیاد بی خیال شدم. اتفاقاً توی همین مدار چینی که عرض کردم از 2 نا adc خارجی استفاده کرده بود. رم هم انقدری لازمه که بشه 1 ثانیه صدا رو با کیفیت بالا روش ضبط کرد. حتی تا 800 میلی ثانیه هم کفایت میکنه. فقط مهمترین نکته همزمان بودن ضبط و پخش هستش. میکرو میتونه همزمان هر دو کار رو انجام بده؟؟؟
        باید 1 ثانیه صدا ضبط بشه بعد همینطور که ضبط کردن رو ادامه میده باید شروع به پخش مداوم هم بکنه. مثلاً یه میکرو صدا رو روی رم بریزه و همون لحظه یه میکروی دیگه صدا رو از روی همون رم بخونه. حالا بستگی داره که ما به میکروی دومی کی فرمان خوانش رو بدیم.که فکر کنم با یه پتانسیمتر و ... بشه سیکل کاری میکرو را تنظیم کرد تا سرعت CPU داخلی اون کنترل بشه. این میشه تاخیر ما که نباید بیش از ظرفیت ضبط رم باشه وگرنه یه قسمتهایی از صدا رو نداریم.
        OK؟؟؟؟؟

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

جناب اشک این مدار چینی رو نمیشه بزارید ببینیم یا اسم آیسی هاشو ندارید ؟

اول از همه ADC نیازه که من تو شهر خودمون پیدا نکردم. یه adc0820 نوع 8 بیتی که فکر کنم تهران باشه. اگه کسی سراغ داشت خریدارم. و adc 16 بیتی که برای کیفیت صدای بهتر باید باشه.
          و Ram : اگه هر ثانیه 30,000 سمپل 8 بیت داشته باشیم یعنی 60 کیلو بایت ram و اگه 16 بیت استفاده کنیم دو برابر میشه. (adc های بین 8 تا 16 هم خوبه) اگه کسی چندتا مدل adc پیدا کرد یه خبر بده.

بعد چرا هیچکس دیگه ای نمیاد تو بحث ؟ مازیاررررر ؟؟؟ بدو ببینم ! :mrgreen:

یکم شبکه خرابه فعلا خداحافظ
          وقتی تو نیستی
          نه باید ها...
          روز مباداســـت !

دیدگاه

سلام

با منی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ منو صدا کردی ؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟ :rolleyes: :rolleyes:

البته استاد اشک درست میگه کیفیت خوبی ازش در نمیاد مگر اینکه به قول خودت از ADC 16 استفاده کنیم
            خود میکرو ADC 10 بیتی داره

شاید بشه از ایسی VS1003 یه صدایی گرفت کیفیتش هم بالاست MP3 میفرسته
            برم تحقیق کنم ببینم چیه اگه امکان پذیر بود رو چشم نوکرتم هستم
            AV Maziton 100
            Render By Artlantis Studio
            [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط New-Ray
              بازم سلام
              دوستان بیاین هرکی اطلاعاتی داره با هم جمع کنیم :
              میشه این افکتها رو با میکرو شبیه سازی کنیم ؟ (کنم ؟) :wow:
              مثلا mega32 که 2KB رم داره با adc یا روشهای دیگه ...

در زمینه مدارات صوتی با میکرو ، قبلا ولوم دیجیتال و اسیلوسکوپ و سیگنال ژنراتور طراحی کردم و جواب داده (بدون IC های دیگه) ، این افکتها و DSP هم شاید بشه ساخت.

کسی از نحوه عملکرد همون DSP چیزی میدونه ؟ یعنی سیگنال و چیکار کنیم ؟ توی اکو که سیگنال ضبط میشه و با تاخیر پخش میشه. تو اینا چطوریه ؟
              در مدارهای دیجیتال برای تاخیر از شیفت رجیستر(fifo) استفاده میشه یعنی اساس کار اینه که بایتهای دیتا از یک سمت وارد شده وبا هر کلاک شیفت پیدا کرده و پس از n کلاک تاخیر خارج بشوند . حالا برای اینکار ای سی خاصی وجود داره یا نه بی اطلاعم ولی شنیدم در تاخیر 6 ثانیه ای پخش مستقیم صدا سیما از همین تکنیک استفاده میشه که در این صورت تعداد زیادی ای سی سرعت بالا سری می شوند .با توجه به سرعت بالای ویدیو.
              اگر سرعت نمونه برداری صوت 40 کیلو سمپل در ثانیه و هر سمپل دو بایت باشه ،برای تاخیر یک ثانیه نیاز به مجموعه fifo با ورودی دو بایت و طول 40000 بیت است.

دیدگاه

چندتا adc16 دیدم قیمت یکیش 70 دلار بود !! :surprised:
                احتمالا با همون 8 بیتی (یا 10 و 12 ) خوب باشه فقط sampling ببینیم چی میشه .

به کسی نگین ولی من با ADC میکرو تا 1MHz هم استفاده کردم جواب داده بود ولی بازم کنده و خارجی بهتره ، ضمنا اگه کسی ADC0820 یا مشابه (سرعت 2uS یا حداقل 500Ksps ) پیدا کرد خبر بده دوتا میخواستم.

با منی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ منو صدا کردی ؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟ :rolleyes: :rolleyes:
                بله :mrgreen:

اما
                در مدارهای دیجیتال برای تاخیر از شیفت رجیستر(fifo) استفاده میشه
                شیفت رجیستر ایده خوبیه ولی نمیدونم چقدر مدار و IC باید بریزیم توش !! oo:
                وقتی تو نیستی
                نه باید ها...
                روز مباداســـت !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط New-Ray

اماشیفت رجیستر ایده خوبیه ولی نمیدونم چقدر مدار و IC باید بریزیم توش !! oo:
                  در اینترنت با جستجوی high capacity fifo شیفت رجیستر های مناسب برای اینکار بدست میاد ولی معلوم نیست در ایران موجود باشند. مثلا DT72V14071 ______ Dual 4,096 x 8 برای تاخیر یک ثانیه ای استریو 16 بیتی 20 تا ای سی مورد نیازه. ولی از نظر مدار چیز زیادی لازم نداره یعنی بعد از پری امپ adc بعد fifo بعد dac که نتیجه ان خروجی انالوگ با تاخیر یک ثانیه است. در صورتیکه از خود سیگنال دیجیتال تاخیر یافته استفاده نشه مقرون به صرفه نیست. یک پرسش هم من دارم در اکوهای انالوگ تاخیر با چه روشی ایجاد میشه؟

دیدگاه

یک پرسش هم من دارم در اکوهای انالوگ تاخیر با چه روشی ایجاد میشه؟
                    اکوی PT2399 که پردازنده دیجیتاله و سرعت تکرارش (سرعت cpu) با یک مقاومت تعیین میشه و تا 22 مگاهرتز هم میرسه (حالت سوراند)

ولی اکوهای خیلی قدیمی که با فنر اکو کار میکردند در واقع طنین داشتن و چند صد میلی ثانیه تاخیر نداشتن.

یه جور هم بود که نوار بسته ای میچرخید و ضبط و پخش میکرد.

مدار آنالوگ دیگه ای اگه باشه خبر ندارم چون فقط حافظه میتونه ضبط و پخش کنه.
                    وقتی تو نیستی
                    نه باید ها...
                    روز مباداســـت !

دیدگاه

آی سیهای اکو پس از یه سری فیلتر صدا رو تبدیل به دیجیتال میکنند . روی رم ذخیره کرد و بعد از تاخیری که ما میخواهیم او رو از روی رم میخونند و تبدیل به آنالوگ و بعد بازم فیلتر و در نهایت خروجی .
                      بهترین آی سی اکو که من باهاش کار کردم 2395 بود که رم خارجی میخوره و تا 800 میلی ثانیه جواب میده. ولی مشکل همه آی سیهای اکو اینه که در تاخیر زیاد دچار افت کفیت شدیدی میشن که در سیستمهای dsp از این افت کیفیت خبری نیست. 2395 دیگه تولید نمیشه ولی تا 400-500 میلی خوب جواب میداد. شاید بشه از سیستم عملکردش ایده گرفت. البته اساس سیستم همونه که عرض کردم. ضبط و بخش آنلاین و همزمان. من حاضرم برای رم حتی از فلش استفاده کنم یا mmc ولی کیفیت عالی با تاخیر مناسب داشته باشم. بهم گفتند با ARM میشه که خیلی قیمت وحشتناکی داره و از طرفی مدارات تجاری که من دیدم فکر نکنم همچین پیچیدگی داشته باشند. اکثراَ هم شماره آی سی رو پاک میکنند. یه سری عکس گرفته بودم پیداشون کنم میزارم.

دیدگاه

با سلام
                        به آدرس زیر هم یک سر بزنید
                        http://www.sxlist.com/techref/scenix/contest/reverb/index.htm

دیدگاه

ُسلام استاد اشک روال ذخیره و بازیابی روی فلش برای این جور سیستمی کند هست بهتره از حافظه هایی استفاده بشه که سرعت بیشتر و ظرفیت کمتر و البته قیمت بالاتر دارند استفاده بشه،حتی اگه بشه این سیستمو بدون پردازنده استفاده کرد سرعت و اطمینان بیشتری خواهد داشت،یعنی با استفاده از مدارات دیجیتال غیر قابل برنامه ریزی...
                          اگه ممکنه یه شرح کاملی و دقیق از تمام عملیاتی که این مدار برای ایجاد تاخیر انجام میده بدین که بامید خدا ببینیم چکار میشه کرد...
                          رازي در کار نبود

دیدگاه

سلام به همگی
                            چند وقت پیش یه میکسر واسه تعمیر اومد دستم که منم نامردی نکردم :evil: ،اسم بیشتر(شایدم همه) قطعه های قسمت افکت اونو برداشتم.
                            من یه بار کیت قسمت افکت اونو به صورت کامل خریدم 60 هزار تومن.واسه همین فکر میکنم قطعه هاشم تکی پیداشه :nice:
                            اسم قطعه هاش این بود :
                            bd3201 که یک Digital Reverb Engine هست
                            http://parsaspace.com/files/6641474884/?c=931

یه CS4340 که یه مبدل دیجیتال به آنالوگ 24 بیت استریو هست :wow:
                            http://parsaspace.com/files/7141474884/?c=931

و یه HT46R22 که 8-Bit A/D Type MCU هست
                            http://parsaspace.com/files/0141474884/?c=931
                            فکر کنم اگه این قطعه هارو گیر بیاریم کارمون راحت تر بشه

دیدگاه

خوب جناب اشک فکر کنم شما میخواین یه مدار ضبط و پخش سریع بسازین بعد از خروجی به ورودی فیدبک بدین (تضعیف شده) تا چند بار سیگنال تکرار پیدا کنه (مثل اکو) ، و بعد با تغییر سرعت دستگاه زمان تکرار رو کم و زیاد کنین. درسته ؟

شاید اینطوری حافظه زیادی نیاز نباشه ... البته برای زمان بیشتر نیازه ولی ما که نمیخوایم اکو داشته باشیم میخوایم طنین داشته باشیم ، پس اول باید همون سرعت بالا رو پیش ببریم.

در کل ADC ببینین هست ، 8 بیت هم بود مهم نیست ولی سرعتش بالا باشه ( adc0820 ). یه پرس و جو کنین دیگه مُردم ! :mrgreen:

لینک دوستان رو هم مختصر نگاهی کردم :
                              اون سه تا آیسی که خودشون هم پردازنده هستن و به فرض پیدا کردن خیلی کار دارن و گرون میشه. ولی میشه ازشون ایده گرفت و افکتهایی تولید کرد (بیشتر برای دستگاههای موسیقی)

اما لینک محمد جان ( :mrgreen قسمت DAC ش خوب بود و توضیحات مفیدی داشت.
                              وقتی تو نیستی
                              نه باید ها...
                              روز مباداســـت !

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X